„Budowlanka” wyszkoli pograniczników - Góra Kalwaria

„Budowlanka” wyszkoli pograniczników

25 marca '10r.
We wtorek w piaseczyńskim starostwie zostało podpisane porozumienie powołujące nowy kierunek w szkole przy ul. Budowlanych: „ochrona granicy państwowej”.


Porozumienie zawarto po półrocznych rozmowach z dowództwem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego. Jego sygnatariuszami byli starosta Jan Dąbek, zastępca komendanta NOSG płk Robert Gawryś oraz dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii Jarosław Adwent.

Słuchacze Centralnej Szkoły Straży Granicznej w izbie mieszkalnej (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile).

Potrzeba ludzi


Płk Robert Gawryś rozpoczął spotkanie od przypomnienia, że Góra Kalwaria ma tradycje związane ze szkoleniem Straży Granicznej sięgające okresu międzywojennego. Powiedział również, że jego formacja stale potrzebuje nowych pracowników („Jesteśmy granicą zewnętrzną Unii Europejskiej” – uzasadniał), i dlatego zdecydowała się na objęcie patronatem piątej szkoły ponadgimnazjalnej na Mazowszu. Licealny kierunek „ochrona granicy państwowej” będzie przygotowaniem do podjęcia w przyszłości szkolenia i pracy w Straży Granicznej. To furtka do pracy w portach lotniczych, także w tym największym – na Okęciu.


XI. Kurs I. Kompanii Centralnej Straży Granicznej (zdjęcie nadesłane przez internautę ~iojo)

Na mocy porozumienia Nadwiślański Oddział SG zobowiązał się do udzielania merytorycznej i organizacyjnej pomocy przy tworzeniu i realizacji programu szkolenia specjalistycznego. Z kolei starostwo, jako strona porozumienia, zobowiązało się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z utworzeniem i prowadzeniem klasy (co najmniej jednej) od 1 września 2010 r. Jak poinformował nas dyrektor Adwent, już jest duże zainteresowanie profilem, dzwonią rodzice potencjalnych uczniów.

Świadectwo ukończenia kursu w CSSG (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile)

Sztuki walki


Na podstawie rozporządzenia prezydenta RP w 1928 r. została utworzona nowa formacja do ochrony granic – północnej, zachodniej i południowej: Straż Graniczna. 22 marca tego roku Centralna Szkoła Straży Celnej w Górze Kalwarii (istniejąca od 1924 r. w koszarach) została przekształcona w Centralną Szkołę Straży Granicznej. Od samego początku zadaniem CSSG, opartej na regulaminie szkół wojskowych, było przygotowanie jej słuchaczy do należytego pełnienia służby w ochronie granic i walki z przemytem.


XIII. Kurs Centralnej Straży Granicznej. Góra Kalwaria, 12 października 1929 r. (zdjęcie zaczerpnięte z grupy tematycznej "Góra Kalwaria" w facebook.com)

W CSSG organizowano kursy doszkolenia szeregowych Straży Granicznej. Trwały pięć miesięcy. Innym rodzajem kursu był trzymiesięczny dla kierowników placówek pierwszej linii, na który z kolei słuchacze byli delegowani do szkoły na czas trwania szkolenia. Wymagano, aby kandydaci na ten kurs wyróżniali się między innymi bystrością umysłu, inteligencją, zrównoważonym charakterem oraz opanowaniem niezbędnych wiadomości z zakresu służby granicznej. W szkole bardzo dużą wagę przywiązywano także do wychowania fizycznego i sprawności szkolonych elewów. Działały sekcje sportowe, a szkoleni uprawiali szereg dyscyplin sportowych, w tym także sztuki walki.

Pokaz szkolenia psów służbowych w Straży Granicznej (zdjęcie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile).

Wybudowali pomnik


Z dniem 15 kwietnia 1929 r. do CSSG włączono nowo uruchomiony Zakład Tresury Psów Granicznych z czasową siedzibą w Kątach (szkoła ta miała dać początek obecnemu zakładowi tresury psów policyjnych w Sułkowicach). W 1931 r. przy koszarowcach (frontem do ul. Dominikańskiej) pogranicznicy wybudowali pomnik ku czci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W PRL pomnik został rozbity i wywieziony w niewiadomym kierunku.


XIII. Kurs Centralnej Straży Granicznej. Góra Kalwaria, 12 października 1929 r.  (zdjęcie zaczerpnięte z grupy tematycznej "Góra Kalwaria" w facebook.com)

Na kursy do CSSG w Górze Kalwarii kierowani byli prawie wszyscy nowo przyjęci do Straży Granicznej. Przez cały okres funkcjonowania szkoły jej kadra, łącznie z Zakładem Tresury Psów Granicznych, liczyła około 50 oficerów i pracowników cywilnych. Stan osobowy placówki ulegał zmianie w zależności od liczby szkolonych. Przykładowo 25 września 1929 r. szeregowych było w CSSG 420, w tym strzelców elewów – 324.


XIII. Kurs Centralnej Straży Granicznej. Góra Kalwaria, 12 października 1929 r.  (zdjęcie zaczerpnięte z grupy tematycznej "Góra Kalwaria" w facebook.com)

W kwietniu 1933 r. Centralna Szkoła Straży Granicznej wraz z Zakładem Tresury Psów Granicznych została przeniesiona do nowych obiektów w Rawie Ruskiej, w których były lepsza warunki zakwaterowania i szkolenia.

(pc, ks)

Źródło: „Centralna Szkoła Straży Granicznej II RP (1928 – 1938.”, Wiesław Mrugała, Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego – Koszalin

Komentarze

lenny - 25 marca '10r. 13:27
fajne te zdj. :)
Ola - 25 marca '10r. 14:36
własnie. fajne fotki. ^^
po marketingu - 25 marca '10r. 14:45
ostatnio jest moda na kierunki po których pracy nie można dostać !
i znowu afera - 25 marca '10r. 15:11
spoko fotki, G.K powstaje reprezentacyjna :-)
hehe - 27 marca '10r. 10:38
„Budowlanka” wyszkoli POgraniczników
 przekorny - 27 marca '10r. 14:24
między godz. 20.30 a 21.30 w sobotę 27 marca WŁĄCZMY WSZYSTKIE ŚWIATŁA !
. - 27 marca '10r. 14:59
Fajny kierunek:)
Uczeń! - 27 marca '10r. 16:31
Nasz zaje... fajny nauczyciel Pan Adwent! Uwielbiam go i Panią Krysię też :)
były - 27 marca '10r. 17:58
hmmm tylko trzymać za słowo pana płk. ze będą mieli szanse dostać prace...
nsz - 29 marca '10r. 07:34
"Wymagano, aby kandydaci na ten kurs wyróżniali się między innymi bystrością umysłu, inteligencją, zrównoważonym charakterem oraz opanowaniem". Ciekawe czego teraz będą wymagać. Bo budowlanka to szkoła o najgorszej opinii w powiecie pod względem młodzieży. Z kim nie rozmawiam to mówi że najwięksi degeneraci i młodociani bandyci chodzą do budowlanki. Co prawda znajdą się i cenne osoby, ale są przytłaczane przez społeczny margines który ciągnie do "budulca". Wystarczyłoby podnieść poziom, zwiększyć wymagania, najsłabszych wyrzucić i byłoby lepiej. Widocznie szkoła idzie na kasę - pieniądze idą za uczniem - więc idzie na ilość "uczniów", a nie na jakość.
 technik - 1 kwietnia '10r. 16:19
Ukończyłem szkołę w Zalesiu Dolnym.
Szkoda że już się tak nie naucza,ta szkoła niczym uniwersytet .
Sobek - 3 kwietnia '10r. 19:50
Do użytkownika nsz - Z iloma absolwentami rozmawiałeś na temat "Budowlanki" że piszesz takie bzdury ? Zostaw plotkowanie emerytom....
JAAAA - 3 kwietnia '10r. 21:17
Pewnym etapem mojej edukacji była "Budowlanka" i z autopsji znam realia nauczania tej szkoły.Jesli trafi się osioł, który chodzi do szkoły aby chodzić, to nauczyciele go pchają dalej.Ale ktoś kto chce coś osiągnąć to i po "Budulcu" osiągnie.Pozdrawiam nauczycieli.
krzys - 4 kwietnia '10r. 09:54
Marketing i Zarządzanie już się przejadł !
Były uczeń - 18 maja '10r. 07:56
Oni tam nic nie nauczą bo i kto?? dyrektor boji sie nauczycielek a co tu mowic o obronie granicy. haha z Kobrą na czele

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.


Ostatnio dodane ogłoszenia

» PRACA

Szukam murarzy do pracy na terenie Warszawy,wysokie wynagrodzenie.Więcej informacji pod numerem tel.510 126 470 Michał
 

» Zatrudnimy osoby z orzeczeniem

Zatrudnimy osoby z orzeczeniem do serwisu sprzątającego na stanowisko: sprzątaczka / pracownik gospodarczy Wymagania: -sumienność i...
 

» Lokal 30m2 Centrum miasta

DO WYNAJECIA LOKAL O POW 30M2 W CENTRU GORY KALWARII Z LAZIENKA ,KLIMATYZACJA ,ALARMEM ,MONITORING , OGRZEWANIE ,WODA,SMIECIE WLICZONE W CENE...
 

Ostatnio na forum

» Na basen za trzy złote

Czy dzieci przedszkolne z rodzicem obejmuje promocja...
~Monika

» Na upały – kurtyny wodne

Ludzie czy wam można jakoś dogodzić???????
~Marzena

» Na upały – kurtyny wodne

Melchior- nie żądaj za dużo, ważne że cokolwiek zrobili nie...
~tfc

» Na upały – kurtyny wodne

Przecież to można zrobić na zamkniętym układzie ! Nie...
~Melchior

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

hi hi niektóre komentarze nawet się nie pojawiają jako...
~łysy

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

zdjęcie 36 a ten w czarnych brylach cichociemny jakiś ,...
~łysy

» Na upały – kurtyny wodne

@ Gaja - 29 czerwca '16r. 19:58 W papierach będzie jak...
~ reszta jest milczeniem

» Na upały – kurtyny wodne

A dlaczego nie ma na skwerku przy ratuszu?
~Gaja

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

Jeśli ta strona zaprzestanie działalności to zapewne...
~datnik

» Na upały – kurtyny wodne

Czy drzwi garażowe do budynku straży nie miały być...
~Aldi

Gorakalwaria.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Góry Kalwarii i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.