Czy pod Górą Kalwarią powstanie elektrownia wiatrowa? - Góra Kalwaria

Czy pod Górą Kalwarią powstanie elektrownia wiatrowa?

13 października '09r.
Firma Prokon z niemieckim kapitałem planuje budowę w okolicy Sobikowa, Obrębu i Czachówka pierwszej na naszym terenie farmy wiatrowej. Przeciwko wiatrakom wyruszyła już lokalna społeczność.


– Góra Kalwaria ze swoimi ekologicznie czystymi terenami i zamkiem w Czersku ma walory turystyczne, a nie przemysłowe. Powinna wyzbywać się wizerunku gminy z wysypiskiem śmieci. Miejscem dla wiatraków są obszary zdewastowane, a nie nasza okolica – uważa Paweł Olbrych, właściciel klubu Buksza Polo w Obrębie.

Przekonuje też: – Mówię to nie w swoim interesie, bo nie zamierzam sprzedawać ziemi, ale rolników, którym wydaje się, że złapali Pana Boga za nogi, godząc się na wynajęcie za marne pieniądze terenu pod wiatraki. Gdy farma powstanie, wokół niej nic nie będzie wolno budować przez długie lata, podczas gdy tereny te w niedalekiej przyszłości będą warte 500 zł za metr.

Właściciel klubu polo jest jedną z kilkudziesięciu osób, które podpisały protest przeciwko budowie siłowni wiatrowej. Po drugiej stronie barykady stoją gospodarze, którzy podpisali wstępną umowę z inwestorem. Za wykrojoną z pola lub sadu działkę pod wiatrak o wymiarach mniej więcej 40 na 40 m dostaną około 20 tys. zł rocznie, i dalej będą mogli wokół niej prowadzić gospodarstwo. Po 25 latach wiatrak zostanie zdemontowany, a działka – przywrócona do stanu pierwotnego.

Przedstawiciele inwestora twierdzą w rozmowie z „NW”, że są zaprawieni w rozmowach z ludźmi obawiającymi się farm wiatrowych. – Zorganizujemy spotkanie. W rejonach, gdzie chcieliśmy budować wiatraki, niemal w stu procentach przypadków mieszkańcy wyrażali na to zgodę – mówi Marcin Chełkowski z firmy Arup, która dla Prokonu pozyskuje grunty inwestycyjne.

Tylko trochę gorzej niż nad morzem


W ubiegłym roku polscy przedstawiciele Prokonu spotkali się z burmistrz Góry Kalwarii Barbarą Samborską. – Powiedziałam, że jako samorząd nie mamy terenów, które moglibyśmy im udostępnić. Ale jeśli znajdą prywatne grunty, uzyskają pozwolenie na budowę, to niech wiatraki stawiają – mówi pani burmistrz.

Po pewnym czasie otrzymała ona informację od inwestorów. „Dotychczasowe rozmowy z mieszkańcami gminy zainteresowanymi długoletnim wynajmem pod zabudowę siłowni pozwalają nam z optymizmem myśleć o dalszej współpracy” – czytamy w piśmie.

Początkowo inwestorzy brali pod uwagę trzy lokalizacje: okolice Brzumina i Ostrówika (ta opcja odpadła ze względu na bliskość obszaru Natura 2000), Wincentowa i Buczynowa (ale wiatraki kolidowałyby z systemem naprowadzania samolotów) oraz właśnie Obrębu i Sobikowa.

– Projekt jest obecnie w fazie wstępnych uzgodnień z lotnikami wojskowymi i cywilnymi. Procedury jeszcze potrwają. Realnym terminem uruchomienia farmy są lata 2011–13 – tłumaczy Marcin Chełkowski z firmy Arup.

Tereny na południe od Warszawy są interesujące dla firm inwestujących w elektrownie wiatrowe, bo analizy wykazują, że są tu warunki wiatrowe tylko trochę gorsze niż na północy kraju.

Inwestycja ma szansę zwrócić się po 10 latach. Unia Europejska wymaga, aby Polska w roku 2020 pozyskiwała z odnawialnych źródeł energii (w tym z wiatru) aż jedną piątą potrzebnego prądu.

Zakłócają czy urozmaicają


Choć wydaje się, że siłowniki wiatrowe są zupełnie nieszkodliwe, to tak nie jest. Prokon, aby zniwelować uciążliwości, ustawia je co najmniej pół kilometra od najbliższych zabudowań. Hałas wytwarzany przez wiatrak jest niewielki (porównywalny z darciem kartki papieru w pomieszczeniu), ale monotonny.

Najbardziej farmy zagrażają ptakom. – Zanim wchodzimy na jakikolwiek obszar, prosimy o opinię Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – zdradza Marcin Chełkowski. – Dlatego zrezygnowaliśmy z inwestycji w Dolinie Czerskiej.

Przeciwnicy farm wiatrowych podnoszą jeszcze inne argumenty: zakłócenia sygnału telewizyjnego czy wizualny efekt „migającego cienia łopat”, który podobno ma wpływ na samopoczucie ludzi. – Wokół farmy wiatrowej powstaje martwa strefa – mówi Włodzimierz Pomierny, starszy specjalista ds. energetycznych Mazowieckiej Agencji Energetycznej. Starsze modele wiatraków emitowały drgania i infradźwięki.

– Wiatraki powinno się stawiać na terenach pustych, a nie między domami. Tu jest za ciasno – mówi Paweł Olbrych.

Ostatnią rzeczą, o którą spierają się zwolennicy i przeciwnicy, jest to, czy siłowniki upiększają otoczenie. Oponenci tego typu przedsięwzięć mówią o „zakłócaniu krajobrazu”, ich zwolennicy – o „urozmaicaniu krajobrazu”.

autor: Piotr Chmielewski - Gazeta "Nad Wisłą"

Wiatrakom powiedzmy "nie"


List otwarty do mieszkańców Obrębu, Sobikowa, Cendrowic i Czarnego Lasu.

Mieszkam w Obrębie od siedmiu lat i posiadam kilka hektarów ziemi. Mimo to powstaniu farmy wiatraków jestem zdecydowanie przeciwny. Oto kilka argumentów:

Ekonomiczne


Ze względu na bliskość Warszawy, planowaną przebudowę drogi nr 79 na odcinku Piaseczno - Góra Kalwaria, nieuchronną urbanizację tych terenów i ogólny wzrost cen ziemi - korzystniej jest poczekać. Jeżeli dzisiaj podpiszę umowę dzierżawy pod wiatraki, to przez najbliższe 29 lat moja ziemia będzie bez wartości. Jedyną moją korzyścią będzie przychód z dzierżawy, który rósł będzie zdecydowanie wolniej niż wartość ziemi. Tak było w latach minionych i tak będzie przez najbliższe lata.
W przypadku powstania planowanej inwestycji wartość wszystkich nieruchomości w okolicy spadnie w istotny sposób, nawet o kilkadziesiąt procent. Przestanie istnieć handel istniejącą ziemią budowlaną, a szanse na odrolnienie terenów objętych inwestycją zostaną zmarnowane bezpowrotnie. Nikt nowy nie będzie zainteresowany nabywaniem ziemi w tym regionie.
Podsumowując – nasz majątek to wartość ziemi, domu, zabudowań i przychodów z nich. Uważam, że nie opłaca się obniżać i zamrażać wartości całego majątku w zamian za przychody z dzierżawy dziś ustalone na 29 lat.
Wiem, że nie wszystkich stać na czekanie, ale tych, którzy nie muszą podejmować desperackich decyzji, zachęcam do dysponowania swym majątkiem z uwzględnieniem wszystkich elementów. Boje się, że tych, którzy już zdecydowali się podpisać umowy, mym listem nie przekonam, ale jestem przekonany, że w ostatecznym rachunku umowy te – drastycznie ograniczające prawo dysponowania swym własnym majątkiem na długie lata – nie będą dla nich korzystne.

Zdrowotne


Nie chcę mieszkać przy źródle nieustannego, monotonnego hałasu i co wieczór zastanawiać się, czy tej nocy wiatr pozwoli mi spać, czy nie. Niezależnie od zapewnień pozyskujących ziemię specjalistów. Wyobraźcie sobie, że przesuwamy drogę grójecką pod Obręb. Chcecie tak mieszkać?
W rozwiniętych krajach Europy wiatraki odsuwa się o kilka kilometrów od siedlisk ludzkich, bo oni nauczyli się bronić przed bezkarnym niszczeniem otoczenia, w którym żyją – my jeszcze nie. Nam proponuje się zaakceptowanie wiatraków 300 m od naszych domów.
Dla przykładu porównanie dźwięku autostrady i farmy wiatrakowej:

Dźwięk nagrywany bezpośrednio przy drodze:

Bezpośrednio pod 1 z 7 turbin wiatrowych w Easington wind farm (UK)

źródło: Agroenergetyka.pl


Nie chcę oddziaływania tzw. efektu stroboskopowego polegającego na stałym migotaniu łopat wirników.
Boje się wpływu na moje zdrowie generowanych przez turbiny dźwięków paśmie niesłyszalnym.

Środowiskowe


Planowana inwestycja przylega bezpośrednio do granicy Mazowieckiego Obszaru Krajobrazu Chronionego i oddalona jest o 3,5km od Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Czy te piękne mazowieckie pejzaże chcemy oszpecić 100-metrowymi budowlami, nieodwołalnie zmienić charakter tych okolic?
Nieznany jest wpływ przyspieszenia i ogrzania wiatru na funkcjonowanie sadów, których jest wiele w bezpośredniej bliskości planowanej inwestycji. Przecież te sady są źródłem utrzymania wielu rodzin.
Ogromne, kilkusettonowe, wysokie nawet na 100m konstrukcje wymagają posadowienia na odpowiednich fundamentach. Jakie zmiany w stosunkach wodnych mogą wywołać te monstrualne bryły betonu ukryte kilka lub kilkanaście metrów pod powierzchnią ziemi? Jak te zmiany wpłyną na sady i inne uprawy?
Na koniec – planowana inwestycja będzie mieć wpływ na życie wielu rodzin w ciągu najbliższych dziesiątek lat. Części zapewni dochód i ich interesy należy uszanować, ale pozostałej części zmniejszy wartość majątku, odbierze szanse na racjonalne nim gospodarowanie, obniży komfort życia, być może będzie mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pomyślcie o tym.

Stopwiatrakom.eu


Niedługo uruchomimy własną stronę internetową – a w międzyczasie odsyłam na www.stopwiatrakom.eu, inną stronę, na której znajdziecie wiele interesujących informacji o wiatrakach oraz interesujący reportaż filmowy z pewnej angielskiej wioski, której mieszkańcom wiatraki zrujnowały życie.
Nie zostawiajmy naszej przyszłości w rękach innych – decydujmy o swoich własnych interesach.
W najbliższym czasie w okolicznych wsiach zostaną udostępnione listy wyrażające nasz sprzeciw wobec tej inwestycji. Prosimy, by ci, którzy nie chcą farmy wiatrowej w swej okolicy, je podpisywali.

Piotr Laskowski, Obręb.

Komentarze

..... - 13 października '09r. 08:03
Proszę was co to za głupoty jeśli wiatraki zdały by sprawdzian to przecież w przyszłości możemy liczyć na ekologiczny prąd i wogóle przcież te wiatraki staną się same atrakcją turystyczną po co tak strasznie komplikować wszystko nie można po prostu próbowac nowych rzeczy i łaskawym okiem patrzeć na inwestorów którz oprucz własnego kapitału i pomysłu chcą coś zmienić w naszej gminie
Zenek - 13 października '09r. 12:22
Takie elektrownie są może i dobre ale na niezamieszkałych terenach , infradźwięki (poniżej pasma akustycznego) są bardzo szkodliwe dla człowieka. A takie elektrownie są silnym źródłem infradźwięków.
Proponuję poszukać w sieci informacji na temat oddziaływania infradźwięków na organizm ludzki. W innych krajach gdzie takie elektrownie powstały dużo wcześniej niż u nas mają z tym duży problem.
Z drugiej strony nie wiem czy takie protesty mają sens bo jeśli inwestor ma pieniądze na budowę tego rodzaju obiektów to też ma kasę na załatwienie sobie odpowiednich pozwoleń i pozytywnych decyzji niekoniecznie w legalny sposób.
jack - 13 października '09r. 12:29
"Wiatrakom powiedzmy "nie""
Tobie powinniśmy powiedzieć NIE !
Maks - 13 października '09r. 12:48
Wiatrakom nie! i tym, co chcą spekulowac gruntami tez nie!!! Oto recepta na sukces (bardzo szybki): kupić kilka hektarów rolnej, odrolnić i sprzedać z wielokrotnym zyskiem. A w międzyczasie listy pisać,że wiatraki są be. Wszytko co może wpłynąc na spowolnienie zysku jest beeee...
xxx - 13 października '09r. 13:33
Niech postawią koło wysypiska łubna , tam jest dużo miejsca oraz z dala od zabudowań, mieli by wielkie pole :D
sanus per aquam - 13 października '09r. 14:59
Po co nam drogi ekologiczny prąd, spalajmy węgiel w ekologicznych elektrownaich.
o. - 13 października '09r. 15:14
ja jestem jak najbardziej za wiatrakami!
.o - 13 października '09r. 16:42
Jestes za nimi bo nie bedziesz przy nich mieszkać. To prawda, na zachodzie buduje je się z dala od zamieszkałych terenów. Najczęściej na szczytach gór, etc.
karol - 13 października '09r. 20:05
Policzcie ile w mieście jest anten telefonii komórkowej !
to też szkodzi.Ja pracuję pomiędzy dwoma takimi masztami ale po pracy wracam do domu a w pobliżu żadnej anteny nie ma.gorzej z tymi co mieszkają w takim sąsiedztwie !
asd - 13 października '09r. 20:26
a czy prąd z tych wiatraków płynął by do naszych domów czy gdzieś indziej
niezdecydowany - 13 października '09r. 20:42
Za pewną opłatą na pewno popłyną. Będzie to zdecydowanie alternatywa dla lokalnego ZEWT czy coś, ale jakie koszta to nie wiem.
@@ - 13 października '09r. 20:57
No tak, z pewnością lepiej jest sprzedać działki deweloperom i zrobić kolejne osiedla. Niech droga do Góry Kalwarii i okolic puchnie w korkach, tak jak jest już teraz, bo oczywiście porządnej dwupasmówki nie zrobią.
@lokalny - 14 października '09r. 19:15
Niestety nasza gmina po raz kolejny pokazuje swoją ułomność i płycizny mentalne. Najprościej wydać zgodę na farmę wiatrową, którą ktoś wybuduje i nic nie trzeba robić a w dodatku jest to działanie proekologiczne..... A nie lepiej trochę się wysilić, powalczyć o obwodnicę, wykorzystać walory Wisły, Czerska, kultury spod znaku gwiazdy, uporządkować zabudowę, ulice, posprzątać, oświetlić, posadzić zieleń i zrobić z GK super przyjemne miasteczko do mieszkania pod W-wą. Kasa też będzie, bo jak nie będzie slumsów i syfu to osiedlą się ludzie z otwartymi głowami, kasą i zapłacą chętnie podatki do gminy a i lokalnie kasę wydadzą. Farma wiatrowa zdeterminuje jednoznacznie tereny na typ industrialny - NIE wiatrakom w tej lokalizacji. A że chłop bzdurny jest, to najpierw chciał za działkę 5 tys. pln za metr sprzedać a jak nie wyszło to teraz za parę złotych wynajmie to na wypierdzianego po Niemcu passata będzie i wódeczkę starczy… A ten Pan co chce przekonywać to może by tak kremy z amway’a albo ubezpiecznia na życie posprzedawał …
mająca mieszkać pod wiatrakiem - 15 października '09r. 12:43
nie życzę Wam abyście byli narażeni na zamieszkiwanie w takim pobliżu wiatraków, żebyście musieli się męczyć, czuć się żle....aby Wasze dzieci i rodzice nie mogli spać, byli podenerwowani itd. i na dotaek nie mieli mozliwości ze względów ekonomicnzych - finansowych zmienić miejsca zamieszkania - udowdonione jest, że ze względów zdrowotnych nie mogą takie inwestycje powstawać w tak bliskim sądziedztwie domostw i okloicy pełnej żyjącej zwierzyny, ptaków....
Aspekt zdorowtny i ekonomiczny są b. istotne w tej sprawie i się nie wykluczają - czy Państwo da mi środki żebym się przeprowadziła? Dlaczego narażona mam być na utrate zdrowia, kto mi je odda, zapłaci za leczenie ?

mająca mieszkać pod wiatrakiem - 15 października '09r. 12:47
i my jesteśmy za wiatrakami ale NIE W TEJ OKOLICY ANI W ŻADNEJ INNEJ BliŻSZEj niz kilkanaście kilometrów od siedlisk ludzkich i nie na terenach atrakcyjnych przyrodniczo
gru - 18 października '09r. 13:49
Zapraszam na naszą stronę www.niewiatrakom.pl . Znajdziecie na niej więcej informacji, filmów i artykułów o elektrowniach wiatrowych, o ich wpływie na ludzi i środowisko. To nie jest tak, że mówimy nie bo nie. Nawet wśród fachowców wiatraki budzą wiele kontrowersji. Mamy wiele argumentów. Będzie super jeśli zwolennicy wiatraków zapoznają się z nimi. Może upadnie m.in. mit o ekologiczności farm wiatrowych albo kolejny, o tanim prądzie z nich pozyskiwanym który naprawdę jest o ponad 100% droższy od tradycyjnego, lub mit o tym że lokalnie na tym skorzystamy. Tych którzy poprą nasz sposób rozumowania proszę o podpisywanie petycji na naszej stronie.
lokales - 18 października '09r. 14:09
Odpowiedzi dla @asd i @niezdecydowany: prąd wytwarzany przez elektrownie odbierany jest przez globalnych dostawców energii ( nie może być inaczej)więc lokalna sytuacja energetyczna się nie zmieni. Nie jest to żadna alternatywa dla Zewt bo i tak on będzie dostawców energii. A poza tym prąd z elektrowani wiatrowych jest dwa razy droższy. Wynika to z systemu dopłat zwanego certyfikatami energetycznymi, które finansowane są z naszych podatków.
Adam - 20 października '09r. 12:06
Skoro planuje się postawienie wiatraków tak blisko zabudowań ludzkich to czemu nie postawić ich np. na blokach w centrum Warszawy ?
Jak się czyta takie głupoty o planowaniu takich inwestycji to ręce człowiekowi opadają... :(
lewy - 20 października '09r. 20:18
Ale jak ktoś ma tyle kasy na postawienie wiatraków to ma też na łapówy dla urzędasów aby załatwić wszelkie formalności...
Normalny Człowiek - 20 października '09r. 20:34
Powiedzmy wreszcie zdecydowane NIE eko-terroryzmowi niedługo gatunek Homo sapiens nie będzie miał żadnych praw na tej planecie
antywiatrakowiec - 4 listopada '09r. 20:29
Pani Burmistrz,
Postawa jaką przyjęła Pani wobec ewentualnej elektrowni waitrowej koło Sobikowa i Obrębu dyskwalifikuje Panią jako polityka samorządowego. Jako Burmistrz ma Pani ogromną władzę, którą obdarzyli Panią wyborcy; to w dużej mierze od Pani zależy tempo i kierunek rozwoju naszej gminy. Pani zaangażowanie, jakość pracy, standardy moralne ale i wizja rozwoju są dla nas, jako wyborców z Pani regionu bardzo ważne.
I właśnie pokazała Pani kompletny brak wizji przy okazji w/w inwestycji. Niezależnie od tego czy wniosek inwestora wpłynął czy nie, wszyscy , łącznie z Panią doskonale wiemy, że inwestor do złożenia takiego wniosku się przygotowywuje.
Pani już dziś powinna mieć odwagę powiedzieć jakie jest Pani stanowisko w tej kwestii; jaką ma Pani wizję przyszłości tego regionu, czy winien być przemysłowy czy rolniczo mieszkaniowy. Pani wypowiedzi w tej kwestii to albo cwaniactwo albo oportunizm. Odwagi, Pani Burmistrz, odwagi.. Niech Pani nie zasłania się procedurami i przepisami, niech Pani nie obiecuje wszystkim tego co chcą usłyszeć. Niech Pani powie jaką ma Pani wizję. A czy uda się ją zrealizować, to już zupełnie inna sprawa.
Nam się to zwyczajnie należy.Szczególnie, że już 250 osób podpisało listy protestacyjne.
mazowsze - 25 lutego '10r. 10:58
jestem na nie wiatrakom,a rolników robią w balona.
mazowsze - 25 lutego '10r. 11:09
Już sobie wyobraża co będzie u nas z tymi wiatrakami Ludzie podpisują umowy nie świadomi niczego(oddając grunt za grosze). Co z resztą ludzi na NIE?
Patryk Stesik - 15 marca '11r. 07:14
To Marcin Chelkowski,
How are you? I am Henryk Stesik's son from Australia.

My email newsmile@aperiteeth.com.au

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.


Ostatnio dodane ogłoszenia

» PRACA

Szukam murarzy do pracy na terenie Warszawy,wysokie wynagrodzenie.Więcej informacji pod numerem tel.510 126 470 Michał
 

» Zatrudnimy osoby z orzeczeniem

Zatrudnimy osoby z orzeczeniem do serwisu sprzątającego na stanowisko: sprzątaczka / pracownik gospodarczy Wymagania: -sumienność i...
 

» Lokal 30m2 Centrum miasta

DO WYNAJECIA LOKAL O POW 30M2 W CENTRU GORY KALWARII Z LAZIENKA ,KLIMATYZACJA ,ALARMEM ,MONITORING , OGRZEWANIE ,WODA,SMIECIE WLICZONE W CENE...
 

Ostatnio na forum

» Na basen za trzy złote

Czy dzieci przedszkolne z rodzicem obejmuje promocja...
~Monika

» Na upały – kurtyny wodne

Ludzie czy wam można jakoś dogodzić???????
~Marzena

» Na upały – kurtyny wodne

Melchior- nie żądaj za dużo, ważne że cokolwiek zrobili nie...
~tfc

» Na upały – kurtyny wodne

Przecież to można zrobić na zamkniętym układzie ! Nie...
~Melchior

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

hi hi niektóre komentarze nawet się nie pojawiają jako...
~łysy

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

zdjęcie 36 a ten w czarnych brylach cichociemny jakiś ,...
~łysy

» Na upały – kurtyny wodne

@ Gaja - 29 czerwca '16r. 19:58 W papierach będzie jak...
~ reszta jest milczeniem

» Na upały – kurtyny wodne

A dlaczego nie ma na skwerku przy ratuszu?
~Gaja

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

Jeśli ta strona zaprzestanie działalności to zapewne...
~datnik

» Na upały – kurtyny wodne

Czy drzwi garażowe do budynku straży nie miały być...
~Aldi

Gorakalwaria.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Góry Kalwarii i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.