Hiszpański guru organizacji: „Założycielem Reto jest Jezus” - Góra Kalwaria

Hiszpański guru organizacji: „Założycielem Reto jest Jezus”

22 stycznia '10r.
Czy w ośrodku dla uzależnionych Reto w Górze Kalwarii – jednym z dwóch, które organizacja ma w Polsce – pierze się mózgi? „Superwizjer”, program TVN, przeprowadził śledztwo, którego wyniki niepokoją.


W nadanym w poniedziałek reportażu, który można obejrzeć w całości na stronie internetowej „Superwizjera” http://superwizjer.onet.pl/1594271,archiwum.html, poznajemy losy Artura. Po osobistej tragedii młody mężczyzna zaczął dużo pić. Był w tak złym stanie psychicznym, że dwukrotnie usiłować się zabić. Po ostatniej próbie samobójczej rodzice zaproponowali mu terapię. Wybór padł na jeden z ośrodków Reto – właśnie w Górze Kalwarii, przy ul. Lipkowskiej. „Chrześcijański Ośrodek Leczenia Uzależnień” na swojej stronie WWW (Reto.com.pl) zachęca ludzi z problemami alkoholowymi czy narkotykowymi do udziału w całkowicie bezpłatnej terapii.

„Żyjemy Ewangelią”


Artur w ośrodku w Górze Kalwarii zamieszkał. To, czego jego rodzice doświadczyli później, składa się na bardzo niepokojący obraz stowarzyszenia. Nie pozwolono im na spotkania z synem. Mogli jedynie raz na dwa tygodnie zadzwonić na komórkę szefa ośrodka i rozmawiać z Arturem w czyjejś obecności.
Podczas nieudanej dziennikarskiej prowokacji, która miała na celu bezpośrednią rozmowę Artura z rodzicami na dworcu PKS w Górze Kalwarii, dowiedzieli się oni, że w ośrodku nie ma wykwalifikowanych terapeutów ani psychologa. – Wpajamy sobie zasady Ewangelii i tym żyjemy – usłyszeli od pracownika Reto.

Po czterech miesiącach Artur ośrodek opuścił. – To wyzyskiwanie ludzi. Przezywali mnie tam, kopali w tyłek – powiedział do kamery.

Reporterzy „Superwizjera” ustalili, że Reto zatrudnia pensjonariuszy, nie płacąc im. Bo –jak tłumaczy – dochód z pracy jest przeznaczony na ich utrzymanie. Żyją i „zarabiają” przez 12–13 godzin w spartańskich warunkach. Każdy mieszkaniec ośrodka przez cały swój pobyt ma swój „cień”, czyli „opiekuna”, który nie odstępuje go na krok. Tylko z nim może rozmawiać.

Bóg jako slogan reklamowy


Czym jest Reto? To istniejąca od 1985 roku, prężnie rozwijająca się międzynarodowa organizacja z główną siedzibą w Hiszpanii. Głosi, że jej celem jest inspirowana Ewangelią misja niesienia pomocy ludziom w różny sposób uzależnionym. Kościół katolicki odcina się od Reto. A Reto od Kościoła.

W Hiszpanii w ośrodkach Reto, lokowanych zwykle w pobliżu dużych miast, przebywa po 500–600 osób. Naprawiają używane meble i je sprzedają. Na całym świecie istnieje ponad 30 takich ośrodków, a szefowie Reto chwalą się, że wyleczyli już około 200 tysięcy osób. Kilka lat temu Reto pojawiło się w Polsce. Ma tu dwa ośrodki – w Górze Kalwarii i pod Katowicami.

Zdaniem hiszpańskiego specjalisty od uzależnień, z którym rozmawiali dziennikarze TVN, terapia w ośrodku organizacji „może doprowadzić od rozpadu psychiki”, a Reto „ma wszystkie cechy sekty”. – Bóg jest ważny, działa jak slogan reklamowy, ale później okazuje się, że organizacja jest ważniejsza – tłumaczy psycholog. – Swoje cele osiągają poprzez nieustanną indoktrynację, lekturę i odizolowanie od świata zewnętrznego.

Raymundo, jeden z hiszpańskich guru Reto, tłumaczy, że „założycielem organizacji jest Jezus”. – Nie jesteśmy sektą, nie więzimy nikogo – przekonuje.

– Mówią cały czas, że można odejść, ale też stale na to nie pozwalają – mówi Hiszpanka, której w końcu udało się opuścić ośrodek.

(pc)
fot. SuperWizjer, TVN

Komentarze

ola - 22 stycznia '10r. 22:05
to jest sekta i nikt mi nie wmówi że nie!
Jarek - 22 stycznia '10r. 22:43
"Reto zatrudnia pensjonariuszy, nie płacąc im. Bo –jak tłumaczy – dochód z pracy jest przeznaczony na ich utrzymanie."

to tak jak u Rozalskiego Dominikańska 9
ValeTudo - 22 stycznia '10r. 22:45
Sekta+mafia :) Niezły biznes robią, a ten kto to wymyślił to ma niezłą głowe.
JA - 23 stycznia '10r. 07:37
Mieszkam w Górze Kalwarii od 36 lat,myslałem,że wiem co w miescie 'piszczy" Co do Reto powiem wam jedno-ludzie uzaleznieni muszą mieć zajęcie,żeby zapomnieć lub zająć czas właśnie pracą.Wielu narkomanów w tym kilku z GK przebywało w ośrodkach leczących uzaleznienia np. w Chorwacji.Znam dwie osoby które tam były i terapia polegała właśnie na nauce zapewnienia sobie i innym warunków do życia.Praca,praca i jeszcze raz praca.Nie znam szczegółów działalności Reto,ale wydaje mi się,że każdy sposób uwolnienia chorego człowieka od choroby alkoholowej jest dobry,o ile jest skuteczny.Problem znam z autopsji-mój brat podejmował taką walkę wiele razy.Czy się wyleczył??? NIE!!! Zawsze znalazła się dobra siostra lub kuzyn którzy skutecznie 'pomogli" w spotkaniu z 'rozpędzonym pociągiem"DOPÓKI NIE SIEGNIESZ DNA,NIE WYLECZYSZ SIĘ Z ALKOHOLIZMU.
kostek - 23 stycznia '10r. 12:21
Nie bez powodu wybrano ul.Lipkowską widziałem ten reportaż i rozpoznałem to miejsce :na uboczu i niemalże "pod ziemią "!
kamać - 24 stycznia '10r. 11:46
Ja mieszkam przy tej ulicy, chodzę tam prawie codziennie i nie miałem pojęcia co się za tym kryje!
Janek - 24 stycznia '10r. 14:58
Jasne, to na pewno sekta - skoro ktoś czyta biblię, a nie należy do kościoła, to musi należeć do sekty.
No i oczywiście lepiej, żeby ludzie uzależnieni umierali w rynsztoku niż,żeby robili coś ze swoim życiem...
ValeTudo - 25 stycznia '10r. 16:16
Janek. Obejrzyj reportaż, a potem się wypowiadaj.
Iza - 27 stycznia '10r. 00:11
byłam na ich stronie internetowej,nie ma tam adresu ośrodka ani nawet telefonu stacjonarnego a jedynie komórka,to już powinno dać ludziom do myślenia że to jakiś pic na wodę-fotomontaż",poza tym skoro powołują się na Boga to czemu nie są przy kościele
ValeTudo - 27 stycznia '10r. 16:40
Na Lipkowskiej mają tablice informacyjną z tel. W reportazu była mowa, że są oddaleni od kościoła a on ich nie uznaje. Guru Reto uważe, że będzie niebawem koniec świata.

Dziwie się, że księża z GK pozwolili na powstanie czegoś takiego.
@ValeTudo - 27 stycznia '10r. 16:47
a co oni mogą?
lidia - 31 stycznia '10r. 20:47
ludzie, co mogą księża - skoro to jest zgodne z prawem to trudno, jest wiele sekt i nic na to nie poradzimy
JA - 23 stycznia '10r. 07:37 - co, miejskie plotkary słabe niusy przyniosły - współczuję
Janek, dla kogoś ci co czytają biblię są sektą a dla kogoś innego reto jest sektą - wolność "wyznania" o czym w Polsce się nie pamięta....to było tylko tak na marginesie, a tak poza tym to najpierw oglądaj później komentuj
pozdrawiam mieszkańców tego pipidówka:)
Dupek - 7 lutego '10r. 12:46
Góra Kalwaria jest tak wyalienowanym i plotkarskim miasteczkiem że jaka kolwiek dobra inicjatywa jest solą w oku jej mieszkańców, wystarczy że ktoś zrobi coś dobrego to odrazu w główkach tej małomiasteczkowej społeczności zapala się światełko np. "on/ona chce się na tym dorobić" albo "to musi być sekta" itp. Ludzie pomyślcie czy kiedykolwiek podnieśliście swoją d... z kanapy lub z plotkarskiego spotkania psiapsiółkami i zrobiliście coś dobrego dla drugiego człowieka jeśli się pokrótce nad tym zastanowicie i stwierdzicie że jednak nie to... proszę nie komentować głupio tych wydarzeń, szkoda jeszcze że społeczeństwo polskie nie potrafi analizować przekazu medialnego i nie wychodzi z toku myślenia: tak powiedzieli w telewizji więc to musi być prawda
m&m`s - 7 lutego '10r. 13:25
usłyszałam w telewizji, ze tych ludzi nie wypuszcza sie z osrodka tak? tylko żadne normalne ośrodki leczenia uzależnien tego nie robią. pacjent nie jest tak przedszymywany, ale jest tam za swoja zgodą i moze przerwac leczenie kiedy chce. wiem z rodzinnego dopswiadczenia.
saul81 - 8 lutego '10r. 09:42
byłem tam 4 lata, i teraz wiem że nie jest to nic dobrego, poznałem RETO od początkującego pacjenta do lidera tego domu, wiele jest tam nauki która gubi człowieka, a co do sekty to jak najbardziej
yogi bear - 9 lutego '10r. 15:18
do "ja": o kim mówisz w związku z tym odwykiem w Chorwacji? Koszel, Chmura?
Dani - 10 lutego '10r. 14:12
Jestem zszokowana. Mieszkam przy Lipkowskiej i dopiero z reportażu dowiedziałam się o sekcie. Masakra być tak blisko. Pewnie staroświeckie myślenie ale wcale nie jest mi obojętne czy są obok.
jk - 10 lutego '10r. 15:28
sekty miszczą caego czowieka, to nic dobrego;Gora kalwaria to dobre miejsce żeby tworzyć tu dobre rzeczy a nie ściągać sekty.Jak zwykle wlądze miasta mają nas wszystkich w dupie.
Lp - 22 marca '10r. 11:15
Rozprzestrzenia sie to "czynienie dobra" na caly swiat - ogarnia tez Polske. Tez uwazam, ze podniesienie czlowieka z dna butelki tlumaczy srodki jakimi sie to osiaga ale te sekty naprawde przesadzaja. Znam "RETO" z Hiszpanii, osobiscie tam nie bylem ale dyskutowalem z ludzmi ktorzy zaznali tego uzdrawiajacego sposobu na przyszlosc. Jak najbardziej jest to sekta wykorzystujaca determinacje ludzi bedacych na ulicy. Za przyslowiowa kromke chleba zmuszaja ludzi do calodziennej pracy, do posluszenstwa. Pozywienie jest najczesciej przeterminowane - "darczyñczy" rozwoza w swojej dobroci chipsy i inne"rarytasy" z ponad polrocznym przeterminowaniem pod osrodki pomocy spolecznej. Calkowity zakaz ogladania filmow gdzie kobieta ukazalaby sie chociazby w stroju bikini. Slowa "Bog cie uleczy" sa uzywane na codzien i przy kazdej okazji. Szkoda gadac.........
Matka narkomana - 14 kwietnia '10r. 21:47
mój syn jest od roku wosrodku w Hiszpani, cięzko pracuje ale za to dostaje wsparcie i nadzieję na wyleczenie.niedługo jade do niego w odwiedziny,osrodek zapewnia mi nocleg i wyzywienie, mogę z synem zawsze sie skontaktować telefonicznie. Osrodek dał nam nadzieję.Proszę nie wypowiadajcie krzywdzacych opinii
adam - 13 maja '10r. 14:03
to jest sekta. byłem tam 1,5 m-ca, kiedy chciałem wyjechać utrudniali mi to, zabrali pieniądze etc. ci ludzie to hipokryci dla których Biblia jest hasłem a nie drogowskazem.
Paweł - 17 maja '10r. 23:32
Byłem w Reto trochę ,i musze stanowczo powiedzieć że tam co sie wyprawia to nie jest naprawde normalne jedzenie jest faktycznie przeterninowane ,kiełbasa to az ciemna z przeterminowania ciaglę ktos za toba chodzi i na karzdym stopniu pilnuje nie mozna nawet sie po ciężkim dniu popołudniu połozyc na łózku tylko trzeba byc cały czas na swietlicy aż do 22 juz po drugim dniu kiedy przyjechałem musiałem pracować co ledwie się czułem gdyz mkiałem dilerium jeszcze i trząsło mnie całego żadnych tabletek z witaminami by uregulowac elektrolity a oni powinni człowiekowi pozwolić dojść ,do siebie wyjechałem z tamtad bardzo szybko i ich karta przetargowa jest powiedziane przed wyjazdem że jak wyjedziesz to juz mozemy cie nie przyjąć jednym słowem tam jest pranie mózgu i tak dla takiego normalnego człowieka co tam przybędzie na poczatku to juz jest chore co oni wygaduja cały czas mówia że Bóg cie wyleczy i on ci pomoże szkoda słów
nikt - 9 sierpnia '10r. 00:02
co ty tu piszesz poprostu ci się ćpać chciało baranie
Komentarz użytkownika Pepsicola z dn. 9 sierpnia '10r. 08:32
został ukryty z powodu naruszania zasad forum.
tocho - 9 sierpnia '10r. 09:28
Fakt jest faktem narkomana trzeba trzymac krótko za ryj żeby mu pomóc, jestem zdecydowanie za tym zeby cos takiego istniało w G.K, pamietacie naszych kolegów którzy zeszli z tego swiata bo nie było komu im pomóc!!!
Dzik z Lipkowskiej - 9 sierpnia '10r. 12:29
A my to myśleliśmy, ze tam nadal jest to LABORATORIUM...
antekk1972 - 20 września '10r. 11:35
Byłem w Reto ponad dwa miesiące i wydawało mi się że już ze mną wszystko w porządku-wyjechałem (nikt mnie tam na siłę nie trzymał).Po wyjezdzie upadłem na samo dno i dopiero zrozumiałem ,że zle zrobiłem.Najwięcej mają do powiedzenia ci ,którzy nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi,a zasady są wszędzie ,w wojsku,kryminale.Może,przebywający tam chcieliby nic nie robić tylko jesc,spać i dostawać za darmo alkohol i narkotyki.Polecam te ośrodki bo są pomocne a do zasad można się przyzwuczaić.Co do jedzenia to pisza jakieś brednie bo ja z czymś takim się nie spotkałem żeby była przeterminowana żywność.Pozdrawiam wszystkich mieszkańców reto,a przedewszystkim ludzi z byłego ośrodka w Otwocku
adam - 21 września '10r. 16:31
Antek, albo mijasz się z prawdą, albo nie wiem? Dobrze wiesz, że po dwóch m-cach nikt z Reto nie wypuszcza ot tak. Do zasad można się przyzwyczaić i ja to zrobiłem. Nie chciałem też, jak napisałeś:jeść, spać etc, tylko się ratować. Problem polegał na tym, że liderzy sekty(Poręba, Ragazzo, Harry i inni) nie umieli nic, poza stwierdzeniem, że mam demony, których i tak nie umieli wygonić. Poza tym nikt tam nie ma pojęcia o terapii uzależnień, ani wykształcenia kierunkowego. Nie kierują się też Biblią w swoim postępowaniu. Kiedy zorientowali się, że nic ze mną nie zrobią, zaczęło się wyzywanie mnie i szydzenie z nadwagi, którą wtedy miałem. Pan Jezus tak nie robił, więc jeżeli oni mają być Jego naśladowcami... Ponadto są wyizolowaną sektą odnoszącą się z pogardą do osób wierzących spoza swojego grona, nazywając ich "siermięgi" Polecam ośrodki Teen Challenge itp. ale nie sektę, w której moim opiekunem był budowlaniec z zawodu, który odgrywał się na mnie i jechał po mnie, choć nie mógł mi zarzucić niczego, czym bym sobie na to zasłużył. Potem poinformowali mnie, że nie oddadzą mi moich pieniędzy, żebym tylko tam został. To złamanie prawa. A wszystko rzekomo w imię Boga, ponieważ liderzy uważają się za "władzę przez niego ustanowioną" Przestrzegam przed sektą Reto!
adam - 21 września '10r. 16:36
Aha, Antek jeżeli chodzi o tą przeterminowaną żywność, to albo coś tam się zmieniło, albo ty naprawdę mijasz się z prawdą. Większość jedzenia serwowanego w Reto w Bojszowach(na Śląsku) to było to, co wyrzucali na śmietnik z Lidla w Oświęcimiu. Pozdrawiam.
max - 8 października '10r. 00:09
byłem kilka lat w reto i


oprócz bicia i poniźania było tak źe liderzy tego ośrodka są mocno z układowani,ręka ręke myje ,i tyranie od rana do wieczora za darmo kasa wiadomo gdzie idzie!!!oszukują ludzi!!wiem co mówie znam cały mechanizm od podszewki,przejrzałem gdy opóściłem ośrodek ,,,to jest sekta pęłną gębą ,,,uwaga na takie miejsca!!!
adam - 8 października '10r. 12:14
Max, a ty byłeś w Bojszowach czy w Otwocku? Wiesz, jeżeli naprawdę znasz sektę tak dobrze, to powinieneś o tym mówić. Pomyśl, ilu ludzi można przed nimi przestrzec. Kiedy przed moim wyjazdem do Reto szukałem info w sieci na ich temat, nie było prawie nic oprócz ich strony (zakłamanej zresztą) Trochę się zmieniło po reportażu w "Superwizjerze" i znowu cisza, nawet na YouTube nic już nie ma. Próbowałem zainteresować sektą Dominikański Ośrodek Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Zachęcam tych, którzy tam byli i wiedzą, co to jest Reto, żeby wchodzili na stronę badzwolny.eu i zachęcali ich do nagłaśniania tematu sekty. Nie chodzi mi o zemstę, ale o to, aby ludzie szukający pomocy znajdowali terapię, która wyciągnie ich z nałogu a nie sekciarską "rehabilitację" prowadzoną przez ludzi nie mających o tym bladego pojęcia, chcących zatrzymać ich na całe życie w szponach sekty. Podaję mój mail:yoonior4@gazeta.pl, to dla tych, którzy chcą nagłośnić problem, a nie wiedzą jak. Mam pewne pomysły.
violamiko38 - 14 października '10r. 08:45
Nie zgadzam się z wypowiedzią Janka.Co ma znaczyć zdanie,że ktoś kto czyta Biblię,a nie należy do Kościoła z pewnością należy do sekty.
Jaki Kościół masz na myśli Janku czyżby katolicki.
TAM Z PEWNOŚCIĄ NIE CZYTA SIĘ BIBLII.
Tylko sporadycznie na mszy wyrwane z kontekstu cytaty,które są podawane jako Słowo Boże.
Pokaż mi przeciętną katolicką rodzinę ,w której codziennie czyta się SŁOWO BOŻE.Zapewniam Cię,że jest ich niewiele.Nie należę do Kościoła katolickiego,tylko do Kościoła Wolnych Chrześcijan,i staram się codziennie czytać SŁOWO BOŻE,czy możesz powiedzieć to samo o Sobie.
A CO DO Reto,mam sąsiada,który tam był,sama jezdzilam do nich na nabożeństwa i zapewniam CIĘ Janku,że Kościół katolicki mógłby się wiele od nich nauczyć.
adam - 16 października '10r. 16:42
Słuhaj Violamiko38, są katolicy, którzy Słowo Boże czytają, więc nie powinnaś generalizować i osądzać nikogo. Faryzeusze też czytali, tylko nie czynili tego, co jest napisane. I to upodabnia ich do liderów Reto. Nie chodzi tylko o to by czytać, ale o to, by czynić. Ważne też jest rozumienie Biblii a z tym w Reto także bywa różnie.
Przemek - 22 października '10r. 15:44
Teraz ja sie wypowiem na temat Reto.Byłem w tym ośrodku w bojszowach rok, to był etap kiedy z pieczarkarnie przerabialismy na dom mieszkalny.Wcześniej tylko zyłem na ulicy brałem kradłem i piłem tam pokazali mi że muszę zmienić swoje życie sprubowałem udało się.Po roku pobytu zabrali mnie AŚ w Katowicach musiałem odpokutować stare życie,przyjaciele z reto odwiedzali mnie,po roku gdy zacząłem chodzić na przepustki spędzałem je w ośrodku naprawde tam pokazali mi do kogo mam sie zrucić o pomoc i skorzystałem.Dziś jestem poza reto ożeniłem się mam dzieci prowadzę małą firmę i nadal żyję z Bogiem uwarzam,że ten ośrodek naprawde pomaga ja jetem tego przykładem
adam - 24 października '10r. 15:28
Ok. Przemek. Cudownie, tylko co to znaczy, że żyjesz z Bogiem, bo jeżeli to samo, co u ex'liderów Reto, to rób coś z sobą, bo np. Artur ps"Harry" potrafił gnojenie człowieka nazwać ewangelią. Dowiedziałem się od Andrzeja, szefa Reto na Polskę, że oni już usuneli tych sekciarzy z Reto. Szkoda, że tak poźno. Zadzwonili, żeby mnie przeprosić "za krzywdy, które doznałem" Szkoda, że dopiero po prawie 2 latach...A może zorientowali się, że z moją wiedzą na ich temat mogę narobić im kłopotów i chcieli zamknąć mi usta? Andrzej oczywiście próbował mnie zwerbować przez telefon i co rusz przerywał mi i zmieniał temat, szczególnie, gdy było to coś niewygodnego dla niego, np. dlaczego kłamiecie na swój temat na stronie internetowej. Smutne. Reto może i pomogło komuś, ale ja i tak ostrzegam przed nimi. Zastanawia mnie także, dlaczego wpis Przemka pojawił się dopiero po ich tel. do mnie. Czy nie chodzi przypadkiem o to, żeby mnie uciszyć i ostatni wpis tutaj był po myśli sekty? Jeżeli tak, to jest to zakłamanie.
adam - 18 listopada '10r. 12:16
Tak, jak myślałem, Przemek zamilkł po moim wpisie. Sumienie ruszyło, czy nie było kolejnego zlecenia od sekty by bronić jej interesów? A może coś innego?
Adrian - 11 grudnia '10r. 09:19
bylem w osrodku reto 1,5 roku i wiem napewno ze nie jest to sekta ani zadna organizacja wykorzystujaca ludzi , przeciwnie potrzebowalem pomocy bo bylem uzalezniony od narkotykow a tak naprawde od grzechu, to wlasnie w osrodku 'reto' poznalem prawdziwie Jezusa.Nic złego w tym osrodku sie niedzieje , jasne zeby zmienic swoje zycie trzeba wiele wysilku i dlatego ludzie wymyslaja takie bajki bo trudno im sie poddac regulaminowi ktory jest na podstawie zasad Bożych. Ja dziekuje chlopakom ze pomogli mi poznac Jezusa bo dzieki temu jestem szczesliwy i bez problemow
adam - 12 grudnia '10r. 16:48
Jasne Adrian."regulamin na podstawie zasad Bożych" A gdzie masz w Biblii przetrzymywanie ludzi wbrew ich woli, zabieranie pieniędzy, wysmiewanie itp?
Ja nie miałem problemu z dostosowaniem się do zasad i regół panójących w Reto, a doświadczyłem ww. rzeczy. Jeżeli jestes dzisiaj w jakiejś wspólnocie, zborze chrześcijańskim, to chyba widzisz, że w sekcie "Reto" ludzie nie żyją wg. tych samych zasad, co prawdziwi chrześcijanie. Ta organizacja skrzywdziła wielu ludzi. Nie broń ich, bo ktoś potrzebójacy pomocy może ci uwierzyć i tam trafić.
marcin.pseudo malutki byly narkoman - 18 grudnia '10r. 10:40
jak czytam te bzdury wyssane nie wiem skad to zygac mi sie chce.bylem w reto 4 razy gdzie mozna tylko 3 jednemu pacjentowi.ale dano mi jeszcze sznse,gdzie to ja dzwonilem i prosilem o pomoc.w przeworsku i 3 razy w boj szowy.osoby uzaleznione sa mistrzami manipulacji i mowia niestworzone zeczy zeby siebie wybielic czy postanowic na swoim.czyli cpac dalej.narkoman w osierodku musi dostac w dupe i to najlepiej jak najmocniej zeby ten pobyt zapamietal jak najdluzej.skonczylem monar w roznowicach i tam to ja dopiero dostalem wycisk od terapeutow spolecznosci itd i chwala im za to bo dlugo bede pamietal jakie konsekwencje za soba niesie uzalezniuenie,wiec reto przy naszych polskich osierodkach to pikus.tym bardziej ze to sa ludzie z powolaniem nie placa im bo oni nie chca pieniedzy wiem o tym doskonale.terapia zeczywiscie opiera sie w glownej mierze na slowie bozym i bardzo dobrze bo nie tylko uczy jak przestac cpac czy pic ale jak godnie zyc w spoleczenstwie i nie krzywdzic innych.i to nie sekta,przychodzisz i wychodzisz kiedy chcesz nikt cie nie trzyma jeszcze cie na dworzec odwiaza i odprowadza do pociagu pewnie z racji tago zeby osoba opuszczajaca osierodek,zazwyczaj bez grosza z checia zacpania czy wypicia nie obkradla somsiadow itd.wiem bo sam tak chcialem zrobic.dzieki reto zaczelem swoja droge do trzezwosci i dzieki bogu ze sa tacy ludzie jak oni.to sa protestanci wiec naleza do kosciola zielonoswidkowego jakich wiela na calym swiecie,uwielbiaja boga,po przez spiew taniec teatr itd a ze robia to w osrodku gdzie nikt ich nie widzi to coz w tym zlego maja zachowywac sie jak faryzeusze,chodzic do kosciola,modlic sie itd a po kosciulku wpiepszyc zonie dzieciom napic sie czy nacpac.jesli bede mugl im jakos pomuc bez wachania,zawsze moga na mnie liczyc.uratowali mi zycie i dziekuje im za to.a osoby kture jada do osierodka bez motywacji do leczenia,bo mamusia czy tatus kazali to zawsze beda nazekac chodzby to bylo spa 10 gwiazdkowe. wiecej info marcin 889 652 637
ewka 21 - 19 grudnia '10r. 20:07
od 20 lat zajmuję się społecznie osobami uzależnionymi i wiem od tych ludzi że w każdym Ośrodku do którego trafią najpierw jest zasada oby osobę uzależnioną odizolować od starego życia, znajomych i nawet rodziny.obojętnie czy to państwowy ośrodek czy wyznaniowy. a więc zasadą jest odizolowanie , i praca aby umysł i ciało były zajęte czymś innym niż nałóg.wiem też że ludzie przez nałóg często lądują na śmietnikach ,śpią w piwnicach w kanałach często sa glodni zmarznięci.mają do wyboru ratować sie czy dalej siedzieć w tym bagnie. z moich 20 letniej obserwacji wynika że ci którzy z ośrodków odeszli przed czasem są nadal w nałogu a na usprawiedliwienie opowiadają że w ośrodku to katorga straszna. myślę że tą katorgą jest potworny głód alkoholowy czy narkotykowy , wtedy jedzenie smakuje jak pomyje a terapeuci wydają sie być prześladowcami. Ale uwaga ! nie przesadzajmy i nie wylewajmy dziecka z kąpiela! w każdej służbie i w każdej pracy pracownicy wymagaja nadzoru i kontroli a równiez ciągłego szkolenia. Jeśli nie ma wiedzy jak postępować w trudnych relacjach z uzależnionymi to- pojawia się niepokój , potem agresja i przemoc . Ja znam osoby które były w RETO i wiem że skuteczny jest ten ośrodek i ludzie wychodzą naprawdę przygotowani do życia i do pracy.Jednak tak jak wszędzie trzeba usunąć z tych ośrodków ludzi którzy w jakikolwiek sposób poniżają , ośmieszają ubliżają uzależnionym ,jeśli takie są fakty .Taka postawa oznacza że nie radzą sobie w tej służbie , albo brakuje im Bożej miłości w sercu i tego nie da sie kupić ani jakoś załatwić.Proszę was pamiętajcie że każdy medal ma dwie strony więc nie osądzajcie , tylko trzeba usunąć z Reto tych którzy się nie nadają , albo za zapracowane pieniądze zatrudnić profesjonalnie przygotowanych ludzi (oczywiście wierzących)bo inaczej głoszona ewangelia może stać się czymś czego się nie cierpi.W I liście do Koryntian r:13 pisze "i choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał cała wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił , a miłości bym nie miał, byłbym niczym.Więc wspomnijcie w waszych modlitwach bo tych którzy są terapeutami bo oni potrzebują cierpliwości i miłości Bożej do ludzi uzalężnionych.wspominajcie też tych którzy się zapili i zaćpali na śmierć bo nikt dla nich nie miał żadnej oferty pomocy.nie należy się bać że to nie jest katolickie. Bo na przykład jeśli czytamy w gazetach o księżach katolickich którzy wykorzystywali seksualnie dzieci{pedofile}. i teraz kościoły na świecie płacą odszkodowania tym ofiarom zboczeńców. Ale to nie znaczy że mamy o wszystkich księżach żle mówić. i tak jest wszędzie , że pomiędzy owce wkradają się wilki i robią krecią robotę.
adam - 21 grudnia '10r. 17:08
Marcin, co za bzdury wypisujesz? Jacy protestanci, zielonoświądkowcy? Reto to sekta, która nie ma nic wspólnego z Kościołem Zielonoświądkowym. Oni mają w Posce dwie instytucje zajmójące się osobami uzależnionymi "Teen Challenge" oraz "Misja Nowa Nadzieja" Możesz sprawdzić na ich stronie int. A Reto jest poza wszelkimi wyznaniami i denominacjami. Zapewniam cię. Skąd wyssałeś bzdury o odwożeniu na dworzec i wychodzeniu kiedy się chce? Twój wpis jest pełen agresji, nieprawdy, pełno w nim oskarżeń i niestety błędów. Nie tylko ortograficznych. Natomiast co ciebie Ewka21, to zapewniam cię, że w Reto nie ma ludzi mających jakiekolwiek pojęcie o leczeniu uzależnień. Miłości tam też nie doświadczyłem, bo: "miłość bliźniemu zła nie czyni" (to List do Rzymian) a ja tam wiele zła widziałem. Dlaczego ich bronicie?
adam - 22 grudnia '10r. 16:58
Małe sprostowanie: pisząc, że "oni mają w Polsce dwie instytucje..." miałem na myśli Kościół Zielonoświądkowy. O ile mi wiadomo, są one skuteczne w pomaganiu osobom uzależnionym. I nie są sektami, jak jest to w przypadku Reto.
porządkowy - 22 grudnia '10r. 17:29
"instytucje zajmójące"
tobą powinien zająć się dobry polonista !
adam - 23 grudnia '10r. 17:06
Zgadzam się, dałem plamę;)
krzyś - 23 grudnia '10r. 17:26
Czy Oni są jeszcze na Lipkowskiej ?
adam - 25 grudnia '10r. 10:58
nie wiem. główna siedziba sekty Reto w Polsce jest w Bojszowach (niedaleko Oświęcimia)
adam - 26 grudnia '10r. 09:35
a dla zainteresowanych, to na stronie Superwizjera znowu zamieścili reportaż o sekcie Reto. trzeba kliknąć w archiwum i iść do daty 18-01-2010.
Jurek - 6 stycznia '11r. 10:10
Media mają to do siebie , że potrafią niszczyć to co może służyć "garsce" a nie służy utartym, skorumpowanym organizacjom. Jeśli jest się z po za kościoła między innymi katolickiego lub nie gloryfikuje pożądaną dla niego opcję polityczną staje się intruzem, banitą którego należy jak najszybciej unicestwić. Centro Reto pomogło wielu młodym i starszym ludziom dlaczego- dlatego, że u samego źrodła stoi Słowo Boga, dostępne dla każdego a nie okrojone i cenzurowane. Pozdrawiam Bendzi i Toni oraz ciebie Antonio - pierwszych założycieli ośrodka w Polsce w Przeworsku.
adam - 6 stycznia '11r. 18:35
Słuchaj Jurek, napisałeś "jeśli jest się spoza kościoła". Jak można być poza kościołem (nie mam na mysli instytucji rzymsko- katolickiej) który jest ciałem Jezusa i nazywać siebie "chrześcijaninem" Pan Jezus powiedział: "buduję Kościół moj" a nie "buduję Reto moje" Sekta Reto odcinając się od innych wierzących i wynosząc się nad nich czyni błąd, tym bardziej, że wiele mogliby sie od innych nauczyc. Natomiast jeżeli chodzi o "okrajanie i cenzurowanie" Słowa Bożego, to leaderzy sekty zabraniali mi czytać, najpierw niektórych ksiąg, potem całej Biblli, bo Krzysztof Ch. ps "Ragaco" powiedział, że dla takich,jak ja czytani Słowa to grzech. Dlaczego bronisz tej hipokryzji?
jacek - 23 lutego '11r. 16:57
bylem po 5 dniach oznajminlem ze nie odpowiadaja mi zasady odwiezli mnie na dworzec oddali wszystko bezproblemowo ale fakt ze INDOKTRYNACJA to tam na kazdym kroku jest spotykana!!!
adam - 24 lutego '11r. 10:04
Wiesz Jacek, po tym reportażu w TVN'ie dużo się u nich zmieniło. Ale dwa lata temu nie wyjechałbyś tak bezproblemowo.
adam - 15 kwietnia '11r. 17:07
Dla wszystkich zaintersowanych sektą reto polecam moje wpisy na forum narkotyki.pl (forum, ogłoszenia-aktualności, ostrzegam) oraz na wiara.pl. Albo po prostu wpiszcie w google "sekta reto".
Pit - 28 maja '11r. 07:52
Adam, jak czytam twoje wypowiedzi to widzę Jerzego Urbana, tak naprawdę to jesteś bardzo zagubiony, masz korzeń goryczy w sobie, i tak na marginesie to myślę, że dominikanie niedługo zainteresują się tobą, to ty tworzysz sektę z ludzi, którym wkręcasz kłamstwo, a oni idą za tobą jak zaślepieni. Jeżeli się nie upamiętasz to piekło czeka na ciebie. Jezus może cię uwolnić. Zwróć się do Niego a On cię uwolni.
adam - 28 maja '11r. 16:39
Witam "Pit". Fajnie, że sie odezwałeś, długo nikt nie odp. na moje wpisy. Więc po koleji: Z J.Urbanem nic mnie nie łączy i nie wiem, jakie podobieństwa ty zauważyłeś...Jeżeli chodzi o "korzeń goryczy" to w pewnym sensie masz rację, jestem pogniewany na "Reto". Przebywanie w miejscu w którym nie chcesz być, gdzie wiesz, że nie uzyskasz pomocy i jesteś trzymany wbrew swojej woli powoduje zgorzknienie. Pamiętam frustrację, jaka mi towarzyszyła, kiedy byłem w sekcie "Reto" i liderzy (obecnie byli liderzy) nie chcieli mnie wypuścić, wyśmiewali mnie itd. Jeżeli chodzi o dominikanów, to raczej mają mnie w nosie. Próbowałem ich zainteresować sprawą Reto. Bezskutecznie. No i jaką "sektę" ja niby tworzę i w jaki sposób? Co za głupoty wypisujesz? Sekta z definicji jest grupą wyznaniową a ja niczego takiego nie prowadzę. Myślę, że powinieneś pomyśleć, zanim coś napiszesz. Nikt za mną nie idzie zaślepiony, nic takiego się nie dzieje. Myślę, że od kiedy piszę o tym, co mnie w sekcie Reto spotkało, doznałem więcej opozycji, niż wsparcia od ludzi komentujących moje wpisy. Ty jesteś przykładem. Co do piekła, wiesz, osąd zostaw Bogu i nie próbuj stawać na miejscu sędziego, bo to jest Jego rola. "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni..." A co do Pana Jezusa i mojej relacji z Nim... Nie wiesz nic o mnie a piszesz, jakbyś znał moje serce. Chcesz, odezwij się na yoonior4@gazeta.pl , napiszę ci coś więcej.
adam - 7 października '11r. 20:49
A oto link do reportażu o sekcie "Reto"
http://super(...)anskich-
terapeutow-w-polsce,archiwum-detal.html Reportaż nie pokazuje czym jest "Reto" naprawdę, ale daje do myslenia.
jerzyk - 8 października '11r. 18:53
TELEWIZJA KŁAMIE-jak w tej piosence..Byłem w Reto,pomogli mi,dojrzałem do zmiany tam..i dziękuję.wspominam ten okres,spedzony w Bojszowych można powiedzieć "miło"
adam - 8 października '11r. 22:01
A ja nie wspominam miło czasu tam spędzonego. Bo jezeli idziesz na np. śniadanie i masz prawie pewność, że dla członków sekty "przystawką" do posiłku będzie wyśmianie cię ( a celował w tym lider grupy, Arek ps. "Profesor") to nie było miłe. I nie było "chrześcijańskie" ani tarapeutyczne. Tak jak zabranie mi pieniędzy, okłamanie... Jeszcze raz zamieszczę link dla chętnych, bo poprzednio wkradł sie błąd.
http://super(...)tal.html
Przemek - 15 marca '12r. 23:31
Cześć Adam piszesz że zamilkłem, nie po prostu od jakiegoś czasu nie zaglądałem na tą stronę dalej jestem poza ośrodkiem dzieci dorastają mam dalej firmę nie ćpam i uważam że RETO pomaga tylko trzeba chcieć masz ochotę pogadać na ten temat zapraszam podaje Ci E-mail napisz podaj nr tel zadzwonię albo ty zadzwoń. To że nie chciałeś się leczyć nie uprawnia Cię do wypisywania głupot pozdrawiam kontakt@zlotaraczka.opole.pl
Adam - 16 marca '12r. 23:26
Chciałem się leczyć. Jakbym nie chciał, to bym tam nie pojechał. Szczególnie, że to dla mnie drugi koniec kraju. Tylko w sekcie "Reto" nie było leczenia. Za to było wyzywanie mnie, poniżanie. A jak powiedziałem "Porębie" że chcę wyjechać od nich do normalnego ośrodka, to trzymali mnie wbrew woli. Dziś ze mną jest lepiej a "Poręba" podobno chodzi zaćpany po Sosnowcu.
A na mail się odezwę. Ciekawi mnie to, dlaczego bronisz sekty.
ANIA - 23 marca '12r. 11:17
A JA MIESZKAM OBOK NICH I NIC ZŁEGO SIĘ TAM NIE DZIEJE PRACUJĄ CHODZĄ NA SPACERY MAJĄ ZAJĘCIA NA CAŁY DZIEŃ JEŚLI KTOŚ CHCE SIĘ PODNIEŚĆ MUSI TO ZROBIĆ Z SAMEGO DNA. MOŻECIE IM POMÓC!! ZABRAĆ DO PRAC PORZĄDKOWYCH CZY PRZYWIEŻĆ JEDZENIE... TO WCALE TAK DUŻO NIE KOSZTUJE I WTEDY MOŻNA ZOBACZYĆ JAK TAM JEST BO PISAĆ O CZYMŚ CZEGO SIE SAMEMU NIE WIDZI JEST INFANTYLNE...
Adam - 23 marca '12r. 23:23
Ja tam byłem. I tym różnię się od ciebie. Ty znasz to tylko z zewnątrz. A ja tam byłem. I to mnie trzymano na siłę, wyzywano, śmiano się z otyłości... To dla mnie zabrali pieniądze i niektóre rzeczy. I nie chcieli oddać. Mieszkasz obok nich tzn. gdzie? W Bojszowach?
SZLOMO - 5 maja '12r. 07:35
TONĄCY CHWYTA SIĘ BRZYTWY
SZLOMO - 5 maja '12r. 07:55
Witam wszystkich i pozdrawiam,Ośrodek RETO to nie żadna sekta,jest to chrzeszcijanski ośrodek który swoja ufnosc złożył tylko w JEZUSIE,i On jest tam terapeutą,lekarzem,psychologiem i swoja rolę spełnia jak naj lepiej,tylko trzeba mu zaufac,łatwo jest wytknać komuś błedy,ale niech każdy patrzy na siebie,wspólnota CENACOLO ma podobne zasady a nie jest atakowana gdyz jest przy kosciele katolickim,a RETO ne jest wyznania katolickiego,dlatego łatwo ich nazwac SEKTA,a tak nie jest,JEZUS powiedział;...KTO NIE JEST BOWIEM PRZECIWKO WAM,TEN JEST ZWAMI.Łk.9,50,a bracia chrzescijanie z RETO nie sa przeciwko katolikom,aby wyrwać tonacego z bagna jego nałogu trzeba wykorzystywac wszystkie srodki aby go ratowac,A TONACY CHWYCI SIE TAKZE BRZYTWY,by byc wolnym,i nie bedzie narzekał że ktoś mu ja podał,tylko bedzie cieszył sie ze swojego uwolnienia.pozdrawiam,BYŁEM NA DNIE A JEZUS MNIE URATOWAŁ I MNIE ZBAWIŁ,amen
Adam - 13 maja '12r. 17:37
Reto jest sektą, kolego.
A czy Pan Jezus ma coś wspólnego z Reto, tego nie wiem. Ja tam byłem i nie widziałem owoców (Mateusza7, 15-20).
To co tam widziałem, czego doświadczyłem było pogańskie a nie chrześcijańskie. I nikomu Reto nie polecam.
Ale jeżeli to, co napisałeś jest prawdą i naprawdę jesteś trzeźwy, ja się cieszę. Tylko pamietaj, że do bagna łatwo wrócić. A w sekcie reto nie miałeś prawdziwej terapii. Pamietam Przemka, kolesia który był w reto razem ze mną. Powtarzał, że "Jezus go uwolnił". Potem dowiedziałem się, że po wyjściu z sekty problemy wróciły. Do tego miał dziwne duchowe jazdy...
yoonior4@gazeta.pl to mój mail. Napisz.
fragles - 18 czerwca '12r. 05:37
UWAGA!!!!!! RETO byłem,znam,wiem jeśli masz odwagę na pranie mózgu psychomanipulacje poniżanie bicie separację od normalnego traktownia bądz pewien że to wszystko tam znajdziesz byłem tam wiele lat dziś mam problemy z normalnym egzystowniem nie potrafię się dostosować odcinam sie od każdego ni mam przyjaciół kiedyś było innaczej teraz paranoje dziwne myśli sam nie wiem co sie ze mna dzieje nawet kiedy teraz to piszę boje się że kiedy oni to przeczytaja będą się mscic jeśli chcesz wiedzieć coś więcej daj znać a odpowiem na wszystkie pytania 7 lat doświadczenia w RETO !!!!!
bodzio - 18 czerwca '12r. 13:46
znam reto od podszewki wiem co robią z osobami które im nie odpowiadają jeśli ktoś myśli innaczej niż oni biblia brak tv radia odciecie od świata jeśi ktoś jest podatny łatwo jest nim manipulować widziałem osoby które przychodziły z ulicy wystarczyło dwa dni a oni śpiewali piosenki chrześcijanskie osoba była na ulicy a tu taka zmiana w dwa dni mógłbym takich przykładów podać wiele na przykład jak to jest ze lider który jest chorwatem kibicuje realowi madryt jesli ktoś na przykład kibicuje barcelonie jest delikatnie upominany smieszne? nie wydaje mi sie dla osoby z zewnatrz nic nadzwyczajnego powiem jedno zobaczcie na swoje dzieci kiedy są małe i bezradne kiedy dorastają biorą przykład z rodziców szkoły i to je kształtuje naśladują wiele zachowń rodziców kolegów nauczycieli tak w pewnym sęsie jest z osobami uzależnionymi kiedy trzezwieją zaczynają normalnie funkcjonować można ich na nowo kształtować i na tym bazuje reto na slabości brku zdecydowania takich ludzi jeśli coś jest puste to trzeba to napełnić brak narkotyków alkoholu sexu itp najlepiej zastąpić to biblia modlitwa i przekonanie ze kiedy wyjdziesz z reto nie poradzisz sobie wrócisz do tego czym byłeś i tylko będąc w reto przez całe zycie dasz sobie radę znam ludzi którzy wyszli z reto dla reto to wrogowie
Adam - 19 czerwca '12r. 23:39
Do "Fraglesa": chłopie, chyba trochę przesadzasz. Ja wiem, że poziom moralności w sekcie reto jest niski, ale z tym biciem to przegięcie. Tak mi się wydaje. Piszesz, że byłeś tam 7 lat. A gdzie? Bo jak w Bojszowach, to pewnie się znamy.
A do "Bodzia": Biblia i reto to dwie różne sprawy. Dla nich "Biblia" jest hasłem, sloganem. Nie rozumieją Słowa Bożego i nie żyją wg. niego.
Adam - 19 czerwca '12r. 23:42
"Fragles" jeśli ty naprawdę masz takie jazdy jak pisałeś, to poszukaj chłopie pomocy, terapii. Musisz wyjść z tych rzeczy. Możesz do mnie na mail napisać, możę pomogę ci, jeśli będę umiał: yoonior4@gazeta.pl
fragles - 20 czerwca '12r. 06:12
opoowiem ci coś byłem w polsce i za granicą wim jak tam się traktuje osoby nie powiem ci kim jestem bo się obawiam zemsty kiedy byłem za granicą byłem 3 razy pobity miałem lidera który był hiszpanem miał awersje do polaków uważał ze polacy to smieci kiedyśna na jednym ze spotkań podzedł do mnie zlożył ręce udając ze trzyma broń i wiesz co powiedział takiego jak ja to najlepiej od razu na odstrzał i jeszcz jedna historia kiedyś przyjechał nowy dali mi go pod opiekę byłem z nim dosłowni 1 godzinę nawet wiele nie rozmawiałem z nim był z innego kraju trochę po angielsku w ten sam dzień przeprowadzałem sie do innego domu w innym mieście nowym zająłsię protegowany lidera po roku wróciłem do tego domu i tak sie złożyło ze właśni z tym nowym poszedłem rozdawać ulotki do miasta ale zauważyłem ze on dziwnie się zachowuje więc zaczołem z nim rozmawiać co sie dzieje wiesz co mi powiedział prosto z mostu ze mnie nienawidzi pytałem dla czego przeciez mnie nie zna widzieliśmy się tylko raz w życiu i to tylko godzinę wiec zaczoł mi opowiadać ze inni mu opowiadali ze jestem taki i owaki wiesz co reto zasiało w sercu tego człowieka nienawiść wtedy oczy mi się zaczęły otwierać jak łatwo jest manipulować człowiekiem wies co sie stalo z nim wrócił do cpania nie wiem jak ci ludzie potraią z tym żyć moę tak godzinami opowiadać na temat tego co doświadczyłem w reto do Adama jestem na terapii kiedyś miałem rozmowe z liderem sam na sam powiedział mi nie wazne czy za tym stoi Jezus to bez względu na wszystko musi działać za wielkie pieniądze za tym stoją po czy kazał mi wśiąsc do auta z dwoma swoimi protegowanymi a oni wywiezli mnie do miasta i zostawili mnie na środku ulicy bez dokumentuw pieńiędzy bez niczego w obcym kraju wiesz dlaczego mnie tak traktował byłem jedyny który się nie zgadzał z tym co dzieje sie w reto i nie kryłem się z tym
fragles - 20 czerwca '12r. 06:14
i teraz powiedz mi czy przesadzam
Adam - 20 czerwca '12r. 15:58
Ja trochę cię rozumiem. Mi też zabrali pieniądze i nie chcieli wypuścić.
Za takimi zachowaniami Pan Jezus z pewnością nie stoi. I tego możesz być pewien.
Mimo wszystko proszę cię o kontakt na mail, który podałem. Można by było spróbować nagłośnić sprawę sekty reto i może doprowadzić do zamknięcia...
Sam nie wiem.
Tutaj masz link do jednego forum, na którym piszę o reto:
http://www.forum(...)gam.html
Adam1979 to oczywiście ja. A zemsty nie musisz się obawiać. Sekta reto ma dużo brudu za uszami. I doskonale sobie zdają z tego sprawę. Mam info, jak napuścić na nich sanepid i wpędzić w kłopoty, więc raczej nie powinni fikać.
A ty jesteś na jakiejś terapii teraz? Bo tak zrozumiałem twój poprzedni wpis.
fragles - 21 czerwca '12r. 05:37
tak jestem na terapii czy to nie jest zabawne? poszedlem do reto zeby nie cpac a teraz leczę się z tego co oni mi zrobili zanim zaczołem leczyć sie w reto leczyłem sie w teen cheleng, monar , familia ,i nigdzie nie spotkałem sie z takim traktowaniem zaufałem tym ludziom a oni to wykorzystali szkoda gadac nikomu nie zycze tego co ja tam przezyłem nawet najgorszm wrogowi
Adam - 21 czerwca '12r. 23:33
A reto wciąż promuje się w internecie i nie tylko i wciąga ludzi. Niestety. Oglądałeś ten reportaż "Superwizjera" na ich temat?
fragles - 22 czerwca '12r. 05:15
tak ale teraz nie idzie go nigdzi zobaczyc nie wiem cz go zablokowali czy co chciałem go innym pokazać sciągnoć jakos i na you tuba dać
Adam - 22 czerwca '12r. 11:43
http://superwizjer.tvn.pl/informacje/niepokojace-wyniki-dziennikarskiego-sledztwa-w-sprawie-chrzescijanskich-terapeutow-w-polsce,41074,1.html
Tutaj zobaczysz ten film. A na youtube się nie da zamieścić, bo informatycy tvn usuwają. Tak mi powiedziała autorka reportażu. Chodzi o prawa autorskie czy coś...
Ty nie chciałbyś nagłośnić swojej historii z reto?
Anonimowo oczywiście. Może to dobry pomysł? Nie musisz się bać ich zemsty. Ja jadę po nich w necie i do tej pory nic mi nie zrobili. I nie zrobią. Sami mają dużo brudu za uszami.
fragles - 6 lipca '12r. 21:45
Tak tylko jak ,poza tym nikt sie tym nie interesuje.Niewiem czy to coś da
Adam - 6 lipca '12r. 23:10
Można się skontaktować z tą kobietą z tvn, autorką reportażu. Mam jej e-mail, gadałem z nią kawał czasu przez telefon (oczywiście na ich koszt, bo ja bym zbankrutował). Jak kobieta się dowie, że ktoś chce o tym rozmawiać (z zachowaniem anonimowości) to pewnie uderzy do szefostwa po kasę na nakręcenie dalszej części reportażu i jazda.
Może warto?
XXy - 6 lipca '12r. 23:20
niektóre wątki to chyba do prokuratury.. nie ma komu tym się zająć?
Adam - 9 lipca '12r. 20:53
Masz na myśli wątki, tzn. "komentarze" zamieszczone na tej stronie, czy kwestie dotyczące sekty reto?
Bo jeśli te pierwsze, to jest (teoretycznie) coś takiego jak wolność słowa.
A jeśli to drugie, to istnieje (również teoretycznie) wolność wyznania i sumienia.
fragles - 10 lipca '12r. 10:42
i stało sie zemscili się na mnie nic mi nie zostało tylko odebrać sobie życie wiedziałem ze jak tylko cos napisze będa sie mscic i stalo sie to juz koniec
Adam - 10 lipca '12r. 22:47
Jak się zemścili?
Oni nic nie mogą ci zrobić. Podałem wcześniej swojego maila. Napisz, opisz sytuację. Coś się poradzi. Jak będzie trzeba, to zrobi się trochę dymu wokół nich. Oni tego nie chcą.
uzdrowiony - 14 października '12r. 09:15
Ludzie!najwieksza sekta na swiecie to kosciol katolicki!!Najpierw poznajcie slowo Boze potem sie wypowiadajcie.
Reto pomaga odnalesc Boga,i nie reto leczy tylko Jezus chrystus.Reto poprzez biblje pokazuje droge do Jezusa,tylko jezus jest posrednikiem miedzy nami a bogiem
Adam - 16 października '12r. 16:11
Wiesz, myślę, że Słowo Boże znam na tyle dobrze, żeby uważać Reto za zwiedzoną grupę religijną.
Lenox - 18 października '12r. 22:36
Witam Adamie chętnie się z Tobą skontaktuje, zgadzam się z tym co mówisz, byłem w reto 6 lat od początku w Bojszowach. Podaj maila.
Adam - 19 października '12r. 11:50
yoonior4@gazeta.pl
!!!! - 19 października '12r. 23:27
! Co z fraglesem ?
anonim - 13 listopada '12r. 12:51
Panie uzdrowiony czy sądzi pan ze kościół katolicki nie ma nic dobrego w sobie skoro tak pan myśli jest pan w błedzie jest bowiem wielu ludzi głęboko wierzących w tym kościele zastanawia mnie to dlaczego wy ludzie z reto tak bardzo nienawidzicie kościoła a skoro pan mówi o Słowie Bożym to nie wydaje mi się żeby pan się nim kierował osądzjąc kościół który daje nadzieję tak wielu ludziom a Boga którego pan odnalazł to on każe panu oskarżać i osądzać i nienawidzić a twierdząc że kościół katolicki to sekta w takim razie to tylko wy pójdziecie do nieba a wszyscy inni którzy mają inne poglądy są skazni na potępienie od pierwszego dnia kiedy miałem styczność z reto było bardzo akcentowane to że kościół jest zły ni szataniści czy inne grupy wyznaniowe tylko kościół i było to barzo mocno podkreślane dlaczego tak bardzo nienawidzicie i jest w was tyle goryczy do ludzi kościoła wasza postawa mówi sama za siebie
pawel - 19 grudnia '12r. 06:51
Ja bylem wtym osrodku i to wszystko jest stek bzdur bo dla czlowieka jak cos innego to odrazu sekta to ze niby go tam bili i kopali to klamstwo szkoda mi tylko rodzicow ze daja sie mu tak manipulowac ja bylem uzaleznionx dzis jestem wolnym czlowiekiem mam wspanialego syna i zone dobra rada dla wszystkich nie masz pojecia to sie nie wypowiadaj
pawel - 19 grudnia '12r. 06:57
Nie sluchajcie adama to bajko pisarz
cybuch - 19 grudnia '12r. 18:04
a ja byłem w Tworkach !
to jest państwowa placówka z zasadami i tradycjami !
Adam - 20 grudnia '12r. 23:48
Pawle, trochę nieładnie tak pisać. Mam niezbyt dobre zdanie o Reto i nie zmienisz tego. I ja nic nie pisałem o biciu i kopaniu.
Czyi rodzice wg. ciebie są manipulowani i przez kogo?
ozm - 28 marca '13r. 13:27
Pawle czy byłeś we wszystkich ośrodkach reto i wiesz co w każdym się dzieje nie sądze ja tam byłem i wiem co się tam dzieje
Pawel rybnik - 9 kwietnia '13r. 10:50
Witam ja byłem przez prawie rok w RETO w otwocku i górz Kalwarii, potem siedzialem w wiezieniu i szczerze powiedziawszy w wiezieniu mialem wiecej ''wolnosci'' niż w tym osrodku. Nie potrafilem sie odnalezc w swiecie i życiu przez dlugi okres to jest efekt ''terapii'' ,zaznacze że bardzo chciałem sie wyleczyc z nałogu i zaczac zycie mialem wtedy zaledwie 19 lat i zniszczone życie ,powierzyłem ślepo wszystko opiekunom w tym osrodku-HIPOKRYTĄ ,nasmiewanie sie i gnojenie uzaleznionych jest tam codziennoscia tak jakby to była czesc terapii,za przeproszeniem nawet gdy szedł czlowiek sie wysrac do łazienki oni pilnowali cie pod drzwiami lub wchodzili z Toba !! nie opuszczaja Cie na krok non stop powtarzaja jak mantre teksty z Biblii oraz napedzaja psychicznie do pracy ,nie robisz nie jesz!! tak tam jest a jedzenie i tak zbierane z smietnikow oraz po terminie brane z co poniektorych sklepow,przepracowalem tam myjac okna w warszawie oraz w budowlance prawie rok nie dostalem za to ani grosza,przez 3 miesiace probowalem z tamtad wyjsc ale czlowiek zagubiony ktory nie wie gdzie isc i czeka go widmo odsiadki po takich namowach 3-4 osob na raz jakos wkoncu z placzu i nerwow poddaje sie i zostaje, do tego mowia rodzinie za twoimi plecami że nie jestes gotow lub że chcesz tam zostac ale masz slabszy dzien to rodzina nie wiedzac nic zostawia sprawe jak sadza ogarnietym terapeutą, nie cpasz przez 9-10 miesiecy to nie czujesz potrzeby brania to normalne jest nawet jak sie kogos zamknie i odizoluje od swiata, ale pracowac jak niewolnik w upale czy w zimie od rana do wieczora za nic, nie mozna rozmawiac z innymi uczestnikami terappii tylko z opiekunami chodzi by nie bylo konspiracji, bicie?zdarzalo sie przecierz Jezus tez cierpial...takie słowa sie potem slyszy i tuli sie czlowieka..to jest pranie mózgu! zaznaczam tam sa ludzie ktorzy potrzebuja pomocy i naprawde nie rozumieja czemu sie z nimi postepuje tak a nie inaczej, namawianie do modlitwy nie wierzacego po 2 tygodniach przypominalo przesluchanie policji , milion pytan dlaczego nie i same wmawianie że nie modlisz sie to jestes siermiega i frajer, i nie jestes dopuszczany do ogladfania np. filmu co sie tam zdarza strasznie rzadko, nie jesz, nie skorzystasz z prysznica w ten dzien, nie wyjdziesz na spacer..to jest chore ! terapeuci codziennie z warszawy przywozili albo koszuylki z big stara i nike nowe buty sprzet do sluchania muzyki, mp4 itd itp za pieniadze ktore miedzy innymi ja dla nich zarabialem ten osrodek tylko mnie popchnal do depresji i znienawidzilem wiare, ludzi ktorzy sie nia kieruja nie potrafie juz zaufac komus kto chce mi pomoc,naszczescie znalazlem milosc i na nowo zaczleem zyc SAM!! co wg nich jest niemozliwe ..swiat Cie zabije umrzesz tam zgnijesz takie slowa sa powtarzane jak mantra codziennie przez pare godizn non stop czlowiek juz nie umie dadeza na chwile spokoj za chwile przychodzi ktos inny i w inny sposob probuje przekonac to niuenormalne przypominam ze to sa byli heroiniarze,dilerzy i przestepcy ktorzy tez dali sobie wyprac mozg i narzucic ich dziwny system wierzen Ufam że Bóg widzi i działa juz w tym kierunku żeby sie tam cos albo zmienilo albo upadlo. prosilbym pana Adama o email do pani redaktor i z checia podam adres email dla korespondecji dla KAZDEGO KTO CHCIALBY COS ZROBIC Z TYM OSRODKIEM JA NIE MOGE TAK TEGO ZOSTAWIC POZA TYM TAM JEST MOJ DOBRY KOLEGA KTOREGO NIE MA JUZ 2 LATA A WIEM ŻE GO TAM TRZYMAJA NA SILE. PROSILBYM PANA ADAMA O KONTAKT jusmar11@interia.eu pozdrawiam
ja - 11 kwietnia '13r. 19:48
zniszczyli mnie
ruth - 25 maja '13r. 23:45
Witam,to co piszecie to ohyda ,brednie wyssane z palca,skoro ktoś nie chce się leczyć to wymyśla różne cuda aby siebie wybielić.Nawróćcie się i opamiętajcie .
Każdy kto ma problem szuka winy w innych a może czas zacząć od siebie ? Jezus powiedział szukajcie wpierw Królestwa Bożego i Jego sprawiedliwości a wszystko resztę będzie wam dodane .a Ty Adam przestań sądzić zapomniałeś,że nikt na ziemi nie dał nam prawa do sądzenia ? Bóg jest Sędzią a nam nic do tego .
kwojciech - 5 czerwca '13r. 14:06
we wszystkich ośrodkach praca na rzecz ośrodka jest nie odpłatna więc o co chodzi z tym wyzyskiem w reto
Thomas - 8 sierpnia '13r. 11:14
RETO niewiem jak jest w polsce ale ja byłem w reto za granicą jest tam ciężko ale to tylko dla dobra osób które potrzebują pomocy a nie pieniędzy .jak ktoś chce pieniędzy to niehc idzie do pracy a nie do reto i zobaczymy co będzie z nimi robił.pewnie wydawał je na narkotyki lub alkochol.MIosobiście reto pomogło mam z nimi dobre wspomnienia i wiele sie tam nauczyłem....
Thomas - 12 sierpnia '13r. 09:45
Marcin święte słowa czytałem twój komentarz i podpisuje się podnim pozdrawiam.....
Adam - 17 sierpnia '13r. 21:58
Tylko ze tu nie chodzi o pieniądze "Thomas". Wiadomo, że za pracę w ośrodku pieniędzy się nie dostaje. I nikt mający pojecie o leczeniu uzależnień tego nie oczekuje.
Problem z Reto jest innego rodzaju.
To dobrze, że ty jesteś trzeźwy po pobycie tam. Mogę cię zapytać, jak długo trwa twoja trzeźwość od opuszczenia Reto? I co robisz w tej chwili? Może to wyglądać na wścibskość, ale jeśli możesz, to odpowiedz.
felix - 14 września '13r. 16:44
thomas dlaczego sam sobie gratulujesz jakoś mam wrażenie że ten komentarz pisze osoba która jest teraz w reto
Pzemek - 18 września '13r. 20:36
Witam kurcze nie zaglądałem tu kupe czasu i widze że nadal nagonka ale i przybyło tych którzy w reto byli i doświatczyli pozytywnych rzeczy chciałbym aby odezwał się kolega który był od początku w Bojszowych a 6 lat tam był ciekwe bo ja też byłem w tym okresie jakoś krzywdy nie zaznałem myśle że powinniśmy zorganizować spotkanie najlepiej przy jakim dziennikarzu kamerze opowiemy swoje historie pokarzemy jak wygląda dziś nasze życie co osiągneliśmy ilu z nas już nie ma ?
felix - 20 września '13r. 19:08
Pzemek nie ma problemu to ja sokrates wiesz kim jestem ? nie sądze
Przemek - 23 września '13r. 20:10
Sokrares nie przypominam sobie Ciebie z tamtego okresu nie było Cie tam wtedy byłem ja Arek Maciek Ameryka Paweł potem Tadek z puchy znowu wrócił z Hiszpani przyjchał Pirania z Harym nie wspomne już o wielu innych
felix - 26 września '13r. 12:40
nie chce mi sie z wami gadac na temat reto tacy jak wy zniszczyliście to co tam było najistotniejsze czyli wiarę w Boga zamieniając to na dobre wyniki czyli jak najwięcej pieniędzy zarobić i zwerbować jak najwięcej ludzi żeby tylko zadowolić przełożonych pokazać że macie dobre wyniki nie licząc się z człowiekiem jesteście zakłamani zniszczyliście tak wielu znam to bardzo dobrze
Przemek - 26 września '13r. 19:39
Głupoty gadasz jak byłem w reto pomagaliśmy wszystkim chłopakom z własnej nieprzymuszonej woli chcieliśmy pokazaćw jaki sposób mogą zmienić swoje życie wskazać mi drogę pod krzyż ngdyprzyjeżdżamłem z więzienia na przepustki a tam pracowałem to z własnych pieniędzy kupowałem chłopakom różne rzeczy co było potrzeba do domu dla nich prezenty urodzinowe nigdy nie dostałem za cały mój pobyt ani grosza za to co robiłem robiłem to z miłości do każdego z nich z osobna tak jak mi pokazano to wcześniej jak pokazał Pan. wyniki? zarabianie kasy? Nie było gdy byłem w reto( tak jak Ciebie nie było od początku) nie oskarżaj Bracie
Adam - 27 września '13r. 23:23
Przemek, posłuchaj. Chwalisz reto a nie wiesz, jak to dziś wygląda. Ja nie wiem, jak tam było wtedy, gdy ty tam byłeś. Ale ja w trakcie mojego pobytu doświadczyłem tam złych rzeczy. Osoby, które miały być "liderami" robiły rzeczy, których w Biblii nie ma. Wymienionego przez ciebie trzy posty wyżej Artura "Harego" zapamiętałem od złej strony. Nie chcę pisać, dlaczego. Może kiedyś był inny? O ile wiem, to po wyjściu z reto też zachował się brzydko, jakaś niemoralność się wkradła czy coś, oberwał od kogoś w twarz...
Chłopie, pomyśl w taki sposób. Może kiedyś tam było inaczej, ale stoczyło się. A ty to chwalisz w sieci. Ktoś przeczyta, pojedzie i zamiast terapii dostanie kopa. A po co ci mieć to na sumieniu? Są sprawdzone chrześcijańskie ośrodki, takie jak Teen Challenge, Nowy Początek. Niech osoby, które potrzebują pomocy jadą tam i wychodzą z bagna.
felix - 29 września '13r. 17:23
Przemek rolnik który chwali sam siebie za zwyczaj ma pusty spichlerz jak mniemam przemek który to pisze jest nadal w reto jestem tego pewien pomagałeś ale nie za swoje dawałeś też niie za swoje myślisz ze nie wiem sąd się biorą pieniądze w reto wiem bardzo dobrze sam na nie ciężko pracowałem przez ponad cztery lata za granicą przez moje ręce przechodziły tysiące euro każdego dnia nie mów mi tego że to na misje albo coś w tym rodzaju dobrze wiesz o czym mówię więc nie ucz mnie moralności kolego a morze mam dalej pisać o fede zięciu od hefe który tak bardzo uczył innych na temat moralności a sam wiesz co sie stało więc ni mów mi gdzie byłyem a gdzie nie byłem to o czym piszę to wewnętrzne sprawy reto skoro tam nie byłem to śkąd o nich wiem kolego trafiłeś pod zły Adres mógłbym tak godzinami pisać na temat reto zabraliście mi to co najcenniejsze wiare w Boga moją ufnośc do ludzi wiary zaufanie do kościoła nie zapomnę tego

Przemek - 29 września '13r. 19:50
Dziś nie wiesz jak jest ja wiem bo mam z nimi kontakt cierń został usunięty wnioski wyciągnięte mase ludzi dalej przyjeżdża i dzięki Bogu zmieniają swoje życie.Jak w każdej społeczności zdażają się rużne sytuacje ważne by to zmieniać i dalej iść.A reto jest reto nadal istnieje i dopuki Pan błogosławi istnieć będzie.
Przemek - 30 września '13r. 18:46
Jestem poza reto od 2006 r ożeniłem sie prowadze małą firmę w Opolu do reto przyjechałem w 2003 przez rok byłem w Bojszowach potem mnie zabrali do ppuszki.Siedziałem dwa lata w AŚ Katowice podjołem tam prace na przepustki przyjeżdżałem do Bojszów.Po wyjściu 30 maja 2006 wruciłem do reto oświadczyłem że chce wracać do domu i to zrobiłem.Od tamtej pory nadal żyje z Bogiem chodze do miejscowego zboru i stare życie nie wróciło.Pisałeś że byłeś 6 lat od początku w bojszowach a ja sobie Ciebie nie przypominam.Chcesz sprawdzić czy jestem poza reto zapraszam na facebooka jest tam strona mojej firmy Złota Rączka Opole .Ja pisałem że w reto za moich czasów było inaczej gdzy ragaci i Poremba byli nowymi chłopakami.Jeśli byłeś od początku czyli Bojszowy od 2002 (bo pierwszy był Przeworsk od 2000) to musieliśmy sie spotkać a ja Cie nie pamiętam.
Adam - 30 września '13r. 22:33
Co masz na myśli pisząc "cierń usunięty"?
Przemek - 1 października '13r. 17:09
Nie ma już ludzi którzy pod pozorami pobożności robili co chcieli i postępowali źle.Pisałem wcześniej że w każdym społeczeństwie zdażają się rużni ludzie najwaźniejsze że wnioski wyciągnięte.Adam a Ty jak byłeś e Reto był tam Ameryka i Pirania jeszcze?
Adam - 2 października '13r. 22:51
"Pod pozorami pobożności" mówisz... Ja to widzę inaczej. Jeśli w reto liderami (a więc "władzą pochodzącą od Boga wg. nich) były osoby, które robiły to, co robiły, to źle o nich świadczy. I nie bardzo chce mi się wierzyć, że coś się zmieniło.
Jacek "Ameryka" był. Ale on był raczej w porządku. Tak jak Tomek "Koszula". Sympatyczne chłopy, ciekawe, co u nich? Ale żadnego "Piranii" nie kojarzę. Może był w Otwocku?
Michał 1991 W-WA Ursynów - 5 października '13r. 01:33
Coś wam powiem, byłem bardzo mocno od heroiny uzalezniony w wieku 15 lat juz i cpałem ja ostro jeszcze kilka lat, upadłem na samo dno i mój tata, który jest we wspołlnocie pełnej ewangeli mi to polecił. Okazało się to pomyłką totalną. Pojechałem do Bojszów, na śląsk, bo jestesm z Warszawskiego Ursynowa, a oni chcą, abyś był z dala od domu. Na początku otaczają Cię fałszywą miłościa, niby Boża, ale mam tak wysoki iloraz inteligencji, że na takie bajery nie dam się nabarać, a jakoże jestem cwanym, skurwysynem będąc w ośrodku totalnie kłuciłem się z nimi inteligencją o prawdy biblijne, które znam dobrze. Powiem wam tak Reto mi nie pomogło, pomogła mi moja świadoma decyzja. Co do Reto to jest to absolutne spaczenie chrześcijaństwa. Bog powiedział, ze znakiem chrzescijan jest miłosc a nie szydzenie z ciebie i wykorzystywanie Cie. Powiem wam tak, byłem w Monarze w Kamieniu Rymańskim i mogę powiedziec, ze Monar przy Reto to wakacje. Mam 22 lata a w Retoi byłem jak miałem 18 lat w 2010r. Napewno mnie zapamietali, bo w ciagu 2 tygodni 3 razy sie od nich wypisywałem i wracałem. Byłem krótko natomiast jak wspomniałem znam wielu pastorów, mo tata głęboko jest nawróconym człowiekiem i jak popatrzyłem na tamtych cwaniaków to żal dupę ściska. Człowiek, który jest zagubiony i ma kiepska psyche to kupi, ale ja jak tylko tam wszedłem od razu miałem pranie mózgu. Przepraszam, że taki przykład dam, ale nawet konia zwalic nie mogłem, bo cały czas jakis baran ze mna w kiblu siedział. Żarcie paskudne, ohyda. Naprawdę jest tam żle. Nie potępiam ludzi, nie cpam, wtedy nie byłem zmieniony, ale trzezwym okiem patrzac jest to wielka ściema. Bóg chce, aby człowiek żył w obfitości, a nie był nędzarzem i zarł splesniałe koryto.Kto był w Bojszowach ten wie jakk wygląda schowek na buty, piwnica i kuchania. Tym się powinni ludzie zając. nie uwłaczają nikomu ja oprocz cpania całe zycie szukałem wiedzy, pochłaniałem wiedze. jestem człowiekiem wiedzy, a tamci ludzi mieli cos nie tak z głowami. Nie wiem, czy od ćpania, czy od tej indoktrynacji, ale to był dla mnie szok. Co do wypisu akurat nie było problemu, ale spalili mi koszulke Hemp Gru i kase mi ukradli oczywiscie na wyjazd
dawid 35 lat - 7 października '13r. 17:51
źle przekazują to co mają przekać żłe waruki pewnie bo żyjecie z tego co ludzie dadzą anie z liderów monar co biorą po 1600 zł za miesiąc a ty tyrasz jescze na żarcie , na reojonach i uczysz się kablowac i jedno i drugie nie pomożę jak nie chcesz przestać ćpać dla każdego co innego ,może byc monar może być to co wolisz , w polsce reto powinno działec razem z kościołem a tego nie robi - do ostatniej wypowiedzi nie chce mi sie czystać innych michał też tak jak ty mówiłem wiem co to hel nie mów hop michał bo tak samo mówiłem jak ty jesz wiele lat przed tobą , strzeż sie kapsla tak samo wjebuje nawet gorszy choć zgięc niema od helu RETO może być dobre jest dobrem uczy dobrych cech , co do kontaktów pewnie masz racje choc w monarze tez na początku ich nie ma i ciachów ksiązki muza błąd jest żle prowadzone może bo nasteje na religie w naszym rozuieniu uczy dobra , monar nie za bardzo wiebieracie wy
Dorota2 - 4 listopada '13r. 12:47
Ale obciach. Co wy piszecie. Taka nasza natura. Pognębić człowieka. ajeżeli sam sobie nie chcesz pomóc to nikt ci nie pomoże i nawet obrzucanie kogoś błotem. Znam kierownictwo ośrodka Reto w Bojszowach. ą wy nie wiecie o czym piszecie.
Marcin - 10 listopada '13r. 03:45
Żal mi Was, naprawdę. Kierując się reportażem, który nie jest żadnym argumentem oceniliście ludzi których w ogóle nie znacie. Byłem w Reto, powiem więcej, skończyłem ten ośrodek. To nie jest sekta, pomimo faktu ze do kościoła nie należą, są grupą wolnych chrześcijan, protestantów. Więc prośba dla tłuków, którzy nawet nie wiedzą o czym piszą -Zamknijcie jadaczki i idźcie w CS-a pograć !!!
cacko - 10 listopada '13r. 14:24
@ Marcin - 10 listopada '13r. 03:45
reportaż przedstawiał RETO !
dzisiaj przechrzcili się na NIE RETO
dlaczego ?
Lucky - 15 listopada '13r. 15:31
Bylem w RETO caly rok.Osrodki te sa w wielu miejscach na swiecie.Ja bylem w jedynym w Anglii.Czas spedzony w "nim" uwazam za udany.
Adam - 18 listopada '13r. 12:16
@Dorota2
Ja również miałem okazję poznać "kierownictwo" reto z Bojszowów. I to dość dobrze, bo przez około 6 tygodni mieszkałem z nimi pod jednym dachem. A więc chyba jednak trochę wiem, co piszę.
@Marcin
Może ukończyłeś reto. Ale twoja agresywna i poniżająca innych wypowiedź nie świadczy dobrze o owocach tej organizacji.
@Lucky
Dlaczego nie byłeś w reto przez całe półtora roku (bo tyle, przynajmniej w Polsce trwa pobyt tam)? Jaki był powód twojego wyjazdu? I czy dziś jesteś wciąż w abstynencji?
Przemek - 21 listopada '13r. 19:27
Wcale sie nie przechszcili pełna nazwa brzmi Nie narkotykom ośrodek RETO zła interpretacja "cacko"
szkoda gadać - 6 grudnia '13r. 08:45
byłem tam to był koszmar
maria - 5 stycznia '14r. 14:48
narzeczony po wspolnej klotni pojechal tam gdy nie dali go do telefonu postreszylam ich policja i wrocil po tygodniu z nienawiscia do kosciola nie mogl odmowic Zdrowas Mario Final taki ze przed Swietami omalo mnie nie zabil i siedzi na Monte ale wierze ze nawet tam ma wieksza wolnosc duchowa dzieki sekto
maria - 5 stycznia '14r. 14:55
ja nie boje sie sekt z tym musi sie walczyc dla dobra innych proponuje wspolne dzialanie moj nr tel 786233251
maria - 5 stycznia '14r. 15:00
786233251 prosze o konkretna walke ze zlem a nie ble ble dlatego mam odwage i podaje moj nr telefonu czekam
maria - 5 stycznia '14r. 15:04
dalam konkretna propozycje dlaczego moj komentarz sie nie pojawia chce pomoc
xd - 29 stycznia '14r. 19:36
Skąd jesteś. Maria może pogadamy
Pirania - 31 stycznia '14r. 21:47
Witam serdecznie.
Całkiem przypadkiem tu trafiłem szukając namiaru na RETO dla znajomego i szczerze mówiąc to co tutaj piszecie mną wstrząsnęło. Nie wiem w jakim ośrodku byliście ale ja szczerze mówiąc się z niczym takim nie spotkałem jak bicie, zatrzymywanie na siłę, pranie mózgu itp. Jest to ośrodek dla narkomanów i muszą być w nim jakieś jasne, twarde zasady. W wypowiedziach Waszych widzę jedną prawidłowość, tym którym się powiodło wypowiadają się o tym ośrodku w sposób życzliwy, natomiast nieudacznicy co nie potrafią ze sobą nic zrobić i nie potrafią sobie pomóc jak zwykle muszą na coś zwalić, a że RETO nawinęło się pod rękę to obsmarowujemy RETO. Bardzo typowe dla osób uzależnionych. Niestety też widziałem ten reportaż w tvnie i z przykrością stwierdzam ze był bardzo tendencyjny. Po takiej marce jak tvn można by spodziewać się czegoś więcej.
Reasumując, jak ktoś chce sobie znaleźć pretekst żeby się nie leczyć to zawsze sobie go znajdzie.
PS. Pozdro Przemek bo widzę że o mnie wspomniałeś:) a Ty Pawle to "kafelek"?
Aha, dodam jeszcze że byłem tam 4 lata (2 lata w Hiszpanii i 2 lata w Polsce) i swojego czasu prowadziłem dom w Bojszowach więc o tym co piszę mam jakieś pojęcie. Obecnie dzięki RETO nie biorę ponad 11 lat.
A Wy co tak jedziecie po RETO ile już nie bierzecie?;)
Adam - 2 lutego '14r. 23:20
@Pirania
Pomyliłeś się. Nie jestem "nieudacznikiem" ani kimś, komu się nie powiodło. Jestem trzeźwy, nie ćpam i nie piję. I to nie dzięki "Reto". Osobą, której mogę być wdzięczny za moją abstynencję jest Pan Jezus Chrystus. To On wyciągnął mnie z bagna.
Komentarz użytkownika xd z dn. 3 lutego '14r. 18:33
został ukryty z powodu naruszania zasad forum.
Adam - 7 lutego '14r. 19:40
Ja byłem w reto 2 lata ..w tym czasie pomagano mi stanąc na nogi ,..a kiedy juz na nie stanąłem i powiedziałem ze jade do domu to mi powiedzieli "Ze jestem nikim ,ze skoncze na bajzlu ,bo niby za słaby jestem>o dziwo nic takiego sie nie stało. Reto to sekta..bez wątpienia,Ale dzieki reto poznałem boga i zmieniłem znacznie swoje życie
maria - 9 lutego '14r. 15:39
NALEZY WALCZYC Z SEKTA,KTORA NISZCZY SUWERENNOSC CZLOWIEKA I ZASTRASZA,PONIZA LUDZI,BOG UZDRAWIA WOLNOSCIA,NIGDY NIE UPADLA.MARIA
maria - 9 lutego '14r. 15:46
I WRESZCIE;TO NAPRAWDE SPRAWA DLA PROURATURY.U ILU CHORYCH LUDZI NASILA OBJAWY ODBIERAJAC IM LEKI PRZEPISANE PRZEZ SPECJALISTE?TO ZBRODNIA.MARIA
maria - 9 lutego '14r. 15:48
NO I KOMU NABIJAJA KABZE,MOZE MAFII?M
maria - 9 lutego '14r. 15:52
XD,ZADZWON DO MNIE.MARIA
Pirania - 11 lutego '14r. 10:39
Witam,
@Adamie,
z premedytacją pisałem, że dzięki Reto nie biorę (zresztą tak samo jak Ty) bo to ludzi z Reto Jezus postawił na mojej i Twojej drodze i jest to faktem niezaprzeczalnym. Nie chcesz mi chyba powiedzieć że Duch Święty spłynął na Ciebie jak sięgałeś po strzykawkę. Nie znam szczegółu twojego wyjazdu ale nic nie piszesz o więzieniu i zatrzymywaniu więc można chyba normalnie wyjechać. Sam odwoziłem wielu chłopaków a ja jak wyjeżdżałem to zostałem w miłej atmosferze odwieziony prze Andrieja i Tadka na dworzec w Katowicach. Będę więc uparcie bronił tego ośrodka bo pomógł mi i wielu osobą. Nauczył normalnie żyć i funkcjonować, a to co ktoś robi ze swoim życiem jak stamtąd wyjedzie to już jest jego sprawa i nie można za to obwiniać Reto.
@mario
skoro masz chłopaka który chciał Cię zabić to myślę że powinnaś zgłosić sprawę na policję i skończyć ten toksyczny związek a nie wypłakiwać się na forach. Każdy narkoman będzie chciał się jakoś usprawiedliwić i zrzucić całą winę na otoczenie, nie ma w tym nic dziwnego.
Piszecie tyle złego o tym ośrodku a byliście kiedyś w Monarze? Maria pisze że w Reto odbiera się leki przepisane przez specjalistę, a w Monarze to niby jak się przyjedzie zgiętym to klony dają na wejściu żeby było łatwiej?! W Monarze chodziliście samopas?! Mieliście glajfę? Nie siedzieliście na podłodze wbijani w parkiet przez społeczność za byle co?! Tam jest dopiero psychiatryk, w dębowcu już z 20 lat temu byłem świadkiem jak dziewczynę chcącą wyjechać trzymano trzy dni w ciemnym garażu o chlebie i wodzie żeby zmieniła zdanie. W Reto z czymś takim się nie spotkałem. Ukończyłem Babigoszcz i Czerwony Dworek więc o Monarze i jego metodach też mam jakieś pojęcie.
Pozdrawiam
Michał
Adam - 12 lutego '14r. 20:37
Na początek wyjaśnienie. Osoba, która podpisała się jako "Adam" kilka postów wyżej napisała:
"Ja byłem w reto 2 lata ..w tym czasie pomagano mi stanąc na nogi ,..a kiedy juz na nie stanąłem i powiedziałem ze jade do domu to mi powiedzieli "Ze jestem nikim ,ze skoncze na bajzlu ,bo niby za słaby jestem>o dziwo nic takiego sie nie stało. Reto to sekta..bez wątpienia,Ale dzieki reto poznałem boga i zmieniłem znacznie swoje życie"
Ale autorem tego tekstu nie jestem ja. Może to jakiś inny Adam. Ja byłem w Reto ok.6 tygodni i nie poznałem tam Boga. I nie widziałem Go w życiu niektórych liderów tej grupy. Nie polecam nikomu Reto. Jeśli ktoś chce wyjść z nałogu, to wg, mojej wiedzy dobrym miejscem jest ten ośrodek:
http://www.nowypoczatek.org/o-nas/

Pirania - 13 lutego '14r. 20:19
Witam,
odwiedziłem Adamie stronę polecanego przez Ciebie ośrodka i przeczytałem regulamin. Tutaj oskarżacie Reto o wiele rzeczy, na przykład od pracę za darmo na rzecz ośrodka, czyli czysty wyzysk i napychanie kabzy liderom. W polecanym przez Ciebie, trzeba płacić 600 zł miesięcznie i w dodatku regulamin mówi że:
• Przyjmuję do wiadomości, że za wykonana pracę w ramach terapii zajęciowej oraz innych czynności nie przysługuje wynagrodzenie, a wytworzone dobra są własnością Ośrodka, służące do rozwijania jego działalności.
wspominaliście również o braku prywatności i o tym że spokojnie nie mogliście zadzwonić do mamusi, tutaj proszę punkty z regulaminu ośrodka polecanego przez Adama:
• Pacjentowi na etapie 0 zostaje przydzielony opiekun z etapu 3.
• Zgadzam się na kontrolę w mojej obecności przez pracownika Ośrodka mojej korespondencji, rozmowy telefoniczne będę prowadzić w obecności pracownika Ośrodka.
Piszecie również że w Reto was okradziono i zabrano różne rzeczy, więc proszę kolejny punkcik:
• Pieniądze, sprzęt grający, inny sprzęt elektroniczny, telefon komórkowy oraz dokumenty osobiste i zdjęcia oddam do depozytu Ośrodka.
W polecanym przez Ciebie Adamie ośrodku są kary których w Reto nie ma! i to zobaczcie za jakie błachostki!:
• Przyjmuję do wiadomości, że za łamanie zakazów (np. użycie wulgaryzmu, nie wykonanie przeznaczonej mi pracy, nie zgaszenie światła, nie zmienienie bielizny itp.) możliwe jest ponoszenie konsekwencji, w tym możliwość wykonania godziny dodatkowej pracy na rzecz Ośrodka
Hehe, dobre, w Reto nikt nie kazał mi ściągać spodni żeby sprawdzić czy zmieniłem majtki:D I jest jeszcze wiele innych zasad, które generalnie nie różnią się od tych panujących w Reto.
Reasumując, polecany przez Ciebie Adamie ośrodek to na pewno sekta!!!
A tak poważnie, we wszystkich ośrodkach (przynajmniej w tych których się nie ćpa) panują podobne zasady bo inaczej wszyscy wylądowaliby na bajzlu. W Reto porządku pilnują liderzy, w monarze SOM (Slużba Ochrony Monaru) w polecanym przez Adama pracownicy a w innych jeszcze inaczej sie nazywają i każdy kto przyjeżdża do ośrodka to ma ich za wrogów bo nie pozwalają na nic. Nie polecasz Adamie Reto a ja znam osoby które ukończyły ośrodek i nie biorą. Tak na prawdę nie ważne gdzie jesteście i pod jakim szyldem, jeśli macie w sobie wolę walki i chęci to wygracie z nałogiem.
Idea Reto jest dobra, mi pomogła. Cieszę się tym już ponad 11 lat. A że czasami zawodzą ludzie... no cóż.
Czekam na kolejne ciekawe propozycje ośrodków:)
Pozdrawiam
Michał
Adam - 18 lutego '14r. 22:15
Michale, podstawową sprawą jest fakt, że ja Reto znam osobiście, więc moja ocena jest podyktowana tym, co tam przeżyłem. A ty "Nowy Początek" znasz jedynie ze strony internetowej. To za mało, żeby się wypowiadać.
A teraz ci odpowiem:
Za pobyt w "Nowym Początku" jest opłata za pobyt, ale na stronie jest wyraźnie napisane, że "odpłatność nie jest warunkiem przyjęcia". Tego już nie napisałeś. Ośrodek ten pomaga m.in. osobom bezdomnym, a pieniądze wpłacają tam ludzie dobrego serca, członkowie zborów chrześcijańskich itp. Ty również możesz.
Po drugie, nadzór nad uzależnionym w "Nowym Początku" a totalna kontrola w Reto to dwie różne sprawy i nie powinieneś tego zestawiać. Chyba tylko w Reto nawet do toalety ktoś idzie z tobą.
Trzecia sprawa:
Depozyt w "Nowym Początku" to coś normalnego, stosowanego przez wiele (może nawet wszystkie) instytucje tarapeutyczne. Tym bardziej, że zdeponowane przedmioty oddaje się pacjentom. Ale zabranie mi pieniędzy i nie oddanie ich (a to miałem w "Reto") to jest zwykła nieuczciwość.
Kolejna sprawa. Kary za łamanie regulaminu mają konkretny cel i jeśli ich nie ma, to terapia nie koniecznie ma sens. Zresztą, jeśli ktoś uczciwie podchodzi do sprawy, to nie musi bać się kar. I nikt nikomu w majtki nie zagląda, więc nie pisz głupot.
Jeszcze jedna, ważna różnica. "Nowy Początek" jest instytucją chrześcijańską nad którą nadzór mają namaszczeni i wykwalifikowani ludzie, pastorzy itd. W ośrodku tym w odpowiedzi na modlitwy mają miejsca uzdrowienia, uwolnienia od opresji demonicznej itd. Pacjenci mogą również skorzystać z pomocy psychologa. A jak w porównaniu wygląda Reto?
Kolejne propozycje ośrodków? Może być ten:
http://www.stowa(...).org.pl/
krystjan - 26 września '14r. 21:47
To jest 100 % sekta.tak jak w wyżej napisanym reportażu pracuje sie na kogos i nic wiecej. nie ma opieki medycznej ani terapeutów,poza zarabianiem pieniedzy nic tak naprawde nikogo nie interesuje.To prawda całkowita ze pierze sie tam mózgi i ogranicza kontakt z rodziną żeby miec pełna kontrolę nad kimś kto staje sie pensjonariuszem,bardzo zła i nie życzliwa atmosfera i w kazdej chwili pod byle pretekstem mozna zostac wyzuconym na ulice.Nie polecam NIKOMU tego pseudo osrodka poniewaz tam nikt nie znajduje wsparcia tylko gorzej dobija sie psychicznie,pozatym biblia to tylko przykrywka do robienia pieniedzy i wykorzystywania ludzi,pozatym nie ma tam żadnej opieki ani kontroli NFZ,ludzie sa nieubezpieczeni i w kazdej chwili równiez moga byc zabrani do osrodka do Bojszów jesli im sie tylko zechce.LUDZIE NIE DAJCIE SIE NABRAC!!! pozdro
! - 22 czerwca '15r. 13:19
Byłem w kilku ośrodkach RETO w Hiszpanii. Ostrzegam przed praniem mózgu, ubezwłasnowolnieniem. Tam się żyje tylko dla ORGANIZACJI. Niejednokrotnie ludzie decydują się na pobyt w RETO z powodu bezdomności. W Hiszpani policja niekiedy kieruje bezdomnych do RETO. Opowiadali o tym Grecy, których spotkałem w R. Niekiedy ludzie ukrywaja się w tych organizacjach. Ostrzegam również przed inną organizacją, działająca na podobnych zasadach. Chodzi o BETEL. Znam obie te organizacje. RETO -zdaje się- posiada wielki majątek. Mówiono tam o tym między sobą. Niektórzy dobrze sobie żyja przy tych organizacjach. Widziałem.
p.s. ! - 22 czerwca '15r. 13:44
ps.
Nie wierzłbym w te rzesze wyleczonych z nałogów. W tych organizacjach ludzie ciągle odchodzą i ciągle przychodzą nowi. Niektórzy zostają na dłużej, robią w organizacji karierę. Te organizacje próbuja znaleźć poparcie oficjalnych władz lub autorytetów. Rzekomo RETO i BETEL przyczyniają się do obniżenia poziomu przestępczości.
Wiola - 12 lipca '15r. 19:23
uważam że rygor mają mieć a ci co tak obgadują bo może byli na potężnym głodzie bzdura nie czepiajcie się spoko kolesie na ich miejscu podałabym do sądu np Adama itd
pytanko - 22 listopada '15r. 07:20
mam pytanko a mianowicie jak wyglada sprawa listów np w hiszpani ktos uprzednio sprawdza te listy co jest w nich napisane? nawet jesli by był w innym języku?
Komentarz użytkownika turtsta z dn. 5 lutego '16r. 18:20
został ukryty z powodu naruszania zasad forum.
Wojtek M. - 16 lutego '16r. 23:32
Wszystko opada gdy słyszę/czytam, że jak ktoś czyta Biblię to jest zaraz sekta.Szczególnie gdy dzieje się to poza "terenem" kościoła katolickiego. A przecież sam Jezus Chrystus powiedział:ZBAWIENIE POCHODZI OD ŻYDÓW.
Co do tzw. prania mózgów to gdy codziennie z głośników radiowych po kilka razy słyszę:"Chcę z Tobą spędzić noc", i nie są to słowa wg kontekstu jako miłosne wyznanie małżonków tylko zachęta do luźnego seksu to to jest pranie mózgu. Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku.
roli - 7 marca '16r. 00:50
też tam byłem w bojszowach koszmar pranie mózgu wszystko ci zabierają jak tam trafisz ciągle trzeba od rana do wieczora pracować jak nie wolnik wszystkie pieniądze które sie zarabia to zabiera rzekomy dyrektor Andrzej chorwat który mieszka na górze tego ośrodka z żoną i dziećmi on sobie żyje w luksusie za pieniadze które zarabiają ćpuny w cegelniach na remontach mieszkań i innych pracach jak widzą że z ciebie mają wielkie korzyści to cię nie wypuszczą a jak z ciebie nie ma pożytku to cie wywalą i ciągle jezus biblia tym robią pranie mózgu .Ciągle jesteś śledzony na krok cię nie odstępują żadnej prywatności jedzenie jest grubo po terminie wszystko z sklepów z lidl co nam dawali za sprzątanie parkingów przeżyłem tam 5 koszmarnych miesięcy dobrze że w porę się opamiętałem i wyjechałem z tej sekty ale nie chcieli mnie wypuścić
fm - 15 kwietnia '16r. 10:57
jesli coś o reto odsyłam do wcześniejszych komentarzy które sa podpisane fragles
Kix - 16 maja '16r. 21:17
Zle im, że muszą pracować ... Pewnie na melinach wam się żyło lepiej, po uszy we własnym gównie i bez perspektyw na kolejny dzień! Zastanówcie się biedne ćpuny co piszecie! W Monarze jest inaczej? No tak, NFZ skraca terapie, jest "luzik" bo wycofano drelichy i można sobie poleżeć PO PRACY ZA KTÓRĄ TEŻ NIE PŁACĄ. A jak było kiedyś? Odsyłam do lektury, Kotanskiego i słów neofitów.
W monarze nie było godzinek, pracy do 21, konsekwencji poza społeczność? Nie było SOMowania listów i rozmow?
To wszystko jest potrzebne, bo jak ktoś już wcześniej napisał - bez tego ośrodek stałby się ćpalnią, choć i tak znajdą się Ci, ktorym by to pasowało.
prorok - 21 czerwca '16r. 14:53
zarzucano Jezusowi Chrystusowi uzywanie Baala w celu wypędzania złych duchów,to jest własnie reto i tak mnie nikt nie zrozumie, nikt

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.


Ostatnio dodane ogłoszenia

» PRACA

Szukam murarzy do pracy na terenie Warszawy,wysokie wynagrodzenie.Więcej informacji pod numerem tel.510 126 470 Michał
 

» Zatrudnimy osoby z orzeczeniem

Zatrudnimy osoby z orzeczeniem do serwisu sprzątającego na stanowisko: sprzątaczka / pracownik gospodarczy Wymagania: -sumienność i...
 

» Lokal 30m2 Centrum miasta

DO WYNAJECIA LOKAL O POW 30M2 W CENTRU GORY KALWARII Z LAZIENKA ,KLIMATYZACJA ,ALARMEM ,MONITORING , OGRZEWANIE ,WODA,SMIECIE WLICZONE W CENE...
 

Ostatnio na forum

» Nowy szeryf przyszedł z Warki

@aneta - 24 czerwca '16r. 19:37 taki dobry jak...
~WAŁ

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

Kazdy wypadek, niezaleznie od przyczyn jest tragedia i...
~melba

» Okradł pracodawcę. Złapany, oddał pieniądze

@do redakcji - 11 czerwca '16r. 14:23 CBA blisko . Czy to...
~ciekawa

» Świętuj z miastem

zasłużeni dla mniasta...
~Franciszek

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

Fotka 28 - czy one będą zbierać na tacę ?
~koko

» 1100 rowerzystów, bez naszych na podium

Michal przeczytaj sobie swoją wypowiedź i zastanów się nad...
~aizi

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

@B nie badz naiwny, z lat szkolnych pamietam, ze takie...
~melba

» 1100 rowerzystów, bez naszych na podium

@Michal stop rowerowym terrorystom! Okropne towarzystwo,...
~melba

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

Ja nie dla siebie mówię o kanalizacji ! Mnie ta...
~Patalong

» Nowy szeryf przyszedł z Warki

znam tomka osobiscie to odpowiedzialny czlowiek i bardzo...
~aneta

Gorakalwaria.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Góry Kalwarii i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.