Alergie skórne – co oznacza wysypka na ciele?

Dodano: 29 marca 2023; Kiedy na skórze pojawiają się obrzęki, bąble, zaczerwienienia oraz inne specyficzne zmiany z pozornie nieznanej przyczyny, możemy mówić o alergii skórnej. Reakcje alergiczne, takie jak wysypka na ciele, mogą powstawać z różnych powodów – od wieku, poprzez tendencje genetyczne, aż po czynniki zewnętrzne. W jaki sposób objawia się alergia, jak jej przeciwdziałać i jak ją leczyć?


News will be here

Alergia skórna – co to jest?

Skóra to wytrzymały organ, który wyróżnia się zdolnością do szybkiej regeneracji. Można to zauważyć przy leczeniu się zadrapań czy gojeniu ran. Czasami jednak na jej powierzchni mogą pojawić się różnego rodzaju krosty, zaczerwienienia czy nawet wysypka. W takich przypadkach możemy niekiedy mówić o alergii skórnej – to zestaw tego typu objawów, które występują po kontakcie alergenem. Jest to właściwie zbiorcze określenie na szereg różnych dolegliwości, takich jak:

- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- alergiczny wyprysk kontaktowy (ACD),
- pokrzywka alergiczna,
- łojotokowe zapalenie skóry.

Odpowiednie rozpoznanie i ustalenie objawów oraz przyczyn jest kluczowe na początkowym etapie zwalczania alergii. Dzięki temu można w poprawny sposób dostosować terapię i dalsze działania. Co istotne, alergia skórna objawia się po kontakcie z alergenem, który przeważnie oddziałuje zewnętrznie. Reakcja alergiczna w postaci wysypki na ciele lub innych objawów może także nastąpić w wyniku nadwrażliwości na pokarm, czyli czynników wewnętrznych. Jedną z najczęściej występujących alergii skórnych jest atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekła choroba o podłożu zapalnym. Przyczyny AZS mogą być różne – głównie wskazuje się jednak na uwarunkowania genetyczne. Znakiem rozpoznawalnym tej dolegliwości jest częstsze przesuszanie skóry, jak również mocniejsza i łatwiejsza reakcja na inne czynniki alergiczne.

 

Przyczyny i objawy alergii skórnej

Alergia skórna może się pojawiać z różnych powodów. Kontakt z alergenami można podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny. Pierwsza grupa obejmuje wspomniane już predyspozycje genetyczne, inne występujące choroby, a także niedobór lub nadmiar niektórych składników odżywczych. Wśród przyczyn zewnętrznych wyróżnia się natomiast alergeny wziewne (m.in. sierść zwierząt czy zanieczyszczenie powietrza), kosmetyki, stosowanie niektórych leków, bezpośredni kontakt z detergentami, jad owadów czy też olejki eteryczne.

 

Jak rozpoznać alergię skórną?

Alergię skórną przeważnie można dość łatwo zauważyć – objawy są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj widoczne gołym okiem. Można do nich zaliczyć m.in.:

- świąd,
- pęcherze,
- obrzęk,
- zaczerwienienie się skóry,
- rogowacenie skóry,
- pieczenie.

Aby dokładniej ustalić, z jakiego powodu pojawiła się alergia skórna, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem reakcji alergicznej jest świąd. Ważny jest również wygląd wysypki – czy pojawiają się pęcherzyki, wysypka, czy inne zmiany skórne.

Jeżeli doszło do kontaktowej reakcji alergicznej, ważne będzie określenie, w jakim konkretnie miejscu tworzy się wysypka na ciele. Mogą to być dłonie (głównie przy kontakcie z alergenami) lub np. łokcie i kolana (najczęściej w przypadku atopowego zapalenia skóry). Warto także przyjrzeć się, na jak długo pojawiła się wysypka. Wtedy łatwiej ustalić, czy mamy do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry, które powinno ustąpić po kilku dniach, czy np. z pokrzywką alergiczną, zanikającą po kilku chwilach. Przy poważniejszych problemach konieczne będzie zasięgnięcie porady u dermatologa lub wdrożenie specjalistycznych kosmetyków.