Ośmioletnia podstawówka wróci na ulicę ksiedza Sajny. Zostanie tam też liceum

Dodano: 26 stycznia 2017; Od września nasze miasto, jak przed laty, będzie miało dwie szkoły podstawowe – jedynkę i dwójkę.

Zmiany w sieci szkół w Górze Kalwarii wymusiła reforma oświaty przyjęta przez Sejm i zaakceptowana niedawno przez prezydenta. Likwiduje ona gimnazja i wprowadza ośmioletnią szkołę podstawową. - Miasto zostanie wkrótce podzielone na dwa obwody szkolne, dla „jedynki” i „dwójki” – zapowiadał podczas środowej sesji rady miejskiej dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Bogdan Wrochna.

Aby nie powodować zbyt dużego zamieszania, władze gminy zaplanowały okres przejściowy. Klasy siódme miałyby trafić do „dwójki” dopiero w roku 2020, natomiast pierwszaki poszłyby do „jedynki” po raz pierwszy w roku 2019.

W budynku przy księdza Sajny ma pozostać czteroletnie liceum, które wraz z ośmioletnią podstawówką utworzy zespół szkół.

Plany lokalnego samorządu co do pozostałych szkół na terenie gminy są następujące:

- Czersk – zerówka i  szkoła podstawowa
- Coniew - zerówka i szkoła podstawowa
- Brześce - zerówka i szkoła podstawowa
- Kąty – zespół szkolno – przedszkolny (przedszkole oraz szkoła podstawowa)
- Baniocha - zerówka i szkoła podstawowa
- Gimnazjum w Cendrowicach – powstanie tam zerówka i szkoła podstawowa; początkowo uczyć się tam będą jednak jedynie starsze klasy podstawówki, zerówka rozpocznie tam działalność we wrześniu 2018 roku, a pierwsze klasy zaczną tam uczęszczać rok później
- Czaplinek, Czachówek i Dobiesz – klasy siódme rozpoczną w tych podstawówkach naukę dopiero we wrześniu 2021 roku

Ostateczną decyzję w sprawie przekształcenia szkół rada miejska ma podjąć podczas nadzwyczajnej sesji na początku lutego.

(mb)

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (21)

Ewangelista

Data: 26 stycznia 2017, 16:32 Debilizm po całości

ror

Data: 26 stycznia 2017, 20:26 Ogólnie jestem za, ale diabeł tkwi w szczegółach. Szczególny mój sentyment budzi podstawówka na Kalwaryjskiej. Cudne to były czasy beztroskiej (prawie) młodości, łza się w oku kręci.

kate kasia frytka

Data: 26 stycznia 2017, 21:46 A juz dawno powinno wszystko wrocic do normy ....Super ze znowu dzieciaki beda mogly normalnie sie uczyc .Normalnie czyli o dwa lata przebywac wiecej wsrod rowiesnikow .Gimnazja to porazka dla Wydzialu Edukacji w Polsce ...GIERTYCH TAK CHCIAL A TERAZ CIEKAWE KTO POSZEDL PO ROZUM DO GLOWY I PRZYWROCI DZIECIAKOM NORMALNA EDUKACJE .ALE TAK CZY OWAK JEST EXTRA ZE NA SAJNY ZNOWU ZOBACZYC BEDZIE MOZNA DZIECIAKI A NIE TYLKO PALACYCH PO KATACH GIMNAZJALISTOW !!!

ceramik

Data: 26 stycznia 2017, 22:53 Przecież to takie proste, ale dywersanci muszą ujadać.
Nareszcie będzie normalnie, tak, jak za naszych czasów. Słowa uznania dla wreszcie polskiego rządu.

to

Data: 27 stycznia 2017, 15:27 Najważniejsze to, czego będą uczyć i na jakim poziomie
- i pod czyim patronatem

ps. czy szkoły zmienią patronów i sztandary?
o dyrektorów nie pytam...

JARO

Data: 27 stycznia 2017, 16:06 Dobrze, że likwidują te gimnazja, gdzie panuje dojmująca pustka intelektualna, bo niedorostki walczą o wpływy. Rząd dobrze robi, komu potrzebna gimnazjalna patologia, chyba tylko dyrektorom.

Pxi

Data: 27 stycznia 2017, 19:12 Kolejne bzdurne zmiany, które nic nie zmienią, a za które wszyscy zapłacimy.

lalka

Data: 27 stycznia 2017, 20:09 Dobrze, że wrócą dawne dobre schematy. Może bedzie mniej narkomanów czy innych nieletnich negatywnie zakręconych

polacco

Data: 27 stycznia 2017, 21:12 Powrót do PRL. Zaraz po wprowadzeniu gimnazjów wiedza i umiejętności polskich uczniów zostały sklasyfikowane na podstawie miarodajnych międzynarodowych badań pod koniec 20. państw europejskich. W ostatnich ośmiu latach było to 2 i 4 miejsce. Teraz powrócimy do stanu wyjściowego, gdzie nauka polegała na zakuwaniu nikomu niepotrzebnych formułek zamiast budowania kreatywności, samodzielności i umiejętności . rozwiązywania problemów. Nie jestem pedagogiem, wydaje mi się jednak, że reforma powinna polegać na korektach niedociągnięć w obecnym systemie. Natomiast PiS proponuje nieprzygotowaną rewolucję i burzenie osiągnięć poprzedników (zresztą nie tylko w dziedzinie oświaty) za które zapłacą dzieci i my podatnicy.

do ceramik

Data: 27 stycznia 2017, 21:20 Piszesz \" Słowa uznania dla wreszcie polskiego rządu.\' a przecież obecnie rządzący PIS wprowadził gimnazja. Tak więc najpierw je wprowadził by teraz zlikwidować.

Odyniec

Data: 28 stycznia 2017, 10:50 W sprawe ostatniego zdania !
Co taki pan Zenek ,albo Jacek może decydować w jakże ważnym temacie ?

pietrek

Data: 29 stycznia 2017, 15:50 Nie jestem zwolennikiem tego reżimowego rozrządu sterowanego przez kurdupla z kotem ale akurat ten pomysł uwazam ,za chyba najlepszy jaki wymyślili.Jestem absolwentem \"dwójki\" 6 lat spędzonych w tej szkole (wcześniej 2 lata w barakach na Wojska Polskiego fantastyczny okres) uważam za czas niestracony.

palacz tradycyjny

Data: 30 stycznia 2017, 06:12 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Łukasz

Data: 30 stycznia 2017, 11:43 Okropny pomysł z zespołem szkół na Sajny! W jednej szkole i jej okolicach będą się spotykać dzieci z przedziału od 7 lat do 18 lat! Czy to na pewno dla nich lepsze/dobre? Powinni przenieść liceum do innego budynku..

Maciej

Data: 30 stycznia 2017, 11:44 Do redakcji: Czy przewidziane są jakieś rozbudowy szkół? W szkole w Czersku już teraz jest ciasno, gdzie są zmieścić dodatkowe 2 roczniki?..

Redakcja

Data: 30 stycznia 2017, 13:27 @ Maciej
To na razie wstępny projekt, który musi być najpierw zaakceptowany przez radę miejską. Dopiero wtedy można będzie myśleć o ewentualnych przebudowach czy rozbudowach.

komentarz ukryty

Data: 30 stycznia 2017, 16:39 @Redakcja
Czy redakcja sama to wymyśliła ?
Wiele razy dawaliście dowody że myślenie nie jest Waszą mocną stroną !

violka

Data: 30 stycznia 2017, 17:08 @Polacco gdzie widzisz te osiągniecia szkolne? Przecież to kolejna ściema o$rodków uzależnionych od Czerskiej. Jak można się rozwinąć intelektualnie rozwiązując testy? Bzdura po stokroć bzdura. A niektórych rzeczy trzeba sie nauczyć na pamięć i to uczniom wyjdzie tylko na dobre. Dla mnie gimnazjum to patologia, którą wcale nie wprowadzal PIS, wtedy były rządy SlD albo Buzka. Zresztą co ekipa, to ciągle chce majdrować przy edukacji, a to zestaw lektur, a to programy, ale mam nadzieję, ze bój to bedzie ostatni i z korzyścią. Boję się tylko ogromnych kosztow wszystkich reform, bo jak wszystko padnie, to my też.

Kasia

Data: 4 lutego 2017, 13:16 Na jedno wyjdzie ,dzieci po szóstej klasie pójdą do innego budynku ,będzie się to nazywało siódma klasa a nie gimnazjum .Dla mnie najważniejsze ze odejdzie z tej szkoły ,mowie o szkole podstawowej w GK.Szkoła jest tragiczna ,dzieci przeszkadzają w pracy ,dyrekcja nieudolna ,dramat

Ja

Data: 6 lutego 2017, 23:22 Sesja 08.02.2017 godz. 8.30 sala konferencyjna w Urzędzie. Wszyscy zainteresowani, chcący przedstawić swoją wizję i zapoznać się z tym co urzędnicy przygotowali dla dzieci i rodziców w naszej gminie - mile widziani (stąd zapewne spotkanie o godz. 8.30).

Kate

Data: 9 lutego 2017, 16:04 violka wtedy były rządy Buzka czyli dawnego AWS (i wszystko jasne)