Tańszy węgiel – kto złożył wniosek, może już go kupić!

Dodano: 22 grudnia 2022; Ty stary, budź się! Budź się! Bier siekiera! Przywieźli wyngiel! Wyngiel! Wyngiel je we wiosce! - to cytat z jednej z najbardziej kultowych polskich komedii. Mieszkańcy naszej gminy też już mogą się cieszyć i powtarzać, że węgiel jest. Nie we wsi, w mieście, w gminie, jednak zdaniem wielu uprawnionych do takiego preferencyjnego zakupu, to wciąż komedia.


News will be here

Chaos, zamieszanie i całkowity brak organizacji, a droga od złożenia wniosku do ciepłego domu to, zdaniem mieszkańców, droga przez mękę. Sam proces złożenia wniosku to najmniej problematyczna sprawa to działało. Teraz trzeba czekać na telefon w sprawie węgla, nie każdy go otrzymał, ale dobry sąsiad służył pomocą. Wizyta w urzędzie, a tam parter, piętro, znowu parter, każdy odsyła gdzie indziej. W końcu blankiet do zapłaty, której trzeba dokonać w budynku obok. Po opłacie znowu powrót do urzędu, tam już tylko świstek i można jechać po węgiel, jeśli po tej całej przeprawie starczy sił i czasu.

Tak relacjonują to mieszkańcy, a jak widzi to Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria? Poniżej kilka naszych pytań i odpowiedzi przekazanych przez Rzecznika Urzędu, Pana Piotra Chmielewskiego.

Pytanie: Jak, według założeń Urzędu, wygląda/powinien wyglądać proces obsługi mieszkańców, chcących dokończyć formalności, żeby móc odebrać węgiel w preferencyjnej cenie?

Odpowiedź: Proces wygląda następująco: Mieszkańcy od 23 listopada mogą składać wnioski węglowe do kancelarii urzędu. Tu otrzymują pomoc w ich wypełnieniu (do tej pory otrzymaliśmy 804 wnioski). Następnie każdy wniosek jest kierowany do jednego z członków zespołu do sprzedaży węgla. Taki urzędnik od początku do końca prowadzi Mieszkańca (kontaktuje się z nim telefonicznie lub SMS, wskazuje do jakiego pokoju i kogo z nazwiska należy się udać). Po weryfikacji wniosku (trzeba sprawdzić czy wnioskodawca jest uprawniony do zakupu węgla, zgodnie z ustawą), urzędnik informuje kupującego na jakie konto i ile powinien wpłacić pieniędzy (lub otrzymuje gotowy druk przelewu). Na koniec Mieszkaniec jest informowany (telefonem lub SMS) do kogo, kiedy i gdzie powinien zgłosić się po druk wz (wydanie zewnętrzne). Ten druk upoważnia go do odbioru węgla ze składu. Jeżeli nie ma węgla na składzie, czekamy z wydaniem wz.

O kolejności wydawania węgla Mieszkańcom decyduje wyłącznie kolejność złożenia wniosku.

Pytanie: Czy Urząd zatrudnił do obsługi tego procesu dodatkowych pracowników, czy też delegował obecnych do obsługi tego procesu?

Odpowiedź: Urząd zlecił wykonywanie dodatkowych obowiązków sekretarzowi gminy (koordynuje proces) oraz 8 pracownikom. Mieszkańcy składający wnioski o węgiel obsługiwani są niezwłocznie, nie ma kolejek. Ponadto urząd podpisał umowę z dwoma składami węgla, które przywożą opał oraz go wydają.

Pytanie: Jeżeli ww. proces jest obsługiwany przez obecnych pracowników Urzędu, to czy są to zadania dodatkowe, poza ich regularnymi obowiązkami wynikającymi z ich zakresów obowiązków i czy w związku z tym zostali czasowo delegowani do innych zadań, czy też muszą je łączyć z obecnymi, czy otrzymują z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie?

Odpowiedź: Urzędnicy wykonują dodatkowe czynności. Praktyka pokazała, że są w stanie łączyć swoje zadania z obsługą wnioskujących o zakup węgla. Pracownicy nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Będą mogli liczyć ewentualnie na jednorazową nagrodę. Póki co decyzji w tej sprawie nie ma, ponieważ proces sprzedaży węgla jest w toku.

Pytanie: Czy pracownicy Urzędu zajmujący się obsługą mieszkańców w sprawie zakupu węgla przeszli szkolenia w tym zakresie, jeśli tak, to co zawierało takie szkolenie, jeśli nie, to dlaczego?

Odpowiedź: Pracownicy przeszli szkolenie w zakresie koniecznym do prowadzenia sprzedaży (wystarczy do tego Exel). Ponadto gmina musiała zakupić program magazynowy, aby na bieżąco śledzić ile pozostało węgla na stanie.  

Pytanie: Czy obsługa mieszkańców odbywa się w jednym, dedykowanym pomieszczeniu, w którym mieszkańcy mogą dokończyć wszystkie formalności?

Odpowiedź: Nie, obsługa Mieszkańców odbywa się w kilku pomieszczeniach, w których pracują poszczególni "opiekunowie" wnioskodawców. To pozwala na szybszą i sprawniejszą obsługę Mieszkańców, nie tworzy niepotrzebnych kolejek, itp. Formalności są nieskomplikowane i nie zajmują dużo czasu.

Pytanie: Czy Urząd otrzymuje sygnały od mieszkańców, że, przynajmniej z ich perspektywy, proces administracyjny/formalny obsługi ich wniosków o zakup węgla jest skomplikowany, chaotyczny, niepotrzebnie czasochłonny?

Odpowiedź: Nie, nie otrzymujemy tego typu skarg. W 99 proc. Mieszkańcy sprawiają wrażenie zadowolonych z obsługi. Komentarz czytelnika mówiący o tym, że proces jest "chaotyczny", a urzędnicy niedoinformowani, uważam za krzywdzący i niezgodny z rzeczywistością. W sprzedaży węgla wszystko jest dobrze poukładane. Do tej pory do naszych Mieszkańców trafiło blisko 500 ton węgla!

Co do czasochłonności. To są środki publiczne i gminę obowiązują pewne procedury, które muszą być zgodne z przepisami o finansach publicznych. Ponadto podlegają kontroli. Uprościliśmy sprzedaż węgla na tyle, na ile było to możliwe. Mieszkańcy są przy tym przeprowadzani przez kolejne etapy za rękę.

Proszę wziąć pod uwagę, że sprzedaż węgla jest zadaniem zleconym samorządowi przez państwo. Gmina nigdy nie zajmowała się handlem. Stąd wszyscy się tego uczymy.

A na koniec również pozwolimy sobie przytoczyć cytat z tej samej komedii Stanisława Barei, wypowiedziany przez Babcię, która słyszała informacje o węglu: "Wojna będzie, przed wojną tyz był!"... a może właśnie już trwa lub za chwilę się zacznie?  Właśnie o ten węgiel?

(Bartek)

Fot. Obraz autorstwa dashu83 na Freepik




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (11)

Mieszkanaka

Data: 22 grudnia 2022, 16:28 Sama tak miałam nie zaznaczyłam jakiejś zgody i musiałam 3 razy latać bo a to nie było a to inny pokój a to system się zawiesił. Strasznie to wygląda

M

Data: 22 grudnia 2022, 18:28 To Ruskie mają teraz niezły ubaw że o ten Wyngiel, Ropę, metale, gaz czy drewno w Polsce czy Europie ciężko..Brawo Polska demokracjo i wolny Zachodzie!

xxx

Data: 22 grudnia 2022, 23:06 Węgiel jak orzechy laskowe

K. Wiesław

Data: 23 grudnia 2022, 05:50 Pan rzecznik był od dawna, co takiego się stało ,że tak ostatnio się uaktywnił.
Albo inaczej co takiego robił do tej pory że był, a jakoby Go nie było ?

Do redakcji

Data: 23 grudnia 2022, 06:00 Droga redakcjo widać że bardziej martwicie sie o pracowników Urzędu , a ilu ,a dlaczego, czy dostaną dodatkowe wynagrodzenie a nadal brak informacji dla mieszkańców , kiedy w jaki sposób i gdzie będa mogli dostac węgiel i to zarówno na Państwa stronie jak i gminnej gdzie proces sprzedazy wgla zkończył sie na informacji o przyjmowaniu wniosków. Rok sie kończy a ja znam osoby starsze które złozyły wniosek o węgiel i nic sie nie dzieje nawet nie zostały poinformowane jak to będzie dalej wyglądac , czy ktoś zadzwoni czy też samemu trzeba się dowiadywać i u kogo , na których to składach w Gminie jest ten Pańswowy węgiel bo te w mieście to podobno nieczynne do 8 stycznia . Więc jak to sprawnie i wzorcowo w urzędzie prcują skoro rok sie kończy a ludzie starsi nadal są bez węgla. Od stycznia przysługuje im juz kolejne 1,5 tony a oni jeszcze nie moga kupię puli z tego roku. Może czas popracoewac na rzecz mieszkańców a nie ciagle podlizywać się Gminie i opisywac jak to wszystko cówdownie organizują - bo widac to po oszczędnościach prądu w nocy wyłączamy, brak światecznego oświedlenia/ dekoracj/ wymieniamy lampy na ledowe a w rzeczywistości większość lamp ulicznych świci sie w dzień - super oszczędności i organizacji pracy .

Mieszkaniec

Data: 24 grudnia 2022, 08:39 Tak późno węgiel to efekt nieudaczników z gminy. Najpierw czekali na ustawę. Inne gminy w tym czasie zbierały zapotrzebowanie od mieszkańców. Później nieudacznicy czekali miesiąc na certyfikat jakosciowy. W życiu żaden mieszkaniec nie widział takiego certyfikatu. Następnie kilka tygodni wybierali dwie firmy do rozwożenia węgla. A na końcu okazało się, że ludzie nie będą palić węgla na łopatach, bo gmina ściągnęła polski węgiel. Lewacka rzeczywistość.

antydemokrata

Data: 25 grudnia 2022, 18:10 No jak widać dotkliwe sankcje nałożone na Ruskich odnoszą skutek...jak dla nas Polaków opłakany...

@ do redakcji

Data: 25 grudnia 2022, 18:12 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

chłopzpola

Data: 25 grudnia 2022, 18:17 A wiadomo chociaż po ile ten węgiel? Bo znajomy mówił ,że w jego gminie ( okolice Białołęki) załatwili ,że nie przekroczy 1000 zł/T...

Ela

Data: 26 grudnia 2022, 19:19 Bardzo chory system ja zapłaciłam za eko groszek po który muszę jechać do Czaplinka i tu zaczyna się problem ponieważ nie posiadam swojego auta a wz trzeba okazać bezpośrednio u Pana sprzedającego i umówić się na dowóz węgla do domu .tel ten sklad nie odbiera nie wiem czemu bo co brakuje mu pracowników. Sasiad mi w wigilię sprawdził na internecie że sklad pracuje pojechałam z sąsiadem a tam tylko klamkę pocałowałam widziałam parę aut też odjeżdżających tak jak ja i po co to się zgłasza ten sklad z Czaplinka jak jest porażka

do Ela

Data: 28 grudnia 2022, 15:35 Po Pani wypowiedzi wnioskuję, że Pani zawsze będzie źle. No cóż, taką ma Pani widocznie naturę.






News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki