Tysiące obejrzały Misterium Męki Pańskiej - Góra Kalwaria

Tysiące obejrzały Misterium Męki Pańskiej

29 marca '10r.
Niedzielny spektakl sąsiedzi zrobili dla sąsiadów. Dowodząc przy tym, że jest możliwy powrót do tradycji przerwanej ponad 200 lat temu.


Inscenizacja nie byłaby możliwa bez miejscowych zapaleńców i wizjonerów, skłonnych do pięciomiesięcznych przygotowań. Inicjatorem przywrócenia dawnej tradycji pasyjnej w Górze Kalwarii był ks. Wojciech Skóra, kustosz sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. To on, wraz z Łukaszem Głodkiem, reżyserem spektaklu, opracował scenariusz na podstawie tekstu z 1937 roku. Przedsięwzięcie podjęte przez założoną przez Głodka Społeczną Inicjatywę Młodych (która wystawiła już wcześniej kilka przedstawień) oraz obywatelskie Bractwo Męki Pańskiej wsparli finansowo sponsorzy i lokalny samorząd.


– To nie widowisko, nie inscenizacja, ale misterium. Wymaga ono nie tylko patrzenia, słuchania, ale przede wszystkim uczestnictwa. Od tego momentu stajemy się częścią tej rzeczywistości, która się zaczyna. Niech zaniknie podział na aktorów i widzów. Przenieś się teraz do Jerozolimy, do dnia 14 nisan roku 30. Oczami wyobraźni dopowiedz sobie to, czego nie zobaczysz i nie usłyszysz – wprowadzał zebranych w pierwszą scenę ks. Skóra.


Legioniści mówili łaciną


W misterium wystąpiło 70 aktorów i statystów, zespół muzyczny Monogramista JK, a także chór kościoła parafialnego w Górze Kalwarii przygotowany przez siostrę Dorotę Zajkowską (opracowaniem muzycznym zajęła się Anita Bittner). Pieśni skomponowane przez barda Jacka Kowalskiego śpiewali soliści amatorzy. Poeta wykorzystał teksty z przedwojennego scenariusza Męki Pańskiej, skomponował pieśni oparte na tradycyjnych, polskich motywach muzycznych i na własnych tekstach, zainspirowanych pieśniami pasyjnymi. Dekoracje zaprojektował i wykonał przez zimę Stanisław Kochański. Stroje uszyły niewiasty pod przewodnictwem Joanny Woronieckiej-Guczy.


Dużym atutem misterium była obecność profesjonalnej, międzynarodowej grupy rekonstrukcji historycznej w zbrojach rzymskich legionistów. Polacy, Niemcy i Szwedzi podczas inscenizacji posługiwali się językiem łacińskim, co dodawało scenom autentyczności. Żony legionistów zagrały z kolei damy dworu Piłata.


Dzięki Bogu za pogodę


Misterium okazało się ogromnym sukcesem. Pod względem aktorskim, muzycznym i technicznym. – Po zakończeniu spotkaliśmy się w kościółku Na Górce i wszystkim podziękowaliśmy, że dali z siebie sto procent, a aktor grający Judasza nawet więcej, bo dodał kwestie, których nie było w scenariuszu – mówi zadowolony z misterium Łukasz Głodek. Dodaje: – Przede wszystkim Bogu niech będą dzięki za pogodę w Niedzielę Palmową. W sobotę silny wiatr znacznie opóźnił naszą pracę, przede wszystkim budowę dekoracji.


Sceny z Męki Chrystusa obejrzało kilka tysięcy wiernych, wielu przyjezdnych. Po zakończeniu półtoragodzinnego spektaklu zebrani na głównym placu miasta widzowie nagrodzili aktorów głośnymi brawami.

Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie mediów (ma je retransmitować Religia TV) . Było to jedyne misterium na Mazowszu wystawione w Niedzielę Palmową.


Na zakończenie ks. Wojciech Skóra (który wcielił się w postać Józefa z Arymatei) wyraził nadzieję, że misterium pozwoli lepiej zrozumieć ewangeliczne wydarzenia oraz że pogłębi przeżywanie wiary, szczególnie w Wielkim Tygodniu. – Misterium to żywa pamiątka zdarzeń, które zaważyły na naszym życiu doczesnym i wiecznym – mówił do zgromadzonych marianin, zanim ich pobłogosławił.
Było to pierwsze od 200 lat misterium w Górze Kalwarii, ale już wiadomo, że nie ostatnie. Są plany, aby w przyszłości misterium Męki Pańskiej rozgrywało się na ul. Kalwaryjskiej, jak to było przed wiekami, z końcem na Golgocie przy cmentarzu. – Zaraz po świętach siadamy, aby zastanowić się, w którym kierunku podąży przyszłoroczne misterium – zapowiada Łukasz Głodek.


(ks, pc)

Komentarze

Rysiek - 29 marca '10r. 15:49
Uważam, że było to dotychczas najlepsze Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii, mimo amatorszczyzny reżysera.
zenek - 29 marca '10r. 16:01
czy można to jakoś pobrać ?
zzzz - 29 marca '10r. 16:07
może i reżyser jest amatorem ale wyszło super duże ukłony dla organizatorów
ona - 29 marca '10r. 17:44
Super...
uczestniczka - 29 marca '10r. 18:04
Byłam,widziałam i bardz przeżyłam to Misterium.Gratuluję pomysłu i wykonania,zagrania Waszych ról.Dziękuję za doznania nie tylko artystyczne ......
... - 29 marca '10r. 18:19
Kochani Pomysłodawcy,Aktorzy i Wszyscy zaangażowani w to Wydarzenie - Jesteście Wielcy,więc...nie zakopujcie tego talentu!
dzie
a - 29 marca '10r. 18:35
"Uważam, że było to dotychczas najlepsze Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii,"

o ile mi wiadomo to to było pierwsze wiec innego nie było...
Uczestnik Misterium - 29 marca '10r. 19:53
Bardzo, bardzo, bardzo DZIĘKUJĘ!!!
rok84 - 29 marca '10r. 20:05
Wszystko ze strony organizacyjnej było OK.
Wielkie ukłony w stronę organizatorów i aktorów. Należałoby jednak poskracać o głowy większość reporterów i pseudoreporterów z kompaktami z 20 zoomem, którzy skutecznie zasłaniali scenę. Taka wskazówka na przyszły rok.
fotoreporter - 29 marca '10r. 20:59
Rozumiem, że Twoja uwaga nie tyczy się do wszystkich, ale trochę nie rozumiesz sytuacji. Każdy chce obejrzeć zdjęcia, film, przeczytać reportaż, ale reporterzy są źli bo zasłaniają. Trochę źle logistycznie były rozegrane sceny. Po to robi się je ciut wyższe, a publiczność ustawia się kilka metrów od podestów właśnie po to, żeby reporterzy nie zasłaniali. Wilk syty i owca cała.
Maciej Świrski - 29 marca '10r. 21:47
Dziękuję w imieniu wszystkich zaangażowanych w Misterium.
Wszyscy dali z siebie wszystko - łącznie z Reżyserem!
Co do fotoreporterów - w przyszłym roku podesty scen będą wyższe i odległość publiczności od nich zachowana, a fotoreporterzy akredytowani, więc nie będzie ich tylu. Tegoroczne doświadczenia wykorzystamy za rok.Zapraszamy już teraz!
Jp. - 29 marca '10r. 22:51
Słowa nie wystarczą,aby pochwalić i podziękować.Bóg Was wspierał kierując do dobrych ludzi i piękną pogodą. Życzymy wytrwałości w postanowieniach (to o następnym Misterium)i oddechu po ciężkiej, ale jakże satysfakcjonującej pracy. Już słychać głosy chętnych do pomocy. Oby to nie był słomiany zapał.
Daria - 29 marca '10r. 23:06
Inicjatorowi ks. Wojciechowi, wszystkim organizatorom oraz reżyserowi wielkie podziękowania za możliwość przeżycia Misterium w tak niesamowity sposób. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy znów mieć możliwość uczestniczenia w tak niezwykłym Misterium.

ps. a wszystkim mądralom proponuję przyłączenie się do organizowania Misterium w przyszłym roku, niech się wykażą pomysłowością i bystrością :)
baba wielkanocna - 29 marca '10r. 23:22
Dziękuję Wam za to wspaniałe przeżycie jakim był udział w Misterium Męki Pańskiej.Były łzy i wzruszenie i chwila zadumy nad tym dokąd i właściwie po co gonimy.To była chwila zadumy i chwila niezapomniana.... Czekam na Wielkanoc trochę lepsza.
kondzi - 29 marca '10r. 23:45
KAROLKU POPRACUJ TROCHĘ NAD SPOSOBEM REALIZACJI MATERIAŁÓW VIDEO BO WALĄ AMATORSZCZYZNĄ, DRGANIA RĘKI, ROZJEŻDŻAJĄCA SIĘ OSTROŚĆ, KIEPSKI MONTAŻ, TO TAK W SKRÓCIE. MASZ ZA DUŻE MNIEMANIE NA TEMAT TEGO CO ROBISZ. POZDRAWIAM
ola - 30 marca '10r. 00:42
Jestem pod dużym wrażeniem,tylko jedno "ale" reporterzy mogli stać troszkę dalej bo wszystko zasłaniali
spa - 30 marca '10r. 09:02
Proponuje 2-3 telebimy. Bo z relacji znajomych wynika, że publiczność chwilami nic nie widziała.
? - 30 marca '10r. 09:03
JEŚLI CHODZI O ZASŁANIANIE TO NAJBARDZIEJ ZASŁANIAŁ KAMERZYSTA Z TV PIASECZNO
elzbieta - 30 marca '10r. 11:18
jesteście wielcy ,chyle przed wami czoło, gratuluje i serdecznie pozdrawiam z okazji świat
:\ - 30 marca '10r. 11:22
Do Kondzi-ale wali od ciebie frajerszczyzną
uznanie i szacunek - 30 marca '10r. 11:55
to nie ma znaczenia, bo widowisko było wspaniałe pod każdym względem, a Łukasz Głodek okazał się, do wszystkich swoich zalet, jeszcze wspaniałym reżyserem, ale nie kilka tysięcy, tylko tysiąc
malgoska - 30 marca '10r. 12:46
Bardzo przezylam Misterium nawet teraz oglądając łza w oku sie kręci:(( Dziękuję! Prosze mi odpowiedzieć czy jest mozliwosc zobaczyć Misterium w całości?
Leg XXI RAPAX - 30 marca '10r. 13:05
A na programie ReligiTV jest napisane że transmisja będzie dziś tj. 30 03 2010
Urszula - 30 marca '10r. 13:29
Bardzo dziękuję, jestem pod wrażeniem, fantastyczne przeżycie.
Monika - 30 marca '10r. 19:54
Super, super, super....i tak bez końca...
lenny - 30 marca '10r. 20:03
super bawiłem sie lepiej niż w teatrze :)
Widz - 30 marca '10r. 20:59
Jestem pod wrażeniem... Oglądając nagranie przypominam sobie chwile przeżyte w Niedzielę. Bardzo dziękuję.
ola - 30 marca '10r. 23:12
lenny skoro się bawiłeś to trzeba było iść do kina na Epokę Lodowcową 3 a nie misterium Męki Pańskiej
skruszonygrzesznik - 31 marca '10r. 01:10
Bóg zapłać wam za to misterium! Dzięki niemu po raz pierwszy od wielu lat poszedłem do kościoła i skorzystałem z sakramentu pokuty i pojednania. Dziękuję, dzięki wam przynajmniej jedna zagubiona owieczka odnalazła drogę do Pana
Ewelina S. - 31 marca '10r. 09:01
Widziałam. Momentami jak pomyślałam co Chrystus przecierpiał walczyłam z łzami. Brawa dla organizatorów. Jedyne co mi przeszkadzało to ludzie podchodzący zbyt blisko i zasłaniający tym samym innym oraz nadmiar fotografów i kamer.
Do skruszonygrzesznik - 31 marca '10r. 09:18
Wszystkiego Dobrego Bracie!
binga77 - 31 marca '10r. 16:10
BRAK MI SŁÓW KTÓRE OPOWIEDZIAŁY BY TO CO ZOBACZYŁAM W TYM NIESAMOWITYM DNIU I MIEJSCU W JAKIM SIĘ ZNALAZŁAM.
TO MISTERIUM POZWOLIŁO MI NA NOWO WIEŻYĆ W ISTNIENIE BOGA. NAPRAWDĘ DZIĘKUJĘ WAM I CHYLĘ CZOŁA WSZYSTKIM !!!!
Magda - 31 marca '10r. 20:14
Ja chciałabym osobiście pogratulować panu,który odegrał role Piłata!!!!!!!! Fantastycznie odegrana postać!!!! Świetna barwa głosu, rewelacyjnie pokazane emocje!!!!!! Patrząc na pana przypomniał mi się aktor, który grał Piłata w filmie "Pasja" Mela Gibsona - jemu, tak samo jak pana postaci zależało na tym, żeby uwolnić Jezusa, chociaż tak naprawdę Piłat do końca nie zdawał sobie sprawy z tego z kim miał "przyjemność"
P.S. Jeszcze raz gratuluje i mam nadzieje, ze za rok zobaczę pana w tej samej roli!!!!!
m - 31 marca '10r. 21:14
zapraszam na fotorelację z Misterium na www.prawica-piaseczno.blog.pl
rovin - 31 marca '10r. 22:12
Kto zapłacił za to wszystko?Czarni czy gmina?Wzruszające, pewnie nawróci wielu grzeszników i rozsławi GK w kraju, załosne jest to klerykalne miasto.
... - 1 kwietnia '10r. 08:03
@rovin - to się wyprowadź
obserwator - 1 kwietnia '10r. 09:11
Do rovina!!!
To się wyprowadź Błaźnie!!!!
Do Rovin - 1 kwietnia '10r. 09:28
A zapraszam czasem do Kościoła. Informacje były ogłaszane dla wszystkich wiernych, jako informacja publiczna.
:\ - 1 kwietnia '10r. 10:54
Do rovin-są rzeczy które przerastają takich jak ty.Kasę wyłożyli sponsorzy,budową dekoracji zajęli się ludzie z pasją.Jeśli ci nie pasuje,że w naszym mieście coś się zaczyna robić dla ogólu to wynocha do innego miasta.
rovin - 1 kwietnia '10r. 15:17
Właśnie, taki katolicyzm w tym mieście jakie komentarze.Jeżeli ktoś ma odmienne zdanie to najlepiej obrzucić błotem i zachowaj swoje zdanie dla siebie bo my jesteśmy solą GK, nie spimy ze swoimi dziewczynami (chłopakami) przed ślubem (a jak śpimy to i tak do ołtarza w białej sukni), przestrzegamy dekalogu, pościmy w post ścisły, nie kłamiemy, i złych myśli nie mamy.Ludzie troche rozsądku ja nie indotkrynuje twórców tego przedstawienia a aktorów w nim uczestniczących nie obrażam bo kazdy ma prawo robić to co mu się zywnie podoba i pisać też.Zadałem tylko pytanie.A odpowiedz jest jest wspaniała.
rovin - 1 kwietnia '10r. 15:19
...i lokalny samorząd-sponsorzy
Maciej Świrski - 1 kwietnia '10r. 16:08
Zdjęcia z prób Misterium można zobaczyć pod linkiem

http://www.swirski.com/kalwaria
i
http://picas(...)1709077/
Florek - 1 kwietnia '10r. 16:28
Czemu jedziecie po Rovinie? Koleś zadał proste pytanie a tu od razu pojazd. Też jestem zdania,że nie ma się co jarać,ok,pewnie też zbiorę burę ale uważam,że to nagłe umiłowanie misterium jest grubo przesadzone bo ilu z tych wszystkich uczestników jest gorliwie modlących się do Boga co rano i wieczór?
aizi - 1 kwietnia '10r. 17:50
być wiernym Bogu to nie znaczy tylko gorliwie modlić się do Boga co rano i wieczór. Temat wiary jest tematem trudnym bo każdy ma odmienne zdanie na ten temat bo inaczej wiare odczuwa (jesli wogole odczuwa) ateiści (lub też "słabo wierzący") będą próbowali robić z katolików idiotów którzy nie przestrzegaja własnych "zasad" zaś katolicy będą mówić że to ateiści są idiotami bo nie widzą tego co Bóg daje. Ja jestem katoliczką i kocham was wszystkich (i rovina i florka i macieja i obserwatora i linka i małgośke i ....) pzdr
... - 2 kwietnia '10r. 08:49
rovin powiedział: "załosne jest to klerykalne miasto" - i to mi się nie podoba, bo ja lubię to miasto i mieszkam tu z wyboru, a nie z przymusu
lenny - 2 kwietnia '10r. 10:56
a ja chce pogratulować Św. janowi i Mari magdalenie a jezus naprawdę żyje http://jezuschrystuspl.blog.onet.pl/
Mirabelka - 2 kwietnia '10r. 15:45
Najbardziej podobał mi się Piłat. Dobra oprawa muzyczna i przede wszystkim nagłośnienie, bo często na różnych tego typu wydarzeniach bywa za głośno, a tu było w sam raz. Całość bardzo pozytywnie, choć kilka postaci mogło być lepiej zagranych.

słyszałam jak dzieci pytały rodziców "a czy to prawdziwy Pan Jezus?"
albo "czy my nie możemu mu pomóc?"
... - 2 kwietnia '10r. 22:03
Ale była "retransmisja" na Religia TV szkoda,że tak to zrobili.....
mieszkaniec - 3 kwietnia '10r. 00:04
Pomimo że raczej jestem dalej "od tych spraw" uważam że inscenizacja była godnym pochwały wydarzeniem w naszej dziurze k. Dziękuję. Aby w przyszłości było lepiej proponuję:
1. jak poprzednicy "przegonić" trochę pseudo foto i tv media (rozumiem, że cyfrowa lustrzanka to już powód do lansu na fotoreportera, ale może lepiej nad Wisłę i bezkrwawe łowy ...)

2. niestety odgrodzić strefę widzów od miejsc gdzie są odgrywane sceny, tak aby można było oglądać z większej perspektywy - wszyscy lepiej będą mogli obserwować.

SUPER nagłośnienie BRAWO
aizi - 4 kwietnia '10r. 00:04
http://picasaweb.google.com/IzaGrzywacz/MisteriumMekiPanskiej28032010?authkey=Gv1sRgCPGOrNH7iaml-AE#
AlaMaz - 6 kwietnia '10r. 13:51
To musiało być mocne przeżycie! Nie byłam, obejrzałam zdjęcia. Wróciły wspomnienia z końca lat 50-tych, może to był 1960. rok? Wystawialiśmy Misterium w kościółku "na górce". Tak wtedy mówiliśmy o tym kościele. W postać Jezusa wcielił się brat czy kleryk Czesław Knozowski; Maryją była komentująca. Głównym reżyserem chyba był ks. Czesław Szymański. Wielkie dzięki WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM!!!
ona - 6 kwietnia '10r. 18:41
Wszystko ładnie pięknie. Ale dla mnie, to żałosne robią misterium za 120tys,a obok budynek się sypie, co z tego, że ludzie tam mieszkaja,że przechodzi tym chodnikiem kilka set ludzi dziennie. Ważne,że zabłysneliśmy w tv przez 5 sekund!
aizi - 6 kwietnia '10r. 22:22
ktos sie zajął przygotowaniem misterium (czyt. zdobył sponsorów a co za tym idzie fundusze) może ty zajmnij sie tym budynkiem "ona". wszystko jedno co ktos zrobi dobrego zawsze ktos powie "mogli wydac te pieniadze na cos innego" wydali by na ten budynek ktos by powiedzial ze obwodnicy nie ma albo ze syf na ulicach itd..
Miśka - 7 kwietnia '10r. 14:34
Do ona - A kto ci wyliczyl. że Misterium kosztowało 120 tys.? Nawet gdyby to była prawda to jedna dusza, która powróciła do Boga dzięki Misterium jest w oczach Boga więcej warta.Życie to przecież wieczność!Patrz trochę dalej niż na to co cię otacza... Ja też jestem estetką, ale sprawa wyglądu rynku nie należy do organizatorów Misterium, którymi byli w przeważającej części ludzie świeccy. Mam też nadzieję, że za rok nasze miasto zyska na wyglądzie. A może ogłoś zbiórkę na odbudowę kamienic na Rynku...
IRENA - 8 kwietnia '10r. 14:29
Byłam jedną z osób w tłumie odprowadzających Jezusa Drogą Krzyżową na śmierć? Za co był ON skazany? Za to, że kocha każdego człowieka; łotra na krzyżu, Piłata, Piotra, który się go zaparł, że kocha każdego z nas - mnie i Ciebie. Za to, że swoją postawą wciąż uczy nas Miłości do drugiego człowieka. Jaka to postawa? Pomyśl sam choć przez kilka chwil; tak niewiele trzeba, by zobaczyć Osobę, której możesz chociaż trochę pomóc. Zanim zaczniesz oceniać,oskarżać innych, przyjrzyj się swoim "grzeszkom".WSZYSTKIM OSOBOM, które całym sercem "wcieliły się w role w MISTERIUM BAAARDZO DZIĘKUJĘ
rainmaker - 8 kwietnia '10r. 18:56
Widzę na forum całe spektrum poglądów różnych osób, tylko zastanawia mnie czemu tyle jadu w ludziach którzy w misterium uczestniczyli i pewnie je przygotowywali.Jest w naszym mieście jak widać dużo osób z pasją szacun wielki dla nich.rovin, florek , ona i inni choć są innego zdania lecz też mają bardzo dużo racji w tym co mówią i zgadzam się z nimi podzielając ich zdanie,gdyż są jak widać osobami o jasnych poglądach nie plują na nikogo tylko w twardych i jasnych słowach zadają pytania, na które nikt nie może im odpowiedzieć, bo każdy odpowiadając na nie musiałby zrobić rachunek sumienia i powiedzieć prawde, przedstwaić cyfry.Gratulacje za misterium dla twórców i aktorów, gratulacje za jasne i sprecyzowane poglądy naprawdę fajnych ludzi którzy nie wstydzą się wyrażać swojego zdania i przyjmują i potrafią odpowiedzieć na krytykę nie dając się pożre. tłumowi
azureus - 8 kwietnia '10r. 21:53
do rainmaker: zgadzam się z Tobą w 100 %, misterium było ok dla ludzi którym się to podoba, na rocznicę powstania warszawskiego na plac defilad tez chodzą ludzie którzy chcą a Ci którzy nie chcą nie chodzą i choć krytykują są szanowani,tak jest co roku, i tak będzie taka ludzka mentalnośc, po co kogos od razu wypędzać z miasta za swoje jasne poglądy przecież forum jest własnie po to zeby je wyrazać a jeżeli nie po to to mija się z celem.szacunek for all
szczurek - 9 kwietnia '10r. 15:55
Fajnie byól

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.


Ostatnio dodane ogłoszenia

» PRACA

Szukam murarzy do pracy na terenie Warszawy,wysokie wynagrodzenie.Więcej informacji pod numerem tel.510 126 470 Michał
 

» Zatrudnimy osoby z orzeczeniem

Zatrudnimy osoby z orzeczeniem do serwisu sprzątającego na stanowisko: sprzątaczka / pracownik gospodarczy Wymagania: -sumienność i...
 

» Lokal 30m2 Centrum miasta

DO WYNAJECIA LOKAL O POW 30M2 W CENTRU GORY KALWARII Z LAZIENKA ,KLIMATYZACJA ,ALARMEM ,MONITORING , OGRZEWANIE ,WODA,SMIECIE WLICZONE W CENE...
 

Ostatnio na forum

» Na basen za trzy złote

Czy dzieci przedszkolne z rodzicem obejmuje promocja...
~Monika

» Na upały – kurtyny wodne

Ludzie czy wam można jakoś dogodzić???????
~Marzena

» Na upały – kurtyny wodne

Melchior- nie żądaj za dużo, ważne że cokolwiek zrobili nie...
~tfc

» Na upały – kurtyny wodne

Przecież to można zrobić na zamkniętym układzie ! Nie...
~Melchior

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

hi hi niektóre komentarze nawet się nie pojawiają jako...
~łysy

» Parada uczniów szkół w gminie otwierająca...

zdjęcie 36 a ten w czarnych brylach cichociemny jakiś ,...
~łysy

» Na upały – kurtyny wodne

@ Gaja - 29 czerwca '16r. 19:58 W papierach będzie jak...
~ reszta jest milczeniem

» Na upały – kurtyny wodne

A dlaczego nie ma na skwerku przy ratuszu?
~Gaja

» Czołowe w Wólce Załęskiej. Dwaj kierowcy...

Jeśli ta strona zaprzestanie działalności to zapewne...
~datnik

» Na upały – kurtyny wodne

Czy drzwi garażowe do budynku straży nie miały być...
~Aldi

Gorakalwaria.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Góry Kalwarii i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.