Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

W niedzielę Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, po nim spotkanie z historykiem

Dodano: 1 marca 2018; W niedzielę 4 marca odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 metrów.

Bedzie to bieg honorowy, a więc bez mierzenia czasu i klasyfikowania zawodników. Jego dystans (1963 metry) nie jest przypadkowy – to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00. Zapisywać można się telefonicznie pod numerem 22 727 48 61 (ilość miejsc jest ograniczona, w czwartek było ich jeszcze tylko 14). Start i metę zaplanowano na ulicy Białka, a trasę wytyczono ulicami ks. Sajny, Piłsudskiego, Ratuszową, 3 Maja oraz po terenie byłej jednostki wojskowej (mapka poniżej).

- Nie obowiązuje opłata startowa, a wszyscy uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale i koszulki – informuje Paweł Maciejewski z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii, który jest organizatorem biegu.

Po biegu w budynku ośrodka kultury przy ul. Białka odbędzie się spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim, ekspertem zajmującym się Żołnierzami Wyklętymi.

(mb)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (28)

młody

Data: 1 marca 2018, 18:37 Obciach. Nawet gdybyście mi zapłacili za ostatnie miejsce 10 000 zł nie wziąłbym udziału w tym cyrku.

ciekawe

Data: 1 marca 2018, 23:38 \"Po biegu w budynku ośrodka kultury przy ul. Białka .......\"
Ciekawe dlaczego z małej litery ?
I już nie Kalejdoskop ?

Mieszkaniec

Data: 2 marca 2018, 11:09 Genialnie że i Góra Kalwaria dołączyła do miast gospodarzy tego honorowego i wspaniałego wydarzenia . Mam nadzieję że stanie się to już coroczna tradycja . Z niecuerpliwoscia czekam wykład pana Leszka Zebrowskiego ! Kapitalna sprawa ! Cześć i chwała bohaterom!

MariolaW.

Data: 2 marca 2018, 13:31 Władza strzela sobie w stopę zapraszając znanego antysemitę na wykład. Szanse Arka Strzyżewskiego na wygranie wyborów rosną, skoro władza coraz bardziej \"niucha\" się z ONR itd.

Nigdy więcej

Data: 2 marca 2018, 14:48 znowu bedzie się sączył jad nienawiści, za nienawiść jest paragraf!!!! ile ludzi musi jeszcze zginąć za to że są inni? Stop, przyjdę na to spotkanie i głośno wykrzycze co myślę o takich ludziach!

Do Lewaków

Data: 2 marca 2018, 18:17 A jakaż miłość z waszych słów płynie...sam miód. Zapraszamy na spotkanie i zobaczymy kto będzie sączył nienawiść ...co do szans Waszego kandydata - nie ma najmniejszych :-)

Ania Ania

Data: 2 marca 2018, 18:22 Fantastycznie! Będziemy całą rodziną na biegu i na spotkaniu!

janek

Data: 2 marca 2018, 19:05 Ta biegawka to wstyd i kompromitacja dla tego grajdoła.


@MariolaW

Data: 3 marca 2018, 09:39 A co ma wspólnego ONR z biegiem i z władzą w GK ? ...nie jestem sympatykiem ani ONR ani naszej władzy , ale wypisywanie takich rzeczy mnie denerwuje ......

Rozsądny

Data: 3 marca 2018, 10:36 Widzę tu dużo komentarzy potomków trepów .... trudno Wam się pogodzić z usunięciem tablicy z ratusza katów wyklętych oraz z tym że w końcu i w Górze Kalwarii jest obchodzone święto Ich pamięci. Rozumiem że fakt ten boli...Ale im szybciej się z tym pogodzicie że prawda zwyciężyła, tym dla Was lepiej....

hmm

Data: 3 marca 2018, 21:17 @ Rozsądny i widzów TVP Info

<prawda zwyciężyła> czyżby?, patrząc na kłopoty z Izraelem, Ukrainą, USA i innymi państwami i odesłaniem świeżej uchwały do tzw. Trybunału Konstytucyjnego; słuchając pokrętnych wypowiedzi liderów Pisu...

< tym dla Was lepiej>.... a zatem dla jakich\" Was\" teraz lepiej? KTO ODPOWIE ZA TĘ HECĘ?
Nie dajmy się kołować- niektórym radzę przeczytać Katechizm młodego Polaka - by zrozumieć dokąd dryfuje endecja.
KSIĄŻECZKA SPRZED 100 LAT, A TAK NA CZASIE...

da Vinci

Data: 4 marca 2018, 02:50 Dobre sobie. Spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim? Tyle tylko,że pan Leszek żadnym historykiem nie jest a ekonomistą po UW. Jego podstawy historyczne to są takie ,że pracował chyba w dwóch urzędach z czego jeden to archiwum m-sta W-wa. Jego pochodzenie szlacheckie jest zapewne takie same jak pochodzenie hrabiowskie Ziemkiewicza.Ale mniejsza o pochodzenie. Ważniejsze jest jego zarejestrowanie pod nr IPN BU 001134/4722 jako tajnego współpracownika SB ujawnione na tzw. Liście Wildsteina. Może warto zapytać co pan Leszek ma w tej kwestii do powiedzenia zanim zacznie opowiadać swoje historyczne domysło- bajeczki. Częstym zjawiskiem jest to ,że byli TW SB przekształcają się nagle w nadgorliwych patriotów i narodowców (zapewne wynika to z poczucia winy i kompleksu bycia TW) i publikują swoje patriotyczne artykułki głównie w prasie przykościelnej jak Nasz Dziennik i jemu podobne. Moim skromnym zdaniem spotkanie z tym panem to strata czasu. Na przyszłość warto sprawdzić kogo się zaprasza czy prawdziwego historyka czy historyka amatora hobbystę,który będzie starszym ludziom i młodzieży robił budyń z mózgu.

Mirek

Data: 5 marca 2018, 11:00 Jak Żebrowski jest historykiem to ja jestem primabaleriną. Żenada, że ktoś takiego oszołoma zaprosił i jeszcze podciąga to pod historie. Jestem biegaczem ale nie będę udziałem w tym \"biegu\" gloryfikował często zwykłych bandytów.

Forumowicz

Data: 5 marca 2018, 15:51 Impreza bardzo udana , fantastyczne spotkanie . Pan Żebrowski nie ukrywa że nie jest historykiem - to do da Vinci. Jest badaczem historii wyklętych i w tym temacie nie ma sobie równych. A jeśli masz takie dokładne info o współpracy to czemu nie przyjdziesz sam i nie zadasz pytania ...dramat ...no ale cóż Góra komuchami z koszar jeszcze wiele lat tracić będzie....

@Mirek

Data: 6 marca 2018, 16:38 Za dużo TVN i GW we krwi...nawet bieganie tu nie pomoże...radzę przestać sobie tam prac mózg i przejrzeć na świat....

Trebug

Data: 6 marca 2018, 20:46 Bardzo miła atmosfera za rok też pobiegnę.

da Vinci

Data: 6 marca 2018, 21:22 @Forumowicz
Po pierwsze: nie dyskutuję z konfidentami reżimu komunistycznego,bo zawsze wypierają się swoich usług jak żaba błota.
Po drugie: pan Żebrowski sam mógł się przyznać przed swoim występem ,że był TW SB ,przeprosić za tą działalność i po akceptacji ogółu kontynuować występ.Z tego co piszesz tego nie zrobił licząc zapewne na udział mało rozgarniętych sympatyków pis.
Po trzecie: co to znaczy badacz historii? Jakie ma specjalistyczne wykształcenie ,żeby nazywać siebie badaczem? Czy ja jak kupię sobie lornetkę teatralną i spojrzę w niebo to mam prawo po 10 latach nazywać siebie badaczem kosmosu?
Po czwarte: w artykule pan Żebrowski występuje jako historyk a nie badacz.
To tyle w kwestii wyjaśnienia.

@hmm

Data: 7 marca 2018, 07:18 dokąd dryfuje endecja. Pytanie tylko co ma dzisiejsza władza wspólnego z endecją? PiS jest odpowiednikiem sanacji. Do endecji najbliżej partii Wolność i Kukizowi. A reszta partii opozycyjnych jest odpowiednikiem skrajnej lewicy z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Niestety dzisiaj tak się wszystko na lewo przesunęło, że to co kiedyś było centrum dzisiaj nazywają skrajną prawicą.
Co do samego Lalka, to chciał on tak jak wielu wrócić po wojnie do zwykłego życia, ale komuniści mu nie pozwolili. Za to że był w AK groziła mu kara śmierci. Sam był świadkiem zabicia kilku żołnierzy za to że w czasie 2 wś. byli w AK.

@Da Vinci

Data: 7 marca 2018, 09:58 To redakcja zatytuaowala tak p.Żebrowskiego , on się nigdy tak nie przedstawia . Gdybyś był na wykładach to byś wiedział. Ale lepiej powielać paplaniny niczym nie udowodnione przez GW i tym podobnych i swoje flustracje pisać na forum .. A tak z ciekawości- to pewnie w TW Bolek nie wierzysz ....?

hmm

Data: 7 marca 2018, 12:02 @@hmm

Dla przypomnienia: \'Sanacja (łac. sanatio, &#8222;uzdrowienie&#8221;) &#8211; potoczna nazwa obozu piłsudczykowskiego rządzącego w Polsce w latach 1926&#8211;1939, powstała w związku z głoszonym przez Józefa Piłsudskiego hasłem &#8222;sanacji moralnej&#8221; życia publicznego, wysuwanym w toku przygotowań i w okresie przewrotu majowego (1926).
Czy PiS planuje \"zamach majowy\"?
Sanacja:
- wprowadziła rządy autorytarne,
- zwalczała komunizm,
- głosiła tezy o kryzysie demokracji,
- konieczności silnych rządów,
- &#8222;odpartyjnienia&#8221; sceny politycznej poprzez osłabienie partii.
Czy PiS dąży do rządów autorytarnych?

Przykładami zwalczania opozycji były:
-założenie Obozu Odosobnienia w Berezie Kartuskiej,
-proces brzeski,
- delegalizacja Obozu Wielkiej Polski oraz Obozu Narodowo-Radykalnego.\'
Czy PiS korzysta z tego \"dorobku\" sanacji?
Czy zwalcza w w/w sposób opozycję?

A teraz ad rem:
\"PiS jest odpowiednikiem sanacji.\" - w których miejscach?
Nb. kawaler Roman Dmowski jest od lat wzorcem dla kawalera J. Kaczyńskiego. Dmowski by się ożenił gdyby panny nie odbił mu...J. Piłsudski, przez co stał się największym wrogiem dla Dmowskiego. Został on w celibacie dla kraju, a kawaler Kaczyński dla...??

\"Do endecji najbliżej partii Wolność i Kukizowi.\" - o tych partyjkach szkoda czasu by dyskutować.

A reszta partii opozycyjnych jest odpowiednikiem skrajnej lewicy .....<Czynnikiem łączącym ugrupowania skrajnej lewicy jest dążenie do wyeliminowania niesprawiedliwego podziału społecznego i egalitaryzm>.....czy to nie pasuje do PiS-u??
Ponawiam zachętę do lektury Katechizmu...i potem podyskutujmy.

A na koniec cytaty z ideologii endecji:

\"Ideą przewodnią ideologii Narodowej Demokracji jest nacjonalizm. Według Dmowskiego najwyższym dobrem jest dobro narodu polskiego, rozumianego jako wspólnota etniczna, niezależnego od podziałów zaborczych lub klasowych. Pod wpływem darwinizmu społecznego Dmowski sformułował tezę o permanentnej walce o przetrwanie między narodami, postrzeganej jako pozytywna, kształtująca świadomość narodową, hartująca i wzmacniająca. Przez pryzmat tak sformułowanego konfliktu Dmowski postrzegał narody sąsiednie jako mniejsze lub większe zagrożenie dla Polaków\".
\" Program gospodarczy Narodowej Demokracji miał charakter narodowo-liberalny: dążył do budowy polskiego narodowego kapitalizmu, bronił własności prywatnej i wolnego rynku ale dopuszczał interwencję państwa w obronie interesu narodowego\".
\"Katolicyzm szanowano jako &#8222;instytucję narodową&#8221;, ale podporządkowywano interesowi narodowemu. Stopniowo postępowało jednak zbliżanie endecji do katolicyzmu, czego zwieńczeniem była publikacja R. Dmowskiego Kościół, Naród i Państwo, w której stwierdził, że &#8222;Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę.\"
\"Jednym z elementów ideologii endecji był antysemityzm. Dmowski uważał Żydów za wroga wewnętrznego &#8211; zagrożenie dla Polaków, element obcy, którego prawa należy ograniczać i &#8211; w miarę możliwości &#8211; usunąć z Polski.\"
Wtedy nie było jeszcze problemu z nosicielami chorób wirusów, zarazków, z cyklistami, wegetarianami. Nie było San Escobar, ale jakiś duch łączy tych ludzi....


zniesmaczony

Data: 7 marca 2018, 13:41 Moim zdaniem to kpina i skandal zapraszać tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa spadkobierczyni Urzędu Bezpiecznego Publicznego ,której funkcjonariusze mordowali i katowali żołnierzy wyklętych na wykład o zasługach i patriotyzmie żołnierzy wyklętych. To śmiech historii.Czy organizator tego spotkania zdaje sobie sprawę z tego co zrobił? To tak jakby każdemu uczciwemu mieszkańcowi dać policzek i napluć w twarz.

@MariolaW

Data: 8 marca 2018, 14:58 Chyba masz rację, tym bardziej że Pan Arkadiusz Strzyżewski brał udział w tym biegu ..... A może to wcale nie obecny burmistrz się wącha z ONR ?????.......

@zniesmaczony

Data: 9 marca 2018, 15:23 Jak łatwo pisać pomówienia.... oj lekko Ci to przychodzi . Oczywiście o rzekomej współpracy doniosła sama GW więc jej jak widzę jej wyznawcy biorą to jak zawsze za wyrocznie. Pan Leszek Żebrowski sam złożył sprawę w sądzie o autolustracje , więc może poczekajcie chwilę z tą paniką.

B

Data: 9 marca 2018, 18:24 Może gdyby był to bieg pamięci ofiar żołnierzy wyklętych, to wtedy bym pobiegł.

Adam

Data: 9 marca 2018, 23:49 Byłem na spotkaniu z panem Żebrowskim. Wspaniały wykład i nie mam pojęcia skąd się biorą oskarżenia o antysemityzm, niczego takiego tam nie było! Pan Żebrowski jest anty...komunistą. To tak. Nie znosi lewactwa i dlatego lewaki prostestują.

hmm

Data: 10 marca 2018, 21:11 Dla @hmm jeszcze jeden dowód:

\"W liceum namiętnie czytywałem Romana Dmowskiego.

Byłem zafascynowany jego \"Polityką polską i odbudową państwa\".
Gdybym wtedy spotkał narodowców!, mój związek byłby silniejszy- tak w książce Zaremby wspomina swoje młodzieńcze lata Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS przyznał też, że jako nastolatek często wdawał się w bójki. - Biłem się na pięści, gdy chodziłem do liceum do Lelewela. I to do krwi... \"

Jaki

Data: 12 marca 2018, 09:13 Przecież Panu Arkadiuszowi Strzyżewskiemu POdobają się takie klimaty czyż nie?

@hmm

Data: 12 marca 2018, 14:50 Jedyne co łączy Kaczyńskiego z Dmowskim to bycie kawalerem.
Przeczytaj program gospodarczy Rybarskiego, a sam stwierdzisz, że endecji najbliżej do Wolności. W dwudziestoleciu międzywojennym taki program popierało w wyborach ponad 30% obywateli. Po, Nowoczesna, SLD to partie socjalistyczne z liberalnym podejściem społecznym. PiS jest socjalistyczne z podejściem konserwatywnym.