Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

11 szkół w gminie będzie strajkować. Powołano zespół kryzysowy

Dodano: 1 kwietnia 2019; 11 szkół i przedszkoli z terenu gminy Góra Kalwaria przystąpi do ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

W związku z planowanym przez ZNP strajkiem nauczycieli w szkołach na terenie gminy Góra Kalwaria przeprowadzono referenda strajkowe. Wyniki pokazują, że od 70 do 97 proc. pracowników szkół i przedszkoli popiera protest.

Według informacji otrzymanych z Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria do strajku zdecydowały się przystąpić:

1. Samorządowe Przedszkole Integracyjne w Górze Kalwarii
2. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku
3. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii
4. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku
5. Szkoła Podstawowa im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach
6. Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Coniewie
7. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobieszu
8. Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Czachówku
9. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Brześcach
10. Szkoła Podstawowa w Baniosze
11. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach

Do strajku nie przystąpi Zespół Szkół Ogólnokształcących (w skład którego wchodzi m.in. LO im. ks. Zygmunta Sajny), gdzie w ogóle nie odbyło się referendum strajkowe. Chodzi o zbliżające się matury. Strajku nie będzie też w przedszkolu w Baniosze i przedszkolu nr 1 przy ul. Ks. Sajny.

Jak informuje Piotr Chmielewski, kierownik Biura Promocji i Informacji UMiG w Górze Kalwarii, 20 marca 2019 r. burmistrz Arkadiusz Strzyżewski wydał zarządzenie w sprawie powołania 6-osobowego Zespołu ds. sytuacji kryzysowej w związku z planowanym strajkiem nauczycieli w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącymjest gmina Góra Kalwaria. Zadaniem Zespołu jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach w trakcie prowadzenia akcji strajkowej oraz podejmowanie działań skierowanych do rodziców i uczniów, łagodzących skutki strajku – w tym działań informacyjnych. - Zespół w porozumieniu z dyrektorami szkół będzie rozważał możliwość organizacji zajęć zastępczych na wypadek strajku - podaje Piotr Chmielewski.

Ponadto, podczas spotkania z dyrektorami szkół i przedszkoli, które odbyło się 22 marca, przewodniczący zespołu - wiceburmistrz Mateusz Baj - oznajmił, że absolutnie nie wyobraża sobie, aby dzieci, które rodzice przywiozą do szkoły (przedszkola) w trakcie strajku, nie zostały objęte opieką. - Niezależnie od naszych poglądów, musimy zadbać o bezpieczeństwo dzieci oraz przeprowadzenie egzaminów - dodał.

Warto dodać, że dyrektorzy szkół nie mogą brać udziału w strajku. Magistrat zapewnia, że dołożą oni wszelkich starań, aby egzaminy gimnazjalne zaplanowane na 10 kwietnia 2019 r. i egzamin na zakończenie ósmej klasy zaplanowany na 15 kwietnia 2019 r. odbyły się bez komplikacji.

Przypominamy, że nauczyciele walczą o 1000 zł podwyżki brutto a ogólnopolski strajk ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia.

(kar)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (52)

rodzic

Data: 1 kwietnia 2019, 19:14 Jak rozumiem ,w czasie strajku nauczyciele będą w szkole 8 godzin jak jest zapisane w prawie pracy . Podobno mają być w dyspozycji dyrektora 40 godzin tygodniowo i nie dostaną pieniędzy za strajk.

Anka

Data: 1 kwietnia 2019, 19:21 Brawo niech walczą o swoje!!!dość tego oszukiwania państwa ,pisiory juz niedlugo zrobimy wam baj baj........... do czego doprowadziliscie!!! Zeby nauczyciele, rolnicy, rodzice dzieci niepełnosprawnych ,taksówkarze, gornicy,pielegniarki itd itd musieli sięgać po aż tak drastyczne metody czyli strajki i manifestacje. WSTYD i nic poza tym

poinformowany

Data: 1 kwietnia 2019, 19:56 Tak, będą w godzinach swojej pracy. Jak na razie nauczycieli nie obowiązuje kodeks pracy a Karta Nauczyciela. Uprzedzając złośliwości - wraz z likwidacją Karty skończą się wywiadówki o np. 18.00, wyjazdy na wycieczki w godzinach 8-20 i kilkudniowe też, itp.

P S o j

Data: 1 kwietnia 2019, 19:58 Brawo nauczyciele to wstyd żeby w tak bogatym kraju nie było pieniędzy dla was
PRZECIER ONE WAM SIĘ NALEŻĄ

Matka

Data: 1 kwietnia 2019, 20:29 Myślę, że powinni dostać podwyżkę o którą walczą,..... ale w zamian powinni pracować na etacie 40 godzin tygodniowo i mieć 26 dni urlopu jak większość z nas a korepetycje udzielane powinny być opodatkowane.

Mieszkaniec

Data: 1 kwietnia 2019, 20:55 Kochani nauczyciele,poszkodowani i złe zarabiający,jakoś mi nie szkoda,bo zarabiacie dobrze a to ze mówicie o 2 tys zł miesięcznie to jest żałosne bo tyle dostajecie za jeden etat a z reguły w 170 godzinach miesięcznie wyrabiacie 2 etaty czyli 4 tys zł plus dodatki,także proszę nie róbcie z siebie ofiar bo każdy wie jaki podejmuje zawód,jak mi nie pasują zarobki to szukam innej pracy a nie domagacie się 1000 zł podwyżki na 300 brutto bym się może i zgodzi,małymi łyżeczkami a nie odrazu cała chochlą

...

Data: 1 kwietnia 2019, 21:31 A moim zdaniem to już przesada, chcieli by zarabiac prawie tyle co lekarze. Nic z tego dobrego nie wyjdzie.

Uczeń

Data: 1 kwietnia 2019, 21:41 Nie lubię nauczycieli.

do Anka

Data: 2 kwietnia 2019, 10:09 zadaj sobie pytanie dlaczego nie strajkowali za PO? Tak im dobrze było?

do poinformowany

Data: 2 kwietnia 2019, 10:22 To o której mają być wywiadówki? O 13, 14? Normalnie rodzice są wtedy w pracy.
Z kim mają dzieci zostawić, jak nauczyciele będą strajkować?
Prawda jest taka, że jakby przeliczyć ile na godzinę zarabia nauczyciel i osoba pracująca cały etat (40h) to w wielu przypadkach wychodzi na korzyść dla nauczycieli. A w domu i w weekendy też zdarza się pracować nie tylko nauczycielom, nie dostając za to wynagrodzenia...

Henio

Data: 2 kwietnia 2019, 10:56 Dlaczego PIS nie chce podnieść pensji nauczycielom? To bardzo proste, wystarczy sprawdzić strukturę elektoratu tej partii, głosują na nich głównie osoby z niskim wykształceniem. Ciemniakami łatwiej manipulować więc nie jest w interesie karakana i jego mafii troska o oświatę. Lepiej dosypać kasy wielodzietnej patologii, z pewnością odwdzięczy się głosami podczas wyborów a taki nauczyciel nie dość że by chciał normalnie zarabiać to jeszcze pewnie na kogo innego zagłosuje.

Ferdynand kiepski

Data: 2 kwietnia 2019, 10:57 Proponuje, aby burmistrz w tych trudnych chwilach zorganizował dzieciom czas np. Może omówić swój program wyborczy i jego dotychczasową realizację. Dodatkowo dzieci mogą skręcać meble do urzędu bądź pomagać w zgk.


Killzone

Data: 2 kwietnia 2019, 12:12 Nadchodzą czasy, kiedy za dobre szkoły ( dobrą edukację) dla swoich dzieci będziecie płacić bardzo dużo. Jest tylko jeden problem. Nielicznych będzie na to stać.

Mieszkaniec

Data: 2 kwietnia 2019, 12:47 Do Henio
Skoro Twoim zdaniem elektorat PiS jest mało wykształcony to elektorat PO to mądrzy ludzie którzy chcą LGBT+ hahahaha,żałosne!!!!Nie trzeba dawać nauczyciela podwyżek,wystarczy zwiększyć etat do 40 h tygodniowo i zarabia więcej nic 1000zl który chcą,ale najłatwiej krzyczeć o podwyżki,najmniej dając od siebie przez 24 h tygodniowo hahahaha,zalosne

@do poinformowany

Data: 2 kwietnia 2019, 13:06 W Twoim wpisie widać brak konsekwencji. Skoro niektórzy oczekują, żeby nauczyciel pracował 40 h, to w ramach wolontariatu ma przychodzić na wywiadówki i inne? Rodzic ma urlop, więc raz na jakiś czas wykorzysta dzień, żeby spotkać się z wychowawcą. W czym problem? Nie oczekujesz chyba, że nauczyciele będą pracowali od 7 do 16, a dodatkowo bezpłatnie wykonywali wszystkie zadania, tak jak do tej pory. A własnych dzieci nie mają? Ty martwisz się co zrobić z dzieckiem podczas strajku, nauczyciel też się martwi w sytuacji, gdy np. pracuje na świetlicy czynnej teoretycznie do 15, a rodzice odbierają dziecko 1,5 h później. Nikt mu za ten czas nie płaci, a swoje dziecko musi przed 17 odebrać np. z przedszkola.

Marek

Data: 2 kwietnia 2019, 13:19 Nie chcę bronić nauczycieli ale głosy na forum są trochę niesprawiedliwe - te które mówią o małym wymiarze czasu pracy. To co my widzimy to zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Klasówki i sprawdziany też raczej same się nie sprawdzają. W dyżurach nauczycielskich, radach pedagogicznych czy zebraniach też biorą udział. Nie mówiąc już o 1 - 3 dniowych czy dłuższych wycieczkach.
Z drugiej strony jakość nauczania zeszła na psy w ostatnich latach. Rzadko który nauczyciel chce i potrafi zboczyć z kursu wyznaczonej podstawy programowej i powiedzieć coś ciekawego na tej lekcji, aby zarazić młodych wiedzą. Ci co kończyli podstawówki i szkoły średnie przed lub krótko po 89 rokiem wiedzą o czym mowa. Czy powinni więcej zarabiać? Nie wiem, mam mieszane uczucia. Jak popatrzę na niektóre panie nauczycielki z noskiem podniesionym do góry (a wiedzą niewiele większą od ich uczniów) to z kolei jestem na nie.
Henio - bardzo trafnie. Też tak uważam.

Nick

Data: 2 kwietnia 2019, 15:05 @Anka wstyd to to, że nagle wszystkim się zachciewa strajków. To tylko polityczna strajki, szczególnie niepełnosprawnych.

Mieszkaniec

Data: 2 kwietnia 2019, 15:52 Do NICK
Puknij się w ta pusta głowę!!!!NAUCZYCIELĄ jak najbardziej nie należy się podwyżka ale wara od niepełnosprawnych!!!!Dla nich powinny być największe dodatki a nie dla kogoś innego!!!!Nie dawać Nauczyciela a właśnie dam Niepełnosprawnym

Anka

Data: 2 kwietnia 2019, 16:15 Do NICK: zastanów się zanim coś napiszesz!!!! Uważasz że niepelnosprawnym się nie należy.????? Mam koleżankę która ma niepełnosprawne dziecko z wadą genetyczną.,opieką 24 na dobę pracować nie może wiadomo dlaczego i dostaje miesięcznie na dziecko 187zl !!! TAK 187zl !!!!! Bo więcej się nie należy i co uważasz że to jest w pożądku.......Takie dzieci powinny mieć dożywotnią rentę min.3tys one i tak już są pokrzywdzone przez los. A Państwo daje 500+ patologii która ma min.5 dzieci +alimenty, rodzinne dopłatę do czynszu itp itd. Normalnie życie jak w Madrycie!!!! I ja pytam jaka to sprawiedliwość???ktoś tu mądrze napisał że PiS szuka głosów tylko wśród tych ułomnych tłuków,nauczyciele to dla nich za mądrzy ludzie i na 500+ się nie nabiorą, tym ich napewno nie kupią.

Nick

Data: 2 kwietnia 2019, 16:39 Prawda zabolała. To, że im się należy to fakt, ale ten wpis nic nie wnosi, emocjonalny.

Lili

Data: 2 kwietnia 2019, 17:34 A w czym to nauvzyciele czy ich dzieci sa lepsiod innych?Maja inne zoladki ,inne wymagania oplaty ,rachunki ?Mnostwo ludzi ciezko pracuje na ich pobory a oni maja platne wakacje i inne przywileje.Nauczyciele nie sa najwazniejsi,wszyscy sa wazni wyksztalceni i nie wyksztalceni ,ktos musi wykonywac i te gorsze prace i to zaden wstyd .Nauczyciele nie moga sobie udarowac podwyzek dla policji i to ich czyni coraz bardziej roszczeniowymi .Najlepiej dac policji ,nauczycielom i calej tej bezvzelnej patologii a gdzie reszta A no reszta musi na to wszystko ciezko harowac .

Krysiu

Data: 2 kwietnia 2019, 20:44 No tak, nauczyciele dosyć rzadko jak na taki wiek w którym internet ma prawie każdy posiadają ciekawe informacje na jakiś temat, a nie przewałkowana podstawa programowa przez 10/15 lat. Inni pracują po 180 godzin a dostają ile? Lekko ponad dwa tysiące wykonując brudną i ciężką robotę. Co w zawodzie nauczyciela jest ciężkiego? Nauczyć się podstaw materiału? Pilnować dzieci? Brakuje mi słów aby opisać polskie uczelnie.

latarnik strażnik

Data: 2 kwietnia 2019, 20:48 PO-zytywna zmina w GK-city ... pozdro lemingi. By żyło sie lepiej ludziom w platformie

dlaczego

Data: 2 kwietnia 2019, 21:30 Dlaczego nie strajkowaliście za POOOOOOO???
Dlaczego niektórzy pracują na 2 czy 3 etatach jednocześnie???
Dlaczego mają 2 miesiące wakacji płatnych +ferie płatne???
Dlaczego mają najwyższe emerytury z wszystkich osób w okolicy i najwcześniej przechodzą na emeryturę???
Czy w naszych szkołach jest wysoki poziom wystarczający, czy każdy nauczyciel jest dobrym nauczycielem i z powołania???
Sorka, to fakty.

Warszawiak

Data: 2 kwietnia 2019, 21:34 do Lili\\Patologia to taka pisownia, może gdzieś w Piasecznie jest szkoła podstawowa - piszesz tak jakby Twój taka z wózeczka nie zdążył Ciebie odebrać?

Inny wątek, moja szkoła i Pani dyrektor ZB - to jest nauczyciel od j. polskiego - historia i głos - zawsze się bałem - i kułem..., dzięki niej piszę poprawnie. Jeżeli LO nie strajkuje, nie zrobiło referendum to wszystkim wynagrodzenia odpowiadają? Wyjątek? Jak my z Hożej wywalczymy 300 - 800 złotych to oni honorowo odmówią? Ciekawe - albo zastraszeni - albo matury - jakie tłumaczenie? Może tam Profesorowie bogaci - napiszę o przekazanie wzrostu wynagrodzeń na schronisko dla bezdomnych zwierząt - jeżeli nie potrzebujecie a kromka chleba Wam wystarcza.. mój były dyrektor Dą.. dałby Wam do zrozumienia..., cóż nie wszyscy mają zrozumienie dla zawodu - czasami tacy też...

belfer

Data: 3 kwietnia 2019, 02:34 \"Do strajku nie przystąpi tylko Zespół Szkół Ogólnokształcących (w skład którego wchodzi m.in. LO im. ks. Zygmunta Sajny), gdzie w ogóle nie odbyło się referendum strajkowe. Chodzi o zbliżające się matury.\" - wzruszyłem się . A przypadkiem nie chodzi o strach, że ktoś w gminie puknie się wreszcie w głowę i zwróci to cudo powiatowi. Przeżeracie tylko gminny fundusz oświatowy, niewiele wnosząc w zamian

@Lili

Data: 3 kwietnia 2019, 14:58 Nie ekscytuj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Pisać się naucz, bo do szkoły chyba \"pod górkę było\", stąd chyba ten jad w stosunku do nauczycieli.

pytek

Data: 3 kwietnia 2019, 16:29
Dlaczego stwierdzenia \"Sorka, to fakty.\" nie poparto dowodami. Bo bez nich to wygląda na demagogię, niestety.

hmm

Data: 3 kwietnia 2019, 16:30 Czasem najwięcej piszą ci, co mają ... najmniej do napisania....

Nikos

Data: 3 kwietnia 2019, 18:30 Moim zdaniem państwowe nauczanie powinno być zlikwidowane! Poziom nauczania spada rok do roku to jeszcze program jest z zamiezchłych czasów I nijak nie przystaje do obecnych potrzeb . Najlepiej niech sami rodzice uczą swoje dzieci to czego się same nauczyły jak to było od dawien dawna (przypominam, że nawet Jezus był kiedyś cieślą ). A wygórowane, niespełnione ambicje mam I tatusiów niech się nie stają udręką dla dzieci. Często bowiem jest to bardziej zmuszanie małoletnich DZIECI!!! do pracy ponad miarę czyli realnie znęcanie ...

Mieszkaniec

Data: 3 kwietnia 2019, 21:32 Dzieci jako karta przetargowa - nauczyciele wasz zawód to podobno powołanie - wstyt, może jako kolejny postulat do strajku-10miesięcy wakacji dwa miesiące nauki.

Bibi

Data: 4 kwietnia 2019, 00:45 Nie powinni dostać podwyżek.. za co za kilka godzin tygodniowo, wolne wakacje, ferie, ferie świąteczne, weekend majowy, nazbiera się tego.. Na egzaminy zatrudnić osoby które mają wykształcenie pedagogiczne a nie pracują w zawodzie dag im np 500 zl za dzień i odrazu strajk się skończy. Nauczyciele zrozumieją że nie są nie zastapieni. A ich gadanie o zarobkach to gruba przesada bo zarabiają dużo więcej. W niektórych szkołach od X lat nauczyciele nie podnosza swoich kwalifikacji a podwyzki chca.

Aaaa

Data: 4 kwietnia 2019, 00:47 A 13 pensje, bony na swieta, prezenty na Dzien Nauczyciela, zakonczenie roku.. O tym sie nie mowi.

mieszkaniec

Data: 4 kwietnia 2019, 08:37 Niech więcej zarabiają. Ale niech nauczają dzieci lepiej. To, jaki marny jest poziom nauczania w szkołach to właśnie ich zasługa. Teraz zaprezentują niechęć do pracy.
A tak między nami, jeżeli pieniądze są ważniejsze od dzieci na lekcji, to wszyscy tacy won!!! Nauczyciel to biznesmen.
Niech zarabiają więcej, ale kosztem utraty przywilejów. Odebrać 2 miesiące wakacji. Odebrać 2 tygodnie ferii. Odebrać możliwość wcześniejszej emerytury. Wyliczać dalej nie ma potrzeby. W Polsce powinno się płacić za pracę.
Ja w dni strajku jak co dzień zaprowadzam dzieci do szkoły. I radzę darmozjadom, by zorganizowali godne moich dzieci zajęcia w szkole. Strajk powinien odbywać się w szkole, nie na zakupach w galeriach handlowych czy w domach. Więc w szkołach powinni być wszyscy w komplecie.

Protestuję

Data: 4 kwietnia 2019, 10:42 Nie popieram takiej formy strajku.


Rodzic

Data: 4 kwietnia 2019, 10:55 My rodzice nie mamy nic do gadania. W szkole nauczyciele nie liczą się z nami.
Nie mam w poniedziałek z kim zostawić dzieci, babci brak, a do pracy iść muszę na 8 godzin plus dojazd do W-wy.
Uważam, że nauczyciele nie zasługują na tak dużą podwyżkę pensji...

xls

Data: 4 kwietnia 2019, 11:20 System szkolny jest jak nasze górskie targowisko. Należałoby to rozwalić i zbudować od nowa. Nikt nie ma chęci i odwagi aby to zrobić.
Mamy XXI wiek, jest internet, to powinien być podstawowy nośnik wiedzy. Nie potrzeba \"uczęszczać\" do szkól.
Ale jeżeli mając do dyspozycji medium zawierające całą wiedzę ludzkości wybiera się z niego tylko gołe baby to jest jak jest.

poinformowany

Data: 4 kwietnia 2019, 17:05 Większość wypowiadających się negatywnie w tym wątku na temat strajku nauczycieli nie umie pisać. Wy to dopiero wybitnymi uczniami byliście.

@ protestujący

Data: 4 kwietnia 2019, 17:12 A jakież to zajęcia godne są Twoich dzieci? Żenujący jest Twój wpis. Pokazuje tylko bufonadę, bezczelność i roszczeniowość. Skoro nauczyciele to darmozjady to po co nawet podczas strajku dzieci do szkoły chcesz przyprowadzać - sam się nimi zająć nie umiesz? Przerasta opieka nad własnym potomstwem, a może nie jesteś w stanie zapewnić im zajęć, których są godne.

@mieszkaniec

Data: 4 kwietnia 2019, 17:35 @protestujący - to do Ciebie, moja pomyłka

Rodzic

Data: 4 kwietnia 2019, 18:11 Chcieliby zarabiać więcej a pracować po 5 godzin dziennie. Wolne w każde święta. Chyba wiedzieli jaki zawód wybierają, wybierając takie studia. Weźcie się do roboty.

Lipa

Data: 4 kwietnia 2019, 18:12 Niech się wezmą do roboty.

Lili

Data: 4 kwietnia 2019, 18:58 @lili Ani ja ani nikt normalny nie moze miec zarzutow co do mojej pisowni ,natomiast ty no coz \"Uderz w stol a nozyce sie odezwa \".Prawda zabolala .

Waleria

Data: 5 kwietnia 2019, 11:32 Jak sie patrzy na prace nauczycieli w naszej dwojce to i tak zarabiaja za duzo .

do Lili

Data: 5 kwietnia 2019, 11:40 Twoja pisownia to jakiś autystyczny dramat: Nierozdzielane słowa, literówki, spacje przed znakami interpunkcji a nie po… Wystarczy?

do Nauczycieli

Data: 5 kwietnia 2019, 15:46 Czy taka krzywda Wam się dzieje? Trzeba brać udział w politycznym strajku?
Stwierdzam, że stracicie szacunek, którym darzą Was rodzice i uczniowie.Niewolnik

Data: 8 kwietnia 2019, 21:39 Mam pytanie ,ile zarabia na godzinę nauczyciel dyplomowany ze wszystkimi dodatkami.

A ja

Data: 8 kwietnia 2019, 22:55 A ja piszę do wszystkich, którzy coś tym nauczycielom zarzucają : jak Wam szkoda, to do nauki i wyszkolić się i zostać nauczycielem i będziecie korzystać z tych wszystkich przywilejów o których wspominacie i będziecie mieć te wystarczające pensje. Ja się na to nie piszę. I uważam, że jak rząd i \"prezesa\" stać na rozdawnictwo to niech i nauczycielom da.

zły

Data: 9 kwietnia 2019, 08:03 @A ja coś taki hojny,pamiętaj źe na wszelkie podwyżki w budźetówce ktoś musi tyrać, chyba że ty źyjesz na duźej emeryturce, może jeszcze wojskowej, to masz to gdzieś ale ja nie chcę łoźyć coraz więcej na kolejne grupy zawodowe. Ja nie przeczę źe nauczycielom się należy, ale bez przesady z tym tysiącem,następna grupa w kolejce pewnie zażąda 1500 ,nie sądziłem źe mamy inflację wenezuelską.

Nikos

Data: 9 kwietnia 2019, 12:04 Zlikwidować kartę nauczyciela lub wprowadzić takie karty dla wszystkich zawodów w myśl art.28 konstytucji.

Nikos

Data: 9 kwietnia 2019, 15:16 @A ja. Myślę, że Ty nie pobierałeś/łaś nauk na wyższym poziomie a już na pewno nie z ekonomii. Nawet \"darmowa zupa\"nie jest za darmo. Rząd nie ma własnych pieniędzy tylko je najpierw musi komuś zabrać. Oczywiście tą swoistą grabież ubiera się w ładnie brzmiące słowa( podatek na cele społeczne lub na obronność I.t.p) i można grabić ile społeczeństwo wytrzyma. Na razie wytrzymujemy średnio do lipca bo jest to czas kiedy zaczynamy zarabiać stricte na siebie a nie np.na urzędnikòw. Ale jak widać może się to zmienić jak w roku wyborczym partie polityczne naobiecują jeszcze nie wieadomo co. NA PEWNO CO MA WŁADZA TO PRZEWAGA SIŁOWA BO CZY MA RACJĘ TO PODDAJĘ W WĄTPLIWOŚĆ.

ja

Data: 13 kwietnia 2019, 09:06 Mam nadzieję że przez całe święta też będzie strajk.Nie tylko w tedy, kiedy można utrudnić egzaminy.