Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


29 sierpnia w Górze Kalwarii cofniemy się o sto lat

Dodano: 24 sierpnia 2021; W 1921 roku, 3 sierpnia, marszałek Józef Piłsudski złożył wizytę w Górze Kalwarii, aby na błoniach udekorować krzyżami Virtuti Militari 133 kawalerzystów konnych, którzy wykazali się bohaterstwem podczas wojny polsko-bolszewickiej.

W niedzielę 29 sierpnia będziemy wspominać to wydarzenie, które, jak pisał ówczesny „Kurier Warszawski”, na rozległej nadwiślańskiej łące zgromadziło ludność Góry Kalwarii i okolic. W centrum miasta odbędzie się Piknik Historyczny „Na Polach Chwały 1920”, którego ukoronowaniem będzie godzinna inscenizacja. Jednak nie tylko rekonstrukcja, ale i pozostała część wydarzenia została tak przygotowana, aby uczestnicy mieli wrażenie, że cofnęli się w czasie: muzyka, pojazdy, stroje i sprzęt wojskowy będą takie jak w latach 20. minionego wieku.

Piknik rozpocznie się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów przed obeliskiem na błoniach, który w 10 lat po wizycie Józefa Piłsudskiego w Górze Kalwarii ufundowali kawalerzyści konni. W uroczystości tej weźmie udział pododdział rekonstruktorów z 1920 r., zostanie również oddana salwa armatnia. O godz. 11.45 sprzed ratusza wyruszy parada historyczna z udziałem około 60 rekonstruktorów, także na koniach, pojazdów wojskowych oraz samochodów z początku XX wieku. Przejdzie ulicami: Piłsudskiego, ks. Sajny, bpa Wierzbowskiego, Pijarską i Dominikańską. Około godz. 12.15 pochód dotrze przed byłe budynki koszarowe przy ul. Dominikańskiej, gdzie odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej Centralnej Szkole Straży Granicznej, która miała swoją siedzibę w Górze Kalwarii przed II wojną światową.

Oficjalne rozpoczęcie pikniku nastąpi na rynku o godz. 13.00.

W ramach wydarzenia przewidziano: wystawy sprzętu i wyposażenia używanego przez żołnierzy polskich w 1920 r., broni i umundurowania, stanowisko prac ręcznych, obóz ułanów, stanowisko wojsk łączności, szpital polowy, wystawę o bohaterach wielkiej wojny z gminy Góra Kalwaria.   

W części muzycznej o 13.20 koncert da Warszawska Orkiestra Sentymentalna, natomiast o 14.40 obejrzymy recital „Bodo” z udziałem Dariusza Kordka oraz grupy tanecznej. Od godz. 16.00 ulica 3 Maja zamieni się w scenę, na której odbędzie się pełna zwrotów akcji inscenizacja „Bohaterowie Góry Kalwarii 1920”. Piknik zakończy się salwą armatnią o godz. 18.00.

Organizatorami pikniku są: gmina Góra Kalwaria, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” oraz Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, we współpracy ze Stowarzyszeniem Weteranów Polskich Formacji Granicznych.

(inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (1)

mieszkanka

Data: 29 sierpnia 2021, 12:50 Fajnie 😁😁😁