Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


5 elementów, które muszą znajdować się w umowie ubezpieczenia majątkowego

Dodano: 7 października 2021; Ubezpieczenie majątkowe, bez względu na to, czy obejmuje dom, czy mieszkanie, to umowa, która jest regulowana przez przepisy prawa. Oznacza to, że każdy dokument, który podpisujemy, musi zawierać niezbędne elementy, aby mógł być uznany za rzetelny i zwarty zgodnie z prawem. Jakie to elementy? Na co musimy zwrócić uwagę podczas czytania umowy ubezpieczenia majątkowego?

Przedmiot umowy


Pozornie może się to wydawać oczywiste, ale przedmiotem polisy majątkowej mogą być np. tylko mury, co często spotykamy w ofertach, które dobierane są do kredytów hipotecznych przeznaczonych na budowę domu. Przedmiotem ubezpieczenie majątkowego mogą być zarówno elementy stałe nieruchomości, czyli wspomniane mury, dach, mała architektura, garaż, jak i tak zwane mienie ruchome, czy wszelkiego rodzaju meble, sprzęty AGD, biżuteria, dzieła sztuki, elektronika, a nawet zwierzęta domowe. Oczywiście im więcej “przedmiotów”, tym wyższa składka ubezpieczeniowa, ale ma to swoje uzasadnienie, jeśli chcemy chronić cały swój majątek, a nie tylko jego część.

Zakres


Zadaniem polisy majątkowej jest chronić finanse ubezpieczonego przed szkodami, które powstaną w wyniku działania czynników naturalnych lub osób trzecich. Oznacza to, że w umowie znajdziemy listę ryzyk, a więc zakres obowiązywania ubezpieczenia. Im ta lista jest dłuższa, tym oferta jest korzystniejsza, ale co za tym idzie, może być droższa. Możemy również wybrać wariant “all-risks”, który (jak sama nazwa wskazuje) będzie obejmował wszystkie możliwe nieszczęśliwe zdarzenia, które doprowadzą do powstania szkód na mieniu.

Suma ubezpieczenia


Ubezpieczamy nasze domy i mieszkania po to, aby w razie jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia otrzymać odszkodowanie, które pozwoli odtworzyć nieruchomość do poprzedniego stanu. Aby było to możliwe nawet w sytuacji, gdy np. tracimy dom w pożarze, w polisie musi zostać wpisana suma ubezpieczenia, która jest równa wartości nieruchomości i mienia ruchomego. To maksymalny poziom finansowej odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W wypadku polis majątkowych nie ma uzasadnienia deklarowanie znacząco wyższej sumy ubezpieczenia, niż wynosi faktyczna wartość nieruchomości. Niczego na tym nie zyskamy, gdyż odszkodowanie nie może wynieść więcej, niż suma oszacowanych szkód.

Franszyza


Franszyza w kontekście ubezpieczenia mienia to minimalna kwota szkody, za którą odpowiedzialność weźmie ubezpieczyciel. To zabezpieczenie, które chroni TU przed roszczeniami o niskiej wartości.
 

Wyłączenia odpowiedzialności


To punkt, z którym koniecznie należy się zapoznać, gdyż znajdziemy w nim wszelkie informacje na temat zdarzeń, za które ubezpieczyciele nie weźmie odpowiedzialności (nawet gdy wykupujemy polisę all-risks). Dotyczy to takich okoliczności, jak rażące niedbalstwo (np. dom został okradziony, bo zostawiliśmy otwartą bramę i drzwi wejściowe) czy celowe działanie (np. podpalenie domu). W takich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania.
 
Chcesz ubezpieczyć swój majątek, ale nie chcesz przepłacać za kiepską polisę? W multiagencji Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/?utm_campaign=seo w ciągu kilkunastominutowej rozmowy dobierzemy najkorzystniejszą propozycję, która spełni Twoje oczekiwania. Odwiedź nasze biuro na Bemowie, aby skutecznie chronić swój majątek.