Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Archeologia żywa na zamku w Czersku

Dodano: 27 maja 2019; Na zamku w Czersku będzie można zobaczyć, co nasi przodkowie umieli zrobić przy pomocy ognia.

HISTORIA MAZOWSZA OGNIEM PISANA
Archeologia żywa na zamku w Czersku
Historia to nie tylko królowie i rycerze, zbroje i miecze, bitwy i pojedynki. Tym razem zapraszamy na niezwykłą wędrówkę przez nasze dzieje śladami ognia.
Ujarzmienie i wykorzystanie tego żywiołu przez ludzi zmieniło świat. Na zamku w Czersku będzie można zobaczyć, co nasi przodkowie umieli zrobić przy pomocy ognia. Cały dziedziniec zamkowy zajmą warsztaty rzemieślników. Pokażemy zawody związane z obróbką materiałów dostępnych w średniowieczu i wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku ? z wykorzystaniem ognia.
Na kolejnych stanowiskach będą prezentowane przez rzemieślników- rekonstruktorów procesy technologiczne wykorzystywane od pradawnych czasów.
 
Będzie można zobaczyć:
- pozyskiwanie żelaza za pomocą dawnych pieców hutniczych (dymarek);
- obróbkę żelaza przez kowali;
- wypał i uzyskiwanie węgla drzewnego;
- pozyskiwanie dziegciu;
- produkcję i wypał naczyń ceramicznych;
- produkcję ozdób i narzędzi przez odlewnika;
- przetop i uzyskiwanie szkła w piecu hutniczym;
- ogniową obróbkę drewna;
- metody pozyskiwania soli.
 
Ponadto:
- dawna kuchnia - pokażemy w jaki sposób dawniej ludzie zdobywali pożywienie, jak gotowali i co jedli, jakie znali przyprawy;
- obóz wojskowy - to okazja do zobaczenia i wzięcia do ręki mieczy, pancerzy, toporów i tarcz. Nie zabraknie opowieści o historii oręża wzbogaconej inscenizacją pojedynków prezentujących praktyczne użycie broni;
- stanowiska edukacyjne archeologów, dendrologów i zielarzy, którzy zaprezentują różne metody badawcze i opowiedzą o swojej pracy. Na specjalnie przygotowanym terenie zainscenizują wykopaliska archeologiczne, w których uczestnicy będą mogli wziąć udział.
Piknik Archeologiczny Historia Mazowsza ogniem pisana skierowany jest szczególnie do nauczycieli i uczniów wszystkich szkół. Tu można będzie wiedzę historyczną zdobywaną na zajęciach lekcyjnych ożywić poprzez własne doświadczenie. Z pewnością przyczyni się to do innego spojrzenia na historię oraz poszerzy zainteresowania naukowe uczniów, a w rezultacie zachęci do dalszego zdobywania wiedzy praktycznej, nie mówiąc już o szacunku do małej ojczyzny - Mazowsza.
To wyjątkowa impreza plenerowa, jedyne tego typu wydarzenie na Mazowszu i pierwsze zorganizowane w takiej formie w Polsce. W jednym miejscu zebraliśmy większość najważniejszych wynalazków naszych przodków, dzięki którym nastąpił rozwój cywilizacyjny.
Zapraszamy na pierwszą tego typu autorską wędrówkę przez historię, żywy spektakl ukazujący zaradność i umiejętności, a także ciężką pracę, dającą zamożność dawnym mieszkańcom Mazowsza.
 
UWAGI PRAKTYCZNE
Każdy z uczestników wchodząc na zamek otrzymuje broszurę z pytaniami dotyczącymi rzemiosł prezentowanych na dziedzińcu.
W ciągu mniej więcej 4 godzin zwiedzający podchodzą do kolejnych stanowisk i oglądają pokazy. W trakcie tych mini lekcji żywej historii uczestnicy zdobywają wiedzę niezbędną do udzielania odpowiedzi na pytania. Informacje przekazywane są w przystępnej i interesującej formie, a tam gdzie jest to możliwe - zwiedzający zostają zaproszeni do współpracy z rzemieślnikami. Za poprawne wypełnienie broszury przewidujemy nagrody pamiątkowe - dyplomy "Podróżnika w Czasie".
Prezentacjom towarzyszy komentarz lektora oraz liczne atrakcje.
CZAS TRWANIA CAŁEGO PROGRAMU: około 4 godzin.
MIEJSCE: Zamek w Czersku
TERMIN: 28 maja-2 czerwca 2019 roku
GODZINY: 9.00-13.00 oraz 14.00-17.00
CENY BILETÓW: 15 zł, ważne przez cały dzień
Opiekunowie grup: bezpłatnie
Możliwość parkowania autokarów. Na miejscu dostępne toalety i punkt gastronomiczny. Istnieje możliwość organizacji posiłku dla grupy po wcześniejszym uzgodnieniu.
Organizator: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii oraz Stara Baśń
Szczegółowe informacje i zapisy:
tel.: + 48 533 992 319
e-mail: pikniknazamku@gmail.com

(Inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!