Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Audytor o skarpie: kary były zbyt niskie

Dodano: 30 kwietnia 2019; Zdaniem audytora poprzednie władze gminy naliczyły zbyt niską karę firmie, która wykonała pierwszy etap przebudowy skarpy na park miejski ze 194-dniowym opóźnieniem.

Inwestycję na skarpie za kalwaryjskim liceum przeprowadzono na przełomie lat 2016 i 2017. W umowie podpisanej 27 września 2016 roku, wybrana w przetargu firma Benevento zobowiązała się, że do 30 listopada tego samego roku zrealizuje prace za 644,6 tys. zł. Jej zadaniem było dokonanie  robót rozbiórkowych, ułożenie nawierzchni pasażu i punktów widokowych na koronie skarpy, budowa nowych schodów w dół skarpy, muru oporowego, zamontowanie nowego oświetlenia, monitoringu, ławek, koszy i tablic informacyjnych.

Od początku bez pośpiechu

Jak zauważył audytor, już na samym początku inwestycji firma złapała opóźnienie. Bowiem zamiast przystąpić do prac tuż po podpisaniu umowy, zabrała się za nie dopiero 28 października. Potem było już tylko gorzej. Urzędnicy wytykali firmie, że dysponuje zbyt małą ilością sprzętu oraz skromną liczbą pracowników na placu budowy. Ponieważ sfinalizowanie robót do końca listopada było nierealne, firma zwróciła się do władz gminy o podpisanie aneksu z nowym terminem zakończenia inwestycji – 30 kwietnia 2017 roku, ale urzędnicy nie odnieśli się do tego wniosku. Prace trwały jeszcze przez całą zimę i wiosnę. Ostatecznie zgłosił realizację całego zadania 19 czerwca.

Gdyby przyjąć wprost zapisy umowy, firmę należałoby obciążyć 250 tys. karu umownej za zakończenie robót ze 194-dniowym opóźnieniem. Benevento jednak złożyła wyjaśnienia. Wynika z nich, że przyczyną przedłużających się prac były przede wszystkim opady deszczu i śniegu, konieczność wymiany złej jakości materiałów budowlanych oraz poprawki w projekcie. Powołany przez burmistrza zespół uznał większość wyjaśnień firmy i uznał, że kary należy naliczyć za 31 dni opóźnienia (co dało kwotę niespełna 40 tys. zł).

To nauczka na przyszłość

Audytor po zbadaniu przebiegu inwestycji uznał, że gmina potraktowała wykonawcę zbyt łaskawie. Jego zdaniem powinna obciążyć go karami za 63 dni spóźnienia (byłaby to kwota 83,7 tys. zł). W ocenie kontrolującego w niektóre dni pogoda umożliwiała realizację prac, natomiast na opóźnienie wpływ miała w znacznie mierze zła organizacja pracy na placu budowy.

Mateusz Baj, zastępca burmistrza tłumaczy, że kiedy nowe władze gminy zlecały audyt nie chodziło im o szukanie winnych. – Kiedy o darowaniu kar wykonawcy przebudowy skarpy zrobiło się głośno, sprawa ta budziła bardzo duże kontrowersje. Dlatego uznaliśmy, że należało ją dogłębnie wyjaśnić – mówi wiceburmistrz. – Chcemy, aby wiedza, którą zdobyliśmy dzięki audytowi stała się nauczką na przyszłość, abyśmy podobnych błędów nie popełniali – dodaje.

Obecnie trwa kontrola drugiej inwestycji, budzącej duże zainteresowanie mieszkańców – chodzi o budowę tzw. skweru za milion u zbiegu ul. Dominikańskiej i 3 Maja. Audytor sprawdza szczególnie, czy aneks podpisany z wykonawcą tego zielonego placu nie był sposobem na ominięcie kar umownych za nieterminową realizacją zadania.

Info. UMiG Góra Kalwaria


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (20)

Bóg Gniewu

Data: 30 kwietnia 2019, 13:26 Jak zwykle to samo, oby tylko karać. Firma taka czy inna nie zdążyła w terminie. A to, że w Polsce znaleźć ludzi do pracy graniczy z cudem tu już nikt nie dostrzega? Mieli zatrudniać Ukraińców? To by jeszcze gorzej było.

Nick

Data: 30 kwietnia 2019, 13:47 Ciekawe jak ze skarpą od strony mostu będzie...

new

Data: 30 kwietnia 2019, 13:56 Nowa władza nie robi nic - więc następcy nie będą musieli zatrudniać audytora. Same oszczędności :)

Marco

Data: 30 kwietnia 2019, 14:18 Umów należy dotrzymywać. Ale to nie była budowa szkoły, którą należało oddać do 31 sierpnia, tylko chodnik. Nikomu nie stała się krzywda. Dobrze, że wykonawca został ukarany finansowo. Niemniej 40 koła to i tak już prawie 10% wartości inwestycji, więc zapewne zamiast zarobić dotkliwie dostał po tyłku. Chodzi o to żeby ukarać czy żeby wykończyć człowieka i firmę...?

wyborca

Data: 30 kwietnia 2019, 14:34 schną roślinki na skarpie - gmina nie dba o nic

Strzyga

Data: 30 kwietnia 2019, 14:38 Poszedł raz na targ i tyle go widzieli

Wyborca25

Data: 30 kwietnia 2019, 16:13 Czy ktoś może wie jakie duze inwestycje w br. realizuje urzad ?

Nikos

Data: 30 kwietnia 2019, 19:26 Do bóg gniewu.Jak firmy zaczną płacić godziwie to i pracownicy się znajdą. Ale jak się wygrywa przetarg bez pojęcia to się powinno ponosić konsekwencje. Najlepiej to by znaleźć ludzi co bedą zasuwali za miskę ryżu a samemu wozić tyłek na wyspy kanaryjskie. A swoją drogą te tłumaczenie obecnego wice burmistrza, że poprzednia władza \"popełniła błąd \" nie nakładając kart świadczy tylko o tym, że to jedno układ.

M

Data: 30 kwietnia 2019, 20:27 A ile kosztowało wykonanie audytu?

,./

Data: 30 kwietnia 2019, 21:03 Panie baj !
Macie tylko jedną kadencję.

pokrzywdzony

Data: 1 maja 2019, 06:17 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

pokrzywdzony

Data: 1 maja 2019, 13:27 Dobre i tyle .
Chociaż redaktor przeczytał i wie co ludzie o prezesie sądzą.

dobre i tyle

Data: 2 maja 2019, 09:00 co dobre ? ze za audyt jeszcze z naszych pieniedzy zaplacili a do przedsiebiorcy nie wnosza zadnych roszczen za zwłokę w odbiorze? wielki samorzad to obywatela potrafi tylko dobrze zgnoic a przed firmami to sie klania w pas ... RZenada

nsz

Data: 2 maja 2019, 09:25 @Bóg Gniewu
czy nagle w kilka dni po wygraniu przetargu rynek pracy zmienił się diametralnie w Polsce? To była inwestycja na kilka miesięcy a nie lat i startując w przetargu firmy chyba wcześniej kalkulowały za ile wykonają prace i w jakim czasie.
Wyobraź sobie, że zatrudniasz firmę, żeby Ci zrobiła remont łazienki. Podpisujesz umowę z tygodniowym terminem, a oni to robią miesiąc. Jesteś zadowolony?
Są kraje gdzie podpisuje się umowy na wykonanie inwestycji gdzie za każdy dzień wcześniej jest bonus, a za każdy dzień zwłoki kara.
Ciekawe jak wygląda realizacja programu Zielona Góra Kalwaria, bo prace w wielu miejscach się jeszcze nie rozpoczęły, a tam gdzie są to idzie bardzo powoli.

pokrzywdzony

Data: 3 maja 2019, 07:34 @dobre i tyle
Mój wpis dotyczył poczynań prezesa Zgk .
Mój wpis był nieprzychylny i redaktor go ukrył, a ja zadawolony jestem że redaktor jak ksiądz na spowiedzi zatrzymał wiedzę dla siebie !

kolarz

Data: 3 maja 2019, 07:39 Każdy średnio rozgarniąty chłop (nie obrażam ludzi ciężko pracujących na wsi) wie że tak w przypadku skarpy jak skweru za milion był wałek.Wyborca

Data: 5 maja 2019, 07:52 Ale ja czegoś nie rozumiem w czasie wyborów kto chwalił się skarpa że tyle jest zrobione a teraz że źle taki audyt kosztuje że 30 tys

qwerty

Data: 6 maja 2019, 15:36 Ludzie! Czy Wam ktoś kiedyś dogodzi? Baśka - źle, Zieliński - źle, Strzyżewski - źle.
MOŻE TO Z WAMI JEST COŚ NIE TAK, ŻE TYLKO NARZEKACIE!
Na pytanie ile kosztował audyt odpowiadam: na pewno mniej niż statuetki Fair Play itp.
Jak ze skarpą od strony mostu będzie? Idź i zobacz jak wygląda bo nawet w majówkę robili.
Panie new: \"Nowa władza nie robi nic\". A Ty co robisz dla miasta i gminy?
Wyborca: \"schną roślinki na skarpie - gmina nie dba o nic\". Zamiast klikać anonimowo na portlalu napisz maila do burmistrza, że uprzejmie zwracasz uwagę na schnące rośliny. Tak pomożesz. W innym wypadku zamilcz.
Strzyga: \"Poszedł raz na targ i tyle go widzieli \" To Ty chyba nie na tym targu byłeś.
A teraz do najlepszego ,./ \"Panie baj !
Macie tylko jedną kadencję.\" Po pierwsze nazwiska pisze się wilka literą! Po drugie kadencji może być więcej. Każdy wyborca rozsądny, myślący wybierze według swojej własnej oceny, a nie anonimowych postów na stronie. Tak jak dzieje się w Lesznowoli. Od wielu lat jest tam Pani Wąsik i się dobrze dzieje. Tylko, że w Lesznowoli mieszka wielu ludzi biznesu, wykształconych i znających się na interesach, anie klikaniu głupot na forach.

A dla Pana redaktora mam taką uwagę. Powaga i wartość tego portalu wzrosła by diametralnie, gdyby nie było możliwości komentowania. Pytanie tylko czy liczba odwiedzin by się utrzymała?


Ehhhhh

Data: 8 maja 2019, 16:38 Do M i Wyborca: audyt przeprowadził audytor wewnętrzny, który jest zatrudniony w urzędzie, było napisane w jednym z artykułów tu na portalu. Do: wyborca - na drugi raz sprawdź zanim zrzucisz jakąś kwotę.

Waldek

Data: 15 maja 2019, 05:50 Ciekawe co wymyśli w/s skweru ?