Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Autostradowy ring wokół Warszawy. Znamy szczegóły

Dodano: 30 sierpnia 2019; W Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Tomasz Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawił wytypowane warianty nowego przebiegu drogi ekspresowej S10 oraz połączenie z tzw. dużym ringiem wokół Warszawy.

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej obejmuje również skomunikowanie zlokalizowanego na zachodnich obrzeżach aglomeracji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W spotkaniu uczestniczył Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który opowiedział  szeroko o podjętych działaniach i planach strategicznych Ministerstwa infrastruktury w obszarze komunikacyjnym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Płocka i okolic.

GDDKiA po roku intensywnej pracy ekspertów przedstawiła wypracowane warianty korytarzy przebiegu nowej trasy S10 łączącej się z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej (OAW).

Prace nad Studium Sieciowym rozpoczęto w GDDKiA jesienią 2018 roku, a zakres opracowania objął obszar województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego (łącznie 26 powiatów i 192 gminy). Wytrasowano ok. 3 tys. km wariantów nowych dróg, pozwalających zrealizować założony cel: połączenie autostrady A1 i drogi ekspresowej S8 oraz poprowadzenie OAW w sposób umożliwiający obsługę planowanego CPK drogami wysokiej klasy, dzięki którym podniesie się poziom bezpieczeństwa, efektywności i komfortu podróżowania.

To właśnie na tym etapie zaproponowano klasy techniczne i przekroje poszczególnych elementów inwestycji:

- S10 i północna część OAW w klasie drogi ekspresowej (S 2x2, koło Warszawy 2x3 pasy ruchu),

-  południowy fragment OAW (od węzła Wiskitki na A2 do odcinka A2 Warszawa-Mińsk Mazowiecki) w klasie autostrady (A 2x3 pasy ruchu).

Zdefiniowano cztery korytarze, które zostały objęte uszczegółowieniem i oceną w ramach Studium Korytarzowego: GDDKiA

Wariant 1: A1 (Toruń - proponowany węzeł Grabowiec) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - OAW (opcja w sąsiedztwie m. Tłuszcz), o długości 380 km, z czego ok. 100 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 24,1 mld zł,

Wariant 2: A1 (Toruń - istniejący węzeł Lubicz) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (opcja nawiązująca do przebiegu DK50 i DK62 na południe od m. Wyszków), o długości 412 km, z czego ok. 110 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 26 mld zł,

Wariant 3: A1 (Włocławek - istniejący węzeł Włocławek Północ) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (według opcji jak dla Wariantu 1 z korektami w rejonie Sochaczewa i Piaseczna), o długości 362 km, z czego ok. 95 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 22,9 mld zł,

Wariant 4: A1 (Ciechocinek/Włocławek - proponowany węzeł Brudnowo) - Płock - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (według opcji jak dla Wariantu 2 z korektami w rejonie Sochaczewa, Piaseczna i Wyszkowa), o długości 398 km, z czego ok. 105 km jako autostrada, szacunkowa wartość całej inwestycji to 25,4 mld zł.Wybrany do dalszych analiz korytarz o szerokości ok. 5 km, zostanie skierowany do uszczegółowienia w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, gdzie będą prowadzone kolejne wariantowania i analizy dążące do wskazania optymalnego i precyzyjnego, przyszłego przebiegu inwestycji. Potwierdzenie lokalizacji docelowego rozwiązania nastąpi poprzez wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Kalendarium

2019/2020 r. - pozyskanie finansowania na prace przygotowawcze, zatwierdzenie Programu Inwestycyjnego, ogłoszenie przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji oraz pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

2020-2024 r. - wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej

2023 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wskazanie wariantu do realizacji)

2024-2028 r. - badania archeologiczne

2025 r. - przetarg na projekt i roboty budowlane

2026-2029 r. - projektowanie i roboty budowlane

www.gddkia.gov.pl


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (6)

pytek

Data: 31 sierpnia 2019, 08:37 Autostradowy ring wokół Warszawy.... z bajpasem do....Torunia.
Przypadek?

2050

Data: 31 sierpnia 2019, 16:18 nie dożyjemy tego :/

Nick

Data: 31 sierpnia 2019, 17:52 @pytek tak.

Janusz

Data: 31 sierpnia 2019, 23:34 nie rozumiem, coś tu nie tak, czy Toruń ma być stolicą? Ja wybieram Gniezno, Czersk, nie wiem co na to Kraków?

k1

Data: 3 września 2019, 15:00 Założenie jest takie żeby połączyć A1 z Warszawą bez konieczności jechania do Łodzi.
Jest to sensowne podejście.
I ma też sens żeby połączenie obsługiwało też większe miasta - Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i dalsze w płn-zach Polsce...

Za dużo podtekstów widzicie w nazwie \"Toruń\"...

Abc

Data: 13 września 2019, 21:35 Juz raz pewna Pani Soltys jakis czas temu (czerwiec-lipiec) wzbudzila publiczne zainteresowanie tymi planami na swoim FB.. Bylam bardzo zainteresowana tą sprawa. Dzwonilam do GDDKIA, dzwonilam do warszawskiej redakcji ktora zamiezcila ten artykul jak rowniez dzwonilam do redakcji Gora Kalwaria Net. Pierwsi odpisali pismem ze nie wiedza skad wyciekly te mapki bo planow jeszcze nie ma, drudzy nie odbierali telefonow, a nasza redakcja tlumaczy swoj artykul ze byl skopiowany i nie ponosza za niego zadnej odpowiedzialnosci... Sprawie przyjze sie jeszcze w przyszlym tygodniu bo skomplikowana sie zaczyna robic..