Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Awantura o budżet. Poszło o plac zabaw, książkomat i słupy

Dodano: 16 grudnia 2020; W środę wieczorem Rada Miejska po kilkugodzinnej, burzliwej dyskusji uchwaliła budżet Góry Kalwarii na 2021 rok.

Podczas środowej sesji radni zajęli się projektem budżetu gminy na przyszły rok. Komisja Finansów i Rozwoju zaopiniowała go pozytywnie, podobnie Regionalna Izba Obrachunkowa. Podczas procedowania punktu dotyczącego informacji o wprowadzonych poprawkach do projektu, radna Teresa Jędral zgłosiła trzy wnioski. Dotyczyły one zdjęcia z budżetu inwestycji, zaplanowanych przez magistrat: budowy placu zabaw na terenie dawnej Jednostki Wojskowej (1 mln zł), zakupu pięciu słupów ogłoszeniowych (80 tys. zł) oraz książkomatu dla gminnej biblioteki (130 tys. zł).

- Były komisje na temat budżetu. Był czas na składnie wniosków. To co robią, to czysta gra polityczna – skomentował anonimowo w rozmowie z GoraKalwaria.net jeden z radnych.

Wnioski Teresy Jędral wywołały burzliwą dyskusję. Radni Aleksandra Fedynicz-Komosa oraz Zenon Nadstawny przekonywali, iż mimo, że w projekcie zapisano nadwyżkę ponad 300 tys. zł, to tak naprawdę w budżecie jest dziura wynosząca ponad 10 mln zł. Fedynicz-Komosa wskazała, iż na realne potrzeby zgłoszone przez samych tylko dyrektorów szkół podstawowych potrzeba 27 mln zł. Tymczasem w budżecie wpisano 24 mln zł, czyli blisko 3 mln zł mniej. - Jest dziura budżetowa, i można łatwo ją zmniejszyć – mówiła Fedynicz-Komosa, wskazując na budowę placu zabaw za milion złotych. – Czy to naprawdę jest taka pilna inwestycja, która musi być zrealizowana w 2021 roku? – pytała.

Z kolei Zenon Nadstawny zwracał uwagę na gospodarkę odpadami komunalnymi. W 2020 roku na te zadanie zabezpieczone 9,9 mln zł, tymczasem koszty sięgają 16 mln zł. Na przyszły rok po stronie wydatków wpisano dokładnie taką samą kwotę. - Jakim cudem zrealizujemy te zadanie? – pytał Nadstawny.

Odpowiadając radnym skarbnik gminy Ewa Sobiepanek poinformowała, że jeśli chodzi o wynagrodzenia w placówkach oświatowych, w tegorocznym budżecie na ten cel zapisano łącznie ponad 37 mln zł, a w przyszłym ma być to kwota 41 mln zł, a więc jest to wzrost 10% rok do roku. – Jeśli nie wydarzy się coś nieprzewidzianego, to powinno wystarczyć na zabezpieczenie środków na wynagrodzenia przez cały rok - zapewniała skarbnik. Odnosząc się z kolei do uwag radnego Zenona Nadstawnego, wyjaśniła, że zgodnie z ustawą system gospodarki odpadami musi się bilansować. – Dopiero przetarg [na odbiór odpadów – przyp. red.] pokaże nam realną kwotę – wyjaśniała.

- Budżet nie jest Ewangelią – zauważył radny Zbigniew Adamczyk, dodając, iż można będzie go zmienić na kolejnej sesji.

Z propozycją idącą w duchu wypowiedzi Adamczyka wystąpił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Zaapelował do radnych o podjęcie uchwały budżetowej w zaproponowanym przez magistrat kształcie. Zobowiązał się natomiast do zdjęcia z budżetu na kolejnej sesji zadania dotyczącego zakupu słupów ogłoszeniowych, kupienia książkomatu w uboższej wersji oraz zmniejszenia środków na plac zabaw, aby w przyszłym roku wykonać jedynie jego projekt.

Radna Teresa Jędral nie zgodziła się jednak na wycofanie swoich wniosków. Zaproponowała, aby zaoszczędzone środki wpisać jako nadwyżkę, i wrócić do tematu ich wykorzystania w styczniu. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak skarbnik. Jak bowiem wyjaśniła, projekt budżetu musi pokrywać się z przyjętą wcześniej przez radnych Wieloletnią Prognozą Finansową.

Po przerwie w obradach, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski zaproponował, iż w styczniu oprócz wspomnianego wcześniej zakupu słupów ogłoszeniowych, zdjęty z budżetu zostanie również zakup książkomatu. Natomiast na temat sprawy budowy placu zabaw ma odbyć się dyskusja z radnymi. Po tej deklaracji radna Teresa Jędral wycofała swoje wnioski.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały budżetowej opowiedziało się 18 radnych. Od głosu wstrzymali się: Aleksandra Fedynicz-Komosa, Zenon Nadstawny i Andrzej Posiewka.

(mat)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (40)

Ciekawska

Data: 16 grudnia 2020, 21:11 A Pani Komosa tym razem obrończyni szkół i nauczycieli? Szkoda, że zapomniała na poprzedniej sesji o swoich koleżankach i głosowała za przerwaniem sesji. Co za hipokryzja!!! Rzygac się chce 🤮🤮🤮

jakieś jaja

Data: 16 grudnia 2020, 21:50 Pięć słupów ogłoszeniowych,a może chociaż jeden nowy kosz na śmieci !

Gaja

Data: 16 grudnia 2020, 22:42 Dobre sobie zakup kolejnych pięciu słupów ogłoszeniowych, po co to komu? kto na nich wywiesza ogłoszenia. Na starych słupach ludzie wieszali ogłoszenia na nowych niestety nie więc po co kolejne słupy? Budowa placu zabaw przecież tam jest plac zabaw ? Trzeba więc pobudować kolejny kolejny za milion złotych. Mamy skwer za milion /dla meneli/ więc niech będzie i plac zabaw. Trzeba dbać o to co jest a nie budować nowe. Łatwo się wydaje na głupoty nie swoje pieniądze.


Freak

Data: 16 grudnia 2020, 22:42 Bu..el na kółkach

Komosa

Data: 16 grudnia 2020, 23:04 Pani Komosa obrońca szkol haha haha się posikam, pani fedynnicz pseudo Radna , z kazda sesja się Pani pogrąża! Nigdy więcej nie oddam na pania głosu! Wstyd mi ze ktoś taki śmie nazywać się nauczycielem i radnym!

szachista

Data: 16 grudnia 2020, 23:23 Pchają się na stołek. W końcu plac zabaw byłby codziennie odwiedzany przez setki osób a skwer za milion ma tylko kilku stałych bywalców.

e tam

Data: 17 grudnia 2020, 01:52 Ciekawska nie wie , że można mieć pamięć dobrą i/lub wybiórczą.. nie mylić z wyborczą.
Kundelek, jak nie może szarpnąć nogawki z jednej strony, zalatuje z drugiej, HAŁASU PRZY TYM NAROBI JAK TYGRYS.
Ot, ten lokalny koloryt nas nie opuszcza, ale już nie zaskakuje.
Pamiętamy wojenki z całego kwartału. Ale jednego wniosku ... nie było. W jakiej sprawie???


Agata

Data: 17 grudnia 2020, 05:28 Komu i na co ja płace te podatki? Żeby dzieci siedziały w domach, po co place zabaw, po co książkomat, lepiej skwerki za milion dla pijaczków bo kto normalny z dzieckiem będzie przy ruchliwej ulicy siedział, czemu w tym paskudnym mieście brak jest kasy na działania prewencyjne żeby dzieciaki samobójstw nie popełniały, żeby likwidować nienaeiść i podziały wśród dzieciaków, dlaczego brak jest dostępności do psychologów, pedagogów, bo to co w szkole min u Pani Komosy pracuje to żenujący przykład jakim psychologiem i pedagogiem należy nie być. A radni urządzają sobie cyrk na oczach ludzi, czyli ich defacto zleceniodawców. Cała Rada do odwołania! Juz was Św.Papczyński nie ocali.

Adela

Data: 17 grudnia 2020, 05:39 To p. STRZYŻEWSKI Z p.Bejem dali ciała a nie radni .Czy Wy naprawdę całkiem ślepi jesteście?
CIEMNOGRÓD!!!!!!#

zeki

Data: 17 grudnia 2020, 06:43 A cóż to za anonimowy radny? Nie przypominam sobie takiego nazwiska na listach wyborczych.

nsz

Data: 17 grudnia 2020, 08:19 te słupy ogłoszeniowe to bardzo zły pomysł. Nie dość, że są drogie, to jeszcze nie spełniają swojej roli tzn. nie można na nich powiesić ogłoszenia. Efekt taki, że karetki z ogłoszeniami są wieszane na drzewach.
Plac zabaw na terenie jednostki? Takie rzeczy stawia się tam gdzie jest dużo dzieci mogących z niego skorzystać, czyli nie na terenie jednostki. Lepsze lokalizacje to parcela, okolice osiedli Skierniewicka, Armii Krajowej.

Słup

Data: 17 grudnia 2020, 09:19 Po co komu te słupy? Na dodatek psuje się w nich oświetlenie. To nie lata 30ste, niech lepiej zrobią aplukacje z ogłoszeniami.

Mieszkanka

Data: 17 grudnia 2020, 09:32 Tytuł \"awantura\" jest chyba trochę na wyrost i nie na miejscu. Oglądałam transmisję: nikt się nie awanturował, argumentowano swoje racje, a na koniec wypracowano kompromis, więc po co sztucznie podsycać społeczny niepokój i to przed Świętami droga Redakcjo? Dyskusja w sprawie wydatkowania publicznych pieniędzy jest zawsze potrzebna i zawsze jest na miejscu więc po co nazywać ją \"awanturą\"? Akurat na tej sesji można było zauważyć dobrą wolę i chęć współpracy zarówno radnych jak i Burmistrza.

Matka dziecka

Data: 17 grudnia 2020, 11:40 W Górze nie ma ani jedno, podkreślam ani jednego placu zabaw! O tym czymś przy jednostce to nawet nie będę pisać, a przy basenie to jest plac zabaw osiedlowy co najwyżej! Czy Państwo radni byli kiedykolwiek w innych miastach, Warka, Prażmów, Piaseczno tam rodzice mają do dyspozycji normalne place zabaw. W Górze nie ma gdzie z dzieckiem wyjść!!! Popytajcie rodziców np. małych dzieci! Pani Komisie czy Pani Jednal nie jest potrzebny plac zabaw, jasne, ale Góra się rozwija i przybywa młodych ludzi z dziećmi. Jestem zbulwersowana postawą radnych, to jest jakiś ciemnogród. Nic tu dla dzieci nie ma, a jak ktoś chce coś zrobić to nie dadzą. Skwer za milion klepneli bez szemrania ale płac dla dzieci to już nie! Apeluje do młodych radnych, walczcie! Zróbcie coś dla dzieci, bo ta reszta to utknęła w latach 70-tych i nie może się z nich wyrwać!

Mała dziewczynka

Data: 17 grudnia 2020, 11:55 No pewnie, pani Jednak jest plac zabaw nie potrzebny. Co tam że nie ma gdzie isc z dzieckiem w 12 tys.miescie. JEJ jest nie potrzebny, więc placu zabaw nie będzie!!!!!

Nauczyciel

Data: 17 grudnia 2020, 12:08 pajace

Lola

Data: 17 grudnia 2020, 12:24 Skwerek za milion to klepneli, ale żeby zrobić coś dla dzieci w tym mieście to już nie! Żenada!!!! Młodzi radni walczcie o nas rodziców!!!

ola

Data: 17 grudnia 2020, 13:05 Książkomat? Serio? za 130 tys!? Sic! Korzystam z biblioteki w Górze Kalwarii od lat. Jest czynna w różnych godzinach aby każdy mógł z niej skorzystać. Nigdy nie miałam problemu z wypożyczeniem czy oddaniem książki. Książkomat? Fanaberia pana burmistrza, który chce zrobić z Góry Kalwarii drugie Piaseczno i wszystko co w Piasecznie chce wprowadzić w Górze. Halo! Panie burmistrzu! Czas się obudzić! Teraz jest Pan burmistrzem Góry Kalwarii a nie wicestarostą Piaseczyńskim! Plac zabaw? Popieram ale raczej nie w tym roku skoro w budżecie dziura jak po bombie atomowej.....

Remi

Data: 17 grudnia 2020, 13:06 To miasto jest nieprzyjazne dla dzieci i rodzin. O dzieciach zapomina się od lat, nie ma tu nic dla dzieci. Pani Komosa, Panie Nastawny proszę mi powiedzieć kiedy będzie ten dobry moment aby pomyśleć choć raz o dzieciach? Bo od 30 lat dla mniejszych dzieci nic miasto nie zaoferowało.

123

Data: 17 grudnia 2020, 14:14 Zgadzam się, że określenie awantura jest przesadzone. Choć z drugiej strony - nieskrywana i konsekwentna satysfakcja do bycia w kontrze wobec burmistrza, była jak zwykle widoczna.
O ile książkomat czy słupy ogłoszeniowe mogą być dyskusyjne to uważam, że o plac zabaw mieszkańcy powinni zdecydowanie zawalczyć. Grupa radnych będąca przeciwko ma większość, ale w tym przypadku próby ich zadowalania przez Burmistrza są niezgodne z interesem młodych i małych mieszkańców miasta i okolic. Panie Burmistrzu proszę zasięgnąć opinii żywotnie zainteresowanych i obronić przed tymi, którzy z racji wieku nie będą już z tego placu korzystać. Warto zawalczyć i obronić środki w budżecie i na projekt, i na realizację!


Do: ola

Data: 17 grudnia 2020, 14:39 Typowy sposób myślenia! Po co mamy być nowoczesnym miastem jak możemy pozostać zapyziałym.

Hahahaha

Data: 17 grudnia 2020, 20:29 Słupy ogłoszeniowe jak zaraz karzeł i bolszewicy zarżną do reszty gospodarkę gorale już sobie w brodę pluja za to na kogo X postawili hahahahah kraj piękny tylko ludzie ..

Książkomat

Data: 17 grudnia 2020, 23:05 Jako mieszkanka Góry Kalwarii nie zgadzam się na żadne nowoczesne rozwiązania w Baniosze. A i plac zabaw przenieść do miasta. Wieś ma pozostać wsią.

Leun

Data: 18 grudnia 2020, 05:56 Nikogo nie rozliczyli za skwerek,a apetyt na darmową kasę rośnie !
Piszecie o książkach i bibliotece,pogubiłem się gdzie one są.
Ciągle tylko remontują wcześniej wyremontowane pomieszczenia.

mieszkaniec

Data: 18 grudnia 2020, 07:41 ilu obywateli tyle opinii. Niestety zawsze ktoś będzie niezadowolony - nawet kilkanaście osób w radzie nie umie się dogadać, to co mówić o wszystkich mieszkańcach.
Miasto musi się rozwijać i plac zabaw z prawdziwego zdarzenia pewnie się przyda. Jeśli jest biblioteka, to jaką funkcję ma pełnić książkomat? - czy to na pewno najlepiej wydane pieniądze, czy w ten sposób zarząd gminy chce zaoszczędzić na etatach? Czy słupy ogłoszeniowe są niezbędne - chyba jest już kilka, ale może faktycznie potrzeba więcej - tylko czy na pewno aż 5?
Mieszkańcy zwracają uwagę na stan chodników, niektórych ulic, doświetlenia przejść dla pieszych - tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i to powinno być priorytetem. Drodzy Włodarze wsłuchajcie się w głosy mieszkańców, Waszych wyborców.
PS.
czy udało się już ustalić kto zawinił z wypłatami dla nauczycieli? Pan Jan podał się chyba do dymisji, ale to nie tylko jego wina

Mieszkanka gminy

Data: 18 grudnia 2020, 12:23 Piszę w innej sprawie ale bardzo istotnej dla mieszkańców. Uważajcie na butle z gazem kupowane na ul.Adamowicza w gaspolu spod nakretek często uchodzi gaz,kilkakrotnie już u nich reklamowalam i ponownie wymienialam / co prawda z trudem/ brak kontroli jakościowej A to bardzo niebezpieczne

PETRO

Data: 18 grudnia 2020, 18:14 Pani Aleksandro, czas przejść na drugi plan. Dać szanse swym pobratymcom, którzy chowają się za Pani Plecami. Są dobrymi doradcami, bo ich rada jest tania (nie kosztuje ich nic), a Pani w swej naiwności/głupocie płaci wysoką cenę.
Czarne konie (Nadstawny i Gliński) są w grze, Pani wypadnie z tej gry.
Potwierdza się moja teoria, że humaniści nadają się do pięknego słowotoku. W gminie potrzebni są fachowcy, a nie politycy przypominający naszych kochanych towarzyszy z PIS.


Kuma

Data: 19 grudnia 2020, 09:19 Pytam nie oczekując odpowiedzi !
Czy herb z fotki ilustrującej artykuł jest legalny.

Marty

Data: 19 grudnia 2020, 09:29 W telewizorku jest taka reklama która uczy zachowań w lesie.
Uczy że z lasu trzeba zbierać swoje i inne śmieci , a w mieście nie przybywa koszy na Grójeckiej nie ma ani jednego.
I tu moje pytanie jako porządny obywatel, mieszkaniec ,wyborca, katolik jak nazberam śmieci czy mogę zostawić pod pewną posesją na ul.Walewickiej ?
Oczywiście urobek będzie posegregowany, do domu nie zaniosę bo mieszkam na osiedlu.

pozdrawiam

Data: 19 grudnia 2020, 13:42 @PETRO
PETRO i inni narzekają na PIS, ale to dzięki nim jestem na emeryturce za Peło mógłbym niedożyć .

do zek

Data: 19 grudnia 2020, 22:02 anonimowy... nie ma go na liście radnych, czy geniusz ...
\"dowcipu\" się odezwał?

kocjo

Data: 19 grudnia 2020, 23:19 Kumo, jednak Ci odpowiem: jest.

chłopzpola

Data: 20 grudnia 2020, 18:50 Z tym skwerkiem za 1 mln. to powinna się przyjrzeć prokuratura. Dlaczego akurat przed końcem kadencji i dla czego akurat ta firma ,która wcześniej dostała opiekę nad zielenią miejską? Za dużo tutaj niejasności . I dlaczego wszyscy radni \"klepnęli \"ten pomysł kiedy gmina miała dużo poważniejsze wydatki?

na wieki wieków

Data: 20 grudnia 2020, 22:10 @chłopzpola
Nowa władza nie zamknie \"starej\" bo ich następna pozamyka, tak było zawsze !

do @pozradwiam

Data: 21 grudnia 2020, 09:25 emerytura zależy od tego jakie składki odprowadzałeś lub odprowadzał za Ciebie pracodawca.
Jeśli składek było mało lub w ogóle (np. praca na czarno) to i emerytura nie będzie wysoka.
To co dostajesz dodatkowo pochodzi ze składem aktualnych pracowników, a nie od PIS czy PO.
Niestety może się okazać, że pieniądze które tak chętnie były rozdawane, szczególnie przed wyborami, pogrążą budżet państwa i za kilka lat nie będzie na emerytury. No chyba, że UE wspomoże

pozdrawiam

Data: 21 grudnia 2020, 18:53 @do @pozradwiam
Mam 3 tysi na rękę, podjąłem pracę nie mając jeszcze 18 lat po zawodówce pojąłem pracę następnie naukę w technikum wieczorowym.
Nie chwaląc się pracowałem, i pracodawcy nawet prywatni za komuny musieli uczciwie odprowadzać składki.
Napisałem to tylko żebyś zrozumiał że musiał bym jeszcze dymać dwa lata bez żadnej gwarancji że będę dłużej żył !

do @pozdrawiam

Data: 23 grudnia 2020, 08:29 bardzo się cieszę, że otrzymałeś należną Ci emeryturę. Zgadzam się z Tobą, że pomysł wydłużenia wieku emerytalnego był błędny i nieakceptowany przez społeczeństwo. Od strony ekonomicznej miał jednak uzasadnienie i odczują to osoby, które będą przechodziły na emeryturę za kilka lat (o emeryturze jaką pobierasz obecnie będą mogły tylko pomarzyć).
Niestety, to co robi obecna władza (tzw. transfery socjalne i rozdawnictwo), aby zatkać buzie nie mieści się w standardach prawnych. Jenak jak widać część społeczeństwa można kupić za 1 jajko dziennie - bo mniej więcej na tyle wystarcza tzw. \"13 emerytura\", która jest wypłacana z bieżących składek.
Tylko do czego to doprowadzi i czy zadłużone państwo będzie miało na podstawowa emeryturę za kilka lat?z baniohy

Data: 23 grudnia 2020, 10:38 w gorze kalwari juz dosyć zrobione, teraz prosze wiecej inwestycji u nas w Baniosze, jestesmy bliżej stolicy, wszyscy na nas patrzą musi być u nas ładniej

Adn

Data: 24 grudnia 2020, 00:55 Skwerek za milion wraca juz na tapetę milionowy raz!!! A gdzie obecne opowieści o skarpie, o zadłużaniu Gminy, o budowie placu zabaw przy placu zabaw które adekwatnie są zamknięte od roku, gdzie nagonka na nauczycielach którzy wszczynają awanturę choc siedzą w ciepłych domach, pracują zdalnie a pensja wplywa na konto taka sama? Gdzie rozmowy o kolorowych doniczkach i rowerach???

Amen

Data: 26 grudnia 2020, 07:53 @Adn
Oni muszą wiedzieć ,że My wiemy !
Dlaczego nie doszło do referendum ?
Bo co ,bo kosztuje ?
Budowa kanalizacji która miała trwać trzy miesiące utopi to miasto .