Awaria oczyszczalni ścieków. Co wydarzyło się w Lininie?
Dodano: 9 stycznia 2026; GoraKalwaria.net Przed Świętami Bożego Narodzenia w oczyszczalni ścieków na osiedlu powojskowym w Linienie doszło do awarii.
W środę za pośrednictwem aplikacji Wasz Sygnał jeden z naszych Czytelników poinformował o awarii oczyszczalni ścieków na osiedlu powojskowym w Lininie. Mieszkaniec pytał też, czy nie doszło do skażenia rzeki Czarnej.
O sprawę zapytaliśmy wiceburmistrza Góry Kalwarii Piotra Chmielewskiego. Potwierdził on, że przed niedawnymi świętami ze względu na awarię systemu napowietrzania w oczyszczalni w Lininie w kanale wyjściowym z oczyszczalni pojawiła się piana. Jak dodał, awarię udało się zażegnać w jeden dzień.
W czwartek Zakład Gospodarki Komunalnej zapewnił, iż w chwili obecnej praca oczyszczalni przebiega prawidłowo. - Co do grudniowego zdarzenia, prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Wiele wskazuje, że mogło dojść do nielegalnego zrzutu ścieków o nietypowym ładunku z samochodu asenizacyjnego - informuje Piotr Chmielewski.
Źródło zdjęcia: Depositphotos
Dodaj swój komentarz



Najnowsze artykuły
- Festiwal Wody i jubileusz 20-lecia ZGK w Górze Kalwarii
- Dlaczego po weekendzie albo urlopie nadal czujemy zmęczenie?
- Na dwóch kółkach z dwoma promilami po Pijarskiej
- Jak wybrać najlepsze studio tatuażu w Warszawie
- Wzmożony ruch wojsk – spokojnie, to ćwiczenia!
- Wianki na Urzeczu 2026 - Urzeckie sploty
- Srebro i brąz dla zawodników FC Centrum Tang Soo Do
- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze odwiedzili piaseczyńskich policjantów
- Policjantka odwiedziła przedszkolaki z gminy Góra Kalwaria
- Jakie elementy najczęściej obejmują szkolenia transportowe?
Ostatnio na forum
***: Brawo panowie. Tylko szybkość i zdecydowanie przynosi efekty.
Na dwóch kółkach z dwoma promilami po PijarskiejX: Jaka to Pijarska
Gorąco wokół przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przez Górę Kalwariędo Pana Rajmunda: Typowe stwierdzenie kogoś kto chce pomyślał sobie "zostanę politykiem"....
"Nie możemy wyjść z posesji". Mieszkanka chce ograniczenia tonażowegoXyz: Ale ta pani sama nie zgodziła się, aby robić koło niej asfalt. Myślała,...
Gorąco wokół przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przez Górę KalwarięRajmund Wiśniewski: Do 'do Pana Rajmunda' nie odbiegaj proszę od tematu




Ostatnio dodane ogłoszenia
Mieszkaniec
Oki
Mieszkaniec nad rzeką
Regularnie jest spuszczana woda do rzeki z oczyszczalni.
Zawsze po zrzucie woda śmierdzi i ma taki szary kolor.
Po czasie się oczyszcza i jest idealnie przezroczysta :) Kiedyś rzeka pełna ryb teraz nic już w niej nie żyje nawet pijawek już w niej nie ma.
Mieszkaniec
Jerzy
Z nad Czarnej
teraz jakiś kolejny cwaniak wpadł na pomysł żeby ścieki zrzucać do tego rowka który kiedyś był rzeczką ...to jest zatruwanie środowiska za takie coś jest paragraf .Panie Burmistrzu .należy rzetelnie tą sprawą się zająć i ukarać osoby które brudy sposzczaja do tej rzeczki .
co wy robicie ludzie?? ..gdzie wasze sumienie. gdzie wasze myślenie.???
obserw
P.
Mieszkaniec
Jerzy
Po drugie ,z tego co usłyszałem, awaria była wynikiem skażenia chemicznego nie biologicznego.
Od chwili powstania tej oczyszczalni nie pamiętam roku bez awarii i tego aby rzeczka Czarna nie śmierdziała.
Pamiętam za to, że przed powstaniem tej oczyszczalni w rzece były nawet raki,
Oczyszczalnia obsługuje chyba jedynie bloki po wojskowe i ośrodek dla uchodźców ,ale to nie jest ich wewnętrzna sprawa ze względu na środowisko.
Istotna sprawa jaki jest udział Gminy zwłaszcza w kwestii ponoszenia kosztów i nadzoru.
Z innej beczki
Kontrole to takie proste
Jerzy
W Pęcławiu jeden z mieszkańców wypompował szambo do przydrożnego rowu i gminna ochrona środowiska zareagowała natychmiast .Maksymalny mandat i planowano również wszczęcie postępowania karnego.
Co jednak najważniejsze w całej wsi i nie tylko przeprowadzono kontrole, czy inni mieszkańcy mają podpisane umowy na wywóz nieczystości płynnych i jak są realizowane.
Takich samych zdecydowanych działań oczekiwałbym wobec użytkowników oczyszczalni w Lininie i oby nie było tak jak w Warszawie, gdzie sprawa oczyszczalni Czajka praktycznie rozeszła się po kościach.
Jerzy