Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Będzie otwarte spotkanie ws. Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Dodano: 24 lutego 2020; W przyszły wtorek, 3 marca o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne związane z alternatywnymi przebiegami Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW), proponowanymi przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

O proponowanym przebiegu trasy przez tereny naszej gminy piszemy na łamach GoraKalwaria.net od ubiegłego tygodnia.

Spotkanie w Ośrodku Kultury organizują władze gminy Góra Kalwaria, aby poznać opinię mieszkańców na temat pomysłu budowy szosy szybkiego ruchu na północ od miasta i ustalić wspólne stanowisko.

Jak czytamy na oficjalnym facebookowym profilu UMiG, spółka CPK w żaden oficjalny sposób nie poinformowała burmistrza ani urzędu o prowadzonych przez siebie konsultacjach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Gmina nie otrzymała również oficjalną drogą map, na których byłyby dokładnie naniesione proponowane przebiegi obwodnicy autostradowej. O wspomnianych konsultacjach na stronie www.cpk.pl władze, podobnie jak Mieszkańcy, dowiedziały się z doniesień internetowych. – Wiedza włodarzy na ten temat również opiera się na ogólnodostępnych materiałach – podkreślono.

Gmina próbowała zaprosić na wtorkowe spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i CPK. Przedstawiciel spółki poinformował jednak, że właśnie w tym celu uruchomiono elektroniczne konsultacje, aby CPK nie musiało uczestniczyć w spotkaniach konsultacyjnych w poszczególnych gminach. Z kolei GDDKiA przekonuje, że na tym etapie nie uczestniczy w spotkaniach o OAW, ponieważ Strategiczne Studium Lokalizacyjne to opracowanie CPK i to spółka prowadzi dalsze prace nad nim.

Magistrat przypomina, iż Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK zapowiedział, że „każda ze zgłoszonych uwag zostanie sprawdzona przez specjalistów w sposób drobiazgowy. W ten sposób dowiemy się, które z zaproponowanych zmian są merytorycznie uzasadnione i zostaną wprowadzone w życie”.

(mat)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (17)

Mieszkaniec gk

Data: 24 lutego 2020, 13:55 Super sprawa, oby wypaliło

NIE!

Data: 24 lutego 2020, 20:22 NIE DLA S-10 PRZEZ CHOJNOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY (ARKUSZ 7)
Patrz link powyżej.
Jeżeli ktokolwiek chciałby poprawoadzić tę inwestycję przez Las Chojnowski to totalne bezmózgowie

ppp

Data: 25 lutego 2020, 08:02 od razu ostrzegam, że jeżeli jakiś debil zaproponuje przerobienie DK50 na autostradę, to mieszkańcy okolicznych wsi zablokują DK50 w proteście. Miejscowości takie jak Chynów, Dębówka i kilkanaście innych zostałyby pozbawione szybkiej drogi do Góry Kalwarii, czy Grójca. To samo po drugiej stronie Wisły.
Ręce precz od DK50.

Tutti

Data: 25 lutego 2020, 09:24 Do ppp
Właśnie poprowadzenie planowanej drogi w korytarzu DK50 to jedyne sensowne wyjście.
Od Grójca do GK w większości biegnie ona przez pola, wystarczy nieco zmienić kilka fragmentów i cały szlak gotowy.
Dla ruchu lokalnego i tak muszą drogi zrobić.
Porównaj sobie gęstość zabudowy na wspomnianym odcinku wzdłuż DK50 z terenami wg wariantów przedstawionych na powyższej mapce.

Ja

Data: 25 lutego 2020, 10:59 @Mieszkaniec gk - może i faktycznie super sprawa. Nawet głosu pewnie masz Pan Burmistrz Arkadiusz nie zabierze.

i co z tego

Data: 25 lutego 2020, 11:26 Decyzja już zapadła a te spotkania to ściema!!!
Planowanie dróg przez największe wsie w okolicy brawo. I jeszcze nie postawią ekranów i będzie łomot nie z tej ziemi.

Nick

Data: 25 lutego 2020, 11:32 Przebieg tej trasy przez Chojnów spowodowałby znów masową wycinkę drzew. Duże fragmenty lasu zostały niedawno wycięte pod budowę obwodnicy, oby nie wycięto kolejnych... Coraz mniej tej zieleni, zwłaszcza w miastach, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Mieszkaniec

Data: 25 lutego 2020, 12:05 No tak i nad domem autostrada.
MÓWIĘ STANOWCZE NIE!!!!!

hmm

Data: 25 lutego 2020, 13:29 ...spółka CPK w żaden oficjalny sposób nie poinformowała burmistrza ani urzędu o prowadzonych przez siebie konsultacjach Strategicznego Studium Lokalizacyjnego.... - bo na tym etapie konsultacji nie musiała tego zrobić.
-- Spotkanie w Ośrodku Kultury organizują władze gminy Góra Kalwari... nie będąc stroną postepowania, jako organ administracyjny?
... władze gminy Góra Kalwaria, aby poznać opinię mieszkańców na temat pomysłu... a po co władzom ta wiedza. skoro nie są i nie będą decydentem w sprawie?
.. Przedstawiciel spółki poinformował jednak, że właśnie w tym celu uruchomiono elektroniczne konsultacje, aby CPK nie musiało uczestniczyć w spotkaniach konsultacyjnych w poszczególnych gminach... czy ktoś nie przeczytał ze zrozumieniem?
... i ustalić wspólne stanowisko.... wspólne, czyli mieszkańców, adresatów konsultacji, i .... kogo jeszcze???


Marcins

Data: 25 lutego 2020, 15:30 Zdecydowane tak. Inwestor przy takiej ekspresówce buduje lub remontuje drogi lokalne, przy takich konsultacjach należy o to walczyć. Uważam, iż ekspresówką może pójść jedynie częściowo starą trasą, ponadto Chynów, Słomczyn mają już swoje obwodnice, więc o co chodzi. Dotychczasowa DK 50 stanie się drogą lokalną, a nie z międzynarodowym ruchem pojazdów. Złość może dotyczyć osób, które chcą mieszkać w ciszy lub spokoju (np wyprowadziły się z dużego miasta), ale niestety mieszkanie w dużym skupisku ludzi lub w jego pobliżu może się wiązać z tym, iż w pewnym momencie będzie budowana inwestycja służąca nie tylko społeczności lokalnej. Przeszkodą w budowie drogi dla mnie są Lasy Chojnowskie, ale po to są takie spotkania, aby jak najmniej szkody w nich zrobić. Niestety będzie jak w Niemczech, aby mieć spokój w miejscu zamieszkania, może i trzeba będzie dojeżdżać do pracy nawet i 100 km.

Triari

Data: 25 lutego 2020, 20:13 Wreszcie się za to zabrali. Ciekawe, ze 8 lat poprzednim nie starczyło, żeby poruszyć sprawę tej obwodnicy.

Marcin

Data: 26 lutego 2020, 08:57 Trasa 50 jest przygotowana wraz z terenami pobocznymi do powiększenia i zrobienia z niej Autostrady. Jak była budowana to od razu takim zamiarem.
Jeśli budować to tylko tam nie przez lasy i domy ludzi.

@Marcin

Data: 26 lutego 2020, 16:35 A przy 50 to ludzie nie mieszają! Co z tymi którzy mają pola po dwóch stronach trasy - jak mają przejeżdżać przez autostradę?

Wściekły

Data: 29 lutego 2020, 20:09 Cały projekt CPK, to przedsięwzięcie wyjątkowo szkodliwe społecznie. sposób jego przygotowania jest z gruntu nieetyczny, stawia się ludzi przed faktami dokonanymi, konsultacje są prowadzone pro forma, decyzje zostały już dawno podjęte i nikt nie ma zamiaru brać pod uwagę strat, jakie poniosą na skutek hałasu, smogu i obniżenia wartości posesji okoliczni mieszkańcy. Tak właśnie szanuje ludzi PiS. Bogoojczyźniane frazesy na ustach, ty człowieku poświęć się, a dla nich piskarierki i pispensyjki. Ktoś musi stracić, żeby był zysk... Tak się Polski nie zbuduje, na krzywdzie rodaków! Precz z Sanacją, won na Zaleszczyki!

erwin

Data: 4 marca 2020, 03:17 Tutti i Marcin a w miejscowościach przy trasie DK50 nie ma domów i ludzi co Wy piszecie za głupstwa to znaczy że chcielibyście aby takie miejscowości jak CZAPLINEK ,OBRĘB,SOBIKÓW,CENDROWICE,CZAPLIN DĘBÓWKA itp.zniknęły z mapy gminy Góra Kalwaria bo tak będzie ponieważ jest to pas 2,5 km z jednej strony i 2,5 kilometra z drugiej strony czyli pas szerokości 5 km to jest duży korytarz muszą też pobudować drogi dojazdowe do pociągów gdzie będzie odbywał się transport np.TIR

wak

Data: 4 marca 2020, 03:18 I tak to zrobią gdzie będą chcieli wprowadzą spec ustawę i po temacie

nsz

Data: 4 marca 2020, 12:25 @Marcin
DK50 nigdy nie była planowana jako autostrada. Nie opowiadaj głupot. Żadna z obwodnic już budowanych jak i obecnie w budowie na tej trasie nie spełnia kryteriów autostrady.
Nowa droga jest konieczna, teraz tylko pytanie,
- czy poprowadzić ją przez pola - znaczy zniszczyć komuś życie - zniszczyć firmę (bo dla rolnika pole to źródło utrzymania),
- czy przez las lub łąkę (tu zaraz ekolodzy zaprotestują),
- czy obok domów (tego nie chcą mieszkańcy)?
Nikt nie potrafi zaproponować nowej sensownej lokalizacji drogi, każdy tylko krzyczy, żeby nie u niego. Na Mazurach oprotestowali 17 wariantów nowej drogi i dzięki temu nie ma tam ekspresówki. Przed budową obwodnicy Góry Kalwarii, też było sporo protestów, ale na szczęście udało się wywłaszczyć i pozyskać ziemie pod budowę.