Bemar - jak wybrać ten najlepszy? Poradnik gastronomiczny

Dodano: 15 maja 2023; Materiał promocyjny Podanie potraw we właściwej temperaturze ma kluczowe znaczenie dla zadowolenia gości, co przekłada się na sukces lokalu gastronomicznego. Gdy trzeba wydać wiele porcji jednocześnie, utrzymanie odpowiedniego ciepła dań bywa jednak wyjątkowo trudne bez stosownego sprzętu. Bemary gastronomiczne to praktyczne podgrzewacze do potraw, które w prosty sposób umożliwiają wykonanie tego zadania. Jak odpowiednio dopasować ten sprzęt do swoich potrzeb? Sprawdź to już teraz, czytając ten poradnik!

Czym jest bemar gastronomiczny?

Bemary grzewcze to rewelacyjnie rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie stałej temperatury potraw. Dzięki funkcjonalności tych sprzętów gastronomicznych skutecznie eliminują problem wystygających dań, co przekłada się na satysfakcję gości odwiedzających różne lokale. Te praktyczne podgrzewacze do potraw znajdują zastosowanie w wielu rodzajach gastronomii. Wysokiej jakości bemary gastronomiczne od cenionych producentów znajdziesz na: https://www.gastropuls.pl/bemary-gastronomiczne

Bemary grzewcze to niezwykle przydatne podgrzewacze gastronomiczne, które wyróżniają się wanną ze stali nierdzewnej o podwójnych ściankach. Wewnątrz nich umieszcza się pojemniki z różnego rodzaju żywnością. Odpowiednie rozwiązania sprawiają, że dania są utrzymywane w odpowiedniej temperaturze. Bemar gastronomiczny sprawdza się zwłaszcza w cateringu, żywieniu zbiorowym, hotelach czy barach samoobsługowych.

Słowo "bemar" pochodzi od francuskiego terminu "bain-marie", co można przetłumaczyć jako "kąpiel wodną". Ta nazwa wywodzi się od najbardziej popularnego tego typu sprzętów gastronomicznych. Są to bemary wodne, gdzie za przewodnictwo ciepła odpowiedzialna jest rozgrzana para wodna. Natomiast w przypadku sprzętów typu powietrznego to powietrze pełni rolę pośrednika w przekazywaniu ciepła.

W obu rodzajach bemarów gastronomicznych pod zbiornikiem znajdują się grzałki, których działanie kontroluje wbudowany termostat. Umożliwia on bieżące dostosowywanie temperatury do wymagań poszczególnych dań za pomocą intuicyjnego pokrętła. Dzięki takiemu działaniu bemarów grzewczych nie ma obaw o przypalanie się potraw, co jest kluczowe dla zachowania ich jakości smakowej.

 

Jak prawidłowo używać bemarów? Praktyczne wskazówki

Korzystanie z bemarów gastronomicznych cechuje się prostotą i łatwością obsługi. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, warto znać podstawowe zasady działania tych sprzętów. Rozpocznij od napełnienia zbiornika wodą. Następnie włącz bemar i przy pomocy pokrętła wybierz odpowiednią temperaturę. Kiedy kontrolka poinformuje cię o osiągnięciu żądanej wartości ciepła, umieść w urządzeniu pojemniki z gorącymi potrawami. Po zakończeniu pracy z tym sprzętem, należy go wyłączyć i poczekać, aż woda ostygnie. Na koniec opróżnij zbiornik wodny i wyczyść go dokładnie.

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących stosowania bemarów gastronomicznych:

1. Dobierz temperaturę serwowania do charakterystyki dania. W gastronomii obowiązują pewne normy:

- zupy powinny być serwowane w temperaturze co najmniej 75°C,

- dania główne – w temperaturze co najmniej 63°C,

- napoje gorące – to co najmniej 80°C.

2. Pamiętaj, że odgrzewane potrawy powinny być przechowywane w bemarze w temperaturze nie niższej niż 75°C, aby zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii.

3. Zaleca się, aby dań nie trzymać w bemarach dłużej niż przez 2 godziny, co także ma na celu uniknięcie rozwoju niebezpiecznych bakterii w żywności.

 

Jak wybrać najlepszy bemar gastronomiczny?

Bemar gastronomiczny powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do zapotrzebowania twojego lokalu i usług, które świadczysz. Podczas zakupu tego podgrzewacza do potraw zwróć uwagę na materiał, sposób grzania dań, a także rozmiar tego sprzętu. Wtedy będziesz miał pewność, że to bemar będzie odpowiednio spełniał swoją funkcję. 

 

Materiał wykonania

Wykonany ze stali nierdzewnej bemar gastronomiczny gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy z żywnością. Dzięki właściwościom tego materiału potrawy nie kleją się do ścianek sprzętu, co zapobiega przypalaniu się jedzenia. Stal nierdzewna przyczynia się do wygody użytkowania podgrzewacza do żywności oraz zachowania wysokiej jakości i doskonałego smaku serwowanych posiłków. Bemar wykonany z tego materiału zazwyczaj jest łatwy w czyszczeniu, a to zawsze dodatkowy atut w gastronomii. 

 

Sposób podgrzewania

Wybierając odpowiedni bemar gastronomiczny, warto zwrócić uwagę na dostępne metody podgrzewania. Wykonywanie tego działania przy pomocy płynnego paliwa w postaci pasty lub żelu to dobra opcja dla osób, które planują korzystać ze sprzętu w zamkniętych pomieszczeniach. Ten sposób polega na umieszczeniu puszek z paliwem pod naczyniem, gdzie podgrzewana woda przekazuje ciepło do potraw.

Natomiast bemary typu elektrycznego to uniwersalne sprzęty, których można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Brak otwartego płomienia sprawia, że nie istnieje ryzyko pożaru, nawet podczas silnego wiatru. Co więcej, umożliwiają one precyzyjne ustawienie i kontrolowanie temperatury. 

Za to bemary indukcyjne odznaczają się wysoką wydajnością i niskimi kosztami użytkowania. Dzięki zdolności tego sprzętu do utrzymania stałej temperatury przez długi czas przyczyniają się do wygody podczas regularnego korzystania z podgrzewacza do dań.

 

Rozmiar

Przed dokonaniem zakupu bemaru grzewczego warto zwrócić uwagę na jego pojemność, która powinna być dopasowana do potrzeb lokalu i świadczonych usług. Przed złożeniem zamówienia na ten sprzęt warto dokładnie przeanalizować parametry sprzętu.

Stołowe bemary elektryczne o kształcie prostokątnym występują najczęściej z głębokością 150 mm. Warto jednak przemyśleć opcję wyboru modelu o głębokości 200 mm, który pozwala na przechowywanie większej liczby posiłków. Bemary tego rodzaju mogą być również wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak kranik spustowy ułatwiający proces czyszczenia sprzętu. 

Staranne rozważenie parametrów i funkcji bemaru grzewczego pozwoli na wybór odpowiedniego modelu, który sprosta wymaganiom i oczekiwaniom danego miejsca i jego pracowników. Mamy nadzieję, że szybko podejmiesz właściwą decyzję co do zakupu tego sprzętu gastronomicznego. Powodzenia!