Bezpartyjni Góra Kalwaria odpowiadają Miejskiej Komisji Wyborczej

Dodano: 18 marca 2024; GoraKalwaria.net Publikujemy oświadczenie Komitetu Bezpartyjni Góra Kalwaria dotyczące pisma Miejskiej Komisji Wyborczej w Górze Kalwarii, wzywającego Komitet do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych.


News will be here

Jak informowaliśmy w piątek, Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Górze Kalwarii, Elżbieta Michna, wystosowała wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych przez Komitet Bezpartyjni Góra Kalwaria.

Wezwanie to pokłosie opisywanej przez nasz portal sprawy odrzucenia list poparcia dla Komitetu Bezpartyjni Góra Kalwaria w okręgu nr 3. Państwowa Komisja Wyborcza ostatecznie w sporze przyznała rację Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie, a tym samym Miejskiej Komisji Wyborczej w Górze Kalwarii.

O szczegółach wezwania można przeczytać w artykule "Miejska Komisja Wyborcza chce przeprosin od Bezpartyjnych Góra Kalwaria".

W poniedziałek otrzymaliśmy odpowiedź KWW Bezpartyjni GK na pismo Miejskiej Komisji Wyborczej. Oto jego treść:

Odpowiadając na otrzymane wezwanie z dnia 14.03.2024 r. oświadczamy:

W opublikowanym przez nas 06 marca 2024 r. wpisie sformułowaliśmy następujące przypuszczenie: „… Na tę chwilę możemy powiedzieć, że sprawa faktycznej pełności czy niepełności adresów jest drugorzędna. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż doszło do bardzo poważnych, daleko idących uchybień ze strony Miejskiej Komisji Wyborczej w Górze Kalwarii…”.

Wyjaśniamy, że mieliśmy na myśli opisany w późniejszych postach fakt niedotrzymania przez Komisję Miejską, wynikającego z przepisów prawa 3-dniowego terminu na zarejestrowanie list, bądź - w razie ujawnienia błędów w załączonych listach poparcia - natychmiastowego ich zwrotu (Uchwała Nr 58/2024 Państwowej Komisji Wyborczej - Wytyczne dla terytorialnych komisji wyborczych dotyczące wykonywania zadań do dnia głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r.). Jeżeli Komisja wywiązałaby się z w/w terminu mielibyśmy możliwość ponownego zgłoszenia listy kandydatów uzupełnionej o poprawne listy poparcia wyborców. Komisja uchwałę o odmowie rejestracji listy w Okręgu nr 3 podjęła po upływie 4 dni (nie 3), już po upływie terminu na rejestrację list.

Bezsprzecznym jest fakt, iż pomimo nieuwzględnienia naszego odwołania, zarówno Komisarz Wyborczy w Warszawie II jak również Państwowa Komisja Wyborcza w przywołanych przez Państwa postanowieniu i uchwale jednoznacznie potwierdziły niedotrzymanie przez Miejską Komisję Wyborczą w Górze Kalwarii 3- dniowego terminu:

- Postanowienie nr 574/2024 Komisarza Wyborczego w Warszawie II –

„Odnosząc się do zarzutu niedotrzymania przez komisję 3 dniowego terminu na podjęcie uchwały, należy zauważyć, że naruszenie tego terminu nie wpłynęło na rozstrzygnięcie komisji. Termin na podjęcie uchwały upływał 4 marca 2024 r. i tego samego dnia o godz. 16.00 upływał termin na zgłaszanie list kandydatów na radnych….” . Przypominamy, iż Komisja uchwałę podjęła 05 marca 2024 r.

- Uchwała nr 155/2024 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 13 marca 2024 r. -

„Termin ten ma charakter terminu prekluzyjnego, co oznacza, że nie podlega on przywróceniu, niezależnie od przyczyny”.

„W przedstawionej w skardze sprawie rozstrzygnięcie wymagało sprawdzenia co najmniej 150 podpisów poparcia, a Miejska Komisja Wyborcza w Górze Kalwarii wydała rozstrzygnięcie 5 marca 2024 r. (wtorek), tj. dzień później niż przewidują to wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, gdyż zgłoszenia dokonano w sobotę, co oznacza, że rozstrzygnięcie powinno zostać wydane w poniedziałek. Jednakże jak już wskazano kwestia ta jest bez znaczenia, gdyż przywrócenie terminu na uzupełnienie podpisów poparcia jest niedopuszczalne.” Nadmieniamy, iż zgłoszenia dokonano w piątek, a nie w sobotę jak zaznaczyła PKW, jednak niestety „Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej nie służy środek prawny.”

Mając na względzie przytoczone powyżej fragmenty odwołania i uchwały, nadal uważamy, że Komisja Miejska w Górze Kalwarii (pomimo nieuwzględnienia naszego odwołania) nie dotrzymała tak ważnych w procesie wyborczym terminów. Opieszałość Komisji uniemożliwiła nam ponowne złożenie list kandydatów.

Uważamy także, że nasze działania, które były spowodowane niedotrzymaniem przez Komisję terminu, absolutnie nie naraziły Członków Komisji na infamię. Apelujemy ponadto, by w tym trudnym czasie wyborczych starć nie eskalować negatywnych emocji i starać się o zachowanie obiektywizmu i dystansu.

Pełnomocnik KWW Bezpartyjni GK
Tomasz Ura
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (10)

hahaaaaa

Data: 18 marca 2024, 13:19 Jeszcze apelują aby nie eskalować negatywnych emocji a ich ludzie tj. Janusiewicz i Zdulski - eskalują non stop na forum mieszańców GK :)

antydemokrata

Data: 18 marca 2024, 13:40 Już się "żro" a jeszcze nie ma wyborów. Dać im broń palną...

ciekawski

Data: 18 marca 2024, 14:31 a jak się tutaj liczy termin? gdyż zgodnie z kpa, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Innymi słowy, jak lista została złożona w sobotę, to termin liczy się od niedzieli i kończy we wtorek, no chyba że jest jakiś przepis szczególny. To ile w końcu dni miała komisja 2 czy 3?
TAK CZY INACZEJ, KOMITET MIAŁ DUŻO CZASU NA ZEBRANIE PODPISÓW I ZWERYFIKOWANIE WSZYSTKICH DANYCH PRZED ZŁOŻENIEM LISTY. Ciekawe jak chciał to naprawić w ciągu kilku godzin?

oj jo joj

Data: 18 marca 2024, 16:02 karma wraca, taka apteczna dokładność, skrupulatność
coś mi sie widzi że po wyborach role sie odwrucom....
Nie jestem zwolennikiem p. Oli , ale życie już nie raz pokazało że co się żle zaczyna to....
Bo jak wygrać to w równych zawodach.

do ciekawski

Data: 18 marca 2024, 16:45 już oni wiedzą jak :) mają na to sposoby :)

Wow!

Data: 18 marca 2024, 19:46 Numer, jakiego nie było... A może dowód.. kompetencji... "wierchuszki" komitetu..
To może być istotna "podpowiedź" dla wyborców!!. Popatrzcie Państwo na biogramy, programy i zachowanie w mediach wielu kandydatów tego Komitetów.

Niektóre inne komitet mają też "paki", że hej!!

Wyborca

Data: 18 marca 2024, 20:09 Przecież wszędzie jest napisane, że 3 dni na sprawdzenie poprawności zgłoszenia, tam nie ma ani słowa, że można uzupełniać listy poparcia. Proszę czytać ze zrozumieniem, Pan Ura również!!!

Wyborca

Data: 18 marca 2024, 22:17 Śmieszne żeby takie rzeczy decydujące o dopuszczeniu listy zostawić na ostatnią chwilę i jeszcze zwalać winę na innych i to publicznie. To słaby wizerunek ludzi którzy chcą reprezentować interesy mieszkańców.

Janusz

Data: 18 marca 2024, 23:39 a to kogo nie zapisali czy zarejestowały, wiadomo?

nowy

Data: 19 marca 2024, 11:14 ogólnie wstyd jak beret, nie dopilnować poprawności danych i obwiniać jeszcze wszystkich innych dookoła.