Biogazownia wzbudza emocje. Mieszkaniec: Połączenie jak z horrorów…

Dodano: 17 maja 2023; Redakcja GoraKalwaria.net Projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Góra Kalwaria wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców. Chodzi o lokalizację biogazowni.


News will be here

Przypomnijmy, iż w grudniu ubiegłego roku radni dali zielone światło dla biogazowni w Górze Kalwarii. Wskazano dwie potencjalne lokalizacje: teren dawnej strzelnicy wojskowej przy obwodnicy miasta lub działkę w miejscowości Karolina (na terenie dawnego folwarku Walewice).

W uchwale Rada Miejska zastrzegła sobie prawo do ostatecznego wskazania lokalizacji przyszłej biogazowni oraz do podjęcia ostatecznej decyzji o jej ewentualnej budowie.

- Z analizy zaprezentowanej przez wynajętą przez ZGK Sp. z.o.o. firmę Energopomiar wynika, że najbardziej efektywnym i ekonomicznie uzasadnionym odnawialnym źródłem energii, które zmniejszyłoby koszty produkcji ciepłą systemowego w Górze Kalwarii, byłaby biogazownia położona w bliskim sąsiedztwie miasta. Ponadto dla inwestycji w postaci instalacji do zgazowywania odpadów organicznych aktualnie łatwo jest pozyskać partnera zainteresowanego sfinansowaniem budowy obiektu lub pozyskać wysokie dofinansowanie ze źródeł krajowych - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Radni uznali, że korzystne "byłoby połączenie dwóch celów – budowy instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych w Gminie oraz instalacji stanowiącej odnawialne źródło energii dla zasilania kotłowni miejskiej w Górze Kalwarii".

Obecnie wyłożono projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Góra Kalwaria. Dyskusja nad nim ma odbyć się w poniedziałek 22 maja o godz. 17 w siedzibie Ośrodka Kultury przy ul. Por. J. Białka 9.

Regionalista dr Piotr Rytko w mediach społecznościowych określił projekt zmian w studium mianem kuriozalnego. Jak pisze, "na wjeździe do miasta od strony południowej, na działce naprzeciw drogi wjazdowej do Czerska (dawna strzelnica), zaproponowano teren pod biokompostownię czy też biogazownię". - Będzie to zapewne bardzo oryginalny „witacz” reklamujący zalety życia w mieście, z pewnością w niebanalny sposób zachęcający również do odwiedzenia wyjątkowego na Mazowszu Zamku Książąt Mazowieckich bądź też inwestowania w bliskim sąsiedztwie biokompostowni - komentuje ironicznie dr Rytko.

- Nie wiem, jakim trzeba być specem od strategii rozwoju miasta i gminy oraz planowania przestrzennego, żeby wpaść na tak kuriozalny pomysł. Choć może tę propozycję przebiłoby umieszczenie biokompostowni przy dworku w Brześcach lub na Mariankach przy Wieczerniku, więc wydaje się, że szczytu bezmyślności jeszcze nie osiągnęliśmy - dodaje.

Jego zdaniem zlokalizowanie biokompostowni w południowej części miasta wpłynie na degradację tych terenów, nie tylko pod względem ekonomicznym, czy turystycznym, ale także wizerunkowym. - Kto będzie chciał inwestować obok biokompostowni? Chyba tylko firma będąca spalarnią śmieci - uważa Rytko.

Jak przy tym zauważa, "na terenie gminy istnieją już obszary, które są już przeznaczone pod tego typu inwestycje, mamy także w mieście dzielnicę przemysłową". - Po co zatem, wpływać na degradację kolejnych obszarów miasta? - pyta. - Teren strzelnicy nadaje się bardziej na osiedle domów jednorodzinnych, aquapark, czy park tematyczny… - podkreśla.

Wątpliwości regionalisty wzbudza także wskazanie drugiego terenu pod biokompostownię na obszarze wsi Karolina, na którym miał pierwotnie znajdować się cmentarz komunalny. - Połączenie jak z horrorów… - komentuje.

Wyłożenie do publicznego wglądu projektu potrwa do 29 maja. Z dokumentemmożna zapoznać się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria, ul. 3 Maja 10, II piętro, pok. 206B, w godzinach pracy Urzędu. Projekt zmiany, w czasie trwania wyłożenia, dostępny jest również na stronach: https://bip.gorakalwaria.pl/ oraz www.gorakalwaria.pl.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (43)

Aaa

Data: 17 maja 2023, 09:17 Mieszkańcy Karoliny o niczym
Nie wiedzieli i nir wyraża zgody na smród w okolicy!

???

Data: 17 maja 2023, 09:42 Na wjeździe do GK od strony Piaseczna jeden bajzel a teraz chca przy głównym trakcie od południowej strony zrobić smieciowisko i tym samym wystawić wizytówkę miasta bo o smrodzie jaki jest w Mikowcu i centrum miasta nie wspomnę. Przy ul. Wyszyńskiego może znajdzie się miejsce na ta inwestycje i blisko do ogrzewania blokowisk .

Antek

Data: 17 maja 2023, 10:04 Noi fajnie wybudujcie na strzelnicy ...ludziom pod nosem...będą zdrowsi ...a na Walewicach ..to po 1 droga
Walewicka rozpierdzielonaa .no bo lasy państwowe pisu tam wkroczyły nawycinali setki najlepszych drzew jeździł ciężki sprzęt wielkie samochody i drogę całkiem zepsuli. ...teraz jeszcze zakaz wjazdu do lasu szlaban tyle ...cmentarz już był teraz BIO na tapecie ...tylko. ciekawe czy ten od lasów państwowych będzie z tego zadowolony...bo jak widać to spodobał im się las walewicki dlatego go przezedzili i tony drewna wyjechało w sina dał....

mieszkaniec 0505

Data: 17 maja 2023, 10:39 Nie jestem znawcą, ale skoro już z Łubnej ze zwałki pozyskują gaz, (podobno złoże siada z wydajnością) to nie lepiej wykorzystać tą infrastrukturę i zrobić to tam gdzie są tereny przemysłowe?

Do Pana doktora

Data: 17 maja 2023, 10:41 Czyżby Pan miał zamiar kandydować na burmistrza? Wypowiada się Pan w takim tonie, że chyba tak.

nikt

Data: 17 maja 2023, 11:01 W uzasadnieniu do projektu uchwały między innymi napisali, że zasadność sporządzenia zmiany studium wynika z wniosków mieszkańców. Ciekawe, których mieszkańców? Chyba deweloperów, żeby więcej było terenów pod zabudowę wielorodzinną. Bo zwykły mieszkaniem, bez znajomości, nic nie wskóra w swojej sprawie. Taka prawda!

czytelnik

Data: 17 maja 2023, 11:31 Taką instalację można przykryć namiotem cyrkowym, jeśli chodzi o lokalizację to okolica ratusza.
Właśnie ONI wytwarzają gazy dobre dla biogazowni i obradujący radni też będą w zasięgu !

STUDIUM+alarm

Data: 17 maja 2023, 12:06 Może napiszcie o tym że nasza gmina zmienia studium w tym w Sierzchowie i okolicach i planuje w nim szeroką obwodnicę aglomeracji warszawskiej. Inne gminy w tym Prażmów nigdy by się a to nie zgodziły a nasi sami dobrowolnie zmieniają studium !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Alarm!!!
Prażmów za to nie zgadza się na obwodnicę a z drugiej strony przy Wojciechowicach uprawia patodeweloperkę przy lesie chojnowskim na 500 metrach wiele domów. Nasza gmina co jak to nie ma na to wpływu?
W naszej gminie za to planowanie przestrzenne leży odłogiem robią wszystko by utrudnić właścicielom w tym blokują odrolnienia i przeznaczenie na działki budowlane.

Mieszkanka Sasanki

Data: 17 maja 2023, 12:52 Ciekawa sprawa!
Radni, nasi reprezentanci w Radzie Gminy, dają zielone światło dla biogazowni, nie konsultując tej decyzji z mieszkańcami terenów wokół planowanej , tak uciążliwej inwestycji. Ciekawe czy byli kiedykolwiek w pobliżu istniejących już biogazowni w Polsce i rozmawiali z okolicznymi mieszkańcami? W telewizji i internecie aż huczy od programów gdzie pokazywane są skargi mieszkańców na panujący w okolicy biogazowni fetor. Ludzie wyprowadzają się z własnych domów. Wystarczy się zainteresować tym problemem. Ale po co? Lepiej wysłuchać Wykonawcy biogazowni, dla którego ten teren ze względu na bliskość obwodnicy i mediów jest bardzo atrakcyjny gdyż znaczenie obniża koszty inwestycji. A co tam mieszkańcy! Kto się z nimi liczy? Czy ktoś w Gminie pomyślał ile setek ton odpadów biologicznych, różnego pochodzenia, zalega na terenie takiej inwestycji, wydzielając niesamowity smród. Wiemy coś o tym przejeżdżając kilkanaście razy w roku niedaleko takiej biogazowni ma Warmii. Szyby w samochodzie zamknięte i do dechy, bo idzie się udusić i szczypie w oczy. Myślę, że nasi radni nie podjęli by takiej decyzji gdyby ich domy znajdowałyby się na Sasance, w Czersku, Mariankach czy Karolinie, bo w przeciwnym przypadku, należałoby ich posądzać o brak, najdelikatniej mówiąc, wyobraźni i brak wiedzy. Takie działanie to działanie na szkodę mieszkańców, bo cóż jest ważniejsze od ich zdrowia, spokoju i możliwości wypoczynku we własnym domu. Takie "śmierdzące" i uciążliwe inwestycje powinny być lokalizowane w dużej odległości od miasta a nie w granicach miasta (miasto rozrasta się, również w kierunku południowym ) powstają nowe osiedla, będą musiały powstawać przedszkola, szkoły i co ? wokół cuchnącej inwestycji? Mamy już cuchnący Mikowiec, ale to pestka przy biogazowni.
Ludzie ogarnijcie się dokąd nie jest za późno! Potem nasi Włodarze i Radni powiedzą, że oni nie są w stanie nic zrobić, że trzeba odwoływać się do Ochrony Środowiska, Ministerstwa Środowiska itp.
Nie! to oni są odpowiedzialni za wskazanie i wybór lokalizacji pod biogazownię.
Potem będzie za późno!
A my będziemy żyć w smrodzie, mimo zapewnień inwestora o super zabezpieczeniach (membranach przeciwzapachowych, pasach drzew itp.). Bzdura! Za blisko miasta i tyle!
Na stronie Góry Kalwarii chwalimy się piękną przyrodą, lasami, przyciągamy nowych mieszkańców do nowych osiedli, turystów, rowerzystów i co? Przy południowo-zachodnich wiatrach smród w całym mieście. Radnych i Władze miasta wybieramy wierząc, że przede wszystkim będą dbali o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i komfort życia. Tak dla inwestycji potrzebnych w gminie, ale realizowanych w warunkach nie zagrażających mieszkańcom. Człowiek jest najważniejszy, potem cała reszta. Wierzę, że mądrość Władz i Radnych w tej sprawie zwycięży.

Mieszkaniec

Data: 17 maja 2023, 13:04 Myślę, że pomysł jednego z komentatorów o lokalizacji biogazowni w centrum nie jest głupi. Wszyscy będziemy sprawiedliwie wąchać fetor niezależnie od wiatru, mieszkańcy i urzędnicy Gminy.

do studiumalarm

Data: 17 maja 2023, 13:18 nie siej popeliny, gmina nie ma nic do przebiegu obwodnicy, autostrad itp dużych arterii, gmina przy zmianie studium wskazuje te przebiegi ale to są przebiegi proponowane przez Generalną dyrekcję dróg i autostrad. poza tym studium jest w gminie bodajże od 2000 roku i tam też są przebiegi wskazane. Więc nie oszukuj ludzi, że to gmina sobie planuje gdzie mają przechodzić lokalizacje,

Jarek

Data: 17 maja 2023, 13:20 Taka inwestycja skutkowała by wycięciem lasu . Nie wspomnę o smrodzie. Ja się na To nie zgadzam chcą mieć radni problemy i pracownicy gminy to będą je mieć. Znam osoby które są w posiadaniu dokumentów które pokażą co oni "robia" lepiej niech się zajmą tym smrodem w centrum miasta ...

222

Data: 17 maja 2023, 14:24 Urząd zajmuje dwa budynki. Jeden przeznaczyć na takie coś..
Każda inna lokalizacja będzie zła bo nikt nie chce mieszkać obok takiego przybytku. Normalne.
Takie coś powinno budować się z daleka od ludzi.

Ja

Data: 17 maja 2023, 14:33 Pomysł oderwany od rzeczywistości, oczywiście chcieli to przepchnąć bez rozgłosu. Dobrze, że są ludzie którzy, mają dostęp do takich informacji, dzięki którym można zadziałać i zablokować tak durne pomysły "włodarzy".

Jarosław wodz

Data: 17 maja 2023, 15:38 Spokojnie Polacy nie denerwować się ja wam zrobie za wasze żebym ja miał dobrze i wy może też ale to jak się uda przy okazji obywatele! Dajcie wiecej na pis I na mojego kumpla donalda Tuska a potem my wasze i tak przejemy! No to tyle tak trzymać rodacy w kupię siła pamiętajcie! AhhaahaahahahahahahhaahhahajahajajaahjaaahhHahahahaahahahahaha

Brawo

Data: 17 maja 2023, 15:38 Biogazownia u asiora pod domem albo u pani szamborskiej

Krzysztof

Data: 17 maja 2023, 16:23 Piaseczno nie słuchało mieszkańców i już im się beton w centrum przejadł. U nas Rysy Architekci się obłowili ale czerwonego klinkieru nikt nam nie wcisnął !
Nie dajmy się wystarczy nam smród ze źle wykonanej przebudowy kanalizacji.

Mieszkaniec

Data: 17 maja 2023, 16:48 To jest kolejny (świetny) pomysł naszej jakże beznadziejnej władz gminy

do do studium alarm

Data: 17 maja 2023, 17:19 a dlaczego inne gminy sąsiednie nie zmieniają w tym zakresie studium pod dyktando generalnej dyrekcji dróg tylko nasza gmina taka szybka i usłużna?

biogazownia

Data: 17 maja 2023, 17:26 I znowu się zaczyna teraz biogazownia, wcześniej łubna wysypisko, planowane wiatraki farmy wiatrowe, przemysłówka, same odpady dla tej gminy, oj nie mamy szczęścia. Inne gminy działki budowlane rozwój a u nas prikazy nakazy aby były rolne działki, a potem deweloper kupi za grosze i wybuduje patodeweloperkę na 500 metrów budynek 4 lokalowyna wsi przy lesie.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu to dokument ogólnie określający planowany sposób zagospodarowania całego obszaru gminy. Zawierają się w nim m.in. informacje dotyczące przeznaczenia (rolne, budowlane, itd.) wszystkich terenów składających się na obszar gminy. U nas gmina prikaz dała w nowym studium, aby było dużo działek rolnych +wpisała korytarz autostradę pod dyktando, na co inna gmina by się nie zgodziła.

Mieszkanka

Data: 17 maja 2023, 18:24 Po co transmitowac sesje skoro radni chyba maja wyciszone mikrofony ,moze jest to celowe zeby spoleczenstwo nie wiedzialo co dzieje w naszej gminie.Taki stan rzeczy trwa od dawna,moze p.burmistrz przyjzy sie sprawie.

Mieszkaniec

Data: 17 maja 2023, 18:57 W tym mieście może kupować i budować tylko czterech lokalnych inwestorów zwykłemu Kowalskiemu to nawet ciężko dom postawić na swojej działce bo zawsze jest coś nie tak z działką albo drogą dojazdową albo nie można podłączyć Medii

W temacie

Data: 17 maja 2023, 19:02 Patrząc na całość tematu nie mam wątpliwości, że inwestor chcący wybudować biogazownię/biokompostownię już jest. I dogadany z władzami gminy. Bez tego nikomu z władz naszej gminy nie przyszłoby do głowy podejmowanie jakichkolwiek działań w tak drażliwym temacie i to rok przed wyborami samorządowymi. Nikt i nic nie przekona mnie, że jest inaczej.
Pojawiła się wizja pieniędzy od inwestora, stąd działania w zakresie zmiany studium.
Słusznie zauważył Pan Rytko, że północne tereny naszej gminy już są zdegradowane, więc trzeba być imbecylem, żeby teraz doprowadzić do degradacji kolejnej części naszej gminy.
A gdzie w tym wszystkim dobro mieszkańców gminy? Każdy z nas chce żyć w spokojnym, nie zagrażającym zdrowiu i życiu otoczeniu.
Nie rozumiem tych działań. Nie ma tu odrobiny racjonalności, zdrowego rozsądku. Mamona przesłoniła oczy Panu Burmistrzowi.

Panie burmistrzu, Państwo radni zastanówcie się nad sobą i swoimi działaniami. Za rok wybory - będziemy pamiętać.

monika bartys

Data: 17 maja 2023, 20:48 a czemu biogazowni nie ma na górze śmieci w Łubnej ?

Jan

Data: 17 maja 2023, 23:59 No tak, warszawa zaciera ręce. Będą mięli gdzie wywozić śmieci.

Jan

Data: 18 maja 2023, 00:36 A może zobaczyć gdzie mieszkają radni? To jest informacja publiczna. Nikt nie chce mieć smrodu u siebie? Może oni wezmą to na swoje podwórko? Całe szczęście, że ich kadencje się kończą. Może nowe pokolenie, nowi radni będą prezentowali uczciwość i godność?

Zły

Data: 18 maja 2023, 08:45 Jak zwykle nikt nie chce smrodu pod oknem czy będzie na strzelnicy,czy w centrum. Może zróbmy biogazownie na środku Wisły,nadmiar smrodu popłynie do Trzaskowskiego,a on stwierdzi jak zawsze że nic się nie stało,od smrodu nikt nie umiera...

bojkot

Data: 18 maja 2023, 08:49 Jan napisał:
" Całe szczęście, że ich kadencje się kończą."
I jak zwykle zagłosujecie na tych samych. Takie życie.

Chuchu

Data: 18 maja 2023, 09:55 Lubna już się nacierpiala przez tyle lat

Wyborca

Data: 18 maja 2023, 16:21 Bardzo dobry pomysł. Od biogazowni miasto oddzielone dużym korytarzem wentylacyjnym wokół stadionu. Z drugiej strony las ... i rezydencje rodziny Rytko. I tu jest chyba pies pogrzebany. Ja jestem za tańszą energią z biogazowni. Są w Polsce gminy w których rachunki za gaz są znacznie niższe dzięki biogazowni. Do tego jeszcze wiatraki wzdłuż Wisły i koniec z dymami, alergiami i innymi chorobami dróg oddechowych

oldman

Data: 18 maja 2023, 17:20 U mnie emocje wzbudzają dwa tematy.
Pierwszy: "Zakład Utylizacji Odpadów Łubna II". Ta sprawa została załatwiona ćwierć wieku temu. Nie wracajcie do tego. Widły nadal stoją naostrzone.
Drugi: W całej gminie brak normalnego cmentarza. Nie ma ani jednego takiego. To co jest należy do innego państwa.


Xy

Data: 19 maja 2023, 05:19 Od zawsze na stanowisko do rady wpychali się ci którzy mieli na celu i uwadze własny interes. Wystarczy myślami sięgnąć wstecz a wnioski każdy wyciągnie sam dla siebie. Dopóki nie będzie osób chcących coś zrobić tylko dla ogółu i dla potomnych to będzie jak jest albo jeszcze gorzej. Liczy się tylko pozyskanie działki za pół darmo w intratnym miejscu albo kontakty z wplywowymi osobami dla szybkiego przeforsowania albo obejście przepisów itd, itp

ekologia

Data: 19 maja 2023, 09:11 https://zielona.interia.pl/smieci-plastik/news-gdzie-wedruja-nasze-zuzyte-ubrania-kolejne-sledztwa-pokazuja,nId,6784019

Mieszkanka Baniochy

Data: 19 maja 2023, 09:12 Monika Bartys my już przez tyle lat od dziecka wąchalismy smrody i nasze dzieci , że nie można było wyjść na podwórko ani okna otworzyc ,więc niech pani się nie wypowiada na ten temat jak nie ma pani zielonego pojęcia jak była zasmrodzona Baniocha .

sfan

Data: 19 maja 2023, 09:45 Tak jak mówił inny komentujący, oni mają już inwestora i szykuje się gruby deal. W innym przypadku nie poruszaliby tak kontrowersyjnego tematu tuż przed wyborami.

mieszkaniec

Data: 19 maja 2023, 19:19 Nigdy w mieście. Nigdy. Co za durnie wymyślają takie inwestycje w okolicach gdzie mieszkają ludzie. Pomysłodawców proszę o wzięcie takiej inwestycji na swoje podwórko. Nikt mnie nie przekona że takie coś nie będzie uciążliwe dla mieszkańców.

mieszkaniec 2

Data: 19 maja 2023, 19:53 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Jan

Data: 20 maja 2023, 00:07 Do Bojkot.
Na tym polega "demokracja", że obywatel władzy jest potrzebny raz na 4 lata. Stąd moje pytanie co te ugrupowania, kluby, stowarzyszenia typu Nasza Gmina, Partyjni przez 4 lata zrobiły. Ulotki, frazesy. Przyczepka z walką z układem - tam takie X były. To może teraz pojawi się informacja jak walczono z układem, efekty i dokonania. Jaki "układ" - nic nie wiadomo? Może szerzej napisze ten pan co z tą przyczepką po gminie jeździł? Chyba że ma "pomroczność jasną"? Panie Bojkot - jestem za - warunek, jeżeli obecni radni nie są kompetentni - nadzieja w nowych - tylko jak widzimy walkę na górze - premier a opozycja - to co się będzie działo na dole - głos za słoik miodu ....

Mrzonki

Data: 20 maja 2023, 12:58 Jeżeli burmistrz zobowiąże się, że da wszystkim osobom, które cierpią z powodu sprodu po 10 mln. zł, ale ze swojej kieszeni, to niech budują.

Jaka parówa wariacie

Data: 20 maja 2023, 21:39 Zaraz jeszcze będą twierdzić, że taka inwestycja przyniesie nowe miejsca pracy i w ogóle daje same korzyści, będziemy tacy eko, etc. Oni myślą, że ludzie są głupi i nie potrafią znaleźć w internetach informacji o podobnych instalacjach? Jak mieszkańcy narzekają na smród, a prezes ma wszystkich głęboko w nosie. Arek skończ z godnością (jeżeli ci trochę zostało) swoją kadencję, zabierz swoich przydup.. sów i zostawcie tę biedną gminę w spokoju.

I co mi zrobicie

Data: 21 maja 2023, 09:30 Niewiele można zrobić kasa wzięta, kanalizacja śmierdzi, a burmistrz nie długo pa,pa !

Pat i Mat

Data: 21 maja 2023, 14:20 Na Walewickiej był targ ale się nie przjął, może tam usytuować tęi nstalację ?
Ancfalt ładny jest.

Realista

Data: 22 maja 2023, 23:54 Nawet jeżeli zwolennicy twierdzą że jest super bezzapachowo i najnowsza technologia to (a mam już parę lat) wiem że za 3 może 4 lata wszystko zacznie się rozszczelniać , przepuszczać , gnić - uszczelki przepuszczać , klapy wypaczać , zawiasy nie domykać , rury przeciekać i za dziesięć , piętnaście lat będziemy mieli smród , plagę szczurów i karaluchów .Nas może nie być ale nasze dzieci tu zostaną.