Burmistrz Strzyżewski bez wotum zaufania, ale z absolutorium

Dodano: 27 czerwca 2024; GoraKalwaria.net W środę Rada Miejska w Górze Kalwarii udzieliła burmistrzowi Arkadiuszowi Strzyżewskiemu absolutorium za wykonanie budżetu gminy w 2023 roku. Burmistrz nie otrzymał natomiast po raz kolejny wotum zaufania od radnych.


News will be here

Środowe posiedzenie było wyjątkowe długie. Rozpoczęło się po godzinie 9.00 rano, a zakończyło dopiero przed godziną 21.00. Lwią część czasu poświęcono na debatę nad raportem o stanie gminy. Trwała ona z przerwami blisko osiem godzin. Poruszono wiele tematów, m.in. Zakładu Gospodarki Komunalnej czy przyznawania lokali komunalnych.

Po zakończeniu debaty odbyło się głosowanie nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Za jego udzieleniem opowiedziało się dziewięcioro radnych, a jedenaścioro było przeciw, co oznacza, że Arkadiusz Strzyżewski po raz kolejny nie otrzymał wotum zaufania.

Przypomnijmy, iż jeśli w przyszłym roku burmistrz również nie otrzyma wotum, Rada Miejska będzie mogła podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania. W poprzedniej kadencji Rada nie skorzystała z tego uprawnienia.

Inaczej było w przypadku absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 roku. W tym przypadku wszyscy radni zagłosowali "za".

- Uzyskałem absolutorium za dobre wykonanie budżetu gminy za 2023 rok (jednogłośnie 20 za). Nie uzyskałem za to wotum zaufania od radnych (9 za, 11 przeciw). Natomiast najważniejsze jest dla mnie zaufanie Mieszkańców, którym obdarzyli mnie podczas ostatnich wyborów samorządowych. Dziękuję też poprzednim radnym za tworzenie ubiegłorocznego budżetu gminy oraz za zaufanie w zakresie proponowanych zmian budżetowych. Za realizację budżetu dziękuję szczególnie moim współpracownikom z urzędu oraz gminnych jednostek - napisał w mediach społecznościowych burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (18)

Mieszkaniec

Data: 27 czerwca 2024, 09:01 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Olek

Data: 27 czerwca 2024, 09:16 Tak to prawda ..najważniejsze jest zaufanie wyborców _mieszkancow_...natomiast radni którzy
ciągle krytykują .burmistrza niech .pokażą swoje sukcesy jakieś działania dla dobra
gminy i mieszkańców...są
radni tacyy którzy kompletnie nic mądrego nie wnoszą ..natomiast .w krytyce .burmistrza .to pierwsi ... Wstyd .jesteś radnym .to rób coś rozmawiaj współpracuj żeby sytuację w mieście polepszyć . Jeśli jest tak tragicznie a nie krytykuj...bo to świadczy o kulturze osobistej takiej osoby . Najłatwiej brać dietę i krytykować. ..

mieszkanka

Data: 27 czerwca 2024, 11:25 z tym zaufaniem po podniesieniu sobie pensji i powołaniu kolejnego zastępcy oraz obcięciu środków na oświatę to chyba jest nieco gorzej. Jeśli w przyszłym roku znowu nie będzie wotum zaufania to może się okazać, że wyborcy jeszcze przed zakończeniem kadencji potwierdzą czy nadal ufają.
Swoją drogą, to jaki jest powód braku wotum zaufania przy jednoczesnym udzieleniu absolutorium? czyżby znowu polityka? może ktoś z radnych się wypowie na ten temat lub jakieś wspólne oświadczenie?

nsz

Data: 27 czerwca 2024, 12:14 jakie wotum zaufania po tym co zrobił w pierwszym miesiącu swojej drugiej i na szczęście ostatniej kadencji.
jak można ufać komuś kto ukrywa swoją przynależność partyjną startując z list innych komitetów.

Żal.pl

Data: 27 czerwca 2024, 21:29 Cała ta rada to banda atencjuszy i darmozjadów. Od tygodnia na pijarskiej nie ma możliwości umycia się wieczorem, bo woda leci jak krew z nosa, wyszynskiego i skierniewicka to samo. Pani FK chyba mieszka na osiedlu i tyle lat jest przyzwolenie na podlewanie chwastów a ludzie po robocie nie mają jak się umyć? Tak działacie na rzecz mieszkańców

cuekawe

Data: 27 czerwca 2024, 21:48 Rada gminy to 21 osób ..i tu oto jest przewodnicząca rady ..a wiceprzewodniczących rady jest aż 3 osoby reszta 17 to radni .....i tu 3 wice nikomu nie wadzi. ...

kibic

Data: 28 czerwca 2024, 08:09 do członków rady
czy możecie drodzy państwo napisać, co jest powodem udzielenia absolutorium ale nie udzielenie wotum zaufania? Dla mnie to "drobna sprzeczność". Rozumiem, że na arenie krajowej PIS i PO gryzą się jak wściekłe psy, ale skoro udzieliliście absolutorium to faktycznie wystawiliście pozytywna ocenę działaniom burmistrza. Czy Pan Rącz i klub PiS oraz niby apolityczna Nasza Gmina ... nie potrafią odciąć się od polityki i pomyśleć o rozwoju gminy? Może spróbujcie wspólnie przyjąć jakieś inicjatywy i je realizować dla dobra mieszkańców.

do ludzi

Data: 28 czerwca 2024, 14:02 Zauważyliście, że jak Jędralowa pytała radnych kto się zgłasza na ławnika to cisza? no tak, tam się nikt za darmo nie będzie pchał.

Pierdynicz

Data: 30 czerwca 2024, 08:47 @kibic
Ja się zastanawiam, kto w ogóle głosuje na takich ludzi jak Rącz, Bolek, czy Żmudzin. Co te osoby zrobiły dobrego dla gminy? Ich obecność w radzie pokazuje bardzo zaściankową tendencję mentalną tutejszych wyborców- głosowanie na znajomych. Potem mamy radę miejską taką, a nie inną 😉

Do kibic

Data: 30 czerwca 2024, 21:21 W odniesieniu do tego co napisałeś że "Na arenie krajowej PiS i PO gryzą się jak wściekłe psy", należy zauważyć, że w naszej gminie sytuacja jest odmienna. PO, której przewodniczy pan Fijka, utworzyła koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, która jest w opozycji do burmistrza. I to jest bardzo dziwne.

kibic

Data: 1 lipca 2024, 07:36 do wszystkich komentujących
dzięki za komentarze - wszystkie są trafne, ale mnie chodziło o to, by wypowiedział się ktoś z tych bystrzaków, którzy głosowali za absolutorium, ale za wotum zaufania już nie. Może w końcu ktoś się wypowie? co do przewodniczącego PO w GK to pozostawię bez komentarza. Kochani radni głosowaliśmy na Was, ponieważ liczyliśmy, że będziecie coś robić dla miasta, gminy i dla nas - mieszkańców. Weźcie się w końcu do pracy i przestańcie uprawiać politykę.

mieszkaniec

Data: 1 lipca 2024, 12:58 @kibic
święte słowa, a Ty nie chcesz kandydować w przyszłych wyborach do rady? jeśli będziesz umiał wznieść się ponad politykę i te wszystkie chore układziki to masz mój głos

mieszkaniec

Data: 2 lipca 2024, 12:34 Państwo Radni, którzy przed wyborami wchodziliście na tą stronę i "rozmawialiście" z plebsem - czyli z nami wyborcami, czy po wyborach, już nie ma chętnych, żeby odpowiedzieć na pytanie kibica?

Krzysztof

Data: 2 lipca 2024, 19:57 @kibic
A jeden mądry poradził naszemu mieszkańcowi (na fejsie) ,że jak mu nie pasuje to niech wyprowadzi się do Piaseczna.
Czasem nie wiem kto powinien gdzie się wyprowadzić .

nowy

Data: 3 lipca 2024, 07:38 @Krzysztof
to niby kto ma się wyprowadzić? Rozumiem, że chodziło ci o tych, którzy udzielili absolutorium, a nie udzielili wotum zaufania?
kibic zwrócił uwagę na - delikatnie mówiąc - brak konsekwencji niektórych radnych i na zabawę w politykę, a ja i wielu z mieszkańców oczekujemy działania

Noo

Data: 4 lipca 2024, 11:16 Znów mieszkańcy narzekają na radnych, których sami wybrali... (nie widziały gały na kogo krzyżyk stawiały...)
Klasyk.
A co do "milczenia (owiec) radnych* w sprawie nie udzielenia votum zaufania - czy zainteresowani nie mogą napisać do Rady żądania o udzielenie odpowiedzi???. Ciekawe jaka by ona była...
A swoją drogą dziwne, że w grupie 11 oponentów nie ma żadnego odważnego??? Jak wyjaśnią/skomentują to ci, którzy na nich glosowali - będą odważni??
A przy okazji pytanko : czy wierzycie/macie nadzieję, że ta Rada pokaże swą "merytoryczną klasę'i wniesie znaczący wkład w rozwój Gminy?? Wszak liczni sporo dobrego mówili (obiecywali??) przed wyborami...
Czy wyborcy to jeszcze pamiętają - podtrzymują swe" votum zaufania" wobec.... swych radnych??

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Data: 5 lipca 2024, 03:27 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Majka

Data: 5 lipca 2024, 10:04 @Noo
radni nabrali wody w usta, bo co mądrego mogą teraz odpowiedzieć? lewą ręką udzieliłem absolutorium, a prawą nie udzieliłem wotum zaufania? Poza tym, po co rozmawiac z plebsem? niestety moja kandydatka na radną nie dostała się do rady.
Czego też można oczekiwać od członków rady z pisu i niby niezależnych trzymających z pisem? skłócić i zamieszać, to może w następnych wyborach znowu wrócimy do koryta, które drenowaliśmy przez ostatnie 8 lat? (przynajmniej tak wynika z doniesień prasowych oraz oświadczeń prokuratury). Drodzy (bez)radni, skoro nie pomagacie, to przynajmniej nie przeszkadzajcie, a wtedy, jeśli będzie wpadka, to wiadomo, że wina będzie wyłącznie po stronie burmistrza.