Chodnik? Bezpieczne pobocze? Nie wszędzie!

Dodano: 19 września 2022; Bardzo często widzimy wśród Waszych wypowiedzi skargi dotyczące infrastruktury drogowej w gminie Góra Kalwaria. Bardzo często pojawiają się sygnały od mieszkańców Krzaków Czaplinkowskich, zatem postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie.

Krzaki Czaplinkowskie, niewielka wieś, granicząca bezpośrednio z Górą Kalwarią. Według danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2011 wieś zamieszkiwało 424 mieszkańców, co stanowiło wówczas 1.7% mieszkańców gminy. Nowsze dane jeszcze nie są dostępne na stronach GUS, jednak wydaje się, że ta liczba tylko wzrosła (taki trend widać na danych statystycznych w porównaniu do lat ubiegłych).

Przez Krzaki Czaplinkowskie przejeżdża autobus lokalnej linii L25 obsługiwanej przez ZTM na zlecenie Gminy Góra Kalwaria. To jedyny środek publicznego transportu dla mieszkańców, którzy nie posiadają własnego auta.

Krzaki Czaplinkowskie to, zdaniem mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy, dwie główne drogi (ulica Słoneczna, która łączy się bezpośrednio z ulicą Wiejską w Górze Kalwarii, a także ulice Główna i Akacjowa). Przy głównym skrzyżowaniu zlokalizowane są również przystanki autobusowe.

I tutaj pojawia się największy problem zgłaszany przez mieszkańców wsi. Jak usłyszeliśmy od zapytanych mieszkańców, największy problem to brak chodników, a nawet bezpiecznego pobocza. Sama nawierzchnia dróg też, ich zdaniem, pozostawia wiele do życzenia. Największym wyzwaniem i zagrożeniem jest pokonywanie drogi przez dzieci, młodzież, osoby starsze czy osoby z dziecięcymi wózkami. Żeby iść stabilnie wypadałoby chodzić środkiem, gdzie droga jest w miarę równa. Bezpiecznego, wygodnego dla pieszych pobocza brak, a skraj jezdni jest mocno zniszczony i tym samym niebezpieczny dla pieszych. Brak progów zwalniających to też powód do niepokoju – kierowcy, zwłaszcza ci, którzy tylko przejeżdżają przez wieś, nie stosują się do ograniczeń prędkości. Patroli policji czy straży miejskiej nie widać. Mieszkańcy czują się pokrzywdzeni i zagrożeni. A jest to dla wielu jedyna możliwość dotarcia do Góry Kalwarii – pieszo lub przynajmniej do przystanku autobusowego.

Uważnie wysłuchaliśmy tych uwag i w związku z tym wysłaliśmy pytania do Rzecznika Prasowego Gminy oraz Komendanta Komisariatu Policji w Górze Kalwarii.

Rzecznika Prasowego Gminy poprosiliśmy o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy włodarze miasta są świadomi przedstawionych problemów;
- Czy mieszkańcy Krzaków Czaplinkowskich lub inni mieszkańcy gminy zgłaszali te problemy;
- Jakie jest stanowisko Gminy w prezentowanej sprawie;
- Czy Gmina ma w planach poprawę infrastruktury drogowej w rejonie ulic Wiejskiej w Górze Kalwarii oraz Słonecznej, Głównej i Akacjowej w Krzakach Czaplinkowskich;
- Jak wyglądają plany na ustawienie progów zwalniających w ciągu ulic Wiejskiej w Górze Kalwarii oraz Słonecznej, Głównej i Akacjowej w Krzakach Czaplinkowskich;
- Czy straż miejska prowadzi patrole/kontrole prędkości w ciągu ulic Wiejskiej w Górze Kalwarii oraz Słonecznej, Głównej i Akacjowej w Krzakach Czaplinkowskich – jeśli tak, to w jakiej częstotliwości, jeśli nie, to jaka jest tego przyczyna.

Komendanta Komisariatu Policji w Górze Kalwarii poprosiliśmy o odpowiedź na następujące pytania:

- Czy mieszkańcy Krzaków Czaplinkowskich lub inni mieszkańcy gminy zgłaszali problemy z nagminnym przekraczaniem prędkości przez kierowców poruszających się w ciągu ulic Wiejskiej w Górze Kalwarii oraz Słonecznej, Głównej i Akacjowej w Krzakach Czaplinkowskich;
- Czy Policja prowadzi patrole/kontrole prędkości w ciągu ulic Wiejskiej w Górze Kalwarii oraz Słonecznej, Głównej i Akacjowej w Krzakach Czaplinkowskich – jeśli tak, to w jakiej częstotliwości, jeśli nie, to jaka jest tego przyczyna.

Liczymy na szybką odpowiedź, którą oczywiście opublikujemy na łamach naszego portalu.

Jeśli spotykacie się podobnymi problemami i chcielibyście, żeby ten temat poruszyć, to czekamy na Wasz sygnał. Piszcie o tym w komentarzach – uważnie wszystkie analizujemy i staramy się reagować.

(Bartek)

Źródło: Dane GUS (bdl.stat.gov.pl/bdl/start – dostęp w dniu 2022.15.09/dane na stronach GUS na dzień 2022.09.08), informacje zebrane podczas rozmów z mieszkańcami Krzaków Czaplinkowskich

Zdjęcie: Materiały własneDodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (8)

Mieszkaniec

Data: 19 września 2022, 09:12 Ostatnio było zebranie na Krzakach z sołtysem i burmistrzem. Było całe 20 osób na ponad 600 mieszkańców. Tak się tym wszystkim interesują. Żenada.. A wylewać żale do internetu to każdy pierwszy.

krystyna128

Data: 19 września 2022, 09:45 https://www.gorakalwaria.net/

XD

Data: 19 września 2022, 09:56 Wincyj progów zwalniających

X.

Data: 19 września 2022, 10:29 To że tam nie wydarzyła się do tej pory żadna tragedia to prawdziwy cud nad Wislą. Bardzo często chodzę tam z wózkiem i obserwuję co się dzieje. Schodzę z dzieckiem dosłownie do rowu po kamieniach jak widzę kierowców zjeżdżających z wiaduktu np. ale i po całej długości drogi jest nie lepiej. A co by nie było to Krzaki wcale już nie taka wioska.
Wiadukt też od czapy... wjazdu/wejścia dla pieszych i rowerzystów normalnego brak. Nie wiadomo jak to ogarnąć..

MK

Data: 19 września 2022, 16:29 Pieniędzy na w.....NIMA i NIEBĘDZIE lepiej wymienić w mieście chodnik.

Hahaahha

Data: 19 września 2022, 17:44 A kogo interesuje ta dziura? Przecież tam tylko ludzie śpią i nic ponad to

Do redakcji

Data: 21 września 2022, 07:35 W dużo gorszej sytuacji jest miejscowość Czaplinek. ( I tu też można by było napisać że to tylko mała wies i kogo interesuje.) Tylko ze w Czaplinku sytuacja jest inna. Brak chodnika, zła nawierzchnia , a ul. Słoneczną i ul. Sadową dzieci chodza do szkoly ,mieszkańcy chodza do ośrodka zdrowia, do kościoła i to nie tylko mieszkańcy Czaplinka ale również Czaplina , Wincentowa i okolicznych miejscowości co więcej na skrzyżowaniu z DK50 notorycznie dochodzi do wypadków i wtedy caly objazd jest kierowany przez w/w ulice. A rządzący gmina 3 rok zabierają pieniądze na jakieś inne drogi. Nikogo nie interesuje bezpieczeństwo mieszkańców! Bardzo proszę redakcje w imieniu mieszkańców Czaplinka o zadanie podobnych pytan do władz naszej gminy.

Mieszkaniec

Data: 22 września 2022, 11:58 A gdzie chodnik na Staszica który kiedyś był i gmina zapomniałem odtworzyć tak jak było, duże osiedle duży ruch a mieszkańcy, dzieci i matki X dziećmi chodzą ulicą .Były burmistrz Zieliński zdążył zrobić ul.Batorego niestety obecny o Parceli zapomniał.My przy wyborach będziemy pamiętać!!!