Co dalej z najkosztowniejszą inwestycją w historii Góry Kalwarii?

Dodano: 2 maja 2023; GoraKalwaria.net W piątek otwarto oferty na dokończenie modernizacji oczyszczalni ścieków w Moczydłowie.


News will be here

Jak informowaliśmy pod koniec marca, Zakład Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii nie wybrał wykonawcy, który dokończy modernizację oczyszczalni ścieków w Moczydłowie. Spółka zamierzała przeznaczyć na ten cel niespełna 24 mln zł. Jedyna oferta, jaka wpłynęła w przetargu opiewała na ponad 45 mln zł.

Ogłoszono nowy przetarg. Tym razem spółka zastrzegła sobie możliwość skorzystania z prawa opcji w zakresie realizacji wszystkich bądź części zadań.

Jak wynika z dokumentów przetargowych (SIWZ) podstawowy zakres modernizacji oczyszczalni w Moczydłowie obejmuje 25 zadań, natomiast prawo opcji 9 zadań.

W ramach przetargu wpłynęły oferty od czterech firm. Ich wartość w wersji realizacji całości prac wynosi od 38,3 do 44,6 mln zł. Natomiast w wersji realizacji prac w opcji podstawowej od 24,3 do 33,3 mln zł.

ZGK zamierzał przeznaczyć na całe zamówienie 22,2 mln zł.

W listopadzie ubiegłego roku Zakład Gospodarki Komunalnej zerwał umowę z generalnym wykonawcą rozbudowy oczyszczalni ścieków w Moczydłowie. Przyczyną było opóźnienie w realizacji robót budowlanych ("Wiemy dlaczego ZGK zerwał olbrzymi kontrakt").

Przypomnijmy, iż rozbudowa oczyszczalni ścieków w Moczydłowie to najkosztowniejsza inwestycja w historii gminy Góra Kalwaria, która została dofinansowana została z budżetu Unii Europejskiej ("Najkosztowniejsza inwestycja w historii gminy Góra Kalwaria").

Modernizacja moczydłowskiego obiektu miała kosztować 29,9 mln zł. To ostatnie z czterech zdań inwestycyjnych realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Góra Kalwaria”.

W lutym tego roku ogłoszono przetarg, który miał wyłonić nowego wykonawcę. Wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na 45 mln 800 tys. zł. Tymczasem spółka zamierzała przeznaczyć na to zadanie 23 mln 824 tys. zł, dlatego przetarg rozstrzygnięto bez wyboru wykonawcy.

Wśród lokalnych samorządowców pojawiły się wątpliwości, czy taki obrót spraw nie będzie oznaczał konieczności zwrotu wielomilionowego dofinansowania.

Robert Kaczmarek, kierownik jednostki realizującej projekty w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, zapewnił w odpowiedzi na pytania GoraKalwaria.net, że spółka zamierza doprowadzić do końca realizację projektu „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Góra Kalwaria”, w pełni wykorzystując pozyskane dofinansowanie, także o zwiększoną o blisko 2 mln zł kwotę środków unijnych, uzyskaną w toku negocjacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W związku z tym spółka nie zakłada utraty przedmiotowego dofinansowania – podkreślił Karczmarek.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (20)

Wasz koszmar

Data: 2 maja 2023, 11:50 W pierwszej kolejności prosimy zrobić coś ze smrodem na Pijarskiej !

###

Data: 2 maja 2023, 18:18 To ile już dostał pieniędzy ten wykonawca z którym zerwano umowę. Bo tą kwotę też należy uwzględnić w kosztach dotychczas rozchodowanych z gminy plus to co weźmie wygrywajacy przetarg.

monika bartys

Data: 2 maja 2023, 19:00 czemu na miescie i na skarpie tak brudno? i pełno śmieci
2 miesiace temu tego nie było aż takiego syfu

Eobywatel

Data: 2 maja 2023, 20:13 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Wyborca

Data: 2 maja 2023, 21:51 A smród w samym centrum miasta!!!! To skandal i wstyd!

Mieszkaniec

Data: 3 maja 2023, 08:36 Co Pan Burmistrz z całą radą wyczyniją w tym mieście to przechodzi wszytko. Ludzie wybory się zbliżają zdecydujcie mądrze.

Kibic

Data: 3 maja 2023, 09:19 @ monika bartys
Skarpę bardzo żadko odwiedzam bo to melina pijacka.
Przed rewitalizacją piło stare pokolenie po ucywilizowaniu rozpija sie młodzież. Są ku temu pewne zachęty ze strony "żabki" . Otóż jak kupujesz butelkę wódki płacisz 30 zł. Jak kupisz dwie butelki płacisz po 20 zł. Jednym słowem taka promocja i reklama.
Co do czystości to nie wiem po co tą wąśką ścieżką jeżdzi spory skrzyniowy samochód ZGK jeśli nie sprzątają to co robią ?

Misiek

Data: 3 maja 2023, 10:53 Próbują przeczekać do wyborów, aby szambo nie wybiło i nie popsuło im kampanii. Burmistrz sam nie wie co dzieję się w zgk. Oddał go ludziom z warszafki.

@Monika Bartys

Data: 3 maja 2023, 11:34 Ludzie śmiecą, musi się zmienić mentalność. Są rozstawione kosze, ale odwiedzający skarpę tego nie biorą pod uwagę. Rozrzucone confetti, butelki, przy wejściu na skarpę od strony OPS jakieś większe odpadki.

Stary mieszkaniec

Data: 3 maja 2023, 12:39 Smród na Pijarskiej brak odpywu wody deszczowejnp. zslane przejscie Partyzantow Pijarska i przejscie na pasach. Kiedy zostanie dokoncza ul. Pijarska chodzi o wykonanie trawnikow. Ogolnie Gora jest bardzo brudnym miastem. Co na to Pan Burmistrz.

pozdrowionka

Data: 3 maja 2023, 12:46 Jeszcze ze dwóch kolejnych burmistrzów kolejno i wrócimy do korzeni.
Otóż pamiętam jak "urobek" wylewało się do rynsztoka na głównej ulicy. Rynsztok można zaobserwować gdy się dobrze przyjrzysz na zdjęciach pana Nejmana z okazji 1 Maja.
A to wszystko rynsztokiem spływało do Wisły i tak nie waniało jak teraz.

Walerian

Data: 3 maja 2023, 17:53 @Stary mieszkaniec
W Krakowie odchodzą od trawników bo wypijają wodę.
Dobrze że nasze patał..... o tym nie wiedzą.

do monika bartys

Data: 3 maja 2023, 19:32 ponieważ ludzie nie są uczeni w domu aby nie śmiecić. Proste?

😂🤣😁

Data: 4 maja 2023, 05:15 Misiek myślisz że burmistrz nie wie co się dzieje w ZGK? Przecież to są jego ludzie na których liczy w dalszej przyszłości. Nikt inny jak AS sprowadzil to cale towarzystwo do zakladu i obsadzil nimi stołki w zakładzie żeby wymietli część pracowników. Największą fachowościa wykazali się jak ścieki poszły na Wisłę z oczyszczalni i do dziś nie wiedzą jak to się stało. O tacy to z nich fachowcy. Szukali i latali żeby złapać winnego jak pies za własnym ogonem i dogonić to nie może.
Prawda panie kierowniku?

Takich rzeczy uczą w domu

Data: 4 maja 2023, 08:23 @do monika bartys

Słownik jednego słowa


Wśród leksykonów polskich, najlepszy jest słownik grypsery, który ukazał się nakładem wyd. „Puls”. Zawiera 35 tys. wyrażeń marginesu społecznego.
Bardzo pięknie , ale kto opisze karierę j e d n e g o t y l k o słowa, które stanowi
największy fenomen mowy polskiej, choć słowo jest łacińskie. Zastosowanie ma uniwersalne używane jest zamiast przecinka, kropki, wykrzyknika. Stanowi podmiot i orzeczenie służy za przymiotnik i rzeczownik. Bez tego słowa ani rusz na ulicy w domu i w salonie .
Słowo to wyraża radość i smutek, zwątpienie i nadzieję uznanie i potępienie.
Jest to koncert na jedną nutę w polszczyźnie mówionej Po tym słowie poznaje się Polaka za granicą . Jest to słowo – przerywnik, po każdym innym słowie :
Stoję kurwa na ulicy, patrzę kurwa, a tu idzie moja żona kurwa !” .
Należałoby stworzyć dzieło zbiorowe napisane przez socjologa, psychologa oraz psychiatrę, bo może to jakaś nerwica ? A na pewno wentyl, przez który uchodzą emocje.
Awans tego słowa jest imponujący . Inteligent włada nim bezbłędnie.
Są domy gdzie dziecko świeżo urodzone zanim powie mama, tata, najpierw wymuwi
„kurwa”, bo w takiej kolejności mowa do niego dociera.
Może przynajmniej ukaże się praca magisterska, doktorska, drukiem na ten temat.
Dopiero byłoby co poczytać do poduszki k.... !


burmistrz do bani

Data: 4 maja 2023, 08:31 Ludzie śmiecą ! A widział ktoś kosz na Grójeckiej ?
Przy banku gdzie stał radiowóz na chodniku postawili kosz, tyle że na ścieżce rowerowej. Często spaceruję i dużo widzę :
jedzie radiowóz na "łowy" ma swoje stanowisko przy strazy OSP. A po drodze pod jednym i drugim bankiem na chodniku samochody. Ale lepiej ganiać kobietę która akurat pasów nie zapięła i kontrolowali ją na samym zakręcie przy ZGK !

GK

Data: 4 maja 2023, 19:05 Czy w wyniku modernizacji skończy się zalewanie terenu Moczydłówa wokół oczyszczalni ? Przez większość roku stoi woda w lesie i na działkach, sprawa była poruszana na spotkaniu władz gminy z mieszkańcami i nic się nie zmieniło.

^^^^

Data: 4 maja 2023, 19:06 Jeszcze jeden fachowiec od pisowni. Mądrzejszy niż profesor Miodek. Choć niema przecinkow i innych znaków to i tak wiadomo jakie jest meritum opisywanej sprawy.

Wc

Data: 5 maja 2023, 00:04 Nie ma koszy nie ma kibli jest tylko asiorek i jego rowerki ach zapomniałem nowa trasę jeszcze z kamyczkow zrobił hahaahahahahh

czep się tramwaju

Data: 5 maja 2023, 07:09 @^^^^
"niema" dobrze napisałeś ?