Co dzieje się z najkosztowniejszą inwestycją w historii Góry Kalwarii

Dodano: 19 listopada 2023; GoraKalwaria.net / Fot. UMiG w Górze Kalwarii Wygląda na to, że po perturbacjach sprzed ponad pół roku nie ma już śladu. Rozbudowa i unowocześnianie oczyszczalni ścieków w Moczydłowie powoli zmierza ku końcowi.


News will be here

Przypomnijmy, iż rozbudowa oczyszczalni ścieków w Moczydłowie to najkosztowniejsza inwestycja w historii gminy Góra Kalwaria, która została dofinansowana została z budżetu Unii Europejskiej ("Najkosztowniejsza inwestycja w historii gminy Góra Kalwaria").

W listopadzie ubiegłego roku Zakład Gospodarki Komunalnej zerwał umowę z generalnym wykonawcą. Przyczyną było opóźnienie w realizacji robót budowlanych ("Wiemy dlaczego ZGK zerwał olbrzymi kontrakt").

Sprawa wywołała wiele wątpliwości i była głośno dyskutowana podczas obrad Rady Miejskiej. Pojawiły się bowiem obawy, iż trzeba będzie zwrócić wielomilionową dotację.

W lutym tego roku ZGK ogłosił przetarg, który miał wyłonić nowego wykonawcę. Wpłynęła tylko jedna oferta, opiewająca na 45 mln 800 tys. zł. Tymczasem spółka zamierzała przeznaczyć na to zadanie 23 mln 824 tys. zł, dlatego przetarg rozstrzygnięto bez wyboru wykonawcy ("Co dalej z najkosztowniejszą inwestycją w historii Góry Kalwarii?").

Dopiero w maju udało się wybrać nowego wykonawcę - firmę Instal z Warszawy. Kontrakt opiewa na 29 mln 987 tys. zł.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Górze Kalwarii, inwestycja ma zwiększyć przepustowość oczyszczani, co umożliwi dalszy rozwój gminy i podłączanie kolejnych dostawców ścieków. Efektem przedsięwzięcia będzie także jeszcze wyższa jakość oczyszczonych ścieków, które z oczyszczalni są odprowadzane do Wisły (w praktyce zrzucana jest dokładnie oczyszczona woda). Będzie to możliwe za sprawą nowego węzła do mechanicznego oczyszczania ścieków z zanieczyszczeń stałych oraz tłuszczów, a także dzięki budowie dwóch osadników wtórnych do klarowania ścieków przed ich zrzuceniem do rzeki.

Ponadto w Moczydłowie powstanie nowa stacja zlewcza ścieków dowożonych. Unowocześniony zostanie również układ transportu, zagęszczania i osuszania osadu powstającego w wyniku oczyszczania nieczystości, a następnie wykorzystywanego przez rolników do upraw.

Urzędnicy podają, że rozbudowę prowadzi obecnie około 35 pracowników. Zakończenie inwestycji zaplanowano na przyszły rok, jednak większość z przewidzianych prac ma być wykonana w tym roku.

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (9)

Brawo Brawo hahahah

Data: 19 listopada 2023, 14:33 Różnice pokryje Pan Burmistrz ze swoich prywatnych pieniędzy? (6mln 163tyś zł)

Mieszkaniec

Data: 19 listopada 2023, 14:46 Bravo dla policji i burmistrza w gk.... Czekaliście aż komuś ten ćpun krzywdę zrobi?!!! To teraz będziecie sławni na całą Polskę w telewizji. Mało ludzi pisało w komentarzach o ćpunie z nożem??? Panie burmistrzu ten medal to na złom proszę oddać... Czekamy na telewizję

Lola

Data: 19 listopada 2023, 17:01 Cytat:„wyższa jakość ścieków”. Jaka ta jakość by nie była to i tak będzie lepsza od tego co jest, w Górze Kalwarii ścieki praktycznie płyną bezpośrednio do Wisły. Przydałaby się kontrola od Wojewódzkiego
Inspektora Ochrony Środowiska.

Zyta

Data: 19 listopada 2023, 17:02 Robią robią i nic na lepsze. Jak śmierdzi w mieście i w Mikowcu tak będzie smierdzialo.

Rada

Data: 19 listopada 2023, 21:38 Przyjdzie nowa władza i nic nie będzie śmierdziało, pieniądze z kopert nie śmierdzą.

Mieszkaniec

Data: 21 listopada 2023, 12:14 nam nadzieję że rozliczy ktoś Asiora jak się należy

Łobuzy

Data: 22 listopada 2023, 08:54 Kiedyś Zieliński unieważnił przetarg na skwer za milion i było taniej .
Tak jest i w tym przypadku.
Oczywiście żartowałem .

Inny mieszkaniec

Data: 22 listopada 2023, 18:13 @ Mieszaniec 19 listopada 2023, 14:46
Już oni zadbają by telewizji nie było.
Najlepiej gdyby do telewizji wystąpił ociec ,ale jego mogli by już nie wybrać na radnego tak że nie będzie zainteresowany.
A swoją drogą to tragicznie zmarłynie zasłużył na taką śmierć !

Paweł

Data: 19 stycznia 2024, 17:48 Rozbudowa oczyszczalni idzie jak po grudzie zdarza się!!!!! A propo rozbudowy ciekawe czy smród się zmniejszy.A tak poważnie ,Panie burmistrzu to weżcie się za drogę na oczyszczalnię która w tej chwili leży na prywatnych działkach i nawet nie potraficie dopilnować wydzierżawienia działek .Zachowanie gminy poniżej krytyki !!! Dodam jeszcze skromnie że oczyszczalnie rozbudowujecie w Moczydłowie w którym nie ma kanalizacji a w innych miejscowościach się robi. To są Wasze kompetencje !!!!!!!