Co powinna zawierać dobra multiwitamina?

Dodano: 17 września 2022; Na rynku dostępna jest ogromna liczba różnego rodzaju preparatów wieloskładnikowych. Wynika to po prostu z ich dużej popularności, a także przyzwyczajenia społeczeństwa do spożywania tego rodzaju preparatów na wszelkiego rodzaju objawy, nawet na te, na które nie są one odpowiedzią. Dostępne są one nie tylko w aptekach, drogeriach i sklepach specjalistycznych, ale także w marketach, sklepach, kioskach itp. Warto jednak wiedzieć, co powinna zawierać dobra multiwitamina, ponieważ w bardzo wielu przypadkach, można się spotkać z preparatem wieloskładnikowym, który nie ma żadnej wartości, nawet w sytuacjach, gdy multiwitamina jest naprawdę zalecana, nawet przez lekarzy. Warto zatem przyjrzeć się temu, czego warto szukać w składzie dobrej multiwitaminy.


News will be here

Czym charakteryzuje się dobra multiwitamina?

Przede wszystkim będzie ona posiadała witaminy i minerały w odpowiednich, niezaniżonych sztucznie wartościach, których suplementacja faktycznie może wpłynąć pozytywnie na występujące w organizmie niedobory. Ponadto, substancje te nie będą się wzajemnie wykluczały. Istnieją określone związki chemiczne, których przyjmowanie w tym samym czasie, po prostu blokują swoje działanie wzajemnie. 

W efekcie takiego działania okazuje się, że organizm np. nie przyswaja żadnych z obu związków, które są przyjmowane w określonym celu. Zatem jakie witaminy i minerały będą obecne w dobrych multiwitaminach?

- Witaminy: szczególnie witamina C oraz D3. Chociaż są to jedne z najważniejszych witamin, warto aby preparat wieloskładnikowy zawierał także inne witaminy ADEK, czyli A, E oraz K. W przypadku gdy obserwuje się zwiększony poziom zmęczenia, multiwitamina powinna być bogata w witaminy z grupy B.

- Minerały: w tym przypadku warto szczególną uwagę skierować na takie minerały jak wapń, fosfor, magnez, żelazo, jod, chrom itp. Są to bardzo ważne substancje mineralne, które odpowiadają za szereg ważnych procesów zachodzących w organizmie. Ponadto, będą świetnie uzupełniały działanie poszczególnych witamin.

Szukając wartościowego kompleksu witaminowego, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html). Są tam dostępne preparaty o bogatych i wartościowych składach, które przydadzą się w bardzo wielu przypadkach. Warto o niej pamiętać, szczególnie gdy zostanie zalecone aplikowanie kompleksu witaminowego np. przez lekarza lub dietetyka.

 

Czy istnieje uniwersalna multiwitamina dobra na wszystko?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć wprost, że nie. Różnego rodzaju preparatów wieloskładnikowych jest tak wiele, m.in. z uwagi na fakt, że powinny być one dostosowane do wieku, płci, a także stopnia aktywności fizycznej. W zależności od tych zmiennych, organizm człowieka potrzebuje innych wartości odżywczych w innych dawkach, a zatem aby preparat wieloskładnikowy spełniał swoją funkcję, należy go wybrać na podstawie konkretnej sytuacji. 

Można jednak wskazać konkretne multiwitaminy, które będą szczególnie ważne w określonej grupie osób, np. tych o wzmożonej aktywności fizycznej. W takich sytuacjach, warto zdecydować się na preparat wieloskładnikowy ALLNUTRITION VITAMINALL SPORT (https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_VitaminALL_SPORT-opis34822.html#opis), który dostępny jest właśnie w ofercie sklepu SFD. Zawiera nie tylko wiele istotnych witamin i minerałów, które pomagają zwalczyć nadmierne zmęczenie, ale także ciekawe ekstrakty np. z gorzkiej pomarańczy, która pomaga utrzymywać dobre samopoczucie fizyczne.