Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Co robić w przypadku awarii auta?

Dodano: 2 lutego 2021; Każdy kierowca wie, że awarie auta są nieuniknione. Zazwyczaj mają one miejsce w najmniej spodziewanym momencie, np. na ruchliwym skrzyżowaniu, w trakcie dojazdu na ważne spotkanie lub na autostradzie.

Awaria auta – i co dalej?

Kiedy nasze auto ulegnie awarii w trakcie drogi, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce do zatrzymania. Powinno być ono całkowicie bezpieczne dla pasażerów oraz jak najmniej utrudniać ruch innym użytkownikom drogi. Gdy znajdujemy się w mieście, najlepiej samochód zepchnąć na pas zieleni, parking lub chodnik. Poza miastem dobrze jest nasze auto przemieścić na pobocze, a w przypadku drogi szybkiego ruchu – na pas awaryjny. Kiedy uda nam się tego dokonać, warto jest wykonać telefon do miejsca, w którym uzyskamy pomoc. Jednym z nich jest firma, która oferuje auto pomoc 24h Warszawa. Jak sama nazwa wskazuje, na nich pomoc możemy liczyć przez całą dobę.

Jak zabezpieczyć samochód?

Czekając na pomoc, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie samochodu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy nie uda nam się wyprowadzić auta z drogi. Niezbędne są włączone światła awaryjne i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Powinien on znajdować się bezpośrednio za pojazdem – jeżeli do awarii doszło w mieście lub też w odległości 30-50 metrów- gdy zdarzenie to miało miejsce poza miastem. Na drodze ekspresowej i autostradzie odległość ta wynosi 30-50 metrów.

Jak dojechać do warsztatu?

Są pewne triki na to, by możliwe było chwilowe uruchomienie auta. Można spróbować z nich skorzystać, zwłaszcza gdy do najbliższego warsztatu mamy niedaleko. Jednym ze sposobów, w sytuacji gdy pojazd się przegrzewa, jest włączenie ogrzewania z maksymalną prędkością – może to zadziałać na silnik jako dodatkowy układ chłodzenia. W starszych modelach samochodów można próbować wymontować termostat. W przypadku, gdy doszło do awarii sprzęgła – pomocne może okazać się odpalenie samochodu na pierwszym biegu i kontynuowanie podróży, pamiętając o hamowaniu na luzie.

Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej wiedzy technicznej lub mimo podejmowanych prób, nie udaje się uruchomić auta, należy niezwłocznie oczekiwać na przyjazd firmy oferującej auto pomoc 24 h w Warszawie. Dzięki temu, że zapewniają holowanie aut w Warszawie, będziemy mogli być spokojni o nasz samochód, który bezpiecznie dotrze do warsztatu samochodowego.