Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Co to jest tensometr foliowy?

Dodano: 18 listopada 2021; Tensometr foliowy to rodzaj czujnika, który służy do mierzenia względnych zmian odkształcenia materiału, spowodowanych działaniem przyłożonych sił. To jednocześnie jedna z najbardziej sprawdzonych technologii sensorycznych, stosowana na całym świecie. Odkształcenie, czyli zmiana długości jest rejestrowana jako ściskanie lub rozciąganie. Obie kwestie zależą od elastycznych właściwości danego materiału.

Tensometr foliowy - co jeszcze warto o nim wiedzieć?

W sytuacji gdy elementy mechaniczne ulegną wydłużeniu, mowa o naprężeniu dodatnim. Z kolei jeśli dojdzie do ich ściśnięcia, mamy do czynienia z naprężeniem ujemnym. Za pomocą tensometrów foliowych można określić zarówno wartość, jak i kierunek odkształcenia. W jaki sposób się to odbywa? Na powierzchni materiału instaluje się drabinkę pomiarową, która pozwala na zmierzenie odkształcenia. Pod uwagę bierze się zmianę rezystancji elektrycznej w odniesieniu do nominalnej rezystancji tensometru oraz jego współczynnika czułości. Czujnik tensometryczny umożliwia zarejestrowanie ściskania w wyniku zmniejszenia swojej rezystancji elektrycznej. Z kolei jej wzrost jest rejestrowany jako wydłużenie.

W jaki sposób wykorzystuje się tensometry foliowe?

Opisywane tensometry znajdują zastosowanie również jako przetworniki tensometryczne, w tym przetworniki wagi, siły, ciśnienia czy momentu obrotowego. W praktyce, można znaleźć tysiące różnych rodzajów, m.in. formaty liniowe, rozetowe czy skrętne/ścinane. Pierwsze z nich najczęściej wykorzystuje się do pomiaru odkształceń w jednym kierunku. Tensometry rozetowe wyróżniają się obecnością podwójnych drabinek pomiarowych, co pozwala na przeprowadzanie pomiarów odkształceń, zarówno pod kątem 90°C, jak i pomiarów naprężenia dwuosiowego. Jeśli chodzi o tensometry skrętne, rozmieszczenie drabinek jest unikalne, co umożliwia określanie naprężeń ścinających prętów skręcanych. Oprócz tego, można wyróżnić tensometry liniowe podwójne, typu pełen mostek oraz łańcuchy tensometryczne.