Co zrobić, gdy otrzymasz pozew o rozwód?

Dodano: 13 lutego 2024; Materiał promocyjny Rozwód to trudne i stresujące wydarzenie. Otrzymanie pozwu rozwodowego może wywołać panikę i dezorientację. Jednym z kroków, który warto podjąć, jest skontaktowanie się ze specjalistą, który pomoże nam zadbać o nasze prawa i interesy.


News will be here

Jak postępować po otrzymaniu pozwu rozwodowego?

Pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z treścią pozwu. To w nim znajdują się wszystkie informacje na temat powodów rozwodu i żądań drugiej strony. W zrozumieniu treści pozwu może pomóc adwokat rozwodowy w Warszawie, specjalizujący się w prawie rodzinnym. Wytłumaczy nam każdy z elementów pozwu, pomoże stworzyć na niego odpowiedź i wspólnie z nami określi plan działania. Dzięki temu dużo łatwiej będzie przejść przez kolejne etapu procesu. Adwokat pomoże zgromadzić i odpowiednio zabezpieczyć dowody, wybrać świadków i zadba o zabezpieczenie naszych interesów. Wytłumaczy także, czy warto walczyć o wszystkie kwestie przed sądem, czy lepiej poszukać porozumienia z drugą stroną.

Skorzystanie z pomocy adwokata przygotuje Cię na wszelkie możliwe scenariusze. Adwokat rozwodowy będzie także reprezentował Cię przed sądem, przeprowadzając przez meandry kolejnych rozpraw. Z jego pomocą dużo łatwiej będzie Ci określić podział majątku, podział opieki nad dziećmi czy ustalić wysokość alimentów.

 

Jakie dokumenty należy zgromadzić?

Po skonstruowaniu odpowiedzi na pozew i wybraniu adwokata należy zgromadzić odpowiednie dokumenty, które będą dowodem w sprawie. To nie tylko dokumenty dotyczące małżeństwa, takie jak akt ślubu czy umowa przedmałżeńska lub akty urodzenia dzieci. To także dokumenty dotyczące wspólnego majątku i majątku osobistego. Jeśli przed ślubem była spisana intercyza, wówczas adwokat pomoże w określeniu, co należy się każdej ze stron i czy żądania nie są zbyt wygórowane.

Ważnymi dokumentami są te dotyczące dochodów i wydatków. Należy dostarczyć umowę o pracę, zaświadczenie o zarobkach, a także deklaracje podatkowe i rachunki, będące podstawą określenia stopnia wydatków.

W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie jednej ze stron konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów, poświadczających ją. Wszelkie informacje o zdradzie, przemocy, uzależnieniu czy poświadczające chorobę psychiczną, mogą pomóc w uzyskaniu korzystnego wyroku.

 

Zadbaj o siebie

Rozwód jest trudnym i wyczerpującym przeżyciem, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Warto skorzystać z pomocy i wsparcia u psychologa, psychoterapeuty lub zaufanej osoby w rodzinie. Pomoże to opanować lęk przed samą rozprawą i oswoić się z myślą o tym, co będzie się działo już po jej zakończeniu. Warto także znaleźć sobie nowe hobby, które będzie nam sprawiało przyjemność. Dobrze jest zadbać o zdrowe relacje społeczne. Nie ma potrzeby izolować się od otoczenia, gdyż wyalienowanie będzie źle wpływało na kondycję psychiczną.

Otrzymanie pozwu rozwodowego nie jest przyjemne. Jednak z odpowiednim wsparciem specjalistów, można przejść przez proces ze spokojem i w sposób korzystny dla zainteresowanych.