Czosnek - uprawa i pielęgnacja

Dodano: 7 czerwca 2022; Czosnek jest jednym z najczęściej stosowanych produktów spożywczych w diecie, nie tylko ze względu na swój smak, ale także ze względu na jego liczne właściwości zdrowotne. Jest dobrym środkiem konserwującym żywność, a oprócz wielu innych zalet posiada właściwości antybiotyczne, tzn. pomaga nam chronić organizm przed infekcjami.

Czosnek jest też jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy w ogrodzie, lub w doniczce. Wynika to z faktu, że rośliny te wymagają minimalnej pielęgnacji. Ale jak sadzić czosnek? Jeśli chcesz, aby czosnek w Twoim ogrodzie rósł zdrowo i bujnie, nie przegap tego artykułu o tym, jak i kiedy uprawiać czosnek.

Jak sadzić czosnek?

Zanim dowiesz się, jak sadzić czosnek, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwie metody: z nasion lub przez bezpośrednie sadzenie ząbków czosnku. Jednak najłatwiejszym i najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest sadzenie czosnku bez nasion, tzn. poprzez zakopanie ząbków czosnku. Aby zasadzić ząbek czosnku, gleba musi być wcześniej nawieziona i przekopana. Jeśli jest zbyt lekka, zaleca się dodanie dobrego kompostu lub warstwy obornika, aby zoptymalizować zbiory. Należy wybrać miejsce z dużą ilością słońca, ponieważ jest ono bardzo korzystne dla rośliny, ale nie należy też narażać jej na nadmierny upał.

Po przygotowaniu idealnego miejsca i gleby, aby zasadzić pędy czosnku w doniczkach lub w ogrodzie, wystarczy wykonać następujące czynności:

- Zrób bruzdy o głębokości około 2,5 cm i w odległości 30 cm od siebie.
- Umieść ząbki czosnku, jeden po drugim, w bruzdach. Powinny one być skierowane najwęższą częścią do góry, ponieważ w tym miejscu roślina będzie kiełkować. Każdy ząbek czosnku powinien znajdować się w odległości 15 cm od najbliższego czosnku.
- Wierzch czosnku zasyp ziemią, przykrywając 2,5 cm bruzdę.
- Lekko przyklep glebę, tak aby nie było w niej pęcherzyków powietrznych, nie ubijając jej jednak zbyt mocno.
- Podlej obficie miejsce, aby zwilżyć glebę i ząbki czosnku.
- Pamiętaj, aby używać czosnku nie kupowanego w supermarketach, ponieważ zazwyczaj jest on poddawany obróbce uniemożliwiającej kiełkowanie.


Czosnek, autor graibeard flickr.com.jpg

Kiedy sadzić czosnek?

Okres wegetacji i czas potrzebny do wyhodowania rośliny czosnku zależy od warunków klimatycznych. W Polsce, jako że klimat jest bardziej surowy, czosnek należy sadzić pod koniec zimy, w przeciwnym razie może on przemarznąć. Jeśli mieszkasz w cieplejszym regionie, możesz sadzić czosnek od początku do końca zimy.

Zbiory czosnku rozpoczynają się w kwietniu lub maju i trwają do początku sierpnia, w zależności od pogody i terminu sadzenia. Jego wzrost trwa około 3-5 miesięcy. Czosnek jest dość odporną rośliną, która dobrze przystosowuje się do różnych klimatów i dobrze znosi chłód zimy, ale nie zniesie suchego i gorącego sierpnia.

Jak często należy podlewać czosnek?

Ponieważ czosnek sadzi się wiosną, zazwyczaj nie wymaga on podlewania, ponieważ jest to chłodna pora roku, w której wilgotność powietrza jest utrzymywana na odpowiednim poziomie i zazwyczaj występują obfite deszcze. Jednak w bardzo suche wiosny zaleca się ich niewielkie podlewanie, w zależności od intensywności suszy. Dobrze jest zwilżyć glebę, ale nigdy nie należy podlewać jej zbyt obficie, ponieważ cebulka może zgnić.

Poza tym nie trzeba wiele więcej dbać o czosnek. Roślina ta zwykle nie ma większych problemów ze szkodnikami i chorobami, choć niektóre larwy mogą zaatakować cebulkę. Aby w jak największym stopniu uniknąć tych problemów, najlepiej przeprowadzać zabiegi profilaktyczne od połowy lub końca kwietnia, kiedy zaczynają się łagodne temperatury i wysoka wilgotność powietrza.