Czy Góra Kalwaria to gmina dobra do życia?

Dodano: 17 listopada 2023; GoraKalwaria.net / źródło: samorzad.pap.pl / fot. UMiG w Górze Kalwarii Ukazał się najnowszy ranking Gmina Dobra do Życia. Sprawdziliśmy, jak wypadła Góra Kalwaria i sąsiednie gminy.


News will be here

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

W zestawieniu Góra Kalwaria w swojej kategorii znalazła się na 33 miejscu w województwie mazowieckim i 126 miejscu w Polsce. Wskaźnik jakości życia określono na 58,46. Dla porównania pierwsza w woj. mazowieckim Podkowa Leśna osiągnęła wskaźnik 66,28.

A jak wypadli sąsiedzi? W pierwszej 50 na Mazowszu znalazło się Piaseczno (10 miejsce w województwie, 22 w Polsce, wskaźnik jakości życia - 63,01) oraz Konstancin-Jeziorna (29 miejsce w województwie, 87 w Polsce, wskaźnik jakości życia - 59,30).
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (7)

Aha

Data: 17 listopada 2023, 08:42 W 1 50 ukraińskie piaseczno ... hahaha korki i darcie mordy po 20 to tam smutna codzienność bo pieski mają ważniejsze sprawy np miesięcznie albo prezesowi dywan rozwinąć jak wychodzi

nsz

Data: 17 listopada 2023, 10:06 nie wiem w czym piaseczno prześcignęło Konstancin. Wymienione są składniki jak ilość zieleni, zanieczyszczenie środowiska, a przecież Konstancin to uzdrowisko. W przeważającej części domki z ogrókami. pisaczno to blokowisko na blokowisku, smród, korki. jedyne plusy piaseczna to urzędy powiatowe i stacja pkp z częstszą ilością pociągów niż w Górze.

pr

Data: 17 listopada 2023, 20:37 Stare ludowe przysłowie mówi : góra dziura.

zbulwersowany

Data: 18 listopada 2023, 08:47 Szczególnie dobre jest życie w Górze Kalwarii jak jacyś myślący inaczej urządzają sobie w nocy między 22-3 godziną palenie tzw. gumy na byłym parkingu Tesco. Praktycznie jest to co noc. Zakłócają cisze okolicznym mieszkańcom i niczego się nie boją, bo przecież policja i straż miejska ma inne zadania, czyli ratowanie budżetu , zaś zakłócanie ciszy jest wg. nich społecznie mało szkodliwe bo dalekie od ich budynków.

M.

Data: 18 listopada 2023, 12:08 Całe życie mieszkam w Górze Kalwarii i trzeba przyznać że w ostatnim czasie Góra nabiera rozmachu. Coś się zaczyna tu dziać. Lokalizacja Góry jest moim zdaniem idealna. Bliskość Warszawy ale nie Warszawa. Mamy blisko do Piaseczna,Grójca,Konstancina, Otwocka. Można powiedzieć że mieszkamy gdzieś pośrodku.
A jeżeli chodzi o Piaseczno czy Konstancin..oj wolę Górę. Cisza, spokój a jak chce do większego miasta to rzut beretem. W Gorze jak się jedzie przez miasto to elewacje straszą, no i rynek jako wizytówka powinien być jak najszybciej zmodernizowany.

Kama

Data: 19 listopada 2023, 01:01 Ten artykuł to chyba w reakcji na ogłoszenie wyników Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2023, w którym to w kategorii gmin miejsko- gminnych (w Polsce jest takich 898), Góra Kalwaria zajęła zaszczytne 735 miejsce z 33.37 pkt.

góra to dziura

Data: 19 listopada 2023, 08:45 @M.
A co tu modernizować niech wybudują nowy choćby na pasterniku i niech hałasują co dnia do północy.
I te rowerki wypad za miasto.