Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Czy księgowość firmy jednoosobowej warto wykonywać samodzielnie?

Dodano: 12 maja 2021; Księgowość firmy jednoosobowej będzie jednym z kluczowych zagadnień, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas przechodzenia na samozatrudnienie. Rozpoczęcie przygody z niezależną od przełożonych, szefów i menedżerów aktywnością wiąże się z wieloma profitami i pozwala wejść na zupełnie nowy poziom samorealizacji. Czy obsługa księgowa firmy jednoosobowej rzeczywiście jest czymś, czego powinniśmy się obawiać?

Spis treści:

1. Księgowość firmy jednoosobowej – czy powinniśmy zając się nią samodzielnie?

2. Obsługa księgowa firmy jednoosobowej w zewnętrznej kancelarii?

3. Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej Warszawa, Góra Kalwaria, cała Polska?

4. Podsumowanie

 

Księgowość firmy jednoosobowej – czy powinniśmy zając się nią samodzielnie?

To chyba jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie każdy świeżo upieczony przedsiębiorca – w jaki sposób powinienem rozliczać swoją działalność? Czy powinienem robić to samodzielnie, czy może jednak zlecić to odpowiedniej kancelarii, lub biuru rachunkowemu?

Przede wszystkim warto upewnić się, że nasza nowa działalność pozwoli nam na efektywne prowadzenie ksiąg. Zarządzanie firmą wymaga od nas dużej uwagi i sporej aktywności na wielu polach. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do pracy na etat, będziemy musieli zająć się niemal każdym aspektem finansowym naszej pracy.

Warto przygotować sobie listę, która przedstawi wszystkie wady i zalety samodzielnej księgowości.

Mogłaby ona wyglądać tak:

Zalety:

1. Brak dodatkowych kosztów - samodzielnie rozliczanie się eliminuje kwestię zlecania usług podmiotom zewnętrznym, co wiążę się z pewnymi oszczędnościami.

 

2. Większa niezależność - jeśli sami zajmujemy się księgowością, zyskujemy pełną kontrolę nad naszymi finansami i dokumentacją z nimi związaną.

 

Wady:

1. Samodzielna obsługa księgowa firmy jednoosobowej potrafi być czasochłonna - w przypadku takiego działania musimy wygospodarować sporo czasu, aby właściwie przeprowadzić cały proces. Warto zastanowić się, czy w natłoku pozostałych obowiązków – a tych przy samozatrudnieniu będzie sporo – znajdziemy czas, aby w pełni poświęcić się rachunkom.

 

2. Może wiązać się z pewnym ryzykiem - gdy w grę wchodzi niezależna od kancelarii czy biur rachunkowych księgowość firmy jednoosobowej, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za jakość rozliczeń i to na nas spadnie odpowiedzialność finansowa w przypadku ewentualnych błędów.

 

3. Może generować stres - to w pewnym sensie rozwinięcie powyższego punktu, ale warto chociaż trochę zgłębić ten temat. Pozornie wydaje się to nieistotne, ale pamiętajmy, jak dużym obciążeniem psychicznym może być niepokojące pismo z Urzędu Skarbowego, albo wezwanie do złożenia wyjaśnień. Niestety, samodzielna obsługa księgowa firmy jednoosobowej może mieć negatywny wpływ na higienę naszej psychiki - upewnijmy się, że znajdziemy czas także na rachunkowość.

To oczywiście tylko przykład listy opartej na punktach „za” oraz „przeciw”. Każdy z nas jest inny, może okazać się, że doskonale radzimy sobie z całym procesem i powyższe punkty nie będą się w żaden sposób do nas odnosić. To kwestia, którą warto przemyśleć na spokojnie.

 

Obsługa księgowa firmy jednoosobowej w zewnętrznej kancelarii?

To pomysł z przeciwnego krańca spektrum – zlecenie usług księgowych wykwalifikowanym specjalistom z kancelarii lub biura rachunkowego. Podobnie jak we wcześniejszym akapicie, warto rozważyć zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety:

1. Bezpieczeństwo - decydując się na przerzucenie rachunkowości na kancelarię lub biuro rachunkowe, mamy gwarancję, że wszelkie formalności zostaną dopięte na ostatni guzik. Kluczowym aspektem zlecania takich usług zewnętrznemu podmiotowi jest to, że zostaje zdjęta z nas odpowiedzialność za ewentualne błędy i niedopatrzenia, co pośrednio może przełożyć się na wyższą jakość naszej pracy.

 

2. Wygoda - dzięki nowoczesnym platformom online mamy dostęp do naszej dokumentacji niemal wszędzie i o każdej porze. Serwis taki to swoisty pośrednik między nami a specjalistami od księgowości.

 

 

3. Szybkość i jakość - możemy pokusić się tutaj o pewną analogię fotograficzną – profesjonalny fotograf z porządnym sprzętem zrobi znacznie lepsze zdjęcia niż ktoś niedoświadczony, wyposażony jedynie w swój smartfon. Podobnie jest w przypadku księgowości – wykwalifikowany księgowy, wyspecjalizowany w świadczeniu takich usług (czyli nasz „fotograf”) poradzi sobie z tym specyficznym zadaniem lepiej i szybciej niż my, mający na głowie jeszcze dziesiątki innych zadań.

Wady:

1. Koszty - to może podlegać szerokiej dyskusji, bo istotnie, gdy księgowość firmy jednoosobowej zostanie zlecona na zewnątrz, musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Warto jednak spojrzeć na to szerzej – zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć nie tylko na rozwój naszej działalności, ale także na relaks i odpoczynek. Czasami pozornie tańsze rozwiązania potrafią dotkliwie obciążyć portfel w długofalowej perspektywie.

To tylko przykładowe zalety i wady takiego rozwiązania – podobnie jak pisaliśmy wcześniej, warto je rozważyć w oparciu o własne możliwości.

 

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej - Warszawa, Góra Kalwaria, cała Polska?

Zewnętrzna księgowość ma jeszcze jedną zaletę – dzięki powszechnej cyfryzacji usług możemy niemal w pełni zlecać ją online. Nasza kancelaria lub biuro rachunkowe może znajdować się tak naprawdę w dowolnym regionie kraju, dzięki internetowi bez problemu nawiążemy kontakt z osobą odpowiedzialną za nasze rozliczenia i rozwiążemy ewentualne problemy lub umówimy się na rozmowę telefoniczną. Szybko, sprawnie i wygodnie!

 

Podsumowanie

Jak widać, księgowość firmy jednoosobowej może być zagadnieniem rozpatrywanym na wiele sposobów. Rozsądnym pomysłem wydaje się rozważenie wszystkich „za” i „przeciw” w oparciu o profil działalności oraz nasze możliwości i czas – to ułatwi nam organizację pracy i planowanie kolejnych kroków związanych z rozwojem firmy.

Grafika: canva.com