Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Czy Marszałek będzie nowym panem na Zamku w Czersku?

Dodano: 30 grudnia 2019; Zarząd Województwa Mazowieckiego zaproponował gminie, że przejmie Zamek w Czersku.

Sprawę współpracy samorządów Góry Kalwarii i Mazowsza w kwestii zamku w Czersku oraz wyeksponowania szkuty poruszono podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Na początku roku burmistrz planuje spotkać się w tej sprawie z radnymi. Będą musieli oni podjąć strategiczną decyzję, albowiem zarząd województwa zaproponował gminie, że przejmie zamek (gmina zachowałaby pewien udział w tej "spółce").

- Chodzi generalnie o to, że samorząd Mazowsza - śladem innych zabytków w regionie - chciałby zrobić z Czerska kolejną perłę województwa i ma ku temu odpowiedni potencjał – wyjaśnia rzecznik kalwaryjskiego magistratu, Piotr Chmielewski.

Władze Góry Kalwarii muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy największa atrakcja gminy musi być jej własnością, czy jednak jest to kwestia prestiżu. Bo wiążą się z tym koszty. Piotr Chmielewski wskazuje, iż zamek wymaga kolejnych, wysokich, nakładów związanych z konserwacją murów (w najgorszym stanie jest most). O kolejnych kosztach trzeba myśleć, jeżeli chce się infrastrukturę zamku i jego otoczenia rozwijać.

Oczywiście zamek przynosi także dochody - związane z organizowanymi przez Ośrodek Kultury imprezami. – Jednak dochody te nie są wystarczające, aby dbać o zabytek zgodnie z wytycznymi konserwatora – przyznaje Piotr Chmielewski.

Co do szkuty - a w zasadzie jej powrotu do Czerska za kilka lat - w tym przypadku trzeba się już liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu milionów. Podstawową rzeczą jest zakup działki pod pawilon (muzeum), w którym szkuta byłaby wyeksponowana. Kolejna kwestia to budowa nowoczesnego obiektu. Gminy nie stać na tego typu inwestycję, dlatego – jak tłumaczy rzecznik ratusza – będzie robiła wszystko, aby pozyskać partnera (finansowanie), które pozwoli wyeksponować szkutę w Czersku. – Być może uda się to zrobić właśnie w wyniku współpracy gminy i samorządu Mazowsza związanej z zamkiem – zauważa Chmielewski.

(mat)

Fot. Wikimedia Commons


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (23)

FREAK

Data: 30 grudnia 2019, 16:53 I to jest słuszna koncepcja, widząc jak gmina radzi sobie z bieżącymi sprawami na pewno nie podoła takiemu przedsięwzięciu.

podatnik

Data: 30 grudnia 2019, 17:05 Jak zdążyłem poznać tych naszych niedorajdów łykną temat.

abc

Data: 30 grudnia 2019, 17:31 prestiż to drugie imię naszej gminy. Już sporo zyskała topiąc pieniądze w prestiżowe LO, teraz z pewnością ogarnie temat zamku i muzeum, oby nie tak, jak czerskiej remizy

Ziomek

Data: 30 grudnia 2019, 17:32 Zamek przynosi dochody - związane z organizowanymi przez Ośrodek Kultury imprezami i to tyle,nic się nie dzieje odnośnie remontów i modernizacji. Gminny nie stać na utrzymanie tego obiktu może samorząd Mazowsza poczyni dzialania w tym kierunku .Powodzenia

Mieszkaniec Czerska

Data: 30 grudnia 2019, 17:49 Witam,
Bilet 10 zł. wstępu ludzi masa i co nie ma kasy to niech ośrodek kultury oszczędza a nie żyją z zamku.
Jeszcze po rezmizi smród nie przygasł.
Gdzie jest Pani sołtys/radna ☹️
Potrzebne jest zebranie z mieszkańcami co my na to 👍i do odwołania Pani sołtys/radna bo strata podatków na Nią.
Pozdrawia szerszeń rodowity

hmm

Data: 30 grudnia 2019, 19:02 1. Z tym Panem na Zamku to fantazja (mat-a).
2. Gdyby niektórzy radni nie byli \"opornikami\" (nie, bo nie) to Zamek i gminny budżet mieliby sie lepiej od lat. Się pamięta.. .
3. Bez konkretnej kasy ruina będzie nadal... ruiną. A wiadomo, że bogatszy może wiecej. I o szkutę zadba.
4. Zamku nie przeniosą, a jak będzie więcej się działo, to i turystów z dutkami będzie więcej- też z korzyścią dla lokalsów,

A \"ambitni obrońcy\" Zamku niech psami ogrodnika nie będą. Jak chcą, niech pobuduja sobie .... swój zamek za swoje, i niech tam się realizują. Niech nie będą zatem \"patriotami\" za nieswoje... bo reszta tego nie chce.
Trzeba podjąć odważną decyzję dla dobra Zamku i ogółu.
I wynegocjować dobre warunki. Im prędzej, tym lepiej.


oj

Data: 30 grudnia 2019, 19:07 ... samorząd Mazowsza - śladem innych zabytków w regionie - chciałby zrobić z Czerska kolejną perłę województwa i ma ku temu odpowiedni potencjał... Oj, to prawda...
Gmina naście lat tę perłę szlifowała i .... .

....Gminy nie stać na tego typu inwestycję.... też prawda.
Dobrze, że ktoś zaczyna liczyć... kasę i chce o nią dbać.


Karol

Data: 30 grudnia 2019, 19:27 @ ziomek
Jak to się dzieje że gminę stać na umorzenie karnych odsetek, budowę chodnika Spółdzielni Mieszkaniowej i wiele podejrzanych inwestycji ?

@ Mieszkaniec Czerska

Data: 30 grudnia 2019, 19:39 czyżby mieszkańcy Czerska nareszcie zaczęli przytomnieć? Najwyższy czas, bo Was wszystkich sprzedadzą i zarobią na waszej bezczynności dobre pieniądze. Przypominam także, że z waszego terenu wybrana została pani, która obecnie pełni funkcję vice burmistrza. To jest dopiero powód do dumy i - rozliczeń?

czerszczanin

Data: 30 grudnia 2019, 20:44 odnośnie tytułu \"Marszałek ...panem na zamku..\" aż boję zapytać: to czyżby obecnie był nim ten no....? Prawowici Panowie i Panie na zamku przewracaliby się w grobach, gdyby to nie czarny humor autora.

pytek

Data: 31 grudnia 2019, 01:27 Och, cóz się stało : do odwołania Pani sołtys/radna bo strata podatków na Nią.
Czy aż tak źle?? Może jakieś szczegóły...

Ferdek

Data: 31 grudnia 2019, 11:02 A niech sobie zabierają pod swoje skrzydełka,to puste i zniszczone zamczysko.

P S

Data: 31 grudnia 2019, 12:37 Ja myślę że zamek powinien pozostać własnością gminy. A państwo powinno bez łaski dofinansować takie zabytki. Ja niechcę płacić podatków tylko na ojca recydywiste

'98

Data: 31 grudnia 2019, 13:59 Od 20 lat nie potrafią zadbać o elewację kina budynek po szkole gastronomicznej straszy sami nieudacznicy .

EFBE

Data: 1 stycznia 2020, 13:12 Tak jak kiedyś Łubna byla dla gminy GK kura znoszaca złote jajka ,ta i zamek mógł by przynosić duże dochody i prestiż!Ale co Wy na to jak wjeżdża turysta w rynek rozgląda się i idzie do sklepu zapytać się jak dojść do zamku🙂 ,albo zjeżdża na dół .Tak działa reklama ,promocja i informacja w Ośrodku kultury i Gminie GK

ASIOR

Data: 2 stycznia 2020, 08:35 ja proponuje asiora koronowac na krula czerska i wszechswiata hahaahahhahah

pytek

Data: 2 stycznia 2020, 14:16 O co to czepianie się: + z waszego terenu wybrana została pani, która obecnie pełni funkcję vice burmistrza. To jest dopiero powód do dumy i - rozliczeń?+
Za co rozliczać?

@ pytek

Data: 2 stycznia 2020, 23:37 za nicnierobienie, jedną i drugą. Za brak działań na rzecz społeczności, która je wyniosła na te zaszczytne funkcje. Sprawdź sobie, jakie lokalne inicjatywy powstały w okolicznych miejscowościach, jak konsolidują się lokalne środowiska. W Czersku obie panie dbają jedynie o własną pozycję. Kiedy już odważą się na wyrażenie stanowiska, natychmiast chciałoby się spowodować, by zamilkły, bo to przecież my sobie taką reprezentację wybraliśmy. Twoja obrona brzmi mniej więcej tak, jak osoby spokrewnionej z p. sołtys w sprawie remizy: stara była, to dobrze, że rozebrali.

heheszek

Data: 6 stycznia 2020, 19:11 ta pani vicek to strasznie głosna ze ją normalnie słychac na korytarzach, hehe

Lolo

Data: 7 stycznia 2020, 09:37 Bardzo dobry kierunek! Gmina jest za cienka w uszach żeby dźwignąć ciężar konkretnych działań związanych z Zamkiem Książąt Mazowieckich. Czersk powinien być perełką na mapie Mazowsza, w tej chwili potencjał turystyczno-kulturalny jest wykorzystywany maksymalnie w 10%

pytek

Data: 12 stycznia 2020, 21:18 .@pytek: Twoja obrona brzmi mniej więcej tak, jak osoby spokrewnionej z p. sołtys.... jaka moja obrona?, nie rozumiem.
Pytanie za co rozliczać padło po to, by wiedzieć o co Ci chodzi.
Tak samo, jak wcześniej +Czy aż tak źle?? Może jakieś szczegóły...+. I tych szczegółow brak, chyba zgodzisz się, że zarzuty winny być poparte faktami - bo inaczej może wyjść facke-news.... Toteż czekam na fakty.
Piszesz np.: W Czersku obie panie dbają jedynie o własną pozycję.... czyli co? Albo: Kiedy już odważą się na wyrażenie stanowiska, natychmiast chciałoby się spowodować.... jakies przykłady???

Marek

Data: 14 stycznia 2020, 16:55 Słuszna koncepcja. Gminy nie stać na utrzymanie, nie mówiąc o rozwijaniu tak dużego zabytku. Trzeba odbudować mury, zrobić muzeum z eksponatami wydobytymi w rejonie Czerska. Wyobraźcie sobie muzeum ze średniowiecznymi zbrojami, bronią, mieczami. Na dole szkuta. Może być super miejsce.
Nie chodzi przecież o sprzedaż podmiotowi prywatnemu, tylko również jednostce samorządowej. Dla turystów nic się nie zmieni, albo jedynie na plus. To finalnie przyniesie dodatkowe pieniądze dla gminy.
Gmina powinna go sprzedać samorządowi, a za te pieniądze zasypać dziurę w budżecie na inwestycje, np. szkołę w Czersku, drogi itd.

Wujek Dobra Rada

Data: 18 stycznia 2020, 13:49 Zanim przejmie go marszałek proponowałbym go docieplić styropianem.
Postarać się o dotację bo to zabytek.
Za skwer nikogo nie wsadzili może przewał przejdzie.