Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Czy warto być podatnikiem VAT?

Dodano: 15 listopada 2021; Zakładasz firmę i zastanawiasz się nad formą rozliczania podatku dochodowego? Możesz wybrać między ryczałtem, rozliczeniem według skali podatkowej lub liniowej albo zostać VATowcem. VAT to podatek od obrotu towarów i usług. Niektóre podmioty są zobowiązane do jego rozliczania przez obowiązujące przepisy prawne. Sprawdź, kiedy trzeba, a kiedy warto zostać VATowcem.

Kiedy musisz być czynnym podatnikiem VAT?

Obowiązujące przepisy zostały określone w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Niektóre podmioty, między innymi zawód psychologa, usługi transportu sanitarnego czy opieki medycznej, są bezwzględnie zwolnione z podatku VAT. Istnieje natomiast grupa przedsiębiorców, która już od pierwszej sprzedaży musi być czynnym VATowcem. Taki nakaz obowiązuje właścicieli firm zajmujących się dokonywaniem dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, budynków i terenów budowlanych, nowych środków transportu oraz towarów takich jak niektóre wyroby jubilerskie, komputery i urządzenia elektroniczne, maszyny, a także pojazdy samochodowe i motocykle. Z odprowadzaniem podatku VAT wiąże się również wykonywanie usług prawniczych, jubilerskich oraz windykacji. Jeśli należysz do tej grupy i nie wiesz jak rozliczyć podatek, warto zasięgnąć pomocy specjalistów. Księgowość Anavo zapewnia profesjonalne usługi księgowo-podatkowe, w tym ewidencje na potrzeby VAT.

Czy warto zostać VATowcem?

Zakładanie własnej działalności wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Biuro księgowe Anavo oferuje profesjonalne rozliczanie ksiąg rachunkowych, a także wynagrodzeń czy sporządzanie umów. Takie wsparcie zdecydowanie ułatwi prowadzenie własnej działalności. Doświadczeni specjaliści zalecają zostanie VATowcem kiedy działalność Twojego przedsiębiorstwa skupia się na sprzedawaniu produktów lub świadczeniu usług dla innych firm, a nie dla podmiotów indywidualnych. To dobre rozwiązanie również jeśli kupujesz towary od producentów lub usługodawców wystawiających faktury z VATem. Dzięki temu będziesz mógł odliczyć cały podatek. Warto również postawić na tę formę rozliczenia, jeżeli planujesz uzyskać wysokie obroty. Jest to jednak nieopłacalne rozwiązanie, gdy Twoje przedsiębiorstwo jest niewielkie i kieruje swoje produkty lub usługi do klientów prywatnych.

Rozliczanie podatku dochodowego to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Warto wybrać formę, która będzie najbardziej opłacalna dla Twojej działalności. Zastanów się, czy opłaca Ci się zostać VATowcem, albo zasięgnij opinii u specjalistów.