Czym różni się piana jednoskładnikowa od dwuskładnikowej?

Dodano: 24 maja 2024; Artykuł sponsorowany Piana PUR to materiał, który najczęściej jest wykorzystywany do uszczelniania powierzchni oraz izolacji pomieszczeń. Powstaje z połączenia izocyjanianu oraz poliolu, najczęściej aplikuje się ją przy pomocy metody natryskowej. Ma dobre parametry, aplikacja nie zajmuje wiele czasu, a także ma doskonałą przyczepność i jest odporna na działanie wilgoci. Na rynku można znaleźć piankę jedno- i dwuskładnikową. Sprawdź, czym się różnią między sobą i jakie właściwości mają.


News will be here

Piana PUR jednoskładnikowa

 

Pianki jednoskładnikowe (wysokoprężne) mają postać gotowych mieszanek zamkniętych w gotowych do użycia pojemnikach z dozownikiem, dzięki czemu aplikacja jest łatwa. To rozwiązanie do domowych, drobnych prac w wilgotnych warunkach. Zastyga w ciągu kilku godzin. Można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdzi się w trakcie montażu stolarki okiennej i drzwiowej, a także do tworzenia wypełnień i izolacji akustycznej. Dzięki niej można zamontować również płyty czy uszczelnić złącza dachu, stropu czy ścian. Precyzyjne końcówki pozwalają dotrzeć z pianką PUR nawet w trudnodostępne miejsca.

 

Piana dwuskładnikowa

 

Pianka dwuskładnikowa (niskoprężna) wymaga wymieszania składników w odpowiednich proporcjach, zgodnie z zaleceniami producenta. Twardnieje w wyniku reakcji chemicznej w ciągu 48 godzin. By ją zaaplikować, niezbędny będzie agregat, pistolet (https://matflex.eu/pistolet-do-pianki-pur/) i węże. Metoda natryskowa pozwala szybciej i sprawniej realizować zlecenie na dużych powierzchniach. Dzięki temu można wykonać izolację ścian, dachu czy poddasza. Taką usługę zazwyczaj wykonuje profesjonalna firma, która dysponuje odpowiednim agregatem (https://matflex.eu/agregaty-do-piany-pur/). W jego wnętrzu piana jest mieszana, zgodnie z odpowiednimi ustawieniami, a następnie operator aplikuje ją pod ciśnieniem na powierzchnię, wykorzystując pistolet. Nowoczesny sprzęt pozwala na korektę ustawień w trakcie pracy, a także optymalizuje starty w materiale. W sklepie https://matflex.eu/ znajdziesz wysokiej jakości urządzenia dedykowane do aplikacji powłok, a także akcesoria i części serwisowe. Wygodnie zamówisz również strój ochronny czy maski chroniące twarz i układ oddechowy.

 

Piana PUR ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, doskonale się rozpręża, docierając w każdą szczelinę. Posiada dobry współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Piany PUR są odporne na działanie grzybów i pleśni, cechują się świetną przyczepnością, co pozwala uniknąć powstawania mostków termicznych. Metoda natryskowa umożliwia równomierne rozprowadzenie. Dzięki swojej trwałości piana nie kruszy się ani nie kurczy.