Czym się kierować przy zakupie smartfona? 5 porad

Dodano: 9 lutego 2024; Artykuł sponsorowany Współczesny rynek telefonów komórkowych z roku na rok przechodzi technologiczną rewolucję. Stoisz przed wyborem smartfona? Dowiedz się, czym kierować się przy jego zakupie.


News will be here

Parametry przedniej i tylnej kamery


Dzisiejsze telefony mogą zastąpić aparaty cyfrowe. Smartfony Samsung z oferty morele.net/kategoria/smartfony-280/,,,,,191,,,0,,,,/1/ to przykład urządzeń do wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

Jeśli jesteś miłośnikiem mobilnej fotografii, zwróć uwagę na rozdzielczość przedniego oraz tylnego aparatu. Przeciętny aparat w telefonie ma około 12 MP.  Im większa liczba megapikseli, tym zdjęcia są lepszej jakości. Z tego powodu producenci umieszczają w swoich smartfonach aparaty mobilne, które mają 20 MP, a nawet 40 MP.

Oprócz rozdzielczości samego aparatu warto sprawdzić maksymalny zoom optyczny. Już 5-krotne przybliżenie optyczne pozwoli Ci fotografować obiekty z bliska bez pogarszania ich jakości. Kolejnym parametrem jest wartość przysłony aparatu. Im jest niższa, tym możesz liczyć na bardziej wyraziste zdjęcia wykonywane w warunkach złego oświetlenia np. po zmroku.

Wbudowana pamięć w smartfonie


Planujesz kupić smartfon? Zwróć uwagę na pojemność wbudowanej pamięci RAM, której niestety nie da się rozszerzyć. Do pracy biurowej, odbierania i wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń głosowych czy przeglądania stron internetowych w zupełności wystarczy Ci telefon z 8 GB pamięci RAM. Na rynku znajdziesz również smartfony dysponujące około 12-16 GB RAM. To już sprzęt stworzony do wymagających zadań. Korzystając z takiego telefonu, możesz obsługiwać zaawansowane aplikacje, czy grać w rozbudowane gry.

Oprócz wartości RAM ważna jest ilość wolnej przestrzeni na dane użytkownika – zdjęcia, filmy oraz dokumenty. Wybierając telefon pamiętaj dokupić kartę pamięci 128 GB, bądź większą. Dzięki temu nigdy nie zabraknie Ci miejsca na fotorelacje i filmy z uroczystości rodzinnych czy z podróży.

Bluetooth, NFC, czyli łączność w telefonie


Najpopularniejszą technologią bezprzewodowego przesyłania danych jest łączność Bluetooth. Moduł bluetooth w smartfonie pozwala Ci połączyć telefon z wieloma urządzeniami peryferyjnymi – komputerem, tabletem, zegarkiem sportowym czy słuchawkami bezprzewodowymi. Słuchawki z mikrofonem parowane do telefonu polecamy na morele.net/kategoria/sluchawki-z-mikrofonem-728/. W zależności od standardu Bluetooth działa z różną prędkością i na różne odległości. Najczęściej jest to 10 metrów. Nowością w tym standardzie jest Bluetooth 5.2, która pozwala podłączyć jeden telefon z kilkoma głośnikami czy słuchawkami bezprzewodowymi.

Kolejną przydatną technologią jest NFC. Za jej pomocą można przesyłać dane na odległość do 20 cm. Smartfon z wbudowanym modułem NFC może zastąpić kartę płatniczą. Wystarczy, że pobierzesz aplikację do płatności mobilnych i skonfigurujesz ją ze swoim bankiem.

Jeśli smartwatch ma służyć Ci także w podróży, polecamy zakup telefonu z lokalizatorem GPS. Służy on do dokładnego określenia pozycji, w której się znajdujemy.