Dania wegetariańskie. Co warto o nich wiedzieć?

Dodano: 11 stycznia 2022; Dania wegetariańskie nie muszą być nudne. Co więcej, wbrew obiegowym opiniom niektórych osób, przepisy bezmięsne, zakładające użycie warzyw, strączków, kaszy czy orzechów i nasion nie muszą też być niedoborowe. Prawidłowo skonstruowana dieta wegetariańska umożliwia zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


News will be here

Wegetarianie w różny sposób uzasadniają swój sposób odżywiania. Niektórzy z nich sięgają po bezmięsne dania w trosce o swoje zdrowie - przygotowane z dużą ilością warzyw i innych składników pochodzenia roślinnego rzeczywiście mogą sprzyjać utrzymaniu prawidłowej wagi i dobrego zdrowia. Na rezygnację z mięsa coraz częściej wpływają ponadto względy etyczne i troska o środowisko. Świadomość, że spożywane przez nas potrawy nie przyczyniają się do śmierci zwierząt oraz przyspieszenia zmian klimatycznych dla wielu osób jest kluczową kwestią.
 
Niezależnie od tego, z jakich przyczyn planujecie włączyć do swojej diety dania wegetariańskie lub całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa, mamy dla was dobrą wiadomość - ewentualne problemy ze skomponowaniem diety i doborem poszczególnych posiłków pojawiają się właściwie tylko na początku. By pomóc wam w ich uniknięciu, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia początkującego wegetarianina informacje.

 

Dania wegetariańskie - zamienniki mięsa. Przegląd najważniejszych składników

Dania wegetariańskie powinny zawierać odpowiednią ilość białka. W diecie tradycyjnej często dostarczamy je wraz z mięsem. W wersjach wege możecie zastąpić je między innymi za pomocą następujących składników:
 
- falafel: pochodzący z Bliskiego Wschodu, przygotowywany z mielonej, niegotowanej, namoczonej ciecierzycy falafel to jedno z najbardziej klasycznych dań kuchni wegetariańskiej. W tradycyjnej wersji jest smażony w głębokim tłuszczu, ale możecie też przygotować go w piekarniku. Podawajcie w picie, tortilli lub z dodatkami takimi jak kuskus czy frytki, w towarzystwie sporej ilości warzyw i jogurtowych sosów;

- tofu: specyficzny rodzaj sera wytwarzanego z mleka sojowego. Dzięki neutralnemu smakowi, może być przygotowane na wiele sposobów - zarówno na wytrawnie, jak i na słodko;

- białko sojowe: w postaci dobrze znanego kotleta sojowego, krajanki, kostki lub granulatu (po odpowiednim przygotowaniu idealnie zastępującego mięso mielone);

- seitan: zamiennik mięsa przygotowany na bazie białka pszennego - glutenu. Można wykonać go samodzielnie, poprzez wypłukanie z miasta skrobi lub kupić gotowy gluten w proszku;

- gotowe pulpety, kotlety, parówki, wędliny lub burgery: są to produkty wysoko przetworzone. Mimo że często smakują naprawdę dobrze, zalecamy sięgać po nie dość rzadko

- strączki: mięso można zastąpić również strączkami, takimi jak soczewica, ciecierzyca, fasola czy groch. Idealnie sprawdzają się one jako baza do przygotowania domowych pieczeni, pasztetów i kotletów, a także dodatek do zup, gulaszy lub ragu.

 

Kuchnia wegetariańska - propozycje dań obiadowych. Pierogi, naleśniki, zupy i nie tylko

Jaką postać mogą mieć wegetariańskie obiady? Dokładnie taką samą jak te mięsne. Bez mięsa łatwo przygotujecie właściwie wszystkie potrawy znane z tradycyjnej diety - np. pierogi, naleśniki czy zupy. Co ważne, nie musicie też rezygnować z ulubionych potraw, do których przygotowania korzystaliście dotąd z mięsa. Mięso mielone możecie zastąpić np. wspomnianym lub granulatem sojowym, mielonym seitanem czy gotowaną czerwoną soczewicą. Burgery, poza gotowymi produktami, możecie przyrządzić ze strączków, kaszy i tofu. Sporo pomysłów na pyszne, wegetariańskie dania znajdzie na stronie Simply V.

 

Wegetariańskie potrawy z kaszą jaglaną: burgery, puddingi, sałatki, placuszki lub pasty na kanapki

Jednym ze składników, które na diecie wegetariańskiej okazują się szczególnie przydatne, jest kasza jaglana. Lista jej zalet jest naprawdę długa. Jest tania, dostępna właściwie w każdym sklepie spożywczym i bardzo zdrowa - bogata w błonnik, mikro i makroelementy oraz białko. Na jej popularność wśród wegetarian wpływa też mnogość sposobów, na które można je przyrządzić. Często pełni funkcję dodatku do obiadu, ale z powodzeniem przygotujecie z niej także kotlety i burgery, a nawet ciasta.

 

Co zrobić z orzechami włoskimi? Pizza, pesto, makaron lub granola na śniadanie. Kilka propozycji

W diecie wegetariańskiej nie powinno też zabraknąć orzechów włoskich i innych typów. Podobne do nich właściwości mają ponadto różnego rodzaju pestki i nasiona - np. słonecznika, dyni czy pini. Są one źródłem białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza jedzeniem na surowo lub jako składnik deserów i śniadań, składniki tego typu możecie wykorzystać w kuchni na wiele sposób. Właściwie wszystkie mogą posłużyć do wykonania pesto - z dodatkiem np. bazylii, rukoli, pietruszki bądź jarmużu. Z orzechów nerkowca możecie zaś przygotować wiele past kanapkowych. Siekane orzechy włoskie bardzo dobrze sprawdzą się ponadto na pizzy - np. w towarzystwie oliwek i pieczonej papryki.