Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Demontaż - pierwszy krok w remoncie kuchni

Dodano: 15 grudnia 2020; Na remont kuchni decydujemy się z wielu powodów. Może być nią konieczność wyremontowania pomieszczenia ze względów bezpieczeństwa, może to być chęć zmian lub potrzeba innego układu kuchni, aby był bardziej funkcjonalny. Niezależnie od przyczyn remontu zawsze jest to wyzwanie i zwykle wiąże się z koniecznością demontażu.

Demontaż - szansa na zupełnie nową kuchnię

Dlaczego nierzadko wybieramy całkowity demontaż kuchni zamiast próbować pracować na tym, co już mamy? Zdemontowanie kuchni pozwala na to, o czym niejednokrotnie marzymy aranżując od nowa pomieszczenie - projekt w całości wg własnej wizji. Nie musimy wówczas sugerować się dotychczasowym układem mebli czy stylem. Jeśli pozwalają na to wymiary pomieszczenia, możemy np. zamiast ciągu szafek i blatów postawić na nowoczesną wyspę, która staje się bardzo popularnym rozwiązaniem, wykorzystywanym w wielu dzisiejszych wnętrzach. Czasami decydujemy się na demontaż, ponieważ korzystanie z dotychczasowych rozwiązań byłoby zbyt uciążliwie czy nawet niebezpieczne - dzieje się tak kiedy stan techniczny nie pozwala na dalsze, bezpieczne używanie mebli kuchennych ze względu na ich liczne uszkodzenia, czy instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej ze względu na ryzyko poważnej awarii. Warto wtedy zdecydować się na duży krok i generalny remont całego pomieszczenia - a to wiąże się właśnie z rozłożeniem na czynniki pierwsze całej kuchni.

Samemu czy z pomocą fachowców?

To, czy podczas demontażu będziemy korzystali z pomocy fachowców czy zabierzemy się do prac sami, zależy od naszych subiektywnych preferencji i umiejętności. Jeśli takowe posiadamy, to nic nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie od A do Z przeprowadzić cały remont. Jeśli jednak mamy co do tego wątpliwości, rekomenduje się skorzystanie z pomocy fachowców, którzy przeprowadzili podobnych demontaży już znacznie więcej, a co za tym idzie, mają większe doświadczenie i to, co dla nas może okazać się nieprzyjemną niespodzianką, dla ekspertów będzie czymś, co przewidzieli i czemu z łatwością mogą zaradzić. Sprawa, przy której trzeba na pewno skorzystać z pomocy fachowców, to utylizacja odpadów, które będą w czasie remontu i demontażu na pewno się generowały. Potrzebny będzie wywóz gruzu Warszawa - odpady trafią na legalne wysypisko, gdzie będa wstepnie posegresowane i będą częściowo recyklingowane. Nie decydujmy się na wyrzucenie starych płytek czy kawałków betonu do kubłów na śmieci komunalne - takie działanie nie tylko jest zabronione ale też szkodliwe dla środowiska.

Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim zacznijmy od opróżnienia wszystkich mebli. Zastawa stołowa, garnki, przybory - wszystko to, co zajmowało do tej pory kuchenne meble, a czego nie chcemy wyrzucać, najlepiej jest zapakować w opisane kartony. Zapewni to pewien ład i porządek - jeśli trzeba będzie coś na szybko znaleźć, będzie wiadomo, gdzie danej rzeczy należy szukać. Kartony z zawartością najlepiej wynieść do innego pomieszczenia, w którym nie będą przeszkadzać. Następnie pora na zamknięcie dopływu wody, prądu oraz gazu. Gdy to zrobimy można razem z fachowcami rozpocząć pełen demontaż - wynoszenie mebli, rozkręcanie sprzętów, zdejmowanie blatów, odłączanie dużego AGD, takiego jak piekarnik czy zmywarka do naczyń. Wszystkie mocowania, które nie będą się już nadawały do użycia, a także wszelkie części metalowe, drewniane, bądź odłamki betonu czy kafelków trzeba umieszczać w specjalnych pojemnikach na gruz. O kontenery na gruz w Warszawie warto zadbać jeszcze na etapie planowania remontu i umówić wcześniej termin ich dostarczenia, ponieważ cieszą się bardzo dużym powodzeniem - ułatwiają przeprowadzanie prac remontowych i są bardzo wygodnym sposobem na pozbywanie się tego, co nie nadaje się do ponownego użycia w naszej kuchni, np. stary zlewozmywak, szafki czy zdjęta ze ścian boazeria.


Demontując kuchnię warto uporządkować zawartość szafek i zdeponować ją w innym pomieszczeniu, tak, aby nie przeszkadzała w remoncie. Pamiętajmy o odłączeniu od prądu, wody i gazu wszelkich urządzeń. Przygotujmy wywóz gruzu Warszawa, aby w bezpieczny sposób utylizować wszelkie poremontowe odpady. Jeśli nie czujemy się na siłach, by demontaż przeprowadzić samemu, skorzystajmy z pomocy doświadczonych fachowców.