Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Dodano: 18 czerwca 2020; Dawniej w domach jednorodzinnych i mieszkaniach to źródło ogrzewania definiowało fakt, w jaki sposób ciepło było oddawane do atmosfery. Dziś stare kotły zasypowe na paliwo stałe są zastępowane rozwiązaniami, które zdecydowanie łatwiej poddać regulacji – zaliczyć tutaj można między innymi ogrzewanie gazowe oraz pompę ciepła, a także niezależne i komfortowe maty elektryczne. Przy takich możliwościach warto pokusić się o komfort ciepłej podłogi pod stopami.

Równomierne rozmieszczenie ciepła

Przy podłogówce ciepło rozchodzi się w zupełnie odmienny sposób niż w przypadku klasycznej metody konwekcyjnej. Przede wszystkim podłoga oddaje temperaturę całą swoją powierzchnią grzewczą w sposób równomierny. Ma to znaczenie szczególnie na dużych powierzchniach, np. w otwartych salonach, połączonych z aneksem kuchennym i ciągiem komunikacyjnym. W takich miejscach trzeba zastosować więcej grzejników, a wykorzystując potencjał podłogówki, da się rzecz rozplanować odmiennie, ogrzewając całość.

Niższe temperatury, większa kontrola

Faktem jest, że przy ogrzewaniu podłogowym można z powodzeniem zastosować nieco niższą temperaturę zadaną, uzyskując ten sam efekt. Skłaniając się ku takim rozwiązaniom, jak dostępne w ofercie https://zamel.com/ elektryczne maty, użytkownik zyskuje też pełną kontrolę nad dowolnie wydzielonymi strefami. Oznacza to, że można ustalić wyższą temperaturę otoczenia w łazience, gdzie jest to konieczne, a niższą np. w sypialni, w której w trakcie nocy człowiek lepiej funkcjonuje, gdy organizm nie jest dodatkowo przegrzewany. Całość składa się na wyjątkowy komfort i dowolność w sterowaniu. Gdy dodać do tego harmonogramy grzewcze, pozwalające ograniczyć temperaturę w domu, gdy mieszkańcy znajdują się poza nim, to dochodzi również spora oszczędność pieniędzy.

Brak grzejników, czyli więcej miejsca

Punkty cieplne w postaci grzejników są zazwyczaj umieszczone w okolicach okien. Potencjalnie nie zajmują tym samym miejsca dla mebli, lecz jest to przekonanie dość złudne. Pod oknem wolnym od elementów grzewczych można ustawić np. biurko czy komodę, nie ograniczając tym samym cyrkulacji powietrza. Jedyne, o czym warto pamiętać przy podłogówce, to wybór mebli z nóżkami — kilkucentymetrowy prześwit pomiędzy podłogą pozwoli oddać energię cieplną do atmosfery, a nie ogrzewać jedynie sam przedmiot.

Przeczytaj również: Jakie są koszty w eksploatacji oraz instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego domu?

Montaż pod płytkami, panelami, a nawet wykładziną

Podłogówka może swobodnie wiązać się z różnymi warstwami wierzchniego wykończenia podłogi. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będą płytki podłogowe i gresy, które tworzą świetny duet z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym i wodnym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby maty grzewcze ukryć pod panelami oraz deską barlinecką. Odpowiednio przygotowane podłoże nie wyklucza również różnego rodzaju wykładzin, które powoli wracają do łask wśród kreatorów wnętrzarskiej mody. Ze względu na fakt dużej uniwersalności nie trzeba się obawiać, że przy obecności podłogówki inwestor jest skazany na dopasowanie się z jednym tylko materiałem wykończeniowym.