Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Dwuzmianowość, brak miejsca... Rozbudowa szkoły w Kątach bardzo potrzebna

Dodano: 25 września 2019; W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kątach od trzech lat dzieci uczą się w systemie zmianowym. Brakuje sal lekcyjnych, a zaplecze sanitarne jest dość ubogie. W przyszłym roku ma ruszyć rozbudowa placówki.

Trudne warunki lokalowe i nauka na dwie zmiany

Szkoła w Kątach ma szczególny charakter. Jest to zespół szkolno-przedszkolny, gdzie uczy się 237 uczniów i aż 68 przedszkolaków. Uczniów przybywa z roku na rok. Po pierwsze doszły siódme i ósme klasy, po drugie przybywa mieszkańców. Kiedyś tworzono tylko jedną pierwszą klasę, teraz są dwie i szacuje się, że dzieci, które będą uczęszczały do tej placówki będzie co raz więcej.    

- Warunki lokalowe są trudne. Brakuje sal lekcyjnych i zaplecza sanitarnego - przyznaje Arletta Zduńczyk, dyrektor placówki.

Wprowadzona w ostatnim czasie reforma oświatowa wymusiła zastosowanie dwuzmianowości. Na dwie zmiany uczą się najmłodsi uczniowie (klasy 1-3), ponieważ mają najmniejszą ilość materiału do zrealizowania. Druga zmiana zaczyna lekcje o godzinie 12.00, a kończy o godzinie 15.25. Zajęcia dodatkowe trwają nawet do 16.15.

Robią co mogą

Dyrekcja placówki przekonuje, że robi wszystko, aby warunki nauki były jak najbardziej przyjazne. Dzieci mają zapewnioną opiekę na świetlicy szkolnej od 7.00 do 16.30. W razie potrzeby pracuje tam nawet dwóch nauczycieli. - Gdy tylko pogoda pozwala wszyscy uczniowie i nauczyciele spędzają długą przerwę na świeżym powietrzu - mówi Arletta Zduńczyk. Do dyspozycji uczniów jest również psycholog, pedagog oraz logopeda.

 Rozbudowa placówki w Kątach jest priorytetem

Jeśli chodzi o sytuację lokalową w szkołach w gminie Góra Kalwaria, najtrudniejsza panuje w Kątach i Czersku, w dużo mniejszej skali także w Szkole Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii. – Szkoła podstawowa w Kątach jest traktowana priorytetowo, ponieważ jest położona w szybko urbanizującym się terenie. Zwiększająca się liczba mieszkańców może sprawić, że warunki panujące w tej placówce mogą stać się jeszcze trudniejsze – podkreśla wiceburmistrz Mateusz Baj. – Dodam, że te trudności nie pojawiły się z dnia na dzień, one narastały. Nowe władze gminy już na pierwszej sesji rady miejskiej tej kadencji dostrzegły ten problem i podjęły decyzję o rozbudowie szkół w Kątach i Czersku.

Zgodnie z umową z wykonawcą projektu, ma on przekazać gminie gotową dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę w grudniu. - Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozbudowa szkoły rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa dwa lata. Planujemy, że dzieci rozpoczną naukę w nowej części placówki 1 września 2021 roku – informuje Mateusz Baj.

Jakie mogą być zagrożenia dla tej inwestycji? Brak pieniędzy. Tegoroczne decyzje władz państwa o obniżeniu podatku PIT z 18 na 17 proc., czy zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia w przyszłym roku mocno odcisną się na finansach gminy Góra Kalwaria. Wedle wstępnych szacunków, może ona otrzymać prawie 5 mln zł mniej z udziału w podatku dochodowym płaconym przez mieszkańców. To około 1/3 kwoty, jaką średnio w ostatnich latach przeznaczała nasza gmina na inwestycje. Radnym będzie zatem trudniej podzielić to, co w budżecie pozostanie. Na stan finansów wpłynie też podwyżka dla nauczycieli (którą w znacznej części musi sfinansować gmina) oraz znaczące podwyżki cen prądu.

Jak poinformował nas magistrat szacowany koszt rozbudowy może pochłonąć około 4,5 mln zł. W Kątach przybędą cztery dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne, a także kuchnia, jadalnia, biblioteka i szatnia oraz pomieszczenia gospodarcze i biurowe. Ponadto z myślą o osobach z niepełnosprawnością powstanie winda.

Fot. Robert Korczak

(kar)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (17)

xyz

Data: 25 września 2019, 18:30 Nie bardzo rozumiem to jojczenie na zmianowość w szkołach. Chodziłam do podstawówki już prawie 20 lat temu i doskonale pamiętam jak chodziło się na 12, a kończyło o 16. I co? I nikt nie umarł ani nikomu korona z głowy nie spadła. Jakieś dziwne czasy nastały, robi sie kaleki z tych dzieciaków.

Aga

Data: 25 września 2019, 20:25 Rozumiem że szkoła w Kątach wymaga rozbudowy ale jeśli chodzi o szkołę w Czersku to nie rozumiem jednego...??? Po jaki czort przyjmowana jest taka ilość dzieci wiedząc że nie ma miejsc???? Tym bardziej że niedaleko znajduje się szkoła w Coniewie z obwodu której jest kupe dzieci chodzacych do Czerska.Wiem że rejonizacja nie jest teraz obowiązkowa,ale na miłość boską tu chodzi o jakość a nie o ilość!!!! Nie ważne że dzieci mają lekcje na korytarzu tylko wazne aby ich było dużo w szkole!!! Chore......

Rozbudowa szkoły w Czersku

Data: 26 września 2019, 08:10 A dlaczego Redakcja nie napisała, że również w szkole w Czersku brakuje sal lekcyjnych, zajęcia z polskiego czy matematyki uczniowie mają na świetlicy razem z innymi dziećmi czekającymi na lekcje lub będącymi po lekcjach.
W Czersku też panuje tłok w salach i na korytarzach, brakuje specjalistycznego wyposażenia do sal. Dlaczego gmina nie realizuje inwestycji w Czersku? O to trzeba pytać władze.
W przypadku Kątów i Czerska podjęta została odpowiednia uchwała rady miejskiej, a burmistrz Strzyżewski wielokrotnie potwierdzał w obecności uczniów, nauczycieli i rodziców, że szkoła w Czersku będzie rozbudowywana. Dlaczego nic się nie dzieje, a wiceburmistrz Baj mówi tylko o szkole w Kątach. Czy rodzice muszą się cały czas upominać o swoje prawo do kształcenia dzieci?
Prosimy, żeby Redakcja portalu zajęła się też tematem Czerska, bo tam są wielkie potrzeby i poważne problemy do rozwiązania.


nsz

Data: 26 września 2019, 09:37 Wy się pytacie dlaczego AS tylko obiecuje, że coś zrobi, a potem nic nie robi? Bo to jest polityk, a nie gospodarz. Przy takiej rozbudowie szkoły to potrzeba dużo pieniędzy, czasu i wiedzy. Łatwo popełnić błąd. On woli biegi zająca, gadać o skarpie, czy brzance. Bo tam można sobie zrobić zdjęcie, wrzucić w sieć. Szybka akcja, dużo lajków. Szkołę będą budować kilka lat i tylko kilkudziesięciu rodziców zadowolonych. Warto? Dla polityka nie.

zuza

Data: 26 września 2019, 10:21 podzielam zdanie NSZ o naszym burmistrzu, tylko się lansuje na zdjęciach w bieganiu, morsowaniu, kibicowaniu, organizowaniu imprez a ważne sprawy naszej gminy są omijane szerokim łukiem. Nic się nie dzieje odkąd na stanowisku Burmistrza zasiadł Pan Strzyżewski. Nie powstają nowe drogi, brak kanalizacji i odwodnienia w Kątach jest przyczyną umierania lasu, drzewa z umierającego lasu stanowią niebezpieczeństwo na trasie Kąty - Mikówiec, każdy wiatr powala je jak zapałki. Żałuję swojego głosu oddanego na Pana Arkadiusza, miałam nadzieję, że młody, wykształcony człowiek pchnie nasze miasto ku lepszemu.

ja

Data: 26 września 2019, 10:24 Redakcjo - zainteresuj sie warunkami szkoły w Czaplinku - nieporównywalnie gorszymi...

Wojtek

Data: 27 września 2019, 02:01 Jedynie Podatek Katastralny naliczany od wartości nieruchomosci (w tej chwili obowiazuje tylko tzw. podatek rolny zależny od wielkości nieruchomości) rozwiązałby wszelkie problemy natury finansowej na poziomie samorządów. W większości państw rozwiniętych tak w ue jak i za oceanem taka właśnie danina pobierana jest od każdego właściciela każdej nieruchomości. Podatek ten to nie kilkaset złotych rocznie a nawet kilka tysięcy..i pieniążki sa.

pisowiec

Data: 27 września 2019, 12:36 @ Wojtek
Widzę że gościu niczego się nie dorobił i niczego nie osiągnął
Gdybyś ciężką praccą zakupił działkę i wybudował dom inaczej byś śpiewał.
Mieszkasz kątem u ludzi za czynsz 50 zł i narzekasz frustracie niemiły.

nsz

Data: 27 września 2019, 14:57 @Aga
a to nie w szkole w Coniewie był problem z imigrantami?

pytek

Data: 27 września 2019, 19:19 Uczniów przybywa z roku na rok... - a w tym ilu s p o z a gminy?

Aga

Data: 28 września 2019, 07:26 Do nsz: był jak najbardziej ,ale dzięki determinacji rodziców( o której było jak zapewne wiesz,dość głośno) i zmianie dyrekcji żadnego problemu z nimi już na szczęście nie ma.

abc

Data: 1 października 2019, 15:23 Potrzebna jest nowa szkoła a nie ciągłe rozbudowywanie starych placówek.

pytek

Data: 2 października 2019, 15:22 Adminie - czy tylko ta szkoła ma problemy???
Czy wybiórcze lobbowanie?

wyborca

Data: 2 października 2019, 21:53 w pełni zgadzam się z wnioskiem abc - potrzebna jest nowa szkoła!!! Zwiększanie placówek, liczby uczniów wpływa negatywnie na procesy poznawcze i wychowawcze. Duża szkoła, to nadmierny hałas, anonimowość, mniejsza kontrola, większe zagrożenie wypadkami, agresją itp. No ale obecna władza centralna -PiS edukację, czyli najważniejszy czynnik rozwoju ma na ostatnim miejscu. Głupim narodem łatwiej można manipulować

nsz

Data: 3 października 2019, 08:18 @wyborca
akurat decyzje o rozbudowie szkół podejmuje samorząd. Burmistrz i wice są z PO. Jeden startował kiedyś do sejmiku z hasłem baj baj korki, drugi był wicestarostą z ramienia PO.
Nie lubię PiSu, ale zrzucanie na nich winy, że ludzie PO nie budują nowych szkół to już przesada.

Aaa.

Data: 20 listopada 2019, 20:05 A po co kuchnia w szkole?To moze i internat by się przydał, albo cos jak pokoj do drzemki?

sp czersk

Data: 21 listopada 2019, 23:27 @zuza
popieram, z każdym dniem coraz bardziej wstydzę się głosu oddanego na obecnego burmistrza. Nigdy więcej.
Takiego rozpasania w urzędzie najstarsi nie pamiętają, nie pamiętają głównie tego, że to my jesteśmy ich pracodawcami, zatrudniamy ich po to, by dbali o nasze dobro.
P.S. Obraz szkół w to pochodna stanu całej gminy.