Dziękujemy za 120 lat służby, pomocy i gotowości!

Dodano: 4 września 2023; Joanna Kuźmin-Wańkowicz W ubiegłą sobotę odbył się Jubileusz 120-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii.

Część oficjalną o godzinie 11.00 rozpoczęła zbiórka jednostek OSP i formowanie szyku przed kościołem parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Po  uroczystej mszy świętej przemaszerowano na miejsce uroczystości - pod remizę OSP w Górze Kalwarii.

Tam odbyło się: złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, podniesienie flagi państwowej, przedstawienie rysu historycznego OSP, odczytanie uchwał i decyzji o odznaczeniach indywidualnych, wręczenie odznaczeń, ślubowanie dziecięcej i młodzieżowej drużyny strażackiej, przekazanie nowego, lekkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego oraz ambulansu.

Jednostka ochotniczej Straży Ogniowej w Górze Kalwarii powstała w 1902 roku, choć nie zachowały się dokumenty potwierdzające tę informację. Założycielem i pierwszym komendantem był Antoni Lech, a pierwszy wóz gaśniczy to był prosty beczkowóz, do którego zaprzęgano konia.

Z inicjatywy Władysława Szymańskiego, który był drugim komendantem, ale także przedwojennym burmistrzem Góry Kalwarii, na siedzibę Straży Ogniowej przeznaczono drewnianą  szopę przy ulicy Senatorskiej dzisiaj ul. Ks.Sajny. Na budynku był napis „GórskoKalwaryjska Straż Ogniowa”. Z dobudowanej w późniejszym czasie wieży prowadzono obserwację terenu miasta i okolicy.

Takie były początki OSP w Górze Kalwarii. Członkowie od samego początku wykazywali się ogromną odwagą, odegrali znaczącą rolę także w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Dzisiaj jednostka liczy 47 druhów w tym 32 czynnych biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Od lat jest w czołówce najczęściej wyjeżdżających ochotniczych straży do zdarzeń na terenie województwa  mazowieckiego. Rok temu powstała Młodzieżowa i Dziecięca Drużyna Pożarnicza, która liczy prawie 70 członków a ich opiekunami są Magdalena i Andrzej Kindzierscy.

Po części oficjalnej  na terenie za remizą i boisku SP nr 1 odbyły się koncerty,był wielki plac zabaw z dmuchańcami,bezpłatna grochówka, wata cukrowa i popcorn. Dodatkowo otwarto ogródek grillowo-piwny. Mieszkańcy korzystając z licznych atrakcji, straganów, mogli posłuchać na żywo koncertów: Orkiestry Dętej OSP Karczew, zespołu disco polo Power Boy, zespołu Joker i do p,późnych godzin nocnych  uczestniczyć w zabawie, którą poprowadził Dj Michał.

Dawo z takim przytupem nie kończyliśmy lata w naszym mieście.Dziękujemy OSP za 120 lat służby, pomocy i gotowości. Młodzieżowej drużynie strażackiej życzymy sukcesów i wytrwałości. To piękne co robicie. Dziękujemy za zorganizowanie tak fantastycznej imprezy i kolejnych 120 lat rozwoju i pomyślności!
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

Magdalena Kindzierska

Data: 4 września 2023, 14:55 Dziękujemy za wszystkie dobre słowa, życzliwość i wszelkie wsparcie.

OSP

Data: 5 września 2023, 13:26 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mieszkaniec

Data: 7 września 2023, 06:41 Najlepsza impreza w tym mieście od dłuższego czasu ,dziękujemy wam strażacy za wszystko co robicie dla miasta i ludzi

Wyborca

Data: 7 września 2023, 22:42 Dziękujemy