Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Dzień Kultury Żydowskiej GER

Dodano: 19 kwietnia 2022; W niedzielę, 24 kwietnia 2022 r., w Górze Kalwarii będziemy obchodzić Dzień Kultury Żydowskiej. W programie tegorocznej edycji znalazły się: spektakl dla dzieci, warsztaty wycinanki dla młodzieży i dorosłych, wernisaż wystawy wycinanki żydowskiej oraz monodram o pierwszej premier Izraela.

Obchody zainauguruje przedstawienie dla dzieci oparte na przezabawnej wierszowanej historyjce mistrza Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Po spektaklu młodzież i dorośli mogą wypróbować swoich sił w wycinankach żydowskiej oraz urzeckiej (na warsztaty obowiązują zapisy).

Forma wycinanki łączącej motywy symboliczne, ornamenty i tekst jest od wieków zako-rzeniona w tradycji żydowskiej. Wycinanki bliskie te tradycyjnej formie, jak interpretacje żydowskich tekstów i symboli będzie można obejrzeć podczas wernisażu wystawy Moniki Krajewskiej „Pomiędzy dwoma światami”. Mocnym akcentem wydarzenia będzie monodram Tiny Winnickiej „Balkon Goldy” .

Zapraszamy.

Program:

10.30 – „Pchła Szachrajka” spektakl dla dzieci. Bilety 10 zł
11.30 – Warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzi Monika Krajewska i urzeckiej prowadzi Marianna Król (obowiązują zapisy – sms pod numer 533 503 092. Liczba miejsc ograniczona)
13.30 – Wernisaż wystawy Moniki Krajewskiej pt. „Pomiędzy dwoma światami”
17.00 – Monodram Tiny Winnickiej „Balkon Goldy”.  Wstęp wolny

Bilety
https://biletyna.pl/Gora-Kalwaria/Osrodek-Kultury

Pchała Szachrajka

Szalone pchle brewerie, które uczą bawiąc i bawią ucząc. Jan Brzechwa napisał piękny literacko tekst o przygodach małej z pozoru pchełki, która wyczynia różne psoty, by przystawić lustro dorosłym. Pchła lubi robić różne żarty, aby życie było ciekawe i nabrało trochę sensu. Przedstawienie przygotowane przez aktorki Teatru Żydowskiego jest zarówno skierowane do najmłodszych widzów, jak i do ich rodziców.

Mamy nadzieję, że nikt nie będzie się nudził. Zapewniamy, że historia małej pchełki tak was wciągnie, że trudno wam będzie opuścić teatr. Wyobraźnia działa – zanurzmy się w nią.

„Pomiędzy dwoma światami” – wystawa wycinanki żydowskiej inspirowana dramatem „Dybuk” Sz. An-skiego

Prezentowane tu wycinanki-kolaże powstały z inspiracji słynnym dramatem Sz. An-skiego „Dybuk „Na pograniczu dwóch światów” . Monika Krajewska wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonący” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli.  

Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synago¬gach i muzeach. Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Indywidualne wystawy jej wycinanek odbyły się m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (2000 i 2016), Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej), w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Monodram Tiny Winnickiej „Balkon Goldy”

Amerykański „one-woman show” o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir.

Sztuka opowiada nie tylko drogę Goldy Meir z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących osobowości XX wieku. To opowieść o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Golda Meir mówiąc z perspektywy całego życia, raz po raz wpada w sam środek historii, by ponownie rządzić światem.

„Balkon Goldy” był najdłużej granym monodramem w historii Broadwayu, a grająca Goldę Tovah Feldshuh była za tę rolę nominowana do nagrody Tony a także otrzymała Drama Desk Award.

W Teatrze Żydowskim „Balkon Goldy” reżyseruje Marta Miłoszewska. , a w rolę Goldy Meir wciela się znakomita Ernestyna Winnicka.

Autor: William Gibson
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Marta Miłoszewska
Scenografia: Ewa Łaniecka
OBSADA:
Golda Meir - Ernestyna Winnicka
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (1)

nikos

Data: 25 kwietnia 2022, 16:41 "Będziemy obchodzić"... A kto konkretnie? Bo ja nie...