Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Dziennikarze radiowej Jedynki odwiedzą Górę Kalwarię

Dodano: 15 listopada 2019; W najbliższą sobotę 16 listopada dziennikarze radiowej Jedynki ponownie wybiorą się w podróż, by odkrywać kolejne regiony Polski. Następnym przystankiem na trasie audycji „Jedyne takie miejsce” będzie Góra Kalwaria.

Na początku była Góra i wieś rycerska, potem miała tam powstać Nowa Jerozolima. Kilka wieków później Góra Kalwaria była już znanym ośrodkiem religijnym mazowieckich Żydów. Dziś jest blisko 12-sto tysięcznym miastem z dużymi ambicjami, które czerpie z przeszłości, ale i odważnie patrzy w przyszłość.

W sobotniej audycji „Jedyne takie miejsce” (godz. 9.00-12.00) dziennikarze radiowej Jedynki – Marta Januszewska i Grzegorz Frątczak, wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiają m.in. o Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego – współtwórcy Nowej Jerozolimy oraz o odkrywaniu na nowo mikroregionu Urzecze. Przybliżona zostanie również historia dworu Cadyka Altera. Po Górze Kalwarii słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia oprowadzą lokalni patrioci i znawcy historii: ks. Jan M. Rokosz, kustosz sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego, Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy – twórcy prywatnego Muzeum Regionalnego i Łukasz Maurycy Stanaszek – antropolog i archeolog, kustosz dyplomowany, badacz i odkrywca Urzecza.

Ponadto poruszone zostaną tematy dotyczące przyszłości miasta w związku z planami budowy portu rzecznego. Miłośników dobrego jedzenia z pewnością zainteresują rozmowy o kuchni Urzecza i pobliskich sadach, które również są wizytówką regionu. O rozwoju miasta i tradycjach kulinarnych w plenerowym studiu radiowej Jedynki w holu zabytkowego Ratusza Góry Kalwarii opowiedzą m.in. Dariusz Falana, Grażyna Leśniak z Fundacji Binduga i Marek Bąk.

(inf. prasowa)


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (6)

sarkastyczny

Data: 15 listopada 2019, 13:15 Jedyne takie miasto w Polsce gdzie czas zatrzymał się 50 lat temu?

xxx

Data: 15 listopada 2019, 16:54 A przewodniczący, znany doktor historii głosu nie zabierze?

Nobo

Data: 15 listopada 2019, 17:34 @ sarkastyczny
Radio, to teatr wyobraźni. To może warto dać sobie szansę...

?

Data: 16 listopada 2019, 07:56 Dawno młodego Vizira Kajzera nie było.

??

Data: 16 listopada 2019, 16:51 I co się zadziało; pytam, bo oPiSanej stacji nie słucham - dla zdrowotności...

Kustosz

Data: 18 listopada 2019, 11:28 Zamiast nadawać z holu ratusza powinni wejść do jakiegokolwiek pomieszczenia, wtedy by zobaczyli w jakich skandalicznych warunkach muszą tam pracować ludzie. Wczesny PRL... to by dopiero była historyczna ciekawostka...