Ekologiczna troska

Dodano: 7 lutego 2023; Negatywne zmiany w środowisku i ocieplenie klimatu sprawiają, że coraz poważniej podchodzimy do tematu ekologii. Nawet te najmniejsze cegiełki budują mury naszej przyszłości. Jak wdrożyć ekologiczne podejście w codzienne, rodzinne życie? Czy dawne, tradycyjne metody opieki nad najmłodszymi sprawdzą się we współczesnym świecie?

Ewolucja pieluch

Kilka dekad temu powszechnie stosowane były wielorazowe pieluchy dla dzieci. Wynikało to z braku znanych obecnie technologii, a także ze względów ekonomicznych. Z czasem zostały one wyparte przez wygodne w użyciu jednorazowe pieluchy. Wygoda, komfort, pozbycie się obowiązku regularnego prania sprawiło, że podbiły one przebojem rynek środków higienicznych dla dzieci. Niestety ich używanie ma także swoje ciemne strony. Regularna zmiana pieluszek to konieczność, aby zapewnić dziecku komfort oraz uniknąć podrażnień skóry, jednak zmiana pieluszek kilka lub kilkanaście razy dziennie sprawia, że generowane są kilogramy odpadów, które nie mogą zostać w żaden sposób skutecznie przetworzone, zatem lądują na wysypisku jako hałdy śmieci,  rozkładające się przez dziesięciolecia.

 

Retro w nowoczesnej odsłonie

Po wielu latach generowania odpadów nastawienie proekologiczne sprawiło, że myślenie o higienie pieluszkowej zostało zmienione. Dawne rozwiązania okazały się ratunkiem dla środowiska. Używane wcześniej pieluchy tetrowe obecnie mają nowoczesne towarzystwo w postaci pieluch wykonanych z innych materiałów. Pieluchy muślinowe są o wiele delikatniejsze dla wrażliwej skóry dziecka, a tkanina wykonana z włókien bambusowych zapobiega rozwojowi bakterii. Jest wiele możliwości dopasowanych do indywidualnych potrzeb dziecka i rodzica. Dodatkowo niegdyś białe, dziś pieluchy wielorazowe są dostępne w wielu kolorach oraz udekorowane pięknymi wzorami.

Pieluchy wielorazowe są znakiem naszych czasów. Dzięki nim możemy zmniejszyć znacząco ilość odpadów, a tym samym zadbać o środowisko jednocześnie dbając o pupy naszych najmłodszych. Przyszłość naszych dzieci jest w naszych rękach i zależy w dużym stopniu od wyborów, których dokonujemy teraz.