Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 w Czersku

Dodano: 10 września 2024; Informacja prasowa Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku po raz XXVII zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa, które odbędą się w niedzielę, 15 września. W ramach tegorocznych obchodów zapraszamy w podróż po tradycjach i kulturach nadrzecznych.


News will be here

W niedzielę, 15 września rozpocznie się 27. już edycja Europejskich Dni Dziedzictwa na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. W trakcie całego wydarzenia odbęda się warsztaty, pokazy, na zamkowej scenie wystąpią ludowe zespoły Wyczółki i Urzeczeni, a o godz. 16.00 zapraszamy na koncert finałowy zespołu Tekla Klebetnica.

Program:
12.00 Hejnał Czerska z wieży bramnej, powitanie
12.20 koncert zespołu URZECZEni z Czerska
13.15 koncert zespołu Wyczółki
14.30 warsztaty taneczne na dziedzińcu zamkowym
16.00 koncert Kapeli Tekli Klebetnicy
17.00 koniec  

Wydarzenia towarzyszące:

Warsztaty:
•    haft z nadwiślańskiego Urzecza, haft lasowiacki, szkutnik, powroźnik, bartnik, warsztaty kulinarne, degustacja potraw z Urzecza, warsztaty i animacje dla dzieci inspirowane Urzeczem, warsztaty taneczne

Stoiska:
•    Nadwiślańska Binduga (Binduga z Cieciszewa i Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza z Piaseczna)
•    Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku
•    Rękodzieło
•    Stoiska producentów regionalnych: Księżycowa Pasieka z Wólki Dworskiej, Soki Dolina Czerska, Cydr Czerski Agropol Potycz, wędliny z Karczewa
•    Ryszard Rawski – stare odmiany drzew owocowych
•    Stoiska rzemieślnicze
•    Rękodzieło artystyczne: Eugeniu Węgiełek, Andrzej Graczyk, Adam Kowalczyk, Marek Łukasik
•    Gastronomia:

Koło Gospodyń Wiejskich Dwórki Królowej Bony
Koło Gospodyń Wiejskich Machcianki
Karczma zamkowa u Andrzeja i Ani

W wieży bramnej będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną zespołu Urzeczeni.

Wydarzeniem towarzyszącym EDD jest spacer po zamku i wokół niego, który poprowadzą członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku: Joanna Zwolińska i Piotr Rytko. Uczestnicy spaceru będą odkrywali ciekawostki związane z dawnym czerskim grodem i zamkiem zlokalizowanym nad Wisłą. Spacer odbędzie się w ramach projektu związanego z wydaniem przewodnika "Spacerownik po Czersku". Zbiórka o godz. 10.00 przy kasach zamkowych.

W ramach tegorocznych obchodów odbędą się również przejazdy autobusem między rynkami w Piasecznie i Czersku trasą dawnej grójecko – piaseczyńskiej kolejki wąskotorowej.

Przejazd w obie strony jest bezpłatny. Szczegółowy rozkład jazdy na stronie www.zamekcersk.pl

Tego dnia na zamkowym dziedzińcu będzie się również odbywało wydarzenie VIVA MAGNUS, podczas którego wspólnie z  rekonstruktorami historycznymi sięgniemy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. Szczegóły tego wydarzenia na zamekczersk.pl oraz w wydarzeniu na facebooku.

Podczas XXVII Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniu 15.09 wstęp na zamek jest bezpłatny!

Do zobaczenia w Czersku!


GDZIE: Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
KIEDY: Niedziela, 15 września 2024, godz. 12.00-17.00
Wydarzenie na Facebooku: XXVII Europejskie Dni Dziedzictwa
Więcej szczegółów na zamekczersk.pl

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii  i Stowarzyszenie Binduga
Partnerzy: Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza, Centrum Kultury w Piasecznie, Piaseczyńsko Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej,  Mazovia Bank Góra Kalwaria, Powiat Piaseczyński, Gmina Góra Kalwaria, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Czersk, obecnie urokliwa, otoczona sadami wieś na wysokiej wiślanej skarpie, niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich, potem własnością królów polskich.

Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Chociaż w ciągu wieków został mocno zniszczony, to jego wyniosłe wieże górujące nad okolicą nadal świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.

Zamek jest dostępny dla turystów przez cały rok a jego Administratorem jest Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.

Wspaniałe widoki na pradolinę Wisły, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku. Warto odwiedzić Czersk, dawną stolicę południowego Mazowsza, piękne miejsce o niezwykłej historii, pełnej nieodkrytych jeszcze tajemnic…

www.zamekczersk.pl




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!