Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Firma w Estonii - co musisz wiedzieć, by ją założyć

Dodano: 16 listopada 2021; Prowadzenie działalności gospodarczej w Estonii ma wiele zalet. Zanim jednak zaczniesz przygotowywać się do rejestracji, sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, co jest niezbędne do założenia spółki na terenie tego kraju!

Estonia, która od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego zarejestrować w niej działalność może każdy obywatel Wspólnoty. To kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć prowadzenie biznesu. Dzieje się tak za sprawą niskich kosztów, związanych z działaniem firmy i atrakcyjnych stawek podatkowych.

Firma w Estonii - dostępne rozwiązania

Inwestorzy chcący prowadzić biznes na terenie Estonii mogą zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzoną przez osobę fizyczną lub jeden z kilku rodzajów spółek, w tym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednym ze sposobów, który umożliwia zakładanie firmy w Estonii, jest bycie e-rezydentem, a wszystkie formalności odbywają się online. Możliwe jest również dokonanie rejestracji za pomocą estońskiego partnera, czyli licencjonowanej estońskiej kancelarii lub podmiot taki jak kancelaria Thompson&Stein. Inną możliwością jest osobisty wyjazd do tego kraju i wizyta u notariusza, który przygotuje odpowiedni akt notarialny.

W przypadku spółki, która ma polski zarząd, konieczne jest posiadanie osoby kontaktowej, którą będzie licencjonowany podmiot utrzymujący kontakt z miejscowymi urzędami administracji państwowej. Spółka musi również posiadać estoński adres, ponieważ bez niego nie ma możliwości rejestracji. W takim przypadku warto skorzystać z oferty firm, które oferują wirtualne adresy. Koszt zarejestrowania biznesu zależy od wybranej formy prowadzonej działalności.

Zalety prowadzenia firmy w Estonii

System podatkowy Estonii ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów, dlatego został skonstruowany w taki sposób, by był jak najbardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców. Stawka podatku dochodowego wynosi w tym kraju 20%, jednak jest on pobierany w chwili dystrybucji dochodu, a nie wraz z jego powstaniem. Oprócz tego możliwe jest obniżenie podatku dochodowego do 14%, jeżeli firma wykazuje niższy przeciętny poziom dochodu na przestrzeni ostatnich trzech lat. Łatwość zarejestrowania działalności oraz przyjazny system podatkowy, sprawiają, że Estonia stała się atrakcyjnym krajem, w którym warto prowadzić biznes.