Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

GDDKiA o Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej

Dodano: 25 lutego 2020; Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała studium korytarzowe dla Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.

Jak podkreśla GDDKiA, zgodnie z cyklem przygotowania inwestycji drogowej to dopiero początek i do ustalenia ostatecznego przebiegu drogi jeszcze wiele pracy.

GDDKiA informuje, że warianty drogi wytyczone na mapach opublikowanych w serwisie internetowym spółki CPK, to jedynie osie korytarzy wariantów wskazanych podczas opracowania studium korytarzowego. Korytarze dla danego wariantu mają po 5 km szerokości, a zatem od pokazanego na mapach przebiegu trzeba po każdej ze stron dodać jeszcze pas ok. 2,5 km. Docelowo pod przyszłą budowę drogi na odcinku szlakowym potrzebny będzie pas o szerokości ok. 100 m. Nieco więcej w miejscach węzłów i MOP.

Wyznaczony w ramach Studium Korytarzowego korytarz o szerokości ok. 5 km, na kolejnym etapie wstępnych prac przygotowawczych, objęty będzie szczegółowymi analizami w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ). Jednym z niezbędnych elementów poprzedzających złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest informowanie i konsultowanie ze społeczeństwem wariantów przebiegu tras.

- To właśnie na tym etapie odbędą się bezpośrednie konsultacje społeczne na temat proponowanych rozwiązań. Informacje o terminach i miejscach spotkań informacyjnych ze społeczeństwem, na których zostaną przedstawione warianty przebiegu tras, będą ogłaszane m.in. w siedzibach władz samorządowych (gmin) przez które będą przebiegać warianty tras. Termin prowadzenia konsultacji społecznych uzależniony jest od opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Wybór wykonawcy tego etapu prac przygotowawczych nastąpi w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. Postępowanie zostanie ogłoszone dopiero po pozyskaniu finansowania omawianej inwestycji – informuje GDDKiA.

We wrześniu 2019 r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, gdzie dodano m.in. nowy przebieg sieci autostrad i dróg ekspresowych w związku z realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym m.in. nowej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej - obwodnica ta będzie składać się z drogi ekspresowej S50 na północy i autostrady A50 na południu od Warszawy. Zgodnie z aktualizacją rozporządzenia powstaną nowe połączenia, wśród nich A2 (Centralny Port Komunikacyjny) - Mszczonów - Góra Kalwaria - A2 (Mińsk Mazowiecki).

Kalendarium

2020 r. - pozyskanie finansowania na prace przygotowawcze, zatwierdzenie Programu Inwestycji, ogłoszenie przetargu na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji programowej oraz pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

2020-2024 r. - wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej

2023 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (wskazanie wariantu do realizacji)

2024-2028 r. - badania archeologiczne

2025 r. - przetarg na projekt i roboty budowlane

2026-2029 r. - projektowanie i roboty budowlane

W przypadku Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej obecnie spółka Skarbu Państwa Centralny Port Komunikacyjny realizuje pierwszy etap prac planistycznych mających na celu określenie ram realizacji przedsięwzięć służących przebudowie i rozbudowie układu komunikacyjnego naszego kraju. Dopiero na etapie prac przygotowawczych OAW ustalany będzie dokładny wariant drogi i analizowane będzie, gdzie droga zostanie zbudowana.

Zaprezentowane na stronie https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego objęte jest konsultacjami społecznymi jako element Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko. Konsultacje te prowadzone są od 10 lutego i potrwają do 10 marca 2020 r. (włącznie) i polegają na przekazywaniu uwag do zaprezentowanego dokumentu poprzez formularze zaprezentowane na stronie internetowej.
 
- W ramach konsultacji prowadzonych przez CPK, uwagi zgłoszone w obszarze drogowym będą przez nas analizowane i w miarę możliwości uwzględnione podczas prowadzenia kolejnych prac przygotowawczych dla Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej – zapowiada GDDKiA.


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

nikos

Data: 26 lutego 2020, 06:56 GDDKiA opracowała projekt... a zwykłego progu na jezdni w Kątach matoły nie mogą zlikwidować...

Marcin

Data: 26 lutego 2020, 09:09 Droga D50 była budowana z takim zamiarem jest przygotowana wraz z wykupionym już działkami wokół tej trasy wiec budujcie tylko tam. Zostawcie domy ludzi, którzy pobrali kredyty i wyprowadzili się z tej śmierdzącej Warszawy . Las w Dobiesz, TOMICE i Moczydłow - ludzie tam kupują działki i budują domy a teraz chcecie przeciąg ich pasem o szerokości około 300-500 metrów. Łatwiej jest budować gdzie są gotowe dojazdy i wykupione działki.
Budujcie ale tylko droga 50 - zostawcie domy, lasy !

nsz

Data: 27 lutego 2020, 08:15 @Marcin
DK50 była przygotowywana pod zrobienie S50, ale nie A50. Różnica jest olbrzymia. Przy A50 węzły nie mogą być częściej niż co 15km. Dopiero co oddana do użytku obwodnica Góry Kalwarii, oraz budowana obwodnica Kołbieli nie spełniają parametrów autostrady i nie da się w łatwy sposób ich zmienić. Żeby zrobić autostradę z obwodnicy, to trzeba by zburzyć obwodnicę, zaprojektować i zbudować od nowa.

er.

Data: 4 marca 2020, 13:19 Marcin,
a co z obwodnicą GK? Co z Dębówką czy innymi wioskami z gminy Chynów, gdzie DK50 idzie przez środek miejscowości? Teraz tamtędy ma iść autostrada?

Aaaa

Data: 4 marca 2020, 15:28 Do: Marcin. Interesujące są informacje które napisałeś. Mieszkam przy trasie DK50 i powiem Ci szczerze, że nie słyszałam żeby ziemie były wykupione, żeby budowy zostały wstrzymane, żeby nawet DK50 w jakim kolwiek stopniu była przygotowana do takiej rozbudowy. Pojde nawet krok dalej i wręcz stwierdzę, że budują się nowe firmy a nie tylko domy. Pisząc informacje ze powinna iść po śladzie DK50 to może trzeba było porozmawiać najpierw z osobami, które mieszkają przy trasie. Dobrymi drogami każdy by chciał jeździć, szybka koleją również. Ale jak na potrzeby budowy to nagle każdy lasu broni, swoich domów. Chyba lepiej przez las niż przez ludzkie domy, firmy. Powtarzam swój wpis z przed kilku dni..