Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe?

Dodano: 22 listopada 2022; Wózki widłowe to jedne z najbardziej wszechstronnych pojazdów, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Dzięki nim można bezpiecznie i wygodnie transportować nawet ładunki o dużej masie, na niewielkie odległości. Jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w odpowiedni osprzęt możliwe jest nawet odśnieżanie, podnoszenie ludzi, ważenie czy sortowanie. W jakich branżach można zatem spotkać się z takimi sprzętami?

Zastosowanie wózków widłowych

Ze względu na uniwersalny charakter wózków nie może obyć się bez nich żadna firma produkcyjna, transportowa oraz centrum dystrybucji. Takie pojazdy znajdują się również w magazynach, centrach logistycznych, sortowniach, halach produkcyjnych oraz dużych sklepach. Jeśli chodzi o specyficzne branże, wózki widłowe są wykorzystywane np. w sadownictwie, na lotniskach, w przemyśle spożywczym, w rolnictwie oraz hydraulice. W skrócie można spotkać się z nimi wszędzie tam, gdzie konieczne jest przewożenia różnego rodzaju ładunków na mniejsze lub nieco większe odległości.

Pojazdy są używane zarówno w środku budynków, jak i na otwartych przestrzeniach. Aby sprzęt służył jak najlepiej warto wybrać model z odpowiednim typem napędu. Przykładowo wózki z napędem elektrycznym stosuje się zazwyczaj w zamkniętych obiektach. Ma to związek z brakiem emisji spalin i cichą pracą. Modele na olej napędowy wykorzystuje się głównie na terenach otwartych, z uwagi na emisję spalin, dużą moc oraz możliwość użycia nawet do trudnych zadań. Pośrednim rozwiązaniem są wózki na gaz, które stosuje się w obu miejscach.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy wózków widłowych?

Warto też zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje wózków, które można wykorzystać do konkretnego celu. Przykładowo wózki podnośnikowe są przeznaczone do transportowania ładunków o dużej masie. Kolejny rodzaj to wózki widłowe systemowe. Ich zaletą jest doskonała zwrotność i niewielkie gabaryty, dlatego można często spotkać się z nimi w magazynach. Modele boczne to najlepsze rozwiązanie jeśli pojawia się konieczność transportowania ładunków o nietypowych wymiarach.

Zapraszamy: wypożyczalnia wózków widłowych Warszawa