Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Gmina bierze się za pierzeję ul. Dominikańskiej

Dodano: 9 lipca 2019; Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski podpisał umowę z urbanistą, który przygotuje w ciągu dwóch miesięcy koncepcję zagospodarowania terenu znajdującego się u zbiegu ulic Dominikańskiej i Kalwaryjskiej.

Chodzi o powojskowy teren, który został przejęty przez gminę od Skarbu Państwa wraz z wyrosłą na nim  na początku lat 90. działalnością gospodarczą. Na tym obszarze o powierzchni około 5500 mkw. znajduje się kilka pawilonów, z których żaden nie jest na trwałe związany z gruntem. Pod koniec lat 90. "drewniane budki" były miejscem kwitnącego handlu, dziś stoją w większości puste.

Dotychczasowe władze przedłużały umowy dzierżawcom terenu na krótki okres. – Chodziło także o to, aby nie było problemów z usunięciem pawilonów w przypadku rozpoczęcia prac nad zagospodarowaniem tego terenu – zauważa Piotr Chmielewski, Kierownik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria. W 2006 roku właśnie na wniosek kupców z tego terenu w ratuszu rozpoczęły się prace nad projektem tzw. pierzei ul. Dominikańskiej. Jednak ówczesne trudności z porozumieniem się m.in. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (zarządcą ul. Dominikańskiej) sprawiły, że projekt się rozmył.

Dziś powraca z kilku względów. - Dla tego obszaru został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego (prace nad nim trwały kilka lat), teren ten ma potencjał, który obecnie nie jest wykorzystany (jak napisałem, część budek stoi pusta), a na koniec – jest możliwość poprawy wyglądu miasta. Ponadto po otwarciu obwodnicy Dominikańska przestanie być drogą krajową – wyjaśnia Piotr Chmielewski.

Rzecznik kalwaryjskiego ratusza zaznacza, że urbanista ma przedstawić pomysł na pierzeję – zespół kamienic, w których na dole mogłyby powstać lokale użytkowe, na górze mieszkania, a za budynkami podwórka, miejsca parkingowe, itp.

Na razie nie ma decyzji w jaki sposób pierzeja miałaby powstać.  Gmina raczej nie będzie jej budować ze względu na brak funduszy i ważniejsze potrzeby. – Dlatego raczej będziemy zerkać w stronę inwestorów prywatnych. Chcielibyśmy, aby zrealizowali spójny zamysł projektanta, wypracowany wespół z władzami i mieszkańcami – tłumaczy w rozmowie z GoraKalwaria.net Piotr Chmielewski.

Dodaje, że plan zagospodarowania – w wyniku uzgodnienia go z konserwatorem zabytków – przewiduje upamiętnienie dwóch pierwszych stacji drogi krzyżowej, która niegdyś wiodła z obecnego kościoła na górce poprzez Kalwaryjską na wzgórze cmentarne. - Z tego względu część planowanej pierzei będzie musiała być nieco odsunięta od ulic, aby stacje mogły być upamiętnione np. tabliczką w chodniku czy w inny sposób – wskazuje rzecznik ratusza.

Mateusz Adamski


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (44)

Maniek

Data: 9 lipca 2019, 09:43 Tzn czy ja dobrze zrozumiałem??? To WSZYSTKIE budki drewniane wraz z drogerią p.Mielcarskich zostaną usunięte??? Nooo jeśli tak to p.burmistrzu swietny pomysł !!!! Najlepiej to wszystko usunąć a ludzi pozbawic dorobku życia.

Niestabilny

Data: 9 lipca 2019, 10:17 Gmina bierze się za pierzeję ul. Dominikańskiej-czy to nie to samo - Gmina szuka pieniędzy :) , krótko prosto i na temat.

BezPartyjny

Data: 9 lipca 2019, 11:31 Pan burmistrz poprostu sobie grabi. I to grubo. Czemu nie postawią tam dzwonicy. Kiedyś była w tym miejscu . Oj panie burmistrzu przegina pan. Jeszcze trochę i skończy pan w więzieniu. Bo bo wyjdą na jaw ciekawe rzeczy . Jeszcze trochę...

Andrzej

Data: 9 lipca 2019, 11:34 ja uważam że trzeba się tym zająć i to jak najszybciej, budki to straszaki z ubiegłego wieku a kosmetyczny to taka łyżeczka musztardy na torcie, niech to miasto w końcu zacznie wyglądać! z perspektywy przejezdnego wasze centrum wygląda jakby nikt nigdy nie miał na nie jakiegokolwiek planu, mam nadzieje że w nowym zagospodarowaniu znajdzie się miejsce na jakąś kawiarenkę lub miejsce gdzie mozna zjesc dobre śniadanie ;)

nsz

Data: 9 lipca 2019, 13:35 1. W centrum brakuje miejsc parkingowych. Postawienie kilku budynków wielorodzinnych pogorszy sytuację. Już lepiej żeby powstał tam parking wielopoziomowy.
2. W mieście jest obecnie kilka lokali pod usługi, które są puste. To znaczy, że popyt jest mniejszy niż podaż, a ten tutaj chce jeszcze nowe lokale usługowe postawić.
3. Plan rewitalizacji miasta przewiduje, żeby kierować się w kierunku turystyki historycznej. Zabudowa tego miejsca nie ma nic wspólnego z historią.

piotrek

Data: 9 lipca 2019, 14:21 Ja uważam,że najwyższy czas zająć się tym fragmentem centrum GK.Stare,odrapane budy nie są najlepszą wizytówką miasta.Ale pozostaje kwestia rozsądnego podejścia do właścicieli tych nowych budek.Tam ludzie pracują i zarabiają na swoje utrzymanie.Potrzeba mądrych,przemyślanych decyzji żeby te stare sklepy na czas budowy przenieść a potem niech dalej działają w nowych lokalach.D nsz-owszem są nieużywane lokale ale tylko dlatego,że są w miejscu gdzie brak parkingu albo są bez ogrzewania lub w strasznym stanie technicznym.Nowe lokale za rozsądną cenę na pewno nie będą stały puste.

sWAT

Data: 9 lipca 2019, 15:36 Do @nsz
Ad. 1. Nikt nie poniesie gigantycznego kosztu inwestycji parkingu wielopoziomowego, nie mówiąc już o parkingu podziemnym.
Za parkowanie w takim miejscu trzeba byłoby pobierać niemałe opłaty, żeby starczyło na bieżące utrzymanie obiektu i podatki, nie mówiąc już o zwrocie kosztów inwestycji. Pewne też jest to, że większość będzie parkować dookoła za darmo, zamiast za to płacić. To nie Warszawa.
Ad 2. To nie znaczy, że nie ma popytu na lokale. Jest jak najbardziej. Tylko na lokale o odpowiednim standardzie, jak przystało na XXI wiek.
Wiadomo, że właściciele pawilonów z przyczyn obiektywnych nie mogą w nie inwestować. Pierwsze pawilony mają już prawie 30 lat. Niestety z roku na rok niszczeją. Nie ma tam wody i kanalizacji. Latem jest gorąco, a zimą we wnętrzach są bardzo niskie temperatury, dachy też nie są w najlepszym stanie. Trzeba być dobrym survivalowcem, żeby tam samemu prowadzić działalność, nie mówiąc już o znalezieniu pracownika do takiego miejsca. Wiec nie ma co się dziwić, że nie ma chętnych na wynajem.
Ad 3. Właśnie w konserwator zabytków na początku dwutysięcznych zalecił, żeby w tym miejscu stanęły budynki nawiązujące wysokością i kubaturą do istniejących już kamienic w dalszej części ulicy Dominikańskiej, na inne koncepcje się nie zgadzał.

Nie dla bud

Data: 9 lipca 2019, 16:56 no tak zburzą budki bo mały czynsz ludzie tam płacą za nie !
postawią coś wiekszego i czynsz bedzie kilku krotnie wiekszy a gmina zarobi wiecej :)

GórnoKalwaryjczyk

Data: 9 lipca 2019, 17:09 Następna działka szykowana mołotek.Nowe kredyty a majątek gminny pod młotek.Gospodarność pożal się ....

mieszkaniec

Data: 9 lipca 2019, 17:23 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

gość

Data: 9 lipca 2019, 19:10 A może trzeba zapytać mieszkańców co mają do powiedzenia w tym temacie ( referendum) , bo wiele inwestycji robi się bez porozumienia a później wychodzą takie \" kwiatki\" jak np. skwerek pożal się Boże .Myślę że budowa kamienic nie jest dobrym pomysłem ponieważ zasłoni widoczność mieszkańcom bloku 2/4. Te drewniane budki tak oczywiście, to szpeci ale może postawić w to miejsce małe pawiloniki podobne do tych już istniejących.

Aleksander

Data: 9 lipca 2019, 19:30 \"3. Plan rewitalizacji miasta przewiduje, żeby kierować się w kierunku turystyki historycznej. Zabudowa tego miejsca nie ma nic wspólnego z historią.\"

A taki Biedroń stawia na turystykę seksualną !

pytek

Data: 9 lipca 2019, 21:40 A monitoring gminny, ten nowy, już działa?

mieszkanka

Data: 10 lipca 2019, 07:10 Bierzcie się za Strażacką inaczej my weźmiemy się za was !

Amen

Data: 10 lipca 2019, 07:18 I w tym cały jest ambaras że wybraliście niewłaściwego człowieka na burmistrza .

zadowolony

Data: 10 lipca 2019, 07:24 Dlaczego gmina nie bierze się za porządek ?
Skwer za milion to mało, skoro zgk nie daje rady wynająć firmę za 2 miliony byle by czysto było.

zły

Data: 10 lipca 2019, 07:26 Moźe powstanie kolejna biedronka z dużym parkingiem, oni na pewno zarobią na wynajem w centrum miasta, bo prywatną osobę nie stać jak widać na wynajęcia budy i parking będzie dla nas bezpłatny .Nie wiem tylko co na to właściciele okolicznych sklepów, kogo zlinczują. ..

Marek

Data: 10 lipca 2019, 08:15 do gość: jakbyś skończył urbanistykę to byś dowiedział się więcej na temat budynku 2/4. Jest to przykład na to jak można zaburzyć i popsuć wizerunek miasta. NA studiach ten budynek jest podawany jako przykład takiego właśnie popsucia.

Piotr

Data: 10 lipca 2019, 09:45 Brawo!
w końcu \"perły architektury\" przestaną straszyć w samym środku miasta.


Lolo

Data: 10 lipca 2019, 11:03 I BARDZO DOBRZE!!! Nie jestem fanem p.Strzyżewskiego, ale uważam że tego typu zmiany są bardzo potrzebne. Samo centrum, a tam jakieś drewniane budy - co to za wizytówka miasta?! Bez tego typu inwestycji Góra Kalwaria jeszcze długo będzie postrzegana jako zapyziała pożydowska dziura zabita dechami. Nie trzeba daleko szukać jak pozytywnie zmieniają się niektóre miejscowości.

Do tych co płaczą nad przedsiębiorcami żyjącymi z handlu w pawilonach: drodzy państwo, czytajcie ze zrozumieniem - będzie miejsce na porządniejsze lokale na parterach kamienic.

nsz

Data: 10 lipca 2019, 12:50 @sWAT
gmina nie musi stawiać parkingu wielopoziomowego od razu, a z kosztami budowy też nie przesadzajmy, dużo więcej od skwerków to nie będzie kosztowało. Różnica taka, że skwerek co najwyżej cieszy oko, a parking ułatwia życie.
W tym miejscu potrzebny jest parking bo obok jest szkoła, osiedla bloków i punkty usługowe oraz sklepy. Mieszkańcy bloku 2/4 zamiast blokować miejsca pod szkołą parkowaliby na parkingu przy Dominikańskiej.
Teraz w tym miejscu jest brak miejsc parkingowych, a co jak dobudują kamienice z punktami usługowymi?

Proszę przejść się na spacer wzdłuż Pijarskiej i Dominikańskiej, a w kamienicach znajdziecie co najmniej kilka pustych lokali pod usługi. Nie mówimy tutaj o budkach w centrum.

Po zbudowaniu parkingu w tym miejscu można by zrobić deptak przy Dominikańskiej wzdłuż kamienic po stronie \"Marysieńki\".

Do tego trzeba jednak wizji, a tutaj jedyna wizja to sprzedać grunt i zabudować wszystko nie patrząc na konsekwencje.

sWAT

Data: 10 lipca 2019, 13:31 Do @Lolo. Jestem pewien, że kupcy sami uważają zmiany za konieczne i z zadowoleniem przyjmują decyzję władz miasta, mając nadzieję, że tym razem zakończy się to sukcesem. Nikt nie jest głupi i zdaje sobie sprawę, z tego, że obiekty te muszą być zmienione na coś co odpowiada obecnym standardom.
A deklaracja obecnych władz, że zrobią to wspólnie po konsultacjach z kupcami daje ku temu podstawy, że tak się też stanie.
PS. Po pierwsze, proszę nie kojarzyć pawilonów z przedwojenną architekturą miasta związaną z mieszkańcami narodowości żydowskiej. To nie ten czas, to nie ci ludzie.
Do drugie, budy są dla psów. To są drewniane pawilony handlowe, nietrwale związane z gruntem.
Po trzecie. Kultura Lolo! Kultura i zabieranie głosu w sprawie, w której się ma odrobinę pojęcia, to podstawa, a nie wypisywanie fantasmagorii.

kg1

Data: 10 lipca 2019, 13:37 idealnie by było zrobić tu park lub skwer,
a handel przenieść na Strażacką, która powinna zostać bulwarem pieszym - uliczką targową bez ruchu samochodowego.

sWAT

Data: 10 lipca 2019, 13:59 Do @nsz.
Tak oczywiście, że można by to było zrobić, tylko trzeba zmierzyć się niestety z realiami. Wydawałoby się, że my mieszkańcy, a przez to i wybrane przez nas władze mają stuprocentowy wpływ na to, co sobie postawimy w naszym miasteczku. Otóż nie. Nieszczęściem naszego miasta jest to, że o większości decyduje konserwator zabytków, a jego opinia jest podstawą do jakichkolwiek inwestycji.
On już dawno zdecydował, że w tym miejscu nie będzie parkingu, nowych pawilonów, tylko kamienice nawiązujące do istniejących kamienic (z czego się bardzo cieszę), plac naprzeciwko kościółka na górce (w miejscu drogerii i sklepu chemicznego), dzwonnica (w miejscu sklepiku z odzieżąi) i stacja lub dwie drogi krzyżowej (gdzieś na tym nowopowstałym placyku). Przyklepane na amen.
Proszę się zapoznać z tym dokumentem:
http://bip.gorakalwaria.pl/public/get_file.php?id=467963

TADEK

Data: 10 lipca 2019, 14:39 Świetny pomysł wreszcie te okropne w większości puste drewniane budki znikną z GK.
Pora na zmiany wizerunku miasta.
Poprzednia władza nic w tym temacie nie robiła a teraz nowej się czepiacie jakby to Oni ten bałagan zostawili.
Przejeżdżając przez GK można nabawić się wstrętu do tego miasta.

Borysław

Data: 11 lipca 2019, 05:52 Ciekawe kto teraz bierze 10 % ?
Urbanista weźmie kasę ,a następna władza zapomni o pierzeji .

nsz

Data: 11 lipca 2019, 08:55 @sWAT
Nie wiem po co podsyłasz link do tego dokumentu, skoro jest on tylko utwierdzeniem w tezie, że beton podjął już decyzję jak to ma wyglądać i nie uwzględniono ani jednej uwagi.
Plan opracowuje burmistrz i uzgadnia go z konserwatorem, mieszkańcami i radą.
Jak widać burmistrz plan opracował i zdanie reszty ma w poważaniu. Ja jestem zdania, że jak mamy coś robić źle to lepiej nic nie robić bo po co tracić czas i pieniądze na coś co tylko pogorszy stan.
Negatywne skutki tej zabudowy będziemy odczuwać przez następne kilkadziesiąt lat, bo nowych budynków nikt nie zburzy. Rozwiązanie jest proste: chcecie zlikwidować pawilony bo szpecą to zlikwidujcie, ale nie zabudowujcie tego terenu.

FREAK

Data: 11 lipca 2019, 11:23 Skwer za milion jest ulubioną miejscówką miejscowego kwiatu inteligencji - lumpów.

zły

Data: 11 lipca 2019, 18:47 @FREAK i dobrze źe tam siedzą a nie źebrają na winklu o dwa złote, a źe kosztował ponad milion, trudno to inwestycja na lata. Ale tak naprawdę to pewnie im by się przydał jakiś piwomat, albo inny automat do sprzedaży alpag, to teź mieszkańcy naszego miasta, rozpiszmy moźe referendum jak ten skwer ubogacić.

Waldek

Data: 12 lipca 2019, 05:53 http://stara.gorakalwaria.net/beta/news-skoncza-remont-sprzed-lat,895.html

Tom

Data: 12 lipca 2019, 17:18 I bardzo dobrze ,najwyzszy czas sprzatnac ten bajzel z budkami.

Kamienice i parkingi i jeszcze raz parkingi.

ot i wszystko

Data: 12 lipca 2019, 19:08 Ten pomysł jest niegodny uwagi !
To powinno być miejsce wypoczynku tym bardziej że w bardzo krótkim czasie ruch znacznie się zmniejszy.

ładna historia

Data: 13 lipca 2019, 05:33 Tak to każdy by potrafił !
Wynajął tego ,potem innego od każdego 10 procent,a podatnik niech płaci.
Nawet naszą dziurę obcy ludzie sprzątają.

kjhg

Data: 13 lipca 2019, 09:15 Skończy się jak z rynkiem gównym rysy architekci wzieni kasę
urbanista weźmie swoje iwszystko zostanie jak było.
Tylko fontanny nie ma i kibla .

ubywatel

Data: 14 lipca 2019, 05:45 Gmina za wszy.... się bierze ,a efektów brak.
Dawno temu ktoś kupił ,a mnoże nie budynek szkoły gastronomicznej i co w temacie ?

Nick

Data: 16 lipca 2019, 20:19 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Klientka

Data: 19 lipca 2019, 23:15 Swietny pomysł! Popieram w 100% jak najszybciej usunąć chociaż drewniane budki które tylko straszą i nic w nich nie ma albo stoją puste. O tym się mówiło już od dawna ale żadnych konkretnych działań nikt nie poczynil.

Ryszard C.

Data: 21 lipca 2019, 06:00 Kto i kiedy weźmie się za getto na Strażackiej ?
Przecież też na naprawie ulicy można przytulić .

MMM

Data: 26 lipca 2019, 13:24 Wraszcie! W czasie kadencji Burmistrza Latały właściciel posesji na przeciwległym narożniku musiał przed jej zbudowaniem zdobyć odpowiedni projekt aby stylowo nawiązywała do okolicznych kamienic a późniejsi włodarze pozwolili bez problemów na postawienie takich koszmarków jak te budy, więc może teraz będzie po prostu ładniej. Oczywiście najlepiej pasowałby tam jakiś budynek który przypominałby pamiętną dzwonnicę. A może po prostu, posiłkując się zdjęciami itp. odbudować ją na przekór tym co ją zburzyli...

Kukiełki

Data: 17 sierpnia 2019, 12:40 Jedno jest pewne gmina szuka frajera na wybudowanie a czynsze będzie pobierać na swoich pracowników/po ciotków . Gospodarność nigdy nie szła w parze z rozumem w tym mieście, faktem tez jest to ze każdy gada ze ma być pięknie historycznie bez śmietnika reklam tylko kto będzie utrzymywał to wszystko !!! Obecny burmistrz nie ma bladego pojecia o prowadzeniu i utrzymaniu na rynku działalności jednoosobowej/ wieloosobowej nie ma na tyle wiedzy ze do prowadzenia firmy potrzebna jest reklama, nie wie żeby firma utrzymała się i zarobiła potrzeba dużo wsparcia ze strony urzędników (chociażby przy zakładaniu działalnością)ulg (w postaci mniejszego czynszu za lokal )które pomogą rozwinąć skrzydła jedynie co nasi włodarze potrafią to tylko je podcinać patrząc przez pryzmat czyjejś kieszeni ile to nie zarobią ., wszystkie szare eminencje maja pozałatwiania kredyciki w spółdzielczym na najmniejszy procent ,ręce opadają jak można być tak pustym i kierować się tylko swoim zyskiem . Kończąc swój wywód dodam ze znając rozum obecnego burmistrza będzie chciał opchnac kawał ziemi jakiemuś Mosze Ickowi albo rabemu który kasą ulewa i bez problemu wybuduje a potem polaczki do roboty za marne pensyjki ... takie to wsparcie otrzymujemy od burmistrza /ośrodek kultury ze na dni góry kalwarii czynsze za ziemie żeby postawić stoisko życzy sobie 1500 zł za 2x2 pustego placu na pare godzin dla porównania na rynku w Sandomierzu taka sama powierzchnia to koszt 600 zł !!!
Wszyscy są do brania ale żeby coś od siebie dać to już nie !!

hmm

Data: 18 sierpnia 2019, 03:37
1. Obecny tam widok (z budkami w tle) Góry nie zdobi.

2. Nowy widok winien być:
- zgodny z wolą mieszkańców,
- adekwatny do potrzeb i możliwości 12-tysięcznego miasteczka.
- funkcjonalny na długie lata,
- kreujący rozwój centrum miasta.

3. Należy pomyśleć o spójnym rozwoju c a ł e j Gminy, w tym:
- rozwój lokalnego rynku pracy,
- tworzenie kompleksowych planów miejscowych,
- wykorzystanie istniejącego potencjału.

Jest to proces trudny i długotrwały - należy zacząć od stworzenia wyważonej strategii; potem systematycznie i konsekwentnie ją realizować - by nie było \"po kawałku, czyli od sasa do lasa\". Tego Gminie brakuje.... .lkjh

Data: 18 sierpnia 2019, 06:12 Czy tam w Brukseli wiedzą że u nas w mieście w centrum niema kanalizacji ?
Czy oni są świadomi na co wydają pieniądze.
PO donosiło może czas donieść na nich ?

chicharu

Data: 18 sierpnia 2019, 13:42 Jest taka stara bajka (albo sam ją wymyśliłem) o pięciu bogatych chińczykach, którzy w srogą zimę wybrali się do lasu. Byli bardzo ciepło ubrani, więc mróz nie był im straszny. Jednak nagle wzmógł się wiatr, zaczęła się śnieżyca i odcięła ich od świata. Wtedy jeden z nich powiedział: gdybyśmy mieli siekierę to narąbalibyśmy drewna. Drugi dodał: zbudowalibyśmy szałas. Trzeci rzucił: rozpalilibyśmy ognisko. Czwarty powiedział: jakbyśmy mieli czajnik to zagotowalibyśmy wodę. Piąty już nie zdążył nic powiedzieć, tylko pomyślał zanim zamarzł: a gdybyśmy mieli herbatę tobyśmy ją zaparzyli.
W tym samym czasie, w tym samym lesie, rąbał drzewo prawie nagi, ubogi drwal, jednocześnie palił ognisko i czasami w przerwach w pracy popijał herbatę w szałasie. Po ciężkim dniu wracał do domu i natknął się na pięć trupów przysypanych śniegiem.
Jaki z tego morał?
Drogi hmm, sam bierz się do roboty, i nie mądrzyj się!

deweloper

Data: 7 lutego 2020, 21:07 Do kogo mogę się zwrócić by wynająć plac po świeżo zburzonym sklepie elektrycznym ?