Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Gmina da działkę na nowy komisariat policji, ale...

Dodano: 16 listopada 2020; Czy w Górze Kalwarii powstanie nowy komisariat policji, a przy okazji władzom gminy uda się zagospodarować dużą działkę w samym centrum miasta?

Co ma wspólnego jedno z drugim? Pozornie nic, ale w obu przypadkach w grę wchodzi porozumienie ze Skarbem Państwa.

Dobra lokalizacja dla komisariatu

Komendant Stołeczny Policji zwrócił się do gminy Góra Kalwaria o przekazanie działki, na której – na koszt państwa – zostałaby wzniesiony nowy komisariat policji. Obecna siedziba stróżów prawa, przy ul. Stefana Grota - Roweckiego, powstała w pierwszej połowie lat 90. w wyniku przebudowy i nadbudowy sklepu. Budynek nie spełnia już współczesnych standardów, jest w nim ciasno. Dlatego władze gminy postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom policji i zaproponowały jej przekazanie trójkątnej działki o powierzchni około 7000 mkw. u zbiegu ulic Budowlanych i Wiejskiej. Do tej pory teren ten nie miał strategicznego znaczenia dla włodarzy gminy i nie było pomysłów na jego zagospodarowanie. – Ale jest to jednocześnie dobra lokalizacja dla komisariatu, ponieważ działka jest dobrze skomunikowana, a ponadto znajduje się w pobliżu najszybciej rozwijającej części miasta – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.Tymczasowość trwa zbyt długo

Samorząd gminy zadeklarował przekazanie Skarbowi Państwa gruntu pod komisariat, ale też nie kryje, że oczekuje z jego strony współpracy w innej kwestii. W centrum Góry Kalwarii znajduje się teren również o powierzchni również około 7000 mkw., który gmina pozyskała pod koniec lat 90. od Skarbu Państwa, ale ma niewielkie możliwości jego wykorzystania. Dawna działka powojskowa może być bowiem przeznaczona wyłącznie na tereny zielone i drogi dojazdowe.

Lokalni włodarze chcieliby, aby Skarb Państwa „zdjął” z tej nieruchomości cel darowizny. To pozwoli na jej zabudowę. Gmina już zleciła nawet wykonanie koncepcji zagospodarowania tej przestrzeni, zajmowanej obecnie przez skwer, parking i tymczasowe pawilony.Wojewoda zdecyduje

Odpowiednie, trójstronne porozumienie już zostało przygotowane w uzgodnieniu z pracownikami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ksawery Gut, starosta piaseczyński, który jest w powiecie jednoosobowym przedstawicielem Skarbu Państwa, zaopiniował je pozytywnie. Aby policja otrzymała teren inwestycyjny, a gmina w przyszłości mogła wybudować pierzeję wzdłuż ul. Dominikańskiej, potrzebna jest jeszcze zgoda wojewody. Gmina zwróciła się o nią. – To porozumienie daje nam szansę na zagospodarowanie eksponowanego miejsca w samym sercu miasta. A jednocześnie jest szansą na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – komentuje Arkadiusz Strzyżewski.

(inf. i fot. UMiG Góra Kalwaria)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (34)

Yhy

Data: 16 listopada 2020, 08:54 potrzebne to komu .. dostaniesz w glowe albo ci rower ukradna to nawet sie nie zainteresuja bo nie jestes z pisu ... ale tak to jest nigdzie nie chca zatrudnic to sie idzie do policji meczyc obywateli ..

k1

Data: 16 listopada 2020, 10:00 Okropna jest ta planowana zabudowa przy Dominikańskiej.
Byłoby lepiej gdyby był tam teren zielony, zgodnie z aktualnymi wymogami.

wsio zabudować

Data: 16 listopada 2020, 10:13 I już po skwerze !

Wacuś

Data: 16 listopada 2020, 10:15 Miasto na planie krzyża z nielegalnym herbem ! ! !

nsz

Data: 16 listopada 2020, 10:37 mam nadzieję, że skarb państwa nie zmieni swojej decyzji i w centrum pozostanie teren zielony.
1. Jak zabudują i zabetonują ten teren to pogłębią problem suszy i zalewania w razie deszczu.
2. Tam jest problem z parkowaniem, a jak wybudują nowe budynki to będzie tylko gorzej.

hehehe

Data: 16 listopada 2020, 11:37 jak zwykle najwazniejsze wydatki sa realizowane 1 ... szkoda gadac wgl uciekac z tej polski jak strus pedziwiatr

smutne to

Data: 16 listopada 2020, 12:31 A Żydowski Związek Wyznaniowy znów odebrał nam kawałek Strażackiej .
A skoro tam zrobi się luźniej jest miejsce na komisariat !
Mamy swojego Arka.

T

Data: 16 listopada 2020, 12:39 Stanowcze NIE dla takiej zabudowy w historycznej części miasta! Pan Burmistrz chyba musi mieć w tym jakiś interes...

@@

Data: 16 listopada 2020, 14:35 To znaczy ,że lepsze są drewniane budy ,dziurawy parking na szesnaście aut, zarośnięte krzaki , drzewa które za chwilę będzie trzeba wyciąć ze względu na bezpieczeństwo ?
Nie jestem zwolennikiem obecnego projektu - wolałbym stylowe przestronne Centrum handlowe , z podziemnymi parkingami, kilku poziomowe , z restauracjami i sklepami o zróżnicowanym asortymencie , z punktami usługowymi i TOALETAMI. Centrum Handlu które zakończy istnienie tych pseudo sklepików o powierzchni mniejszej niż komórki na węgiel ,bez miejsc parkingowych , gdzie ludzie muszą się gnieść w kolejkach. Centrum które zwalczy bałagan reklamowy , chaos banerowo-szyldowy, a najważniejsze zasłoni \"Dar LWP \"dla góry Kalwarii.

na czasie

Data: 16 listopada 2020, 14:56 Co by tu jeszcze...
Wojciech Młynarski
Słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wyglosić
Lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin.
Skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę,
Że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę,
Lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę,
To wybaczycie mi to, Panowie, raz jeden jeszcze.
A więc: faceci wokół się snują co są już tacy,
Że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy
Gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym.
Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek,
Bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
\"Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?\"
Czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci
Do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia
Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali,
Już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali.
A oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście:
\"Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?\"
Lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko,
Czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.
Bo mając tyle twórczych pomysłów, takie zdolności,
Martwią się, by im czasem nie przyszło tkwić w bezczynności.
A brak wciąż wróżki, która nam powie w widzeniu wieszczem:
\"Jak długo można pieprzyć, Panowie? No jak długo jeszcze?!\"
Pozwólcie proszę, że do konkretów przejdę na koniec.
Okażmy serce dla tych facetów, zewrzyjmy dłonie, weźmy się w kupę,
Bo w tym jest sedno, drodzy rodacy by się faceci czuli potrzebni
W domu i w pracy.
Niechaj ta myśl im wzrok rozpromienia, niech zatrą ręce,
Że tyle jeszcze jest do spieprzenia, a będzie więcej.

Olek

Data: 16 listopada 2020, 14:58 Super pomysl z tym pieknym budynkiem przy Dominikanskiej ,tylko garaze podziemne wybudowc !!

Gość

Data: 16 listopada 2020, 17:00 Posterunek policji na tzw.zadupiu idealne miejsce. Teraz ma idealną siedzibę ktoś kto nie zna Góry go nie znajdzie a i policjantów w mieście nie zobaczysz. Brawo nowe miejsce jest idealne dla złodziei i chuliganów zanim dotrą do miasta będzie pozamiatane, a jaki błogi spokój będą mieli panowie policjanci. Przenieście tam również straż miejska i będzie super bo niby są w mieście a ich nie ma. Totalne bezkrólewie.

do ciurmy

Data: 16 listopada 2020, 19:25 \"Gmina już zleciła nawet wykonanie koncepcji zagospodarowania tej przestrzeni, zajmowanej obecnie przez skwer, parking i tymczasowe pawilony.\"
W razie niepowodzenia kto zapłaci gmina czy Arkadiusz Strzyżewski ?
Czy ktoś wie ile zarobiły Rysy Architekci z kasy gminnej ?

jak szaleć to zrozmachem

Data: 16 listopada 2020, 20:18 Po co niszczyć \"boisko\" można komisariat zbudować na innym skwerze a Adama i Ewę przenieś koło synagogi !

Mieszkaniec

Data: 16 listopada 2020, 21:51 Starczy tych komisariatów dla nierob...
Teren zielony potrzebny.

hojna gmina

Data: 17 listopada 2020, 07:22 Do Olek
Superpomysł to był z referendum !
\"Ja wójt Wam to mówię urzędnik państwowy\"

Antek

Data: 17 listopada 2020, 07:51 Co by wam nie chcieli zrobić to jest źle, obecny stan wam chyba pasuje, tylko fajnie byłoby się trochę zmienić i być kojarzonym z rozwojem,a nie dziurą w której nic nie ma.

nsz

Data: 17 listopada 2020, 08:50 @@
oczywiście, że to co jest teraz szpeci krajobraz, ale...
I to można wymieniać dlaczego nie:
1. Parkowanie. Nie wierzę w to, że tam powstanie wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Były przedstawione zarysy jak miałoby to wyglądać i tam brakowało miejsc parkingowych nawet dla nowo powstałych budynków. Tzn. było kilkanaście miejsc, ale pracownicy lokali usługowych przyjeżdżają samochodami, a na górze miałby powstać kilkanaście mieszkań, czyli dodatkowych kilkadziesiąt samochodów. Parking podziemny OK, ale to i tak nie wystarczy. Przykłady? Osiedle na Wyszyńskiego.
2. Zabetonowanie wszystkiego powoduje osuszanie terenu i powodzie po deszczu. Niby skrajne rzeczy, ale powód jest taki, że jak jest roślinność, to ona utrzymuje wodę i powoduje, że nie obniża się tak poziom wód gruntowych. Za to po deszczu woda ma gdzie wsiąkać, a przy wybetonowanym terenie szybko spływa w niższe miejsca. Taki problem powstał np. na Kalwaryjskiej po likwidacji rowu i wybetonowaniu olbrzymich powierzchni.
3. Nawet mały ładnie zagospodarowany serek powoduje, że miło w cieniu drzew można spędzić czas. Takiego miejsca brakuje dla osiedla przy Dominikańskiej.
4. Można odtworzyć historyczne założenie, zabudowę. Oczywiście w nowej formie, ale chodzi o założenia.

do viwatu

Data: 17 listopada 2020, 09:09 @Antek
No teraz już przesadziłeś ,jeśli czegoś nie ma to kibla !
Mamy przecież: kino, dom kultury,komisariat,skwerki ,parki,nową kanalizację, oświetlenie kultura i rozrywka na wysokim poziomie najogólniej mówiąc itd.
Mamy przecież radnych i burmistrza póki co !

Henio

Data: 17 listopada 2020, 09:17 Ale jesteście śmieszni... domagacie się \"zielonego terenu\" w dziurze, gdzieś w kilka minut pieszo wyruszając w dowolnym kierunku można się do takowego dostać. Pomijam już fakt, że po drugiej stronie ulicy jest skwerek \"zielony\" a za kościołem a więc jakieś 50-100 metrów park przed Ratuszem. Kolejne 200m dalej jest skarpa. Chcecie las? Ruszcie tyłki, jest go pełno dookoła GK. O gustach się nie dyskutuje ale cokolwiek tam wybudują będzie lepsze od obecnego badziewia.

k1

Data: 17 listopada 2020, 11:33 jakiś idiota pod każdym artykułem domaga się \"kibla\".

chyba tylko po to, żeby w mieście powstało obskurne miejsce, które normalni ludzi omijają szerokim łukiem.

normalni ludzie mają łazienki w domu, a jak są na mieście i muszą to zachodzą do kawiarni na kawę i skorzystać z łazienki.

LUXURY GODDS

Data: 17 listopada 2020, 11:46 @Henio
Pięknie to gawiedzi wytłumaczyłeś.
Jest jeden problem, są oporni na zmiany, nowości... itd.
Będą dalej gardłować.

mieszkanka

Data: 17 listopada 2020, 13:32 Moze wszyscy z gminy z burmistrzem na czele zobacza co robi gmina Michalowo, kupuje sprzet dla mieszkancow a nie zajmuje sie glupotami,posterunek to moze pozniej ,policji i tak malo widac na ulicach sa teraz wazniejsze sprawy ,ale nasza gmina jest zawsze opozniona w dzialaniach.

Stanisław

Data: 17 listopada 2020, 14:09 Działka w centrum miasta jest bardzo cenna i realizacja jej zabudowy powinna być tematem konkursu architektoniczno - urbanistycznego, ocenianego przez komisję złożoną z wybitnych i niezależnych fachowców. Następnie, powstający projekt należy poddać szerokim konsultacjom z przedsiębiorcami i mieszkańcami. Czy tak będzie?

Donosiciel

Data: 17 listopada 2020, 14:48 Piszecie że mało parkingów : 500+ i inne dodatki sprawiły że trwale bezrobotni migający się od pracy na garnuszku Pomocy Społecznej mają podwa auta inni nawet nie wprowadzają auta na podwórko i do garażu bo parking na ulicy. Inna sprawa to smog tym się Straż Miejska i Policja nie interesuje stoją pod bankomatami pod sklepami nie gaszą silników !

ppp

Data: 18 listopada 2020, 08:05 Donosicielu jest prosta metoda na blokujących miejsca na publicznych miejscach. 20 km dalej w Piasecznie wprowadzono płatne parkowanie w centrum. Pierwsze 45 minut bezpłatne wystarcza na załatwienie sprawy typu zakupy, podjechanie do szkoły... W ten sposób miejsca spełniają swoją rolę, czyli są rotacyjne.
Zapraszam pod szkoły. Na Kalwaryjskiej w niedzielę parking pełny. Znaczy, że auta są pobliskich mieszkańców. Na Sajny zajętych kilkanaście miejsc. Potem przyjeżdża rodzic z dzieckiem pod przedszkole, do szkoły, sklepu, czy urzędu i nie ma gdzie zaparkować.
Zresztą rozmawiałem na ten temat z kolegą z Sajny. On nie wprowadza samochodu na podwórko, bo skoro mechanik obok strucle, które naprawia też trzyma na publicznym parkingu, to jego jedne auto problemu nie zmieni.

WC

Data: 18 listopada 2020, 08:49 a gdzie jest toaleta ? nie ma gdzie kupe zrobic a kawiarnie przeciez pozamykane

Krzysztof

Data: 18 listopada 2020, 16:51 @k1
Jaki ty niemądry jesteś, przyjezdny albo turysta ma w plecaku łazienkę !
A ci nasi rodacy co trzymają cały budżet na swych wątłych już barkach nie zasługują na kibelek ?
Jesienią kiedy liście spadły nie wypada by dorosły człowiek który zapłacił akcyzę obnażał się w krzakach !

January

Data: 19 listopada 2020, 06:04 Gość napisał : \" Brawo nowe miejsce jest idealne dla złodziei i chuliganów zanim dotrą do miasta będzie pozamiatane\"
Najlepszym przykładem niech będzie kradzież pieniędzy z bankomatu niemalże pod komendą !
Zanim policja ubrała buty złodziei już nie było.

Teresa

Data: 19 listopada 2020, 18:57 Boisko wyglada jak kupa jeża.
Ta propozycja jest bardzo dobra.

marianek

Data: 19 listopada 2020, 20:38 Te ostatnie wpisy są żałosne i kupy się nie trzymają.Poważnie rzecz biorąc,na terenie dawnej jednostki stoją jeszcze zrujnowane budynki które mniejszym nakładem można adaptować na na komisariat.W dobie różnorakich materiałów budowlanych i mądrości i wyobrażni architektów można stworzyć cacko budowlane.Zatrudnić prawdziwych fachowców a nie patałachów jak przy budowie budynku przy przychodni który się zawalił w trakcie budowy.(a tak pytam ,czy ktoś z nadzoru siedzi a co słychać o działaniu inwestora-jakaś dziwna cisza).A ile korzyści byłoby :miejsc parkingowych dostatek ,bezp.mieszkańców i obiektów publicznych zapewnione.,praca policji bez stresów cisza dojazd ze wszystkich stron do zdarzeń i wezwań.Te kilka propozycji przesyłam pod rozwagę starostwa i gminy.

nsz

Data: 20 listopada 2020, 07:51 @marianek
ale asowi nie chodzi o to, żeby było dobrze dla mieszkańców, tylko dla niego. komisariat na terenie byłej jednostki to dobry pomysł, ale co za to będzie miał burmistrz? czy ty wiesz ile kosztuje taka inwestycja w centrum? to teraz policz od tego 10%. już wydano pieniądze na wizualizacje, a jeszcze nie mają praw do działki. czy prywatnie ktoś wynajmuje architekta przed kupnem działki? toż to sprawa dla prokuratury.

*

Data: 20 listopada 2020, 08:30 Najpiękniejszy komisariat nic nie zmieni, ustrój państwa się zmienił ,a mentalność została.
Rower pani, a może panu (pogubiłem się) zginął i chyba się nie znalazł .

Iq

Data: 21 listopada 2020, 14:02 Tu nie chodzi o to ze nie potrzebujemy miejsc postojowych bo potrzebujemy ale równie potrzebujemy przestrzeni. Powstanie tam takiej zabudowy to kolejny beton w i tak upchanej zabudowie. Dwa przyjemne skwery po dwóch stronach drogi to by było coś co by nas pozytywnie wyróżniało, można tez pomysłowa kładkę zrobić na wysokości koron drzew obrośnięta jakimiś roślinami pnącymi . A parking pod ziemia pod skwerem zawsze się zmieści. Tak wiem $$ brakuje