Gmina utworzy miejsce pamięci poświęcone powstańcom warszawskim

Dodano: 28 października 2021; Powstaną miejsce pamięci poświęcone powstańcom warszawskim związanym z naszym terenem.


News will be here

Na zdjęciu: Władysław Certowicz ps. Żaba (z lewej), powstaniec warszawski spoczywający na cmentarzu parafialnym w Górze Kalwarii. Poległ 2 sierpnia 1944 r., mając 21 lat.
 
Na ostatniej sesji Rady Gminy, samorządowcy przyjęli jednogłośnie inicjatywę upamiętnienia uczestników zrywu z 1944 roku z którą wystąpił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Jak czytamy na profilu społecznośćiowym UMiG w Górze Kalwarii, prawdopodobnie gmina wybuduje tablicę na ratuszu (taka będzie propozycja burmistrza). Chodzi bowiem także o to, aby lokalna społeczność miała gdzie oddawać powstańcom hołd, zwłaszcza 1 sierpnia. Dotychczas obchody rocznic wybuchu powstania odbywały się przy kamieniu pamiątkowym poświęconym porucznikowi Janowi Białkowi, który w czasie II wojny światowej był członkiem konspiracji, jednak w stołecznym zrywie nie walczył.
 
Zgodnie z przyjętym na sesji stanowiskiem burmistrz powoła zespół, który będzie dyskutować nad lokalizacją i formą miejsca pamięci.
 
Szczegóły:

https://www.facebook.com/gminagorakalwaria/posts/4794772407223595

(kar)




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

Aga

Data: 28 października 2021, 15:55 Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego są w naszym kraju dość dużym wydarzeniem, dlatego myślę że należy wybrać miejsce, które będzie zawsze zadbane i będziemy o nim pamiętać na co dzień a nie tylko 1 sierpnia. Wielu mieszkańców Góry Kalwarii ale i okolic to starsi ludzie więc na pewno przydałyby się tam jakieś ławki, aby mogli przysiąść i powspominać. Kiedy będziemy obchodzić kolejną rocznicę wielu z nas chciałoby zapalić znicz i złożyć kwiaty na znak pamięci, więc obstawiony Ratusz zniczami to chyba nie najlepszy pomysł. Może dobrym miejscem byłby park w centrum miasta - każdy mógłby dojechać autobusem nawet z innych miejscowości, można by odprawić mszę polową, jest też trochę cienia, a na co dzień można przystanąć.

Las

Data: 28 października 2021, 20:48 W sumie w naszej gminie mało jest wiedzy rozpowszechnionej jak dużo było w naszej gminie powstańców w czasie powstania - vide \"Grzegorz\" z 300 powstańcami w Lesie Chojnowskimi i w Wojciechowicach. Darz Bór

Jan

Data: 29 października 2021, 23:40 Dobra inicjatywa, tylko należy pamiętać o podwalinach konspiracji w Górze Kalwarii od października 1939 r. Magazyny broni: Senatorska - obecnie Sajny, czy historia 7 plutonu ZWZ, w tym plutonu WSOP st. wachmistrza Lasoty, plutony specjalnego artylerii chorążego Weterana, drużyny WSK Mory. Społeczeństwo niezbyt wiele wie o bohaterach Góry Kalwarii i Warszawy - 5-ciu braci. Pseudonimy m.in.: Burza, Doktur, Szlak, Sosna. Trzeba pamiętać też o radiostacjach pracujących m.in przy Grójeckiej - utrzymujących łączność z ośrodkiem dyspozycyjnym - z Londynem, wpadka radiostacji w Czersku. Byli też i tacy, którzy odegrali złowrogą rolę w dziejach miejscowej konspiracji. Mapa Góry zwiera wiele tajemnic, w tym miejsce obozu polskich jeńców wojennych X-XII 1939 r., czy obóz żołnierzy sowieckich po 1941 r. przylegający do b. ulicy J. Krasickiego. Potomni bohaterów żyją w Górze Kalwarii, może oni wskażą właściwe miejsce.

Major Suchodolski

Data: 30 października 2021, 18:32 Sami widzicie

co wy na to ?

Data: 1 listopada 2021, 06:55 Jest taka jedna ulica gdzie czas się zatrzymał to Strażacka.
To jest najlepsza lokalizacja.






News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki